3 miliardy tun CO2 ročně jen kvůli cementuheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:57
Počet zobrazení:4 705

Kdyby byl cementový průmysl stát, co se emisí CO2 týče, ocitl by se na třetí příčce, hned za Čínou a USA. Proč to tak je? Dá se s tím něco dělat? K tomu se dnes vyjádří Oliver Welke.

Poznámky překladatelky:
Znáte Bořka, všechno spraví, znáte Bořka šikulu? V německé verzi je text poněkud odlišný: Bauarbeiter, können wir das schaffen? Bob der Meister. Yo, wir schaffen das! (Stavaři, zvládneme to? Bořek stavitel. Jo, zvládneme to!)
Zpevněná plocha je plocha stavebně upravená, ale nezastavěná budovami, může to být například příjezdová cesta nebo nádvoří.
Dětský sbor WDR nechvalně proslul poté, co zveřejnil píseň Meine Oma ist ´ne Umweltsau (Moje babička je ekočuně) upozorňující na neekologické chování.
Cosa nostra je jméno sicilské mafie, občas se používá jako synonymum pro slovo mafie obecně.

Přepis titulků

Dámy a pánové, konečně si promluvíme o stavění a stavební suti. Suť totiž tvoří 60 procent našeho odpadu a my pořád diskutujeme o jednorázových kelímcích a brčkách. O to lépe, že se politika po 15 letech dohadování a jednání konečně shodla na kompromisu o recyklování suti. V listopadu ho odsouhlasila Spolková rada, ale teď ho brzdí… Kdo to ví? Ano, Horst Seehofer.

Bavorské stavebnictví je proti. Nemohl by spolkový ministr stavebnictví třeba odolat tlaku domácích lobbistů? Ne. Škoda. Stavění je opravdu důležité téma. Jak chceme v budoucnu bydlet? Určitě ne v rodinných domech, pokud to bude podle zeleného starosty z Hamburku.

V městských částech Fuhlsbüttel a Langenhorn už k novému rodinnému domu opravdu nedostanete povolení. To je opravdu odvážný zelený tah před velkými volbami, tah tvůrců Veggie Days. Pokud chceš, aby tě nenáviděli, tak zakaž Němcům rodinné domy, psiska a grily. Můj tip. Jasně, nikdo nemá rád zákazy, jsme dospělí, na druhou stranu v tak hustě osídlené zemi, jako je Německo, budeme nejspíš opravdu muset brzo stavět jinak.

Právě v ochraně klimatu se sektoru stavebnictví nevyhneme. Stavebnictví je celosvětově zodpovědné za více než třetinu emisí CO2. Zhruba osm procent emisí CO2 z celého světa pochází z produkce cementu. Ano. Při samotné produkci cementu vznikají každý rok tři miliardy tun CO2. To je víc než z leteckého průmyslu spolu se všemi výpočetními centry světa. Z hlediska klimatu by bylo dokonce lepší si koupit auto se spalovacím motorem, když v něm budete bydlet.

Kdyby, a to je zajímavá myšlenka, kdyby byl cementový průmysl země, pak by se cementový průmysl umístil celosvětově na třetím místě. První věc: Nemohl jít na záchod před vysíláním? Zadruhé: Je to vážně zajímavé. Čína na prvním místě, pak USA, pak cementový průmysl. Děti, jedeme na dovolenou do cementového průmyslu! Čína zřejmě mezi lety 2011 a 2013 vyrobila a spotřebovala tolik betonu jako USA v celé své historii.

Číňani milují cement. Ano, je to tak. Lhůty k dokončení staveb, neuvěřitelné množství materiálů a na beton je potřeba spousta písku. V rodinném domě vězí 200 tun písku, v jediném kilometru dálnice 30 000 tun. Wow.

Písek je nové zlato. Neplýtvej penězi a investuj do písku jako on. Je mnohem lepší než blbý bitcoin. Písek. Za tím si opravdu stojím. Dělám do písku. Dřív přijde jen kočkám. Písek je opravdu nejpoužívanější materiál po vodě. Ale co bychom měli v Německu konkrétně zlepšit? Měli bychom stavět víc dřevěných staveb a zpevňovat méně plochy.

Z oblastí, jako je tato, se každý den v Německu přeměňuje téměř 60 hektarů na plochy dopravní nebo zastavěné. Každý rok se tak ztrácejí plochy, které svou rozlohou odpovídají Hannoveru. To je přece strašné! Proč radši nezpevníme každý den Hannover? Teoreticky mělo být do roku 2020 zpevněno maximálně 30 hektarů denně, tento cíl ale velká koalice posunula na rok 2030, protože… je to později.

Tady se musí změnit myšlení, nejlépe začít u nejmenších. Lidi, vzadu jsem našel nedotčený kus lesa! - Krásný. - Rychle, ten musíme zabetonovat! Už nakopávám svou míchačku! Je tam místo pro deset domků. Ale my na to dáme jeden velký. Zvládneme zpevnit celé Německo? Ano, zpevníme ho!

To všechno příští týden v Bořkovi ekočuníkovi. Znáte Bořka, všechno spraví! Bořek ekočuník. Třeba to bude tip pro dětský sbor WDR. To vám říkám, zpětně jsem naštvaný, že jsem tehdy po maturitě nešel do cementového průmyslu. Jako Christian Ehring. Tomu patří cementárna u dolního Rýna a skvěle klape.

Aspoň to jsem slyšel. Ano, musím říct, že není nic krásnějšího. Zrovna teď v těch mrazech tady večer sedávám u pece s 1400 stupni, piju horké kakao a čtu si bankovní výpisy. Kdo nemá cementárnu, je prostě hlupák. Cement je vlastně ten cement, který drží naši zemi pohromadě. Každý Němec, sedněte si na to, ročně spotřebuje 330 kilo cementu. Cože?

Kde mám já těch 330 kilo cementu? No podívejte se za sebe. No vážně, můj cement. Co s tím budu dělat? Netuším, něco stavět. Pořád dál stavět. Moje pec nesmí nikdy vyhasnout. Teď spalujeme pneumatiky.

Vypadá to jako blbý skeč z heute show, ale my vážně spalujeme pneumatiky. A nejen ty. Ze zhruba 40 německých cementáren už většina získala povolení spalovat až ze sta procent odpad. Povolené je téměř vše. Odpady z obydlí, plasty, staré pneumatiky, částečně i kal z čističek či rozpouštědla.

To je super, že? Už nepotřebujeme žádné uhlí nebo jiné drahoty, spalujeme odpad, a ještě nám za to platí. Však ho likvidujeme. Jasně, dovnitř s tím. Trik je v tom, že likvidační zařízení musí draze čistit vzduch od zplodin, u nás stačí prachový filtr. Počkejte, Ehringu, my přece máme spolkový zákon o kontrole emisí.

Ten jasně říká, kolik smetí může fabrika vypouštět. Naprosto správně, má ale takovou poznámku pod čarou, která prakticky říká: „Ano, ano, bla, bla, neplatí pro cementárny.“ Protože pozor, důležité pro systém. Ano, stejně jako ti divní pečovatelé, kterým pořád tleskáte. Máme výjimku. Například sirné plyny: Místo 50 mg/m³ smí cementárny vypouštět až osminásobek.

Jedovatého oxidu uhelnatého dokonce až šedesátinásobek. Řeknu to takhle, já sám samozřejmě nebydlím vedle své cementárny. Vážně je to jako sen, můžeme spalovat prakticky všechno. Moje nová spolupráce s italskou Cosa nostrou, funguje skvěle. Sláva Evropě, Christian Ehring! Překlad: lenkaz www.videacesky.cz Ne! Já už tu nic nedělám.

Dokud nás nezačnete odebírat a nedáte nám lajk. Mám toho po krk! No tak! Už nás začněte odebírat!

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je vidět, že problém s lobbisty mají taky

20

Odpovědět

Mao Tze-ment :D

60

Odpovědět

No ty kravo, celkem desivy. Diky za preklad a doufam, ze budou i dalsi dily. :)

50

Odpovědět

Jako vždy perfektní:) Díky za překlad:) Jedná se o evropskou, německou variantu Last Week Tonight...., ale Heute show je podle mě lepší :)

82

Odpovědět

Video super a souhlasím, ale musím se ohradit proti poukazovaní na spalování různého odpadu včetně pneumatik v pecích pro výrobu cementu v daném kontextu. Ano opravdu se tam běžně pneumatiky spalují a různý jiný odpad, který v posledních letech doplňuje alternativní paliva a nahrazuje právě dříve hojně používané uhlí například. Při velmi vysokých teplotách, kterých se v rotačních pecích dosahuje, shoří totiž tento odpad dokonale, tudíž se jedná v rámci možností o jeho "ekologickou likvidaci" a hlavně nahradí používání neekologických fosilních paliv (uhlí).

52

Odpovědět

Pokud je to pravda (což nerozporuji), tak proč se to nepálí ve všech teda?

30

Odpovědět

+WasIstDasProč se nepálí ve všech cementárnách nebo jak to myslíte?

02

Odpovědět

Náhodou jdu kolem tak se zeptám, budete překládat do CZ když už nebude ČR?

09

Odpovědět

a Gréta.

010

Odpovědět

Za vše může Musk.

111