Cukr: Droga pro každéhoheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:54
Počet zobrazení:4 568

Nutriční štítek na obalech potravin je v Německu stále dobrovolný díky pilné práci lobbistů (nejen) v Bruselu, přestože se ví, že je cukr návykový a škodlivý. Tento i další příklady práce lobbistů v německé politice dnes představí Oliver Welke.

Poznámka: Mottem ZDF (= Zweites Deutsches Fernsehen, Druhá německá televize) je „Mit dem Zweiten sieht man besser“, tedy „S druhým člověk vidí lépe“, ať už se jedná o druhé oko, nebo o druhý kanál. „Dvojka“ svým divákům nabízí objektivní informace a jejím nejvyšším cílem je údajně ukazovat pravdu, což dokazuje i v satirickém programu heute show s oblíbenou tváří O. Welkeho.

Přepis titulků

A teď budeme mluvit o lobbismu, o cukrovce a o cukru. U diabetiků s koronou je riziko úmrtí opravdu vyšší téměř o 50 procent. Pravděpodobně i proto je cukrová lobby momentálně mimořádně aktivní a snaží se zabránit všemu, co by mohlo vadit obchodu s cukrem. Cukr je přece neuvěřitelně výhodná droga, kterou poprvé podáváme už našim nejmenším. Děti milují cukr!

To se pořád tak říká. Ale je to pravda? Moje stanice to teď konečně vědecky přezkoumala! Děti milují zmrzlinu, protože je sladká. Co naopak děti nemohou vystát, je, když jim něco sladkého vezmeme. Ještě nikdy jsem se nestyděl za to, že pracuju pro ZDF, dneska ale už jo. Co to má prosím vás být? A co přijde příště?

Velký experiment ZDF: Co se vlastně stane, když malému sladkému dítěti naplno vpálíme do obličeje fotbalový míč? Odpověď najdete na vaší ZDF. S druhým člověk mučí lépe. Zábava pro téměř celou rodinu. Ale zpátky k našemu tématu, k cukrové lobby. Ti prostě dál tvrdí, že cukr, nadváha a cukrovka nemají vůbec nic společného.

Pokud někdo, tak jsou prý zodpovědní tuční! Omlouvám se, neříkají tuční, ale tuky. Právo EU momentálně brání zemím zavést povinné semafory na obalech potravin. Například Nutri-Score je v Německu dobrovolný. Ano, tak to chodí, když v Bruselu na jednoho ochránce spotřebitelů připadne 100 průmyslových lobbistů, jako je ona: Nutri-Score by měl zůstat dobrovolným modelem, aby každý měl možnost tento model zavést podle svého vlastního tempa, nebo taky ne.

Přesně. Buď pojedete kolem základky třicítkou, nebo taky ne. Miliardu eur utratily lobbistické spolky, aby zabránily povinným potravinovým semaforům. Jasně, každý ať se cpe, čím chce, ale spotřebitel by měl mít alespoň transparentní a upřímné informace. Žádám konečně realistické názvy produktů, třeba „Haribo tlustá prasátka“, po více než 1 balení budete tlusté prase.

Taky dobrá „Ritter jen žádný sport“ a oblíbené bonbony „Přiber 2 kila týdně“. Plus klasika „Čokoláda tlustých dětí“. Cukr. Ačkoliv ta věc i bez korony napáchala obrovské škody ve zdravotnictví, nemusí být dodnes spousta druhů cukru na obalech označena jako cukr.

A naše ministryně výživy se poněkud tradičně drží stranou. Stát neurčuje chuť a já taky nejsem… …chuťová policie regionu, tedy národa. Jak chutná Německo, politika nepředepisuje. Jak chutná Německo, ano. Mnohokrát děkuji sympatické ambasadorce firmy Nestlé. Klöcknerová dokonce dobrovolný Nutri-Score oddalovala, jak jen to bylo možné.

A pokud vy doma chcete vědět, jak Německo chutná, tak asi takto: Moje řeč. Evropská komise nápad s povinným semaforem prozatím odložila k ledu až do konce roku 2022. To se našim lobbistům hodí. Mimochodem ani ze zredukovaného zákona o dodavatelských řetězcích toho moc nezbylo. A ještě jeden příklad skvělé práce lobbistů: zákaz přeměny pronajímaných bytů na byty vlastněné.

Velká koalice to slavnostně odhlasovala jako prostředek proti vypuzování nájemců. Teď to asi ale nepřijde, proč? Živě se spojíme s Valerií Niehausovou, makléřkou a tiskovou mluvčí spolku vlastníků domů a pozemků. Paní Niehausová, jak se to zase lobbistům povedlo? Prosím? Pane Welke, hned se k vám vrátím, zrovna tady mám jednu prohlídku, ano? Jinak přijdu o hotovost, zatímco si budeme povídat.

Tak, takže vy jste ten investiční bankéř a vy jste podnikový poradce a vy jste ta svobodná matka s polovičním úvazkem. - Přesně tak. - Ano, skvěle, přeji hezký večer, nashle. Ale vážně, občas to je něco, svobodná, no jo… Pane Welke, slyšela jsem, že jiné branže teď zažívají krizi, nevím, nám to perfektně šlape.

A pak si ta bláznivá koalice v roce 2018 vymyslí nějaký zákon, který vlastně zakazuje udělat z nájemních bytů byty vlastněné. Naštěstí tomu zabránil náš nejlepší muž v Berlíně. Odpovědné za zákon je ministerstvo Horsta Seehofera. O dva roky později máme pouze referentský návrh a před třemi týdny z tohoto návrhu zmizel i odhlasovaný zákaz přeměny typu bytů. Ano, protože stál za prd. V Německu chybí zhruba 1,9 milionů uhraditelných bytů, k čemu máme vůbec vládu, když zákony nakonec stejně píšou lobbisti?

My nic nenapsali. My jen něco vyškrtli, to je něco úplně jiného. Nějaký spekulant, který koupí velký dům s nájemními byty, aby je po jednom rozprodal, to nedělá proto, že by byl zlý. Dobře, to taky, hlavně ale nabízí nájemcům příležitost. Aspoň CDU to pochopila.

Vždycky jsme byli příznivci vlastnictví, chceme z více nájemců udělat vlastníky, a tomu ten zákaz právě brání. Teď to zní jako výsměch všem nájemcům v Mnichově, kteří nevědí, jak vůbec zaplatí nájem příští měsíc. Když jim řeknete, že mají vlastně skvělou příležitost, když jim byt prodáte do vlastnictví za 10 000 eur za metr čtverečný. Jen 10 000 za metr čtverečný? Kde v Mnichově to jako má být?

To si koupím sama! Pokud to s tím přeměňováním nebudeme moct dělat, abychom se té chátry… …abychom se těch méně solventních nájemců zbavili, pak tím pádem budeme nuceni tyto osoby vyhnat druhým trikem: modernizací. Pronajímatel oznamuje další modernizace, jako je instalace dveřního videotelefonu nebo stavba výtahu. To zvýší nájem z dosavadních 645 eur na necelých 3 000 eur. To zní drsně, ale tak to chce příroda.

Ten silnější, tedy finančně silnější, pěkný nájemce nahradí chudého ošklivého. Koloběh života, hakuna matata. Vážně, jak to děláte? I nařízení, díky kterému by kupci pozemků ležících ladem byli povinni stavět, z toho návrhu zmizelo! Podívejte: nejmenší housle světa.

Tak a já teď rozhodnu, kdo získá tento luxusní loft s 1,5 pokoji. Navrhuji, abyste to vy dva hezcí vyřešili jako praví muži: Bojujte! To mě vždycky rajcuje. Mě taky. Valerie Niehausová! Cože? Kolik eur? A to všechno, až budeme mít milion odběratelů? Milí, milí, milí fanoušci! Mě by tak moc potěšilo, kdybyste nás odebírali!

Gernot by byl díky vám tak šťastný! Překlad: lenkaz www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nemci vazne nemaji smysl pro humor :D

63

Odpovědět

Not bad, byty zajmavy, ale vzpomnel jsem si na Lubacha.. nebude nekdy? :)

120

Odpovědět

Bohužel teď nemáme překladatele na nizozemštinu a i když se nám hlásili nováčci, nemůžeme aktuálně nikoho přijímat. Jak se situace změní, určitě bychom rádi měli Lubacha zpět. Díky za pochopení.

51

Odpovědět

Niečo podobné ako staré Last Week Tonight. Bohužiaľ tam sa tá zábavná časť akosi vytratila. Škoda vždy som sa tešil na novú časť. Síce nemčinu nemusím ale ak je to objektívne poučné a vtipné chcem viac. Takže dúfam že sa tu bude táto relácia objavovať častejšie.

42

Odpovědět

Pán má rád demagogii, to jsme dva. Když si kupuji výrobek je to pro mojí spotřebu na mou zodpovědnost, ale jet kolem školy po cizí silnici je trošku něco jiného.
Score je dobrá věc a líbila by se mi, ale nemělo by se to výrobcům nutit, stejně tak jako si lidé nekupují zajíce v pytli a prochází si recenze u elektroniky pomalu začínají řešit to samé i u jídla, ale proč tento proces urychlovat?

69

Odpovědět

Áno lenže ty tu stavias na fakte že ľudia sú inteligentní a zodpovedný. Totálna sprostosť! Výrobcov musíš prinútiť aby niečo urobili inak sa na to vyseru a predajú ti čokoľvek. Ak by bolo dovolené kľudne by tam dávali aj drogy aby si bol totálne závislí a kúpil to. No to máme vlády aby rozhodovali za nás o veciach ktoré nechápeme alebo sú veľmi zložité na pochopenie. Potravinárske firmy nás chcú len zarobiť a kľudne to budú robiť na úkor zdravia populácie.

13

Odpovědět

+MarioAle výrobci tam můžou dávat cokoli, pokud to neni zákonem zakázaný. Jediný, co od nich vláda může chtít, je, aby to bylo jasně napsaný na obalu - to už je. Složení máš na každym produktu, má to i danou minimální velikost písma a další kraviny. Koho ta informace zajímá, ten jí může zjistit.

KAŽDEJ! Chce "zarobit" - nikdo ti nebude dělat něco jen tak zadarmo. Pokud lidi budou chtít jíst zdravě a začnou víc nakupovat něco jinýho, tak se výrobci přizpůsoběj (protože chtěj "zarobit"). Pokud lidi budou kupovat to nejlevnější co najdou a ani se nepodívaj na složení, tak to neni chyba výrobců.

42

Odpovědět

+BullOverZloženie je jedna vec, ale referenčné hodnoty na 100g/ml výrobku a doporučené dávky vec druhá. Ak zavedenie tých údajov sa v DE snažia odkladať je to problém, si myslím. Ak si strážiš váhu tak si rátaš kalórie a soľ a cukry atp. To z klasického zloženia nezistíš.

12

Odpovědět

Díky za video. Uvítám víc němčiny, i pořadů o tom, co se děje za kopcem. Někdy mi připadá, že noviny řeší nepodstatné zprávy z druhého konce světa, ale co se děje u našich německých, rakouských, polských sousedů, se příliš neví.

160

Odpovědět

Škoda, že tam nebylo moc detailů... ale to vážně měli mít nějakej zákon, kterej by zakázal prodat pronajímaný byty?? A zákon, kterej by nařídil majitelům pozemku stavět?!? Nebo to bylo myšlený jen ze srandy? Vždyť je to šílená hovadina.

92

Odpovědět

Oba zákony opravdu byly navrženy a několikrát přepracovány, například ten o bytech (Umwandlungsverbot) byl 4.11. schválen spolkovým kabinetem, nakonec ale s omezením na určité oblasti a typy pronajímaných bytů s maximální platností do roku 2025. Zákon ale musí schválit i další instituce, teď je to na spolkovém sněmu, takže se určitě ještě bude minimálně měnit, pokud tedy vůbec někdy vstoupí v platnost :)

20

Odpovědět

Vyjádřím se k těm pozemkům. Developeři vykupují pozemky a pak jen čekají , kdo za ně zaplatí "12ti násobek" . Podle mě, je má tento zákon donutit to prodat co nejdřív a nebo stavět. Né dřepět na parcelách , kde se mohou stavět domy , bytovky . Jim je jedno kdy to prodají , hlavně , že na tom obrovsky vydělají. A proto roste i neskutečně cena bytů a domů.

10

Odpovědět

+Kus sejraHmm... pokud ale stát tak strašně moc chce, aby se tam stavělo, proč ty pozemky nekoupí sám? Buď to neni tak důležitý - v tom případě by do toho stát neměl takhle zasahovat... nebo to je důležitý, v tom případě to může stát sám realizovat a pak prodat/pronajímat ty byty.

02

Odpovědět

+BullOverNo vykoupit všechny pozemky , které by stát potřeboval a nebo potřebuje, ta by musel skoupit "celou republiku" a to finančně neutáhne ani Německo. I v Německé vládě jsou tlaky lobistů a podplácení , co jsi budeme nalhávat. No a zasahovat do svobodného podnikání by stát neměl, jen se snaží tím zákonem to rozhýbat, aby neseděli na těch parcelách. Bohužel svině jsou všude a dokáží obejít cokoli. Takový pocit z toho zákona mám já.

10

Odpovědět

+Kus sejraTak těch dobrých pozemků ke stavění neni zas tolik... týkalo by se víceméně jenom nějakých brownfieldů uprostřed měst.
Navíc je tenhle byznys závislej na změnách územních plánů (nakoupíš levně, počkáš na změnu plánu, prodáš draho)... a ve vlivu na obce má stát velkou výhodu oproti normálním spekulantům/lobistům.

01

Odpovědět

Mockrát děkuji za překlad :) . Jsem rád, že se pan Welke vrátil :) . Doufám, že se bude objevovat častěji... a třeba by mohl dostat i vlastní místo v rozvrhu.... ;)

121