Reforma zákona o obnovitelných energiíchheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:4 246

Německo se už dlouho trápí transformací energetiky a nová reforma zákona o obnovitelných energiích (EEG) by měla být brzy hotová. Oliver Welke se už na začátku prosince podíval, jaké novinky by mohla přinést, a asi vás nepřekvapí, že nezjistil nic moc pozitivního.

Poznámka:
Německé ministerstvo hospodářství a energetiky je asi nejblíže našemu ministerstvu průmyslu a obchodu, ale pravomoce a gesce ministerstev jsou v Německu obecně rozděleny trochu jinak než u nás. Jeho současná hlava, Peter Altmeier, je ze strany CDU.

Přepis titulků

Ve všudypřítomném stínu koronaviru si bohužel ani změna klimatu nedává nijak výraznou pauzu. Takže, jak je na tom transformace energetiky? Ujde to. Náš transformátor energetiky, ministr hospodářství Peter Altmeier, pracuje na reformě zákona o obnovitelných energiích, zkráceně EEG. Hotovo by mělo být v lednu. Mohl bych vědět, jak to zatím vypadá? To má pravdu.

Bohužel znamená tato reforma EEG další byrokracii pro průkopníky fotovoltaik, například pro lidi, kteří si v minulosti na dům připevnili solární panely. Těm skončí podpora a nové předpisy je nutí pořizovat nové a drahé vybavení. Tohle je nový obousměrný elektroměr, ten nainstaluju, tyhle dva musí pryč, i když by taky fungovaly. Takový je předpis, musím to vyměnit. Pro nové elektroměry potřebuje Blasen podle předpisů i novou skříň. Vypadá to, že budu moct ty panely tak akorát odpojit a odstranit.

Už na nich nevydělám, jenom by mě nějaké peníze stály. Přesný opak pobídky. Škoda. A k novému elektroměru, tedy Smart Meteru, si sežeňte ještě daňového poradce. A právníka. A vedoucího prodeje, dřív byla totiž solární energie automaticky posílána do rozvodné sítě, ale brzy ji budete muset sami prodávat. Jako nějaký agent.

Proč by měli lidé platit u proudu, který sami vytvoří a nepoužijí, poplatek? Smysluplné to není. V jiných odvětvích to nenajdete. Taky neplatíte daň, když máte doma jabloň. Ne tak nahlas! Altmeier to slyší. Šup, už bude daň na jabloně. Opatrně, prosím. Mimochodem v Holandsku je díky výrazně jednodušší byrokracii 5krát více domů se solárními panely. Dobrá, zapomeňme na slunce. Jak je to s větrnou energií? Myslel jsem si to.

Staví se minimum nových větrných turbín. Navíc hrozí, že se mnoho větrných parků zavře kvůli odpadnutí subvencí a přísnějším pravidlům. Ta platí i pro turbíny, které už stojí. Jakmile třeba jenom vyměníte generátor, musíte to celé nechat nově schválit. Některé úřady se velice kreativně snaží zabránit výstavbě nových turbín. Třeba Schwielowsee u Berlína. Obec se jasně vyslovila pro výstavbu nové větrné turbíny vedle dálničního odpočívadla.

To zní dobře, řekl by laik, ale… Podle zemského podniku silniční dopravy narušují zvuky větrné turbíny: …rekreační funkci odpočívadla a následně také bezpečnost provozu na dálnici. Nesmějte se. Já vždycky trávím dovolenou na odpočívadle Remscheid. Jo jo, dálnice A1 v létě, to je sen.

Aktuálně k nedostání v našem obchodě: Větrné elektrárny z Katanu, hra na transformaci energetiky. Zkus někde v Německu postavit novou turbínu. Ne, tam samozřejmě ne, to je moc blízko osady, najdi jiné místo. Tam taky ne! Minimální vzdálenost od domu je 10krát výška turbíny. Zbláznil ses? V tom městě mají iniciativu proti větrným elektrárnám. A tak to jde celé hodiny, až tě to konečně přestane bavit a vzdáš to.

Pak postaví tvůj protihráč uhelnou elektrárnu, čímž hru vyhraje. Větrné elektrárny z Katanu. Strašně drahé a strašně nudné. Stejně jako transformace energetiky. Slunce a vítr nám pořád moc nejde, tak holt musí to klima zachránit auta. Na xtém summitu s kancléřkou bylo nově rozhodnuto o 3 mld.

pro automobilový průmysl. Kvůli koroně. Tu souvislost taky nechápu, ale hezké gesto. Přinejmenším část tohoto balíku je určena na prémie za nákup elektroaut. Při prodloužení povolení v říjnu 2020 tvořila elektroauta už 8,4 % trhu. Dalších 9,1 % tvořily tzv. plug-in hybridy. Ano, ty podvody na kolech. Když dojde baterka, většinou tak po třech metrech, když to přeženu, jsou z nich normální auta, jen těžší.

Za celý loňský rok se jich prodalo 45 000, v letošním krizovém roce už více než 130 000. Teď živě Albrecht Humboldt, vedoucí Humbiho hrozně hustejch hybridů. Humboldte, proč jsou hybridy tak populární? To je jednoduché. Spojují to nejlepší ze dvou světů, tedy 2 v 1, vlastně transgender auta. Kdo si koupí tohle zlatíčko, dostane tučnou prémii, a i přesto má – teď to hlavní – pořádné auto.

Aha, takže elektroauta nejsou pořádná auta? Ale prosím tě… Ten byl dobrej. Už jenom ten zvuk… Jako schodišťový výtah. Jasně, hybrid má taky baterii, ale ta většinou stačí tak ke konci výjezdové cesty, pak se spustí spalovací motor. To je od politiků moc milé, že výrobcům stejně dovolí pracovat s vymyšlenými daty.

Všude je znát stejný trend, totiž že plug-in hybridy mají výrazně vyšší spotřebu, než se oficiálně uvádí. Známe to i u spalovacích motorů, tam se jedná průměrně o rozdíl 40 %, ale plug-in hybridy spotřebují o 200, 300, někdy i 400 % víc. Ale jestli mají takovou spotřebu, tak to klimatu sotva pomůže. Je to tak. V tom je to geniální. Přesto jsou zvýhodněné. Proto je u nás Peter Altmeier každý měsíc pracovník měsíce.

Už roky. Až 6750 eur prémie. A k tomu slevy na daních u firemních aut. Hlavně velké firmy nakupují pro své lidi hodně plug-in hybridů. - Manažer vozového parku: - Tohle je nabíjecí kabel, ten se nám často vrací s autem zcela nepoužitý. Baterie je pak naprosto zbytečná, jenom je auto o 300 přebytečných kilogramů těžší a emise CO2 jsou vyšší než u jakéhokoli normálního motoru.

- Ekologický nesmysl. - Naprosto zbytečný, ale boží nesmysl. Když vám projde tohle, projde cokoliv. Například vám za drobný poplatek naložíme do naftového auta 300 kilo kamení. Pak budete mít stejnou spotřebu jako u plug-in vozu. Ochrana klimatu není žádná věda. Nebo tady ten trabant. Dvoutakt. Nejjedovatější auto, jaké kdy kdo postavil, ale tady na střeše má solární článek, kterým se nabíjí zapalovač.

Dejte sem prémii! To přece nemá s elektromobilitou nic společného. To není pravda. Mám tu i nabíječku. Je hrazená z daní a já ji používám, a to na naše skoro klimaticky neutrální vánoční světla! Aleluja. Ježíš by si koupil hybrid. To určitě.

To byl Albrecht Humboldt. Děkujeme. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jde jen o prachy a o to kam se přelijí xD

30

Odpovědět


Odpovědět

A takhle to dopada, kdyz se do neceho zacne montovat stat. Aspon ze ten toaletni papir nechali na pokoji...

32

Odpovědět

V techto pripadech s povzdechem rikam, ze jako lidstvo nemame sanci.

70

Odpovědět

Tak už to Němcům pomalu dochází akorát ty dotace už nikdo nikomu nevrátí.

21

Odpovědět

Díky za překlad, pobavilo a poučilo o tom, jak je to u našich severozápadních sousedů.

Bude zase někdy Lubach?

190