Erdogan: Diktátor na plný úvazekheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:38
Počet zobrazení:3 714

Slyšeli jste už o aféře Sofagate? A víte, co si o ní myslí všichni zúčastnění? Kromě pokusů o odpovědi na tyto otázky se mimo jiné také dozvíte, co vše se kromě této mediální bomby ještě v Turecku děje, ale dít by se zřejmě nemělo. Co si o Erdoganovi myslíte vy?

Poznámka: Celý rozhovor s Can Dündarem (kterému v Turecku hrozí 27 let vězení, tak se zatím ukrývá v Německu) je zde.

Přepis titulků

V dnešní době se pravidlo o rozestupech občas dodržuje extrémně puntičkářsky, nedávno třeba v Ankaře, když Ursula von der Leyenová při návštěvě Turecka musela sedět sama na pohovce deset metrů od předsedy Evropské rady Michela a sultána Erdogana. Je to jen můj pocit, ale myslím si, že netušila, že k tomu dojde. Pro von der Leyenovou totiž není vedle Erdogana a Michela místo, což je potupa, kterou předsedkyně Evropské komise komentovala takto: „Emm“.

Emm… To Uršula okomentovala velmi podrobně, „em“ pozpátku je totiž „mé“, zamyslete se nad tím. Ve fanshopu heute-show teď najdete Uršulino emm z Ankary jako vyzváněcí tón. - Emm, emm, emm… - Nádhera. Turecká výmluva zní, že tady vůbec nejde o nerespektování žen, šáh Michel měl podle protokolu holt vyšší postavení, takže směl vedle Erda sedět jen on.

Když byl na Uršulině místě ještě Jean-Claude Juncker, nemusel na kočičí pohovku, to je určitě náhoda. Erdoganova přijímací místnost je teď mimochodem celá v tureckém katalogu IKEA. Sada židlí Erdogan: Pozlacený masiv s hedvábným potahem, v ceně je zahrnuto, že vám je zdarma sestaví pět zatknutých novinářek. Samozřejmě i pohovka Misogyn za pouhých 79 eur, lze objednat i bez Uršuly, samozřejmě si ale připlatíte.

A zatímco si Uršulin kolega šáh Michel zpětně neustále vyčítá, proč taky neřekl emm, alespoň z Itálie zní rozhodná slova. V souvislosti s takzvanou aférou Sofagate italský premiér Mario Draghi onačil tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana za diktátora. V Ankaře tato slova způsobila rozhořčení, ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu je označil za škaredá a nerozumná. Tvoje máma je nerozumná!

To je prostě ošklivá pravda, jasně že je diktátor, co jiného by mohl Erdogan být? Že si tam EU vážně přijede na kávu, zatímco v jeho Turecku zrovna řádí třetí vlna represí, to byl pro toho muže přece diplomatický triumf! Ano, triumf! Erdogan zrovna chce zakázat HDP, třetí největší politickou stranu Turecka, skoro 700 zástupců HDP má dostat na pět let zákaz politického působení. Víc diktátorství už skoro nejde!

Nic z toho se na úterní návštěvě Ursuly von der Leyenové v Ankaře příliš nekomentuje, lidská práva jen okrajově. Přesně tak, z okraje pohovky. Co se týče svobody tisku, Turecko se umístilo na 154. místě ze 180 a s Čínou soutěží o první místo za nejvyšší počet zatknutých novinářů. A i přesto tomuto Turecku Evropská Unie zrovna teď slibuje rozšíření celní unie jako, cituji, podnět ke konstruktivnějšímu chování.

Možná to má být odměna předem za Erdoganův nedávno představený, a teď pozor, akční plán pro lidská práva. Ano, slyšeli jste správně, Erdogan plánuje něco s lidskými právy. Na papíře. Can Dündarovi, bývalému šéfredaktorovi v německém azylu, kterému v Turecku hrozí 27 let ve vězení, to moc vtipné nepřijde. No, akční plán pro lidská práva bude zřejmě tou nejkratší knihou v dějinách Turecka.

Popravdě, díval jsem se na jeho tiskovou konferenci, kde představoval svůj nový plán pro lidská práva, a v titulcích na obrazovce běželo oznámení, že státní zástupci zahájili vyšetřování druhé největší opoziční strany HDP. Ve stejný den, ve stejnou chvíli.

Takže to musí být vtip. Vždyť to říkám pořád: Nejlepší na dobrém gagu je načasování. Celé interview mimochodem najdete na našich stránkách heuteshow.de. Erdoganova vládní koalice už podle aktuálních anket nemá většinu a co s tím Erdo udělá? Opozici zakáže a zabásne! Co jiného? To je takový malý tip pro CDU na září, pokazí se to.

Opoziční HDP požaduje stejná práva pro Kurdy, to se v Erdoganově Turecku samozřejmě rovná terorismu a každého teroristu je samozřejmě třeba zatknout. To je třeba i poslanec a bojovník za lidská práva Ömer Faruk Gergerlioglu, kterého zatkli minulý pátek v jeho bytě. Za mříže má jít na dva a půl roku, protože sdílel zprávu, která byla označena za teroristickou propagandu.

To nejsou pěkné záběry, ale ten muž měl na svém Twitteru něco o naději na mír, to se pak nesmí divit. Zkrátka je Erdoganův akční plán pro lidská práva jen levný PR trik, kterým chce ukolébat EU. Erdogan potřebuje totiž pomoc, jeho ekonomika je v loji, jinak řečeno na tom byl už chalífovatěji. Zahraniční investoři stahují z Turecka peníze, inflace nezadržitelně stoupá.

Aby občané nevěnovali tolik pozornosti ekonomice, upřednostňují se jiná témata, ale v turečtině máme pěkné přísloví: Čepice spadla a teď je vidět pleš. A kdo v Turecku tvrdí, že má Erdogan pleš, je samozřejmě taky terorista. Teď má EU příležitost zatlačit na pilu. Von der Leyenová v Ankaře kritizovala, že Turecko vystupuje z Istanbulské úmluvy, tedy z Úmluvy Rady Evropy o potírání násilí vůči ženám.

Oficiální zdůvodnění Turecka: Istanbulská úmluva by, cituji, normalizovala homosexualitu. Tu souvislost jsem upřímně moc nepochopil. Turecká státní televize: Turecká vláda varuje před cestami do Německa.

Protože příliš málo Němců bije své ženy, jsou tam bohužel všude homosexuálové, což dokazují tyto strašné záběry německé armády. Opravdoví muži již žádají o azyl v Turecku, protože by z nich teplý německý systém udělal vegany. A v berlínském říšském sněmu kancléřka Merkelová nečinně přihlíží, protože ji její muž nebije. Přeji pěkný večer. Ano. Opravdový důvod kamarádíčkovacího přístupu EU je, jak už nejspíš tušíte, stále ta věc s imigranty.

Brusel a Berlín potřebují Erdogana jako vrátného, přitom EU, mistr světa v morálce, už dávno také spoléhá na zastrašování. Tady je záznam tzv. push-backu, řecká pobřežní stráž dělá pořádné vlny, aby „pomohla“ člunu s uprchlíky se otočit zpátky. Volají ze Stockholmu, chtějí od EU Nobelovku za mír zpátky, okamžitě. K takovým push-backům už dochází pravidelně. A ty, kteří se dostanou na pevninu, Řekové někdy posadí do člunů a odtlačí je zpátky.

Když to všechno vezmeme v potaz, můžeme mít pocit, že se EU v zásadách právního státu přizpůsobuje Turecku a ne naopak. Vítáme živě z Bruselu Albrechta Humboldta, ředitele protokolu von der Leyenové. Pane Humboldte, nemohla si EU ušetřit celou tu ostudu v Ankaře tím, že by tam třeba nikdo ani neletěl? Máte samozřejmě pravdu, pane Welke, Sofagate byl důležitý milník, teď rozdělujeme dobu před Sofagate a dobu po Sofagate, něco takového se nikdy nemělo stát, je to strašné ponížení.

Důležité je, že se z toho poučíme. Já teď šéfku nechávám každý den tři hodiny trénovat. Cestu do Jeruzaléma. Ona na to bohužel vůbec nemá talent. Jinak toho umí spoustu! Plynně ovládá angličtinu a francouzštinu, podepisuje smlouvy o poradenství oběma rukama, - ale cesta do Jeruzaléma není její silná stránka. - Aha. Ale proč dopřáváte Erdoganovi takovou propagandu, když to není nutné?

Proč prostě neřekla: „Žádná židle, žádné jednání. Páčko, já letím domů“? No proč, proč, prostě protože jsme EU, co nemá koule! Nás přece už nikdo nebere vážně! Ať už to jsou švédští výrobci vakcíny nebo turecký despota, my se ohneme před každým! Pardon, ještě pořád cítím Sofagate v kostech. Ale to se teď všechno beze zbytku vyjasní. V Evropském parlamentu kvůli tomu teď bylo slyšení a není to vtip. Michel a von der Leyenová tu jsou, aby předsedům frakcí vysvětlili, co přesně se v tureckém prezidentském paláci stalo.

Oba byli vyzváni, aby v následujících dvou týdnech předložili návrhy, jak lze v budoucnu protokolárním faux pas zabránit. Já tu mám před sebou celý seznam návrhů, návrh první: Postavit tam třetí židli. - Konec seznamu. - Super. Místo toho zbytečného povídání o židlích se přece EU může otočit zády!

Může zrušit jednání o připojení Turecka! Má na krku pořádnou ekonomickou krizi a je zahnané do kouta! To je pravda a jen Brusel zvládne někomu zahnanému do kouta ještě lézt do zadku. Pane Welke, v Ankaře to nebylo jen špatné, paní von der Leyenová směla u večeře sedět s velikány, a dokonce se s nimi i vyfotit. Pěkná fotka.

Vždy se dívat vpřed a myslet pozitivně, to je Evropa. Já dnes každopádně můžu slíbit, že Sofagate se nebude opakovat. Tým složený z inženýrů a designerů pro mě vyvinul vhodné řešení. Tadá! Nemá pro vás diktátor volnou židli? Žádný problém! S naší židlí Antisofagate Uršula 5000 budete mít vždy svou židli u sebe.

Ještě nikdy jsem nebyl tak hrdý Evropan. Alfred Humboldt! Překlad: lenkaz www.videacesky.cz Jo jo, jasně. Diváci už mezitím objevili skoro všechny skryté symboly v novém studiu, ilumináty, zednáře, státní rozhlas, všechno. Kdy chceme odhalit ty pravé muže za oponou? Cože?!

Až s tolika odběrateli na YouTube?! Já bych si pospíšil.

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Sranda je, že je to úplně jinak. Turci postupovali podle protokolu, jenže v EU probíhá "boj o to, kdo bude řiditelem" a Uršula holt není dost chytrá, takže - bod pro jejího protivníka :) Předběhl ji už v rámci předjednávání té schůzky :D
Seděla na místě vyhrazeném pro druhou osobu výpravy, stejně jako její turecký oponent, ale jeho pohovku, proti té její, "z jakéhosi důvodu" novináři nechtěli v záběrech.
Úplně normální boj mezi dvěma kohouty (resp. kohoutem a slepicí) na jednom hnoji - a tím hnojem je (bohužel) EU...
Ovšem, to ten německý šoumen asi nemusel vědět v době, kdy to točil. Takže jemu ani týmu bych to nevytýkal - prostě časem se ledacos ukáže :)

316

Odpovědět

Podle jakého protokolu? Když Turecká výprava byla v EU, tak se křeslo našlo pro každého. Uršula není dost chytrá je za výkřik do tmy za co? Myslíte si, že její kolega naschvál nezmínil, že tam bude taky, aby on si mohl sednout vedle Erdogana? Co?? :D
Máte nějaký důkaz na podložení o dalším účastníkovi, který seděl na další pohovce? Viděl jsem širší záběr a další gauč tam nebyl..

23

Odpovědět

Edrogen ji jenom ukazal, kam lide jako ona patri. Akorat to neni hulvat tak misto kouta zvolil pohovku, kde si jinak jeho pejsek lize kulky.

212

Odpovědět

Proc na zacatku chybi u Erdogan slovicko "sultan"?

21

Odpovědět

Protože ho papež ještě nekorunoval.

32