Výhled na rok 2021heute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:31
Počet zobrazení:2 382

Till Reiners se pro heute show pokusil odhadnout, jaký bude příští rok. Rok bez Trumpa, rok voleb do Spolkového sněmu, očkování či dalších lockdownů. K tomu všemu má Till Reiners názor nebo doporučení.
Pokud vás zajímá, co se děje u našich německých sousedů, nebo se chcete třeba přiučit pár německých slovíček, můžete se těšit na heute show (většinou v tradičnějším formátu, než je toto video) pravidelně každý týden.

Poznámky k překladu:

  • Andreas (Andi) Scheuer ze strany CSU je aktuálně stále spolkovým ministrem dopravy. Jak video vysvětluje, tuto funkci zřejmě znovu nedostane.
  • Robert Habeck je politik ze strany Svaz 90/Zelení, od roku 2018 je dokonce jejím spolupředsedou. Zelení se rýsují jako jedna z nejsilnějších stran pro nadcházející volby a vzhledem k ohlášenému odchodu Angely Merkelové z kancléřského křesla se zdá, že má Robert Habeck reálnou šanci stát se novým kancléřem. Ačkoliv je samozřejmě ve hře mnohem více kandidátů.
  • Všechny tituly knížek jsou mé neoficiální překlady, protože v českém překladu nevyšly.

Přepis titulků

Ještě furt mám kocovinu. Ale konečně je 2021! Budu upřímný, letos bych se obešel bez pandemie. Možná zase příští rok, ale letos radši ne. To je na tomhle roce skvělé, prostě se radujete, že není 2020. 2021 je Joe Biden letopočtů. A už v lednu na to dojde, Donald Trump opustí Bílý dům. Čeká na něj pár žalob ve věcech podvodu, daňových úniků, praní peněz a sexuálního zneužití.

Taková normální středa, když to trochu přeženete. Je tedy možné, že už nebude mít tolik času hrát golf jako během svého mandátu. Za ty čtyři roky stihl být více než 300krát na hřišti. Více než 300krát! Jak mu asi ten golf jde? Podle mě bude chtít za čtyři roky znovu vyhrát volby, aby měl zase čas na golf.

To není tak zlé, když politici hrají hodně golf, otázka je, co jim jde lépe, golf, nebo politika? A já bych chtěl říct, jen tak mezi námi, že Andimu Scheuerovi jde lépe golf. Už je to trapné i CSU a CDU, takže tento rok Andi Scheuer konečně nebude ministrem dopravy. Loni se totiž ukázalo, že budeme platit nejméně 500 milionů eur za jeho mýto pro zahraniční osobní auta.

Mýto nebude, ale firmy, co ho chystaly, dostanou odškodné. Andi Scheuer si totiž řekl: „Nenapadá mě jediná osoba, které by se něco takového nelíbilo.“ Ale Evropský soudní dvůr na to: „Nesmysl, jsme v Evropské unii. Nemůžete si jako Němci říct, že budete dovážet levnou pracovní sílu, ale ze svých dálnic udělat pro cizince zakázanou zónu.“ To Andiho strašně překvapilo, že mimo bavorské hospody je u lidí jen středně oblíbený.

Zajímavá otázka potom je, kdo bude novým ministrem dopravy. Nebo ministryní. Kdo to převezme? V roce 2021 jsme skromní. Řeknu to takhle, kdyby se třeba… Třeba tenhle klacek, kdyby se stal ministrem dopravy, bude už od začátku lepší než Andi Scheuer. Tenhle klacek nevyhodí 500 milionů oknem.

Tenhle klacek nevyrobí katalog pokut, aby ho zase stáhl. Tenhle klacek nesní o létajících taxi. Nesní vůbec o ničem. Ne, tenhle klacek je skvělý, proč jsme ho nevybrali už dřív? Ani ho nemusíte očkovat, je zdravý. Čeká nás totiž očkování. Co?! Vždyť se ani neví, co v tom je! Ale ví. Vakcína. Ti, co tu vakcínu vyrobili, přece měsíce zvažovali, co do ní dát.

Možná u zubní pasty můžeš říct, že se neví, co v ní je, a stejně ji používáš. Virologové si nesedli do kroužku, aby tam nalili všechno, co měli v laboratoři. „Mám z domu brandy, stejně ji nepijeme, tak to tam přidáme.“ Ne. A zcela upřímně, pomohlo by ti, kdyby ti někdo řekl, co v tom je?

Vždyť už jste svému tělu ublížili i víc a s menším přínosem. Třeba na rozlučce u Marianne, pamatuješ, Achime? Nepamatuješ, páč jsi o půl sedmý blil. A o půl osmý taky. Až další den jsi zjistil, že se ten Jägermeister asi zkazil. Nikdo netvrdí, ať se očkujete, protože to přinese věčné mládí. Všichni odborníci tvrdí, že díky očkování zamezíme dalším vlnám, když lehčí verze lockdownu zrovna moc nezafungovala.

Abychom u 3. a 4. lockdownu zase neříkali: „To jsem ale vůbec nečekal.“ Zkrátka nás to učí skromnosti. Těším se i na volby do Spolkového sněmu. Pokud se ptáte, Robert Habeck se hlásí jako kandidát na kancléře. On si totiž tu otázku položil. Tvrdil, že člověk musí „nahlédnout sám do sebe a zjistit, jestli tuší, co chce. To já tuším, a proto je odpověď ano, v této zkoušce bych před sebou obstál.“ Ano, v této zkoušce bych před sebou obstál.

To jsem řekl naposledy u ústní maturity z matiky a musím přiznat, že na to byly názory různé. Zelení by tedy mohli poprvé vládnout se svým bývalým rivalem, s CDU. Zelení jsou jako čtvrť Prenzlauer Berg, říkáte si, že občanštější být nemohou, ale přijde Robert Habeck a postaví vám stříšku na SUV v bioobchodě.

Mise Roberta Habecka je dát těm bezejmenným jméno. Spisovatel Robert Habeck si připravuje půdu pro koalici s jakoukoli stranou. Stačí se podívat na názvy jeho knih. Třeba tady máme Malí hrdinové, velká dobrodružství. To sedí na posledních 10 let historie SPD. Nebo co to máme tady? Patriotismus: Levicová obhajoba. Cože? Neskutečné.

CDU a Die Linke v jednom. Nebo tohle: Kdo si troufá, začíná. Kdo to je? No jistě, FDP. FDP si pořád něco troufá. Buď nevládnout, nebo tolerovat nacisty… A potom vždycky začínají od začátku. Jsou jako nekonečná upoutávka na film, který neexistuje. Nebo tohle, to je taky úžasný. Pod kanálem leží moře. To zní jako konspirační teorie, tím přitáhne odpůrce očkování. Pokud jsem vás ještě nepřesvědčil, že 2021 bude naprosto špičkový rok… Příspěvky na děti se zvýší o 15 eur.

Boží! Dotaz všem rodičům, na co tenhle bonus využijete? Můžete si koupit třeba tuhle knížku, Drak Prdlajs. Lidé, kteří si koupili knihy Roberta Habecka, koupili i tohle. Fakt. Ale možná bychom mohli… Moment. Teď koukám, že je to bohužel za 16 eur. Ale rád vám na to půjčím. Mohli bychom si dát letos předsevzetí, pokud bude další lockdown, nemuseli bychom už potřetí křečkovat toaleťák a nudle jako nějaký neandrtálci.

Pojďme jednou nedělat Německu ostudu. Jestli chcete něco křečkovat, proč ne lístky na kulturní představení? Na jaře budou zase festivaly, koncerty, divadlo, literární čtení, muzea a tak. Já určitě doma nebudu. A nezapomeňte na méně známé umělce, ti byli zasaženi nejvíce. Ano, mluvím o sobě.

Můžete mi poslat nějakou malou pozornost přes PayPal. Ne, vážně. Bylo by hrozné, kdyby krizi přežili jen mainstreamoví umělci. Co máš jako proti mainstreamu, pane nóbl umělče? Nemám nic proti mainstreamu, ale samozřejmě chci občas změnu. Každý začíná jako málo známý, když tyhle málo známé nepodpoříme, nebude začínat nikdo nový. Bude už jen hudba, kterou máme dnes. Celý život. Musel bych dnešní hity poslouchat ještě 50 let! To by mě rychle omrzelo.

Tahle písnička byla před 50 lety u většiny lidí oblíbená. Byl to hit roku. Takže moje předsevzetí je, podporovat neznámé umělce. Navštívím akci, kam bych nikdy nešel. Středověký festival Laudanum ve Schley an der Knatter. Už jedu! Překlad: jesterka www.videacesky.cz To je Uwe. Vlastně je to skvělý hudebník, ale hraje písničky od Petera Maffaye na naši žádost.

Je to totiž vtipný, děláme to pro vás. Teď je řada na vás. Odebírejte nás. A koukněte na další videa. Díky. Děkuju, Uwe, to stačí. Je to moje video.

Komentáře (4)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Bude to moderovat tento borec, místo Olivera Welkeho? Přijde mi mnohem vtipnější.

00

Odpovědět

Till Reiners je v heute show spíše externista a relativně nováček (show běží od roku 2009 a on se přidal v roce 2019). Pochybuji, že by v nejbližší době vystřídal Olivera Welkeho v roli hlavního moderátora. Nedá se ale vyloučit, že se v některých epizodách objeví jako host ve studiu :)

00

Odpovědět

Na nemecký humor nedám dopustit :) :)

22

Odpovědět

Já snad začnu věřit tomu, že se tento rok v dobré obrátí :) . Konečně pravidelný pořad v němčině a ještě k tomu takhle dobrý :) . Super, díky moc za překlad.

71