Zapomenuté zprávy: co v roce 2021 přišlo zkrátkaheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
46 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:34
Počet zobrazení:2 332
Zatímco my ztrácíme nervy kvůli dlouhé době doručení věcí, které třeba ani nepotřebujeme, ženy v Afghánistánu ztrácejí základní lidská práva. My se handrkujeme, zda půjdeme na další dávku očkování a v Africe se nemohou nechat očkovat, ani kdyby chtěli. Další dávka zapomenutých zpráv, které nám opět připomenou, že možná jsme přeci jen rozmazlení a nevážíme si možností, které máme.

Přepis titulků

MIMO RADAR ZAPOMENUTÉ ZPRÁVY Jsem Valerie Niehaus a tohle je Mimo radar, zapomenuté zprávy roku 2021. Bezesné noci pro miliony Němců kvůli celosvětovému problému s doručováním. Odpovědnost nese globalizace, a určitě i FDP a obecně ti nahoře. Fakt je tohle náš problém? Zatímco v Německu máme strach, že nebudeme moct dost nakupovat, chybí v Afghánistánu důležitější věci.

Třeba lidská práva. Potom co Tálibán v půlce srpna roku 2021 převzal moc, sdělil afghánským ženám, že nebudou pracovat a mají zůstat doma. Tedy než vymyslí, jak budou ženy prakticky v každém ohledu diskriminovat a jak na ně zároveň hodit většinu společenské práce. Kromě toho se tam ženy mohou vzdělávat pouze do šesté třídy. Náhoda, že ženská práva jsou na řadě později.

Další, co se do Afghánistánu nedá dovézt: potraviny. Podle světového výživového programu OSN už v listopadu nemělo kolem 23 milionů lidí v Afghánistánu co jíst. Zlepšení ještě před další sklizní v březnu je v nedohlednu. Ale to je přece fuk. Dále: stres kvůli očkování v mnoha německých městech. V celé republice museli lidé čekat dlouhé fronty na očkování.

A to ještě není všechno. Místo vysoce kvalitního německého BioNTechu se většině dostalo jen průměrné Moderny. Lidi, pravý problém tkví v něčem úplně jiném. Nespravedlivé očkování na světě. Už jste slyšeli o COVAXu? COVAX znamená Covid-19 Vaccines Global Access.

Tato organizace má zajistit dostupnost očkování proti covid-19 na celém světě. COVAX vznikl na popud Světové zdravotnické organizace WHO, Evropské komise a Francie. Dosud doručil asi miliardu očkovacích dávek do 144 zemí a regionů. Spravedlnost! Bohužel ne, protože když se podíváte pozorněji, je COVAX spíš zástěrka. Hezký úmysl, ale nakonec jen zástěrka pro země jako je Německo.

Jako kdybych šla na večeři za 300 € a jako dýško bych dala nakousnutý dort, na který jsem předtím nakašlala. COVAX je tak špatně vybavený, že v chudých zemích je naočkováno jen 10 % populace. V Evropě je to ale už 70 %. A ne, opravdu si místo očkování radši nepovídají. Jsou zkrátka znevýhodnění oproti zemím, které aspoň částečně patří ke kolo… Kolo… Těžké slovo pro Němce.

Kolonialismu. Je přece pandemie, takže jako v letadle, nejdřív se starejte o sebe a až potom o svého souseda. Dodávky COVAXu teď přece razantně stoupají. Opak je ale pravdou. Zatímco na západě se pilně očkuje, dodávky od COVAXu se ztenčují. Do Afriky se dovezlo o 25 % méně, než bylo v plánu. A tak může být v afrických zemích aspoň částečně naočkovaný jen každý šestý, zatímco my v Německu už vyhlížíme posilovací dávku.

A co má být. Další blesková zpráva. Dvě procenta plochy naší země by měla být zastavena větrnými elektrárnami. Energetický převrat je sice fajn, ale musí to přece jít i jinde. Ano, jinde. Obrovské překvapení, ty nejbohatší státy nejvíc přispěly ke klimatické krizi a ty nejchudší tím trpí nejvíc.

Nejbohatších 10 % světového obyvatelstva včetně některých z nás jsou zodpovědní za víc než polovinu emisí CO2 posledních 30 let. Pokud chceme globální oteplování udržet pod 1,5 stupni, vychází na každého člověka maximální produkce CO2 na 1,5 tuny ročně. Kolik spotřebuje průměrný Němec? Osm tun! Jasně, ti nejbohatší jsou nejhorší a zvyšují ten průměr, ale rok jízdy autem, zhruba 12 tisíc kilometrů průměrným autem už jsou 4,1 tun CO2 ročně.

Víc než by mělo být na jednoho. Jeden let z Německa do Thajska, letěla jsem to před dvěma lety, krása, jsou 3 tuny. Dvakrát tolik, než je k dispozici. Jasně že vždycky se najde někdo, kdo je na tom hůř než my, a bez politické regulace nemáme ani šanci ten problém vyřešit.

Ale fakt neplatí, že bychom s tím vším neměli nic společného. No jo. Přeji hezký večer. MIMO RADAR ZAPOMENUTÉ ZPRÁVY překlad: losenka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Těch Afghánských žen je mi líto, ale můžou si za to sami (Afghánci) jejich armáda proti Talibanu nebojovala, bez boje předala výzbroj i výstroj, nebo dokonce přešla na stranu Talibanu.

20

Odpovědět

Chcete říct, že všespásná WHO, ani Čína, pro které je Afrika druhým největším zdrojem ropy (po Středním Východu), nedokáže naočkovat Afričany, a proto za to může evropský kolonialismus, který skončil v 60. letech?

81

Odpovědět

Člověk by jí rád do očí řekl: "Život umí být pěkně cynický, viďte. Jak jsou ty Vaše zprávy teď mimo, co?"
:D

82