Pečovatelská krizeheute show

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 10
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:28
Počet zobrazení:3 133

I přes dlouhodobě přítomné posily z východní Evropy je v Německu nedostatek pečovatelů. Kolektivní smlouva, která by zřejmě vedla ke zvýšení atraktivity tohoto náročného povolání, ale nakonec neprošla kvůli vetu charity. A proč? Pan Welke se dnes pokusí přiblížit svým divákům mimo jiné i odpověď na tuto otázku.

Poznámky:
Ver.di (Vereinte Dienstleistungsgewerkschaft) je odborová organizace pro sektor služeb se sídlem v Berlíně.
Karl-Heinz Rummenige a Uli Hoeneß jsou manažeři z fotbalového klubu Bayern München, který spekuloval o koupi Reuse z klubu Borussia Dortmund.
Rainer Maria W., který dává církvi 5 hvězdiček, je nám již známý kardinál Woelki, mohli jste se s ním seznámit v tomto videu.

Přepis titulků

Víte, co je vážně naprd? Když se něco ztratí. Klíče, mobil… To je o nervy. Je neuvěřitelné, co my tupci všechno ztrácíme! Německo od začátku koronavirové pandemie ztratilo tisíce pečovatelů, a to jak v nemocnicích, tak i v domovech. Kam jen jsem si zase položil pečovatele? Loni nám jich dezertovalo víc než devět tisíc. To je nějaký vděk za potlesk na balkonech?

Vlastně je to pochopitelné, pečovatelé jsou potřeba víc než kdy jindy. A pracovní podmínky se mírně řečeno příliš nezlepšily. Teď se navíc toužebně očekávaná kolektivní smlouva pro péči o seniory nekoná! Ano, veto od charity. Velká koalice nám přitom slibovala, že pečovatelská povolání budou mít swag! - Říká se to tak, že?

- Být pečovatelem musí být cool. A na to vyvineme tlak, můžeme říkat radikální nebo taky drsný. - Dělejte to, jak chcete, ale drsněji. - Poměrně radikální, drsné, cool. Coolomet. Ano, obzvlášť v soukromých domovech se platí radikálně málo za drsnou práci. To se pak není čemu divit, že utíkají. Podle odhadů odborníků chybí zhruba 30 000 pracovníků, abychom se alespoň přiblížili potřebnému počtu pečovatelů. A tato expertka prozradí, co by pomohlo: Tento personál musí dostávat víc peněz, aby to povolání vůbec někdo chtěl ještě vykonávat.

O to lepší, že to ti dva i tak dělají, ne? To radši nebudu komentovat, že jsou ti dva dostatečně hloupí. Samozřejmě to řekla s láskou. Ti praktikanti se tomu taky smáli, než ji pak zapomněli v parku.

Mezinárodní rada sester v souvislosti s koronou varuje před hromadným odlivem pečovatelů. To se dá čekat. A Německo přihlíží tomu, jak si čím dál víc soukromých investorů nakupuje lůžka, tahle investice pak tlačí mzdy dolů. Jens Spahn se zároveň snaží nalákat pečovatele z Mexika. Mexiko. Dává to vůbec smysl? Kde byly prosím vás trumpety?

Lživý tisk… 80 procent pečovatelů i opečovávaných je v německých domovech už naočkováno. 80 procent. Mnohem hůř to vypadá s těmi, o které pečujeme u nich doma, ale i tak je to 75 % osob vyžadujících péči, spousta ještě čeká na první dávku. Doma zajišťují péči příbuzní nebo pracovníci z východní Evropy, kteří jsou u nás už dávno klíčoví. Bez nich by péče 24 hodin denně ani trochu nefungovala, vůbec. Nepřetržitá péče.

Pokud se budeme přísně řídit německými zákony, tak… Tak to bude stát 12 až 15 tisíc eur měsíčně, protože musíme zaměstnat 3 až 4 osoby na plný úvazek. Pečovatelé z východní Evropy se prosadili, protože jsou výhodnější. Podle míry legálnosti za ně platíme v rozmezí 1500 až 3000 eur. No ano, patnáct tisíc měsíčně, nebo tři tisíce. A pak je tu třetí varianta od nás z východního Vestfálska: Rodiče jdou včas do lesa a zbytek zařídí vlci, to taky jde.

Německo se už dlouho spoléhá na armádu pečovatelů z východní Evropy. Stará paní neumí genderovat, má tam Poláky, ale ne Polky, to je jedno. A je taky jedno, jestli legálně nebo ne, my ty ženy potřebujeme! Jinak se péče v Německu zhroutí, tak je to. Dejte jim konečně právní jistotu, status samostatných podobných zaměstnancům, pak by byli i v sociálním pojištění a všichni budou happy. - Znáš svíčkovou?

- Ano. - Chceš ji udělat? - Svíčková. Kuličky nového koření. Svíčková z Google překladače, většinou jsou pak rybí prsty, ale stejně. Podle ver.di počítá jen každý pátý pečovatel s tím, že svou práci bude moct dělat do důchodu. To je bohužel realistický odhad. Musíme zopakovat, že to je jedno z nejdůležitějších a nejtěžších povolání, fyzicky i psychicky, a přesto vydělávají mnohem míň než sestřičky.

Pořád ještě nemáme rovnoměrný dostatek personálu, takže jsi občas v noci sám zodpovědný za celý domov. Na konci máš pak záda tak v háji, že pak už sám potřebuješ péči! Ano. Je to ironie, když se ver.di a zaměstnavatelé konečně shodnou na kolektivní smlouvě pro pečovatele a pak to ztroskotá zrovna kvůli charitě. Katolický poskytovatel sociálních služeb vetuje.

A to i přesto, že se ministr práce opravdu enormně snažil. To si musí rozhodnout oni, ale podle mě by to z politického hlediska bylo pěkné. Jasně, pěkné, podle nich ale ne. Tisíce pečovatelů, kteří v soukromých domovech vydělávají méně než v těch církevních, se těšily na plnější peněženky a teď mají plné leda tak podložní mísy. Zdravím u nás Birte Schneider z charity. Aktuální průměrná minimální mzda v péči je jen 11,4 eur, v některých soukromých domovech dokonce i míň, a kvůli vám to pokračuje!

Pane Welke, „caritas“ je přece latinské slovo a v překladu znamená něco jako „To vážně není náš problém“. My v našich zařízeních platíme velkoryse podle motta „nedostatek pracovníků – zdravá konkurence“. Chci říct, že je vlastně super, že jinde platí tak málo, protože pak si můžeme my ty dobré pracovníky přetáhnout.

- To stojí v Bibli? - Ano! Je to z třetí knihy Rummeniggeho, z dopisu Borussijským. A Hospodin pravil: „Jdi a odkup svým konkurentům jejich největší esa.“ No, to řekl možná tak pan Hoeneß, ale copak nechápete, komu veto charity ve skutečnosti pomáhá? Vykořisťovatelům!

Samozřejmě budou mít provozovatelé soukromých domovů radost, že jim někdo ulehčil práci. Charita teď svým činem v podstatě za soukromé provozovatele tuhle špinavou práci zařídila. Jistě, odvádět za jiné jejich špinavou práci, přesně to je přece křesťanská myšlenka. Jo a mimochodem! Něco k zamyšlení: Ježíš svým učedníkům myl nohy, ale dal jim snad kolektivní smlouvu?

Nedal! Musí přece existovat rozdíly! Jidáš vydělával o třicet stříbrných víc než ostatní a stěžovali si snad? Tak to netuším. Samozřejmě máte pravdu, že hlavní problém je, že je 42 procent domovů v soukromém vlastnictví. Snaha o zisk, tudíž mzdový dumping, ale nemohli bychom mít aspoň minimální standardy?

Vyšší plat za tu pracovní dobu kvůli vám nebude! Pane Welke, ten obviňující tón si nechte, charita je naprosto vzorný zaměstnavatel. Ve všech ohledech! Nikdo třeba nemá lepší ochranu před výpovědí než katolická církev. Každý den dostávám tuny pochvalných feedbacků, tady třeba píše pan Rainer Maria W. z Kolína: „Lepší ochrana před výpovědí neexistuje.

Ať už si tady děláš cokoliv, nikdy tě nevyhodí. Za mě pět hvězdiček.“ Pět hvězdiček! A teď přijdete vy… Takže pečovatelé v soukromých domovech si musí rozmyslet… Pane Welke! Prosím vás! Samozřejmě jsme i solidární! Ti nešťastníci by měli vědět, že my s nimi neustále soucítíme!

To jim musí stačit. Tak a teď, mí milí zklamaní členové obce, si společně ještě zazpíváme píseň 550. Soukromá péče, povyk kolem tarifů, to je nám upřímně úplně fuk. Birte Schneider! Zdravím Youtube, dole můžete odebírat náš kanál, ukazuje dolů do infoboxu.

Tady vedle mě najdete odkazy na další zajímavá videa, děkuju! Překlad: lenkaz www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

and more importantly, your personal experienceMindfully using our emotions as data about our inner state and knowing when it’s better to de-escalate by taking a time out are great tools. Appreciate you reading and sharing your story, since I can certainly relate and I this https://mxplayer.pro/ nk others can too

00

Odpovědět

Sám pracuji jako pečovatel v UK, konkrétně jako live-in s lidmi v jejich domovech, a práce do důchodu to opravdu není. Jsme přítomni 24 hodin denně, ale placeni pouze za 10, občas za 12 hodin práce. Osobní život nula. V podstatě moderní otroctví, doslova tady svůj život prodávám. Výhodou je to, že nejsem nijak vázán, můžu pracovat kolik dní chci a mít volno kolik dní chci. Klidně makat 3 měsíce bez pauzy a pak 3 měsíce trajdat po světě (což je v době koronaviru na hovno, ale v budoucnu snad...), a taky to že můžu ušetřit 90% platu.

Takže každý kdo chodí do práce na 8 hodin denně, pak jde do svého bytu, za svojí holkou, na pivo s kámošema,...a stejně píčuje jak je všechno na hovno, by si to měl na týden vyzkoušet a hned by se cítil lépe :D

44

Odpovědět

Nestěžuj si na otroctví, když tě do toho nikdo nenutí.

80