Věda, náboženství a velký třeskMinutePhysics

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 13
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:225
Počet zobrazení:12 478

V dnešním videu z kanálu MinutePhysics se dozvíme, jak je to vlastně s velkým třeskem a jeho vztahem k náboženství.

Přepis titulků

Fyzikové si kdysi mysleli, že vesmír tu existoval vždy a beze změny, protože tohle jim naznačovala pozorování noční oblohy. Netřeba dodávat, že tento názor byl v rozporu s příběhy o stvoření většiny hlavních náboženství, která věří, že vesmír měl počátek. Není tedy překvapením, že to byl katolický kněz, Georges Lemaître, který byl jedním z prvních navrhovatelů nového vědeckého pohledu - že vesmír měl počátek. Lemaître byl samozřejmě také vynikajícím matematikem a vědcem a své přesvědčení nevyvozoval jen ze své víry, ale také z nových experimentů Edwina Hubblea, které dokazovaly rozpínaní vesmíru.

Tento důkaz v kombinaci s matematikou obecné relativity umožnil Lemaîtreovi přetočit historii vesmíru a spočítat, že čím více jdete zpět v čase, tím menší musel vesmír být. Přirozeným závěrem je, že vše, co nyní ve vesmíru vidíme, bylo v jednom časovém bodě víceméně v jednom bodě v prostoru. Lemaître nazval tuto myšlenku "prvotní atom", ale dnes ji samozřejmě známe jako teorii velkého třesku.

Až na to, že "velký třesk" je hrozný název. Mnohem přesnější by byl název "všudypřítomné roztažení", protože jeden z nejrozšířenějších mýtů o velkém třesku je, že celý vesmír byl stlačený v jednom bodě, ze kterého pak nějak expandoval do okolní nicoty. Je pravda, že pozorovatelný vesmír, tedy část vesmíru viditelná ze Země, byl opravdu scvrknut do velmi malého kousku prostoru.

Ale tento kousek nebyl jedním bodem a ani zbytek vesmíru nebyl ve stejném kousku prostoru. Vysvětlením je magická moc nekonečna. Celý vesmír je opravdu velký. Podle současných dat je nejméně 20krát větší než pozorovatelný vesmír, ale to je jen dolní mez. Mohl by být nekonečný. A pokud máte nekonečné množství prostoru, můžete ho zmenšovat, vše scvrknout do miniaturních rozměrů a pořád mít nekonečné množství prostoru.

Trochu jako, když libovolně oddálíte číselnou osu, tak to pořád bude nekonečná číselná osa. Vesmír se v podstatě nemusí do ničeho rozpínat, protože se může rozpínat sám do sebe a pořád mít spoustu místa. Ve skutečnosti je tohle možné, i pokud by vesmír nebyl nekonečně velký, ale zdůvodnění je složité a souvisí s nekonečnou diferencovatelností metriky časoprostoru. Každopádně, událost nešťastně známá jako velký třesk byla v podstatě velmi dávná doba, kdy byl prostor mnohem stlačenější.

A pozorovatelný vesmír, tedy vše co můžeme vidět ze Země, byl nacpán do velmi malého kousku tohoto prostoru. Protože raný vesmír byl celý hustý a horký, časoprostor byl zakřiven všude a toto zakřivení se projevilo jako rapidní rozpínaní prostoru v celém vesmíru. A ačkoliv to lidé nazývají "velký třesk", nebylo to jen velké, bylo to všude, a nebyla to vlastně ani exploze, bylo to roztažení prostoru.

Škoda, že "všudypřítomné roztažení" není tak chytlavé jako "velký třesk". Což nás přivádí k "singularitě velkého třesku", což je ještě horší název, protože každé slovo je zavádějící. Singularita naznačuje něco, co se stalo v jednom bodě, což vůbec není to, na co odkazuje. Mělo by se to nazývat "ta část všudypřítomného roztažení, kde nevíme, o čem mluvíme". Naše současné fyzikální modely pro vesmír nejsou schopné patřičně vysvětlit a předpovědět, co se odehrávalo na úplném začátku, když byl vesmír opravdu velmi hodně zmenšený.

Ale namísto názvu "období, kdy nemáme ponětí, co se kde dělo", to z nějakého důvodu nazýváme "singularita". Tato neznalost ale příhodně zodpovídá na otázku: Co se stalo před velkým třeskem? Protože nám to říká, že otázka není dobře formulovaná. Když byl prostor tak nesmírně stlačený a všechno bylo šíleně horké a husté, naše matematické modely vesmíru se tak moc rozpadají, že čas ani nedává smysl.

Je to trochu jako na severním pólu selhává pojetí severu. Co je severně od severního pólu? Můžete říct jen, že vše na Zemi je jižně od severního pólu. Nebo podobně "kdykoliv" ve vesmíru je po počátku. Ale jakmile čas začal, kdykoliv to bylo, prostor se rozpínal neskutečně rychle v celém vesmíru. Po krátkou chvíli. Pak se rozpínání zpomalilo, vesmír se ochladil, leccos se stalo, a po pár miliardách let jsme tu my.

Stále ale nevíme, proč se tohle všudypřítomné rozpínání stalo, tedy proč vesmír začal v takovém zvláštním stlačeném stavu, a proč se řídil zdánlivě nahodilými fyzikálními zákony, které od té doby určovaly jeho rozpínání a vývoj. Pro Georgese Lemaîtreho by to mohlo být místo, kde bůh konečně vstupuje do hry, aby vysvětlil to, co věda nedokáže. Až na to, že důkazy z experimentů ve skutečnosti nevylučují možnost, že mohlo opravdu existovat období před počátkem.

Předchozí věk vesmíru, který skončil, když se prostor zhroutil sám do sebe a byl hodně stlačený, hustý a horký, ale ne tak moc, aby rozdrtil naši představu o čase. Pak by se odrazil nazpět a roztáhl obdobně jako při "velkém třesku", ale bez té "nevíme, o čem mluvíme" singularity. Takže fyzika nás možná vlastně vrací zpět k představě, že je vesmír věčný a že vůbec nezačal.

V takovém případě by profesor Lemaître možná měl přehodnotit svůj výklad slov: "Na počátku..." Překlad: Frix www.videacesky.cz

Komentáře (61)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

vazne se snazil bozi zasah behem velkeho tresku vyvratit tim, ze existoval vesmir pred tim nasim?? dobre, beru, ale kde se vzal ten vesmir? a jsme spatky u boha. No a k samotnemu vedeckemu vysvetlovani se nebudu ani vyjadrovat, protoze to je nekonecna diskuze, existuje vice ruznych teorii, ktere se zabivaji otazku vzniku vesmiru a rozpinani a tohle orezany vysvetleni mi prijde krapek malo.

97

Odpovědět

Otázečka: A ten bůh, který všechno stvořil, ten se vzal odkud?

98

Odpovědět

+komunardInternet nezklamal, tuhle odpoved jsem cekal od momentu, kdy jsem klikl na odeslat.
Az pochopis koncept boha (nemluvim zde o cirkevnim vykladu, ale o obecnosti vyssi bytosti) tak to pochopis. Dokud veda nedosahne takove urovne, aby byla schopna odpoved na otazky pocatku vesmiru uspokojive tak mi zbyva bud se tim nezabyvat (coz je muj uprimny postoj, protoze se tomuto poli prilis nevenuji, ikdyz se snazim drzet si urcity obecny prehled), nebo verit ve vysi bytost, neco co cloveka presahuje, nekterymi lidmi nazyvano buh. (coz jsem zminil protoze video je nazvano "veda nabozenstvi a velky tresk")
Pokud se chces hadat na tema veda vs, nabozenstvi tak prosimte ani neodepisuj, protoze to je nekonecna diskuze, ktera neni ani nicim zajimava.

511

Odpovědět

+komunardJá jsem se s vámi rozhodně nechtěl hádat. Pouze jsem napadl chybu ve vaší argumentaci, kterou má už Tomáš Akvinský. Rozvedu:

Teze: Vše, co existuje, má svou příčinu.
Negace: Existuje věc, která nemá příčinu.
Z logických principů plyne, že právě jedno z těchto tvrzení je pravdivé. Nevíme které, rozdělme tedy své úvahy na dvě části:
1) Pokud vše existující má příčinu, má příčinu i existující Bůh. Z toho plyne a) Bůh neexistuje
b) Bůh má příčinu
bod a) vyvrací Akvinského důkaz z principu, bod vede k nekonečné kauzalní regresi, jejíž zdánlivá nelogičnost je principem důkazu. V takové regresi je Bůh vlastně zbytečným prvkem, lze ho vynechat.
2)Existuje li věc, která nemá příčinu, může tou věcí být Bůh, ale i Vesmír sám o sobě, existence Boha tedy není pro existenci Vesmíru nutná.

Ani vaše druhé tvrzení není zcela korektní. Existuje několik hypotéz, které řeší vznik vesmíru. Nejsou dostatečně potvrzené, a tedy neodolají přísnému oku vědy. Ale navazují na současné poznání. Koncept Boha (nebo stvořitele, chcete-li) Rovněž neodolá přísnému oku vědy, a ani nenavazuje na současné poznání. Možnosti máme tedy tři. Nevrtat se v tom, přijmout nějaké kvazivědecké vysvětlení, přijmout vysvětlení zcela nevědecké. Protože se, jak jsem řekl, nechci hádat, nebudu tyto tři možnosti hodnotit (byť asi tušíte, který jsem si vybral já sám), pouze konstatuji fakt, že existují.

Předpokládám, že toto není hádka. Pokud ano, omlouvám se, ale nemohu za to.

172

Odpovědět

+komunardZajímavá myšlenka díky za ni.
1. Vše co existuje má svou příčinu. Chybná myšlenková konstrukce. To by znamenalo, že svět je deterministický, jelikož však existují nedeterministické jevy není to pravda. Dále to naráží na problém se svobodnou vůlí. Chybné konstrukce plodí chybné výsledky.

13

Odpovědět

+komunardAni ten nedeterminismus není jistý, protože se může jednat o jevy vzniklé deterministicky, ale jejichž determinismus nejsme schopni kvůli nedostatečným znalostem všech proměnných změřit/zjistit/určit.

10

Odpovědět

A náboženství tu bylo kde? Nevhodný nadpis.

04

Odpovědět

Co bych za to dal abych se dožil cestovaní časem nebo jak vznikl vesmír nebo co se přesně děje v černých dírách nebo jestli opravdu jsou jiné dimenze a mohli by jsme nějakým způsobem do ní nahlédnout

70

Odpovědět

A není to třeba tak, že se vesmír pořád dokola smršťuje a roztahuje? Jako sinusovka, kdy Y-osa je velikost vesmíru a X-osa čas. Jen nápad, klidně mi vynadejte. :D

10

Odpovědět

To je právě ten cyklický vesmír, o kterém mluvil na konci videa.
Jinak ten koncept má svoje problémy, zejména druhý termodynamický zákon (Entropie proti proudu času klesá, takže různé fáze cyklu si nemohou být rovny-představte si to jako tlumené kmity, kdy kmitání postupně vymizí). Existují i hypotézy, které tento problém řeší, ale ty jsou kvůli netrivialitě a nepotvrzenosti mechanismů tohoto řešení méně pravděpodobné, než hypotézy s počátkem. (O tom už se ve videu nemluví, což mu mám za zlé.)

70

Odpovědět

Kto robi pravidla? Vesmir nemusi mat casovy zaciatok. Ale aj cas musel byt nejako vytvoreny.

12

Odpovědět

s prostorem, s prostorem a ten Péťo, jednou provždy nehoří...

10

Odpovědět

Kedysi sme si hrávali na záhrade, čítali Bibliu, modlili sa pred večerou, mali rešpekt k starším, muž bol hlavou rodiny, deti boli slušné....dnes...dnes majú všetci tie svoje kompujtry, sú múdri ako rádio, všetci chcú byť tolerantní, všade sa cpú tí farební a cigáni, hoci dnes im musíme hovoriť rómovia. A to im ešte musíme platiť ten luxus. Modlíme sa k Aladinovi a odhaľujeme sa na verejnosti, muži sa chcú tepliť a mať spolu teplé deti, ženy zistili, že majú práva a tak zakladajú organizácie za vlastný penis, decka vám vynadajú do kokotov, keď na nich čo i len pozriete a vy nemôžete nič, inak na vás pošlú eštébákov....a všetko sa to k nám šíri od tých bezbožných Čecháčkov, ktorí neuznávajú naše hodnoty TRADIČNEJ RODINY!

1548

Odpovědět

:D čoboli to preboli

225

Odpovědět

Zda se mi to nebo jsem na strance videamadarsky.sk ? Řekl bych ze ne, takze bez radsi zpatky soulozit s opicema ty drateniku, nikoho tady tvůj názor nezajima.

1215

Odpovědět

+bigcockPardon omlouvám se udělal jsem hrubou chybu :/ Myslel jsem pastičkáře místo dráteníka :( Sorry soudruhu Čobole

115

Odpovědět

+bigcockZbožňujem keď majú češi slovákov za maďarov :D tak otrepané, smutné a trápne, že to nie je ani smiešne. Si tak hlúpy, že si ani neuvedomuješ ako veľmi jasne a otvorene priznávaš, že si zakomplexovaný pretože tvojím komentárom sa snažiš niekoho zhodiť. Zomri na chorobu Bigcock a svet bude krajší bez teba. A ak máš v úmysle reagovať na môj komentár tak to ani nerob :D lebo ja ťa nezhadzujem, len vykreslujem skutočnosť a zároveň si v tomto momente niečo prajem. hádaj čo :D

(odpovede spravidla nečítam aby si vedel a bol ANGRY:D)

46

Odpovědět

+bigcockZkurvený bačové jděte si kouřit klobásy navzájem někam jinam! třeba na nějakou svoji SK stránku a nevotravujte nás tu svejma cintama -_- aj tak už by vás měli maďaři zabrat :D stejně by si toho nikdo ani nevšiml :D

110

Odpovědět

+bigcockPořád tu má větší právo být Slovák, než komouš. Doufám, že hodně tvých předků Hitler zplynoval.

42

Odpovědět

+bigcockČlovek tu napíše konštruktívny komentár o súčasných nešťastných pomeroch na Slovensku, kde naše tradície zanikajú a jediné, čo sa mu dostane sú urážky a zhadzovanie z historických dôvodov. Nás aspoň nezabrali, udržali sme si svoju dôstojnosť a urobíme to znovu, aj keby to znovu malo byť pod záštitou Nemecka! Mali vás vyplynovať a vysťahovať všetkých, Čecháčkov hnusných...len vulgárne urážať a nadávať! To je jediné, čo viete!

015

Odpovědět

+bigcockjak tak čtu oba komentáře, tak ten komentář by se dal pojmenovat lecčím, ale jistě ne konstruktivní, volil bych spíše slova jako
xenofobie,
zamrznutost,
neschopnost adaptace,
nazývat Čechy Čecháčky, a pak nás vyplynovat, no to je paráda, je opravdu potřeba si postěžovat na soudobé poměry - hlavně na kvalitu vzdělání, závist a zlobu...

já to spíš vidím tak, že do pol. 19. století byl na Slovensku středověk, takový pokročilý (pak díky obrození se plošná vzdělanost začali zlepšovat - posílání učitelů z Čech na východ) a nebýt Husáka, tak je Slovensko vyspělé jako západní Ukrajina a těch 40 let bylo jedinečné vykořisťování českých zemí pod taktovkou komunistů. Bohatství (know-how, technologie, přírodní bohatsví - uran, zlato, uhlí,...) Co se týče zabrání, tak téměř celá Evropa zradila demokratické principy (které se z naší strany hájily, tak dlouho jak to šlo - bojovat? nemělo to ten týden smysl, když obranná linie měla smysl jedině v kooperaci se západními spojenci) a dojela na to! tragicky, posunula svět o mnoho let zpět - ekonomicky a kulturně daleko více. Slováci kolaborovali a tím bych se opravdu moc nechlubil.

Takže takovou vizitku jakou děláte Slovensku, vypovídá o myšlení člověka z 19. století, který se jak ten brouček ocitl v budoucnosti a diví se a nechápe a nostalgicky "konstruktivně" vzdychá. Náboženská masáž od Maďarů, kteří čelili nájezdů Turků přetrvala i do R-U a v podvědomí dodnes. Asi Vás překvapí, že průměrný muslim je asi tak nebezpečný jako průměrný křesťan. Žít na Středním východě, tak jsem taky nasraný na kolonizátory, který v regionu udělali nehorázný a neřešitelný zmatek. Rozdělit Osmanskou říší a o pár desítek let v kulturně, národnostně, náboženském rozdělení (dle pravítka) na nehomogenní celky ještě vytvořit vosí hnízdo, jehož interakce plní dnes a denně titulní stránky a televizní primetime.

92

Odpovědět

Naše mládež zná jen rozkoše a není moudře vychovávána, všemu se vysmívá a nebere ohled na starší. Naše děti se staly tyrany, nepovstanou, když do místnosti vchází starší člověk a protiví se vlastním rodičům. Zkrátka mládež je hrozně zlá. (470 – 399 před K.) Náš svět dosáhl kritického momentu. Děti neposlouchají rodiče. Je vidět, že už je blízko konec světa. (Egyptský papyrus starý 5 tisíc let) Naše mládež je zkažena až do morku kosti. Je intrikánská a líná. Nikdy nebude připomínat mládež dávných časů. Mladé pokolení dnešních dnů není schopno zachovat naši kulturu. (Babylonská hliněná tabulka)

161

Odpovědět

Pokud nejsi jen troll (což je dost pravděpodobné vzhledem k přezdívce POMO), tak věz, že ani to náboženství, hlásající lásku k bližnímu, jsi pořádně nepochopil. Soudím tak na základě tvého hloupého a nesnášenlivého příspěvku.

30

Odpovědět

Přesně o tomhle jsem nedávno přemýšlel a říkal si že křesťani na to odpoví, že bůh je taky věčný :D

04

Odpovědět

což je sice zajímavé, ale máme tady jen tak málo času, tak proč si zatěžovat život.

10

Odpovědět

Neni to tak, ze s tou singularitou si vymysli? Proc by se nemohl vesmir scuknout do nekonecne hmotneho bodu? Nejak jsem v teto predstave zil. Jestli to tak neni, rad se necham poucit, ale v tom videu v tomhle nepodlozil sve tvrzeni zadnym rozumnym arguemntem.

32

Odpovědět

Notak přátelé neříkejte mi, že věříte těm nesmyslům o velkém třesku atd. Každý normální přemýšlející člověk musí vědet, že něco tak obrovského se nemohlo stvořit samo z ničeho. Je více než jasné, že nás stvořil Bůh a všichni jsme potomci Adama a Evy. Není možné že jsme se vyvinuli z opic když ty samé opice obývají planetu s námi, podle Darwinovy logiky by z opice narozené roku 1700 vzešli potomci z kterých by se už v 21.století vyvinul člověk, což se samozřejmě nestalo ;) Nesmíte věřit všemu co čtete, Evoluční teorie a podobné se nám snaží vnutit lidé jako Nečas,Kalousek a podobný zlodějíčkové aby nás mohli kontrolovat a vesele si namastit kapsy ;)

1679

Odpovědět

A proč tedy nacházíme v půdě pozůstatky živočichů, kteří už dnes ani v jednom exempláři neběhají po naší planetě?
Proč s šimpanzem sdílíme 96% procent DNA?
A hlavně: pokud by Bůh stvořil celou Zemi, proč by Židům neřekl o Austrálii (poušť, nesmírné nerostné bohatství, dostatek vody), ale naopak na ně seslal (Justiniánský) mor?

813

Odpovědět

+orcinusorca2014Proč se ptáš? No protože Bůh je bigcock.

1116

Odpovědět

+orcinusorca2014Proč? Protože židy nemá rád nikdo ani bůh ;)

78

Odpovědět

jaky opice z roku 1700? ..premyslis v neuveritelne malym meritku.. evoluce a to co se z nas stalo netrvalo par stovek let.. adam a eva atd ma davat smysl? ..a jeste k tomuhle"Každý normální přemýšlející člověk musí vědet, že něco tak obrovského se nemohlo stvořit samo z ničeho" vsak taky ne..absolutne nemuzete nazvat singularitu "nicim" ..mel by jste vice studovat predtim nez budete hlasat tyhle moudra..

135

Odpovědět

A kde se tu vzal bůh? Něco tak velkýho a dokonalýho přece nemohlo vzniknout z ničeho. Přece nevěříš tomu, že nás bůh uplácal z hlíny nebo žeber, to sou kecy kterýma tě krmí církev, aby tě mohla ovládat a tahat z tebe prachy, nemůžeš věřit všemu co čteš.

85

Odpovědět

Lidi, kašlete na něj, je to evidentní troll.

333

Odpovědět

+komunardHele člověk co volí Karla mě nedokáže urazit ;) Kdyby jsi napsal třeba kkt, c*rak nebo bandaska tak by me to třeba urazilo ale tohle? Chaby

412

Odpovědět

Každej normální člověk ví že bigcock je troll. :D

83

Odpovědět

obvious troll is obvious

92

Odpovědět

+BullOverJo aha lidi protože mam jiný názor než většina ovcí z vás znamená že jsem troll? To vám došly všechny argumenty nebo co a ted se me snažíte urazit?

37

Odpovědět

Rád by som vedel... Keď môže mať velky c***k kosak a kladivo, môžem si dať ja hákový ? nebude ban ?

43

Odpovědět

+thorium.cekuj.netJenomže komunismus je přívětivý,nenásilný a dovolím si říct nejrozumnější režim. Zatímco nacismus je jen tyranistický, rasistický a násilný výmysl. Pokud jsou admini normální tak by ti měli dát ban automaticky za propagaci nacismu.

210

Odpovědět

Takže víme vše, až na to, že nevíme nic.

340

Odpovědět

A na sever. A na jih.

70

Odpovědět

"Keď sa budete snažiť porozumieť celému vesmíru, nepochopíte nič. Keď sa pokúsite porozumieť sebe, pochopíte celý vesmír." - Budha

286

Odpovědět

"Nevěřte všemu, co čtete na internetu." - Abraham Lincoln

1022

Odpovědět


Odpovědět

„Obrovské masy lidí mnohem snáze uvěří velké lži než malé.“ - Adolf Hitler

373

Odpovědět

+Barfilm"I said a glass of juice, not gas the jews" - Adolf Hitler

750

Odpovědět

+Barfilm"AAAAAAAAAAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa" – Jan Hus

441

Odpovědět

"Sem na tenise, loool ty nulo" Platón Diogenovi

313

Odpovědět

Místo těhlech 5min videíí doporučuji přednášky Lawrence Krausse.
Vysvětlujete to krásně a zajímavě a tím nemyslím jen Big Bang, ale vesmír a fyziku obecně.

91

Odpovědět

Další jedno z vědeckých videí, kde vlastně říkají, že za všechno může "kouzlo" :D

514

Odpovědět

Ne, další video, který vlastně říká, že vlastně nic nevíme.
To, že to nevíme je ale dost důležitý, protože značná část lidí si myslí, že to víme a věřej tomu bez jakýhokoli důkazu. (ano, mluvim o náboženství, aneb "blesky vytváří bůh, protože je nasranej, pojďme se schovat do jeskyně")

64

Odpovědět

zajímavé, že pokaždé v těhle videích se vynechá spousta teorií o vzniku vesmíru jako teorie superstrun, nebo teorie že vesmír je holografická projekce kolektivního vědomí atd. pořád jen to samí.

95

Odpovědět

Není to třeba proto, že jde prostě o nejpravděpodobnější teorii?

201

Odpovědět

Teorii superstrun ještě pořádně nerozumí ani ti, kteří se jí zabývají a vy byste chtěl popularizační videa pro širokou veřejnost?
Holografické projekce a podobné odvážné hypotézy mají zásadní problémy s pojetím vědecké metody.
Popularizace vědy je báječná věc, ale pokud od ní očekáváte, že se bude většina zabývat nejodvážnějšími hypotézami a neprobádanými otázkami, tak máte dost nerealistické představy. V popularizaci budou a mají převládat věci dobře prověřené a prozkoumané, aby neměli lidé pocit, že vědcům se nedá věřit, protože co chvíli říkají něco jiného (ačkoli se jim dá věřit právě proto, a protože z těch možností vyberou tu nejlepší, kterou dále zpřesňují, ale to už je zase ten výzkum, plný nejasností).

210

Odpovědět

+komunardzvláštní že v poslední době se ukazuje jako teorie superstrun víc pravděpodobnější v důsledku toho že vědci objevili jakousi temnou hmotu a energii, která nejspíš bude patřit vyšším dimenzím.

011

Odpovědět

+komunardVíc pravděpodobnější než co? Než ona sama před nějakým objevem?
Co znamená "nějaká" temná hmota a energie? Čím je specifická oproti jiným formám TH a TE?

70

Odpovědět

+komunardDoporučuji přednášky prof. Petra Kulhánka z ČVUT všem co se o podobné věci zajímají. Potřeba je rozumět pár věcem ale přednášky se dají hezky stíhat a neomílají jen základní teze jako populizační videa. Tím je nechci nijak znehodnocovat, Minute Physics a podobné kanály jsou supr na nakopnutí lidí co by jinak třeba nenapadlo, že je tahle tématika bude zajímat a nebo pro lidi kteří chtějí být "v obraze" s mnoha věcmi.
Nicméně k teorii strun a k holografické projekci - ty komenty "proč není tahle a tamta teorie zmíněna" mám pocit, že "být edgy" už se dostalo i pod naučná videa a lidi musejí za každou cenu proklamovat "víc sexy" možnosti ať se děje cokoliv (ale třeba Darketahovi křivdím a je odborník na struny) - obě jsou zajímavé ale taky hrozně složité, z teorie strun mám pocit, že čim víc toho načtu tim víc se jenom utvrzuju že tomu nikdy nebudu rozumět a k holografický projekci je potřeba vědět o termodynamice tolik, že jsem radši moc hluboko nepátral.

70

Odpovědět

+komunardNení to spíše hypotéza než teorie? Protože jen umožňuje matematicky lépe popsat některé související hypotetické představy, navíc teorie superstrun dnes neumožňuje prakticky žádné testovatelné netriviální předpovědi v oblasti experimentálně dostupné fyziky. http://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_superstrun

10
Další