Jak velký je vesmír?MinutePhysics

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 13
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:219
Počet zobrazení:7 940

V následujícím videu z kanálu MinutePhysics se dozvíme něco o velikosti vesmíru. Video lehce navazuje na jiné video s názvem "Co je to vesmír?".

Přepis titulků

Vesmír. Jak je velký? Má střed? Má okraj? Zvětšuje se? A pokud ano, tak proč? Víme, že existují dva odlišné významy slova "vesmír": 1) Pozorovatelný vesmír je vše, co jsme doposud byli schopní vidět nebo pozorovat. 2) Vesmír s velkým "V" neboli celý vesmír znamená vše, co existuje, existovalo nebo bude existovat.

Konkrétněji, pozorovatelný vesmír je oblastí vesmíru, která je viditelná ze Země. A protože je vesmír starý asi jen 13,8 miliard let a světlu pohyb v prostoru zabere určitý čas, pak bez ohledu na směr vidíme světlo, které putovalo nanejvýš 13,8 miliard let. Takže je logické si myslet, že pozorovatelný vesmír musí mít napříč 2×13,77 = 27,5 miliard světelných let. To ale nemá.

To proto, že v průběhu času se prostor rozpínal. Takže vzdálené objekty, které vyzářily ono světlo před 13,8 miliardy let, se od té doby od nás ještě více vzdálily. Dnes jsou tyto objekty vzdálené něco přes 46 miliard světelných let. Vynásobte dvěma a máte 93 miliard světelných let, průměr pozorovatelného vesmíru. Pro srovnání, velikost Země v pozorovatelném vesmíru je zhruba stejná jako velikost viru ve sluneční soustavě. To ale moc nepomůže, protože si nedokážeme plně uvědomit nepochopitelnou drobnost viru ani ohromující velikost sluneční soustavy.

Řekněme tedy, že pozorovatelný vesmír je nesmírně velký. Ale celý vesmír - podle toho, co zatím víme - je mnohem větší. Vesmír je s největší pravděpodobností nekonečný, nebo alespoň nemá okraj, avšak v čem je rozdíl je samo o sobě na delší povídání. A jak je to se středem vesmíru? Pozorovatelný vesmír má střed. Nás!

Jsme ve středu pozorovatelného vesmíru, protože pozorovatelný vesmír je jen oblastí vesmíru viditelnou ze Země. A podobně jako výhled z velmi vysoké věže tvoří kruh s věží ve středu, kus vesmíru, který odsud vidíme, má tady přirozeně i střed. Pokud chcete být ještě přesnější, každý z nás je středem našeho vlastního pozorovatelného vesmíru. To ale neznamená, že jsme středem celého vesmíru, stejně jako ta věž není středem světa. Je středem světa, který může vidět - až po horizont.

Ale to, že nemůžete vidět za horizont, neznamená, že tam nic není. A stejné to je s pozorovatelným vesmírem. Při pohledu na nebe vidíme světlo, které je nanejvýš 13,8 miliard let staré a přichází od něčeho, co je nyní 46 miliard světelných let daleko. Cokoliv dál je za horizontem. Ale každou sekundu vidíme nové, ještě starší světlo přicházející z trochu větší dálky. Přesněji o tři světelné sekundy vzdálenější.

A tak se náš pohled na vesmír neustále zvětšuje. Musíme jen čekat a sledovat, jak vesmír stárne a světlo ze vzdálenějších míst má čas se k nám dostat. Takže tady jsme, sedíme ve středu našeho pozorovatelného kousku celého vesmíru. Jak je vesmír velký? Pozorovatelný vesmír má nyní napříč 93 miliard světelných let. Celý vesmír je pravděpodobně nekonečný. Má vesmír okraj?

Pozorovatelný vesmír má. Je 46 miliard světelných let daleko v každém směru. A celý vesmír má časový okraj neboli to, co nazýváme počátek, ale téměř jistě ne prostorový. Má vesmír střed? Pozorovatelný vesmír opět má. Tebe! Vesmír jako celek? Téměř s jistotou ne. A zvětšuje se vesmír? Ano, prostor se rozpíná, takže se pozorovatelný i celý vesmír zvětšují.

Navíc postupem času vidíme čím dál starší světlo přicházející z čím dál větší dálky. Takže náš pozorovatelný vesmír se zvětšuje i takto. A tohle je v kostce náš výhled z věže. Ty jsi středem vesmíru. A stejně jsem i já. A stejně tak všichni ostatní. A tedy vlastně nikdo. Překlad: Frix www.videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kdy bude dalsi dil ?

A diky :)

10

Odpovědět

Ahoj Jarade - muzes sem hodit nejaky link nebo nazev knihy - rad bych si Tvoje nazory overil a doplnil moje mezery, dik.

14

Odpovědět

Když se Vesmír rozpíná. Proč je lednička pořád stejně daleko od mně, nebo se snad i já rozpínám?

75

Odpovědět

Pretože čoraz viac tlstneš.

82

Odpovědět

Pretože gravitácia.

52

Odpovědět

hej, paradni otazka pro vSauce...

06

Odpovědět

nevimjmeno2: Nevím jestli troluješ nebo to myslíš vážně, ale jen pro formu rozpíná se vesmír a ne jeho obsah čili země je futr stejně velká, stejně jako prostor mezi tebou a ledničkou.

12

Odpovědět

+Martin Terrannevim jestli borec troluje ale ta otazka je vlastne zpravna! rozpina se vesmir ano a jak se rozpina? pokud se nepletu tak pri velkem tresku se rozpinal prostor a to umoznilo ze hvezdy cestovaly rychleji nez svetlo - resp. to umoznilo ze hvezdy jsou dale nez je muzeme videt.
No nicmene k otazce - vesmir se rozpina ale kam se rozpina? takze se nam opet roztahuje prostor? a pokud se prostor roztahuje tak jen jeho hranice a nebo se roztahuje jako celek? - to by pak vzdalenost k lednici byla vetsi nicmene my by jsme taky byli vetsi takze by jsme to nepozorovali - nicmene mereni na zaklade rychlosti svetla by nam nesedelo...
No kazdopadne je to jedno...

12

Odpovědět

+Martin TerranA co je Vesmír? Definuj mi to co se rozpíná? Temná hmota? Temná energie? OU, to vlastně taky obsah Vesmíru že?

00

Odpovědět

+Martin TerranRypal:
Rozpíná se prostor, a to tak, že se rozpíná i každá jeho nekonečně malá část. Ale vzdálenost mezi blízkými tělesy ani velikost těles se nemění, protože vzájemné působení částic je mnohem výraznější. Lidověji řečeno, to, o co se dvě blízké částice přitáhnou nebo odpudí je o tolik větší, než o co se změní ta vzdálenost rozpínáním prostoru, že to rozpínání nepozorujeme. Do hry vstupuje až když jsou vzdálenosti obrovské (o co je větší, o to víc se roztáhne). A obrovským myslím na škálách mezigalaktických vzdáleností.

21

Odpovědět

+Martin Terranno a proc se nerozpinaji i castice?

01

Odpovědět

+Martin TerranProtože se rozpíná jen prostor

10

Odpovědět

+Martin TerranRypal:
To už je otázka typu: Proč platí takové fyzikální zákony a ne nějaké jiné? Může to sice vést k zajímavým filozofickým úvahám, ale jasně zodpovědět se to nedá.

21

Odpovědět

To už tady rozebírá ve videu „rozpínáme se s vesmírem?"

00

Odpovědět

Pán to překvapivě konzistentně podal, ani žádnou chybku jsem nezaznamenal... Deset bludišťáků.

114

Odpovědět

nothing really measure

31

Odpovědět

Odpovědět

:-)

170

Odpovědět

TvaMatko,
skoro jsi mne měla na svědomí, zrovna jsem jedl a na konci se málem zadusil bábovkou.

21

Odpovědět

tryhle videa vědců jsou k ničemu.Sami mají pravdu před očima však jsou slepí...

vesmír má 72 dimenzí , stejně jako článků uroborose.Vesmír se dělí na hmotný a nehmotný,Hmotný dále na makro a mikro kosmos.Neví jak je vesmír skutečně starý a jak vznikl...

Tady narazíme na lidský rozum a logiku ,která má hranice...tudíž spousta věcí co tam říkaj je dezinformační ráz.Video jsem viděl a je srandovní....uvedu příklad.:
V naší dimenzi je nejrychlejší světlo (hmotný prostor) však v jiných dimenzích neplatí einsteinovy ani jiné zíkony, a rychlost světla je hlemýždí tempo....

O vesmíru toho bylo mnoho řečeno v mnoha kulturách , náboženstvích apod...
Naši vědci třeba v CERNU si zahrávaj s nečím o čem nemaj ponětí....(stephen hawking taky varuje) a nejenom on ale spousta vědců.Výkon urychlovače dokáže splodit 14TeV. a otevřít jak nižší tak vyší dimenze... kdysi se to povedlo tesloj ,einsteinoj v pr. philadelphia a následky byly katastrofální....

Pouze informuji, protože spousta videí zde je silně dezinfo a staví vás to do pozice myslet si o vesmíru fakta kterou jsou nesmysli, či fakta toho že vědci věděj že vlastně nic nevěděj.....při tom pravda jeto od pradávna ....

Spíš než tohle bychom se měli zajímat o zemi , přírodu a dobré vztahy mezi lidmi...pže to pomalu spěje k jaderné katastrofe, a ta už tu jednou byla....

656

Odpovědět

U tvych komentaru se vzdycky kralovsky bavim :D Nevim, jestli sis precetl nejakou sci-fi knizku a tvoje hlava nepobrala, ze je to vymysleny.... Mluvis tu o teorii relativity, ze cern splodi 14TeV (pochybuju, ze vis o cem mluvis) a pritom by si nedokazal ani odvodit rovnice pro sikmy vrh.... Minule sem ale videl kvalitni dokument o tom, ze Saddam Husajn našel hvezdnou branu a proto americani zautocili na irak. Zkus o tom neco vystourat na netu, myslim ze tohle je tvuj obor. Za tip me dekovat nemusis ;)

272

Odpovědět

Víš vůbec, co znamená slovo "dimenze"?

90

Odpovědět

jeee, ty jsi roztomilouckej :)

190

Odpovědět

No, jde o doklad toho, jaké nesmysly se dají najít na netu. Uvedl bys mi alespoň jeden zdroj? Odvoláváš se na Hawkinga, ano, ten varuje, ale ne před tímhle! U dimenzí mi není jasné jestli je řeč o rozměrech nebo o dimenzích ze sci-fi a fantazy knih. 14 Tev je energie, kterou měla už spousta částic, které sem dopadly a nic se nestalo. Pravda tu je odedávna, my jí ale zkrátka ještě nevíme. Část s náboženstvím raději vůbec nebudu komentovat. Úplně nechápu, co se Einsteinovi nepovedlo, když byl teoretický fyzik. Kdy byla ta jaderná katastrofa, o které mluvíš? Pokud myslíš Černobyl, tak jsi asi zapomněl na Fukušimu. Pokud jsem tady řekl nějaký nesmysl a udělal ze sebe blbce, tak se omlouvám.

120

Odpovědět

Dobrej matroš

70

Odpovědět

Naprosto souhlasím! Země je středem kosmu, vše již je od vznku vesmíru samotného zapsáno v Koránu! Alláh Akbar!

21

Odpovědět

vězte že nesouhlasím s tím co si myslíte vy.
-nevím proč lidé urážejí ,aniž by poznaly....
-nevím proč napadají aniž by měli důvod. (svobodná dizkuze)
-nevím kde berete ty verdikty co píšete....
Vím jedno že ničím konstruktivním kromě negací do této diskuze nikdo z vás nepřispěl... já pouze napsal svůj názor ( jedna tisícina informací) .Jak potom mohu vézt tuto diskuzi. jeli směrovaná takto.?

veškerá data co jsem napsal jsou z vědeckýck knih,knihoven,oborů-archeologie,astronomie.kvantová fyzika a pod.
Mějte hezký zbytek života. povedu diskuzi pouze s tím kdo nebude trolovat

318

Odpovědět

+jaradRadši budu následovat teorii, která mi umožní něco postavit, přeformovat něco podle mých ideálů či dopředu se dozvědět o nějakém nebezpečí.

Některé teorie se rozcházejí nebo jsou neúplné, protože zkrátka nemáme jak získat údaje potřebné pro založení matematického aparátu. To ale nutně neznamená, že jsou špatně, a pokud správně fungují v pozemských podmínkách, tak se jimi s radostí budu řídit.

To, s čím ty zde vyrukováváš je taková analogie na existenci Boha, což (a doufám, že neurazím) je otázkou víry. Něco, co nic mě obklopujícího nepopisuje (způsobem uvedeným v prvním odstavci) a nedá se (teď) nijak dokázat.

Shrnuto, podtrženo: Já ti tvou víru nebudu nijak nabourávat, ale ty se mi už vůbec neser do něčeho, o čem ti můžu ukázat, že aspoň na tom našem malém světě funguje.

20

Odpovědět

+jaradMohl bys nám prosím uvést názvy alespoň části těch knih/studií/prací.....?

30

Odpovědět

Hm, zajímavé. A proč si to myslíte?

11

Odpovědět

Budiž, ovšem měl bych pár otázek. Když videa vědců jsou k ničemu a mají pravdu před očima a jsou slepí, jak říkáš, proč se tedy hájíš jejich publikacemi? Jak si můžeš být tak jistý v počtu dimenzí, když nejsi schopen určit původ a stáří? A vůbec, kde v tomto videu jsi viděl pasáž odkazující na jiné dimenze? Co se týče cernu...že ti nikdo neřekl, s čím mají co do činění neznamená, že to sami nevědí. Dale mohl bys mi prosím poodhalit skrytou pointu pátého odstavce? Dosud jsem jí neobjevil. Co se týče poslední pasáže; pokud se zajímáš o zemi, přírodu a dobré vztahy, budiž. Založ organizaci pro ochranu přírody, staň se členem Greenpeace a postav sirotčinec...nemám nic proti, ale nesnaž se případné vědce přepólovat na jiný obor kvůli svému vlastnímu uspokojení.

40

Odpovědět

Pro mě je vesmír nekonečný bez hranic. Tyhle videa mi příjdou jako takové výkřiky do tmy. Taky mi připadá absurdní, že by vesmír měl mít nějaké stáří. Prostě vesmír vždycky byl a bude - pro bytost, která se narodí a umře je to asi nepředstavitelné. To, že se v něm od sebe vzdalují hvězdy od určitého bodu mi připadá zkreslené (neříkal to tady ve videu, ale taky je to v každém druhém videu o stáří vesmíru). Obzvlášť s teorií, že se hvězdy budou zase k sobě přibližovat. Co když se takhle hvězdy pohybují neustále k sobě a od sebe, že běhají v nějakém cyklu jako naše sluneční soustava. To znamená, že nemůžeš určit "stáří vesmíru", či kdy vznikly všechny hvězdy a začaly se takto pohybovat.

1438

Odpovědět

Že se ti to nezdá, neznamená, že to tak není... :-D

251

Odpovědět

+Magister_PeditumA že se zdá, že by to tak být mohlo. Neznamená, že to tak je. :-D

82

Odpovědět

+Magister_PeditumMagister_Peditum a JezeveC222 máte sice pravdu, ale DinoCop taky nadhodil zajímavou hypotézu, která čistě teoreticky dává smysl. Takhle jsem se nad tím nikdy nezamyslel. Dík za to.

514

Odpovědět

+Magister_PeditumKdyby to čistě teoreticky dávalo smysl, tak už by s tím přišli nějací fyzici a ne jen jakýsi DinoCop...

155

Odpovědět

+Magister_PeditumMožná přišli, ale to neznamená, že to hned roztroubí do světa. Je to zdlouhavý proces tohle "ověřování".

49

Odpovědět

ti fyzici tusim pocitaju len vek vesmiru od velkeho tresku. A taktiez som osobne presveceny, ze vesmir sa cyklicky zruca do seba, s naslednym velkym treskom.

47

Odpovědět

+stejkoano, vek vesmiru pocitaju od big bangu. prave preto, ze vtedy sa zacal nie len vesmir, ale aj cas. a nema teda zmysel vobec premyslat co bolo pred casom (z casoveho hladiska). to rovno mozes delit nulou a budes mat viac uspechu.

32

Odpovědět

A co druhý zákon termodynamiky? Protože entropie neklesá, v nekonečném čase už by mělo mít všechno maximální entropii. Což v tuto chvíli nemá, takže se nenacházíme v nekonečném čase.

21

Odpovědět

DinoCop:
je otázkou, co si pod pojmem "vznik vesmíru" představuješ. Před 14 miliardami let začalo velké rozpínání, o kterém jsou podány docela přesvědčivé důkazy, začaly platit současné základní fyzikální zákony atp. Jakou by nám přineslo informaci, že před současným vesmírem byl ještě nějaký jiný, s jinými fyzikálními zákony?
Naším základním omezením je zatím svit Slunce, které za pár miliard let svítit přestane.

10