Co je to temná hmota?Big Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:261
Počet zobrazení:6 252

V dnešních duálních titulcích opět uvidíte slavného teoretického fyzika Michia Kakua, který vám tentokrát objasní, co je to vlastně ona temná hmota, o které ze všech stran neustále slýcháme. Otázka, která byla Kakuova položena, zní: "Pokud subatomární částice mohou být na dvou i více místech zároveň, mohly by se části nás pohybovat tam a zpátky mezi paralelními vesmíry a mohly by tyto částice být temnou hmotou?" Slovíčka z videa:

 • dark matter - temná hmota
 • sheet of paper - list papíru
 • entire - celý
 • parallel universe - paralelní vesmír
 • to hover - vznášet se
 • inch - palec (míra)
 • invisible - neviditelný
 • gravity - gravitace
 • to bend - ohnout, zakřivit
 • ordinary - běžný, obyčejný
 • cutting edge (doslova "řezající ostří") - něco, co má v daném oboru prvořadý význam
 • string - struna (jinak i např. provázek nebo šňůrka)
 • rubber band - gumička
 • bottom line - výsledek něčeho nebo nejdůležitější aspekt dané věci
 • shelf - police
 • convincing - přesvědčivý
 • verified - ověřený

Přepis titulků

Davide, o tom, co je to temná hmota, existuje teorie. Mluvíte o jiných vesmírech. Řekněme, že náš vesmír je list papíru. Na tomto listu papíru žijeme celý svůj život. Přímo nad námi by ale mohl být paralelní vesmír, který by se mohl vznášet pouhých několik centimetrů nad námi. Objekty v tomto paralelním vesmíru by byly neviditelné. Světlo se pohybuje pod tímto vesmírem, takže tuto druhou galaxii nikdy nespatříme.

Gravitace ale zasahuje i mimo vesmíry, protože gravitace je prostě zakřivení prostoru. Takže pokud je prostor mezi dvěma listy papíru mírně zakřivený, gravitace se jimi pohybuje napříč. Zamyslete se nad tím. Tato další galaxie v jiném vesmíru by sice byla neviditelná, ale měla by hmotu. Přesně to je temná hmota.

Temná hmota je masivní. Vždyť má gravitaci. Ale je neviditelná. Nedochází k žádné interakci mezi ní a světlem nebo elektromagnetickou silou. Existuje teorie, která tvrdí, že temná hmota je pouze hmota. Běžná hmota v jiné dimenzi, která se vznáší přímo nad námi. Ale měli bychom poukázat také na to, že existují i jiné teorie. Temná hmota je pro vědu klíčová. Někteří se domnívají, že je to vyšší vibrace struny.

Všechny atomy našeho těla představují nejnižší oktávu malé gumičky, která vibruje po celém našem těle. Tato gumička může mít vyšší oktávu. Ta další oktáva by mohla být temná hmota. To je další vysvětlení toho, co by temná hmota mohla být. Závěrem bych řekl toto. Police plná Nobelových cen čeká na to, až vy nebo kdokoliv jiný přijde s přesvědčivým a pokusně ověřeným vysvětlením původu temné hmoty.

Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

v prvom rade je treba vedieť rozlišovať významy slov "teória" a "fyzikálna teória", pretože to druhé nie je výplod bujnej fantázie podnapitých spoluobčanov ale dobre podložené tvrdenie ktoré zatiaľ nie je možné vyvrátiť, avšak naopak, je to tvrdenie ktoré bolo podložené nejakými dôkazmi. Temná hmota je niečo čo vysvetľuje zvláštne správanie sa galaxií a celkovo masívnych hmotných objektov, ktoré očividne vykazujú omnoho vyššiu gravitačnú silu na svoje okolie než by mali pre svoju hmotnosť v skutočnosti vykazovať. A slovo temná je tam len preto, lebo táto zvláštna hmota ktorá tam teda musí byť prítomná neinteraguje so svetlom(dôvod prečo ju aj nevidíme a nedetekujeme). Je ale pravdou, že to môže byť akákoľvek hmota

01

Odpovědět

Míń Smoosh a podobnejch nesmyslů.
Víc pořádnejch videí s kvalitním a obohacujícím obsahem'

91

Odpovědět

Myslím si, že to je minimálně silně zavádějící video a podle mě tam zaznělo několik nesmyslů.
Pokud by daná problematika zajímala nejen z perspektivy čtenáře Blesku, tak doporučuji http://www.youtube.com/watch?v=Y8WPDq3kNYI - nejen o temné hmotě, ale především o temné energii.

195

Odpovědět

A tady přímo temná hmota...
http://www.youtube.com/watch?v=lDJfPWbkn-8

53

Odpovědět

+nomisesrekl bych ze prednaska pana Kulhanka odpovida tomu co je soucasne uznavana teorie.. video pana Kakua ukazuje ze existuji i jine teorie.. princip je zrejmy neco tam je ale co to je zatim neni jasne a nobelovka za vysvetleni toho je jiste jista.. :)

00

Odpovědět

a taky je otázka, jestli má vůbec smysl řešit, co to vlastně temná hmota vůbec je .. když říká, že má temná hmota velkou gravitaci .. jak ví, že má temná hmota gravitaci nebo hmotnost, když na nic v tomhle vesmíru nepůsobí nelze nijak ověřit? podle teorií je 99,9% našeho vesmíru tvořena temnou hmotou a zbytek tvoří "normální hmota" jako planety, hvězdy, černé díry, galaxie atd. ... temnou hmotou ji pojmenovali jenom proto, protože nevěděli, co těch zbylých 99,9% vesmíru vůbec je, což je celkem odvážné říct, o něčem, co není vůbec dokázané a tvrdit, že je to 99,9% ze všeho ve vesmíru :))

113

Odpovědět

Ve skutečnosti existují důkazy pro existenci její gravitace, protože údajně ovlivnila nějaká měření a výpočty. Nechtěj to po mě konkretizovat :D

70

Odpovědět

+AutoTemná hmota byla původně navržena jako teoretická odpověď na problém soudržnosti galaxií. Když provedli simulace na základě současné znalosti fyziky, vyšlo jim, že galaxie by se neudrželi pohromadě. Byla to první ze stolu hned nesmetená teorie a její důkladnější propracování nakonec vedlo i k vysvětlení některých fenoménů týkajících se teorie velkého třesku. To je asi tak všechno co vím, dál bych zabředával do svých ne možná zcela korektních dedukcí ;).

20

Odpovědět

a proto je jen TEORETICKÝ fyzik

112

Odpovědět

No, procenta jsou v rámci vesmíru rozdělena jinak. 23% temná hmota, 4% baryonová hmota, 73% temná energie. Temná hmota je popsána už celkem dobře. Poslední problém je temná energie. Rozhodně to začíná být i měřitelné, přiložil jsem odkazy na 2 přednášky, kde jsou zmíněny i připravované "měřící" projekty..

111

Odpovědět

+nomisesvzhledem k tomu že oficiálně NASA tvrdí něco jiného a pro mě jsou rozhodující miliardy napumpované do výzkumu právě v USA, včetně všech opravdu vynikajícíh fyziků z celého světa, kteří kupodivu dávají přednost práci tamtéž, popř. přednášení např na MIT, tak nevím zda pro mě jedna přednáška z FELu určená tak pro 3.semestr může něco změnit...

17

Odpovědět

+nomisesorsy, já budu moc rád za Tvé odkazy... Kdyby sis dal tu práci, podíval se na celá videa, mrknul na zdroje, ze kterých vychází, tak bys nemohl v životě napsat takovou blbost.
No, pro Tebe nemůže změnit v životě ani 10000 přednášek z MITu, když zaujímáš apriori taková stanoviska.
Ale jak se říká, blahoslavení chudí duchem.

42

Odpovědět

+nomisesorsy: A co konkrétně tvrdí NASA jinak? Mě teda i na gymplu učili to stejné, co říká nomises a odkazované přednášky FELu.

10

Odpovědět

+nomisesOK, takze nejdrive k tomu co jsem napsal k NASA - vysel jsem z jejich materialu (viz. http://science.nasa.gov/astrophysics/focus-areas/what-is-dark-energy/), kde je mirne jiny pomer mezi DM, DE... to samo o sobe nemusi nic znamenat, protoze materialy z posledni doby souhlasi s tim co napsal nomises). ted ke zbytku me reakce, ktera asi je stupidni, ale: to co je videt na videu z FELu, ktere jsem protrpel (ano protrpel a ani rude sako docenta Kulhanka to nezlepsilo) neni nic prevratneho nebo noveho - kazdy tyden vidam na Discovery Science 3x to same, ale podane zabavneji a hlavne z prvni ruky (tzn. fyziky, kteri at si prizname nebo ne maji uplne jine podminky a penize na vyzkum nez jejich mistni kopie a kteri jsou vetsinou citovani prave mistnimi docenty a profesory a ne naopak). a nakonec - cele jsem to psal mirne nasran, protoze "Pokud by daná problematika zajímala nejen z perspektivy čtenáře Blesku" jak napsal jiz zmineny nomises, mi prijde jako podpasovka na vsechny kdo se na to mrkli a dali tomu aleposn 7/10...

22

Odpovědět

Smysl řešit to určitě má. Byla doba kdy lidé nevěděli k čemu by mohla být dobrá elektřina, dneska nevíme k čemu se nám může hodit temná hmota, ale třeba jednoho dne...

20

Odpovědět

A tady je další teorie:

http://1.bp.blogspot.com/-BloOL5J1ZyY/UA7s2qKGlQI/AAAAAAAAJM0/lHbrekFA8Bg/s1600/2-11-milkywaysizemass.014.png

182

Odpovědět

Takovýhle videa se zamýšlením se nad takovými věcmi jsou skvělá! :) Mě ale vždycky naprosto mindfuckujou :D

151

Odpovědět

Nobelovu cenu by měl dostat ten, kdo mi vysvětlí původ těchto teorií, protože absolutně nechápu, jak to mohlo někoho napadnout :D

263

Odpovědět

Pardon, původ hypotéz.

110

Odpovědět

No, tak na konci to řekl opravdu hezky. No nic, chlapci, já mám čas v pátek odpoledne, kdo jde do toho se mnou? :D

912

Odpovědět

Kdyby tohle řekl někdo jiný, než teoretický fyzik, byl by považován za blázna.. :)

523

Odpovědět

Omlouvám se za komentář ne přímo k věci, ale nepřipadá vám taky, že Michio vypadá jako Jimmy Page jak vypadá teď. ;) Jinak teď už k věci díky za to video, vždycky je skvělý se něco novýho dozvědět.

162

Odpovědět

A jo. Nikdy by mě nad tím nenapadlo přemýšlet, ale docela si jsou podobný. Dokonce Jimmymu jdou oči trochu došikma. :D

21