Vynálezy budoucnostiBig Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:326
Počet zobrazení:5 901

Máme tu další video od amerického teoretického fyzika Michia Kakua. Ten tentokrát odpovídal na otázku, jakých futuristických vynálezů se ještě za našeho života dočkáme. Seznam slovíček použitých ve videu:

 • invisibility - neviditelnost
 • decade - desetiletí
 • to resemble st. - podobat se něčemu, něco připomínat
 • astonishing - udivující, ohromující
 • evil - zlo (v kontextu použito jako přídavné jméno - zlý)
 • jelly - želé
 • to ooze - pomalu vytékat
 • inroad - nájezd, vpád
 • matter - má mnoho významů; ve videu jsou použity dva: programmable matter - programovatelná hmota; matter of time - otázka času
 • to rearrange - přeskupit
 • conductivity - vodivost
 • to push a button - stisknout tlačítko
 • substance - látka, hmota
 • liquid - kapalina, tekutina
 • to slide - klouzat
 • to replace st. - něco nahradit
 • pin - špendlík
 • electric charge - elektrický náboj
 • bind - navázat se (jinak i např. někoho svázat)
 • powerful - mocný, výkonný
 • to investigate - zkoumat, vyšetřovat
 • clump - trs, chomáč
 • clay - hlína
 • to rise - stoupnout (např. cena), zdvihnout se, povstat
 • desert - poušť
 • television crew - televizní štáb

Přepis titulků

Položili jste mi jednoduchou otázku. Neviditelnost. Už za několik desetiletí budeme mít něco jako neviditelný plášť Harryho Pottera. Podobně ohromující je změna tvaru. Když se díváte na sci-fi filmy jako Terminátor 2 a vidíte zlého robota, jak se změní v želé a proklouzne překážkami, řeknete si: "Ani náhodou! To přece není možný." Věřte tomu nebo ne, ale my vědci jsme v této oblasti začali dělat velké pokroky.

Říká se tomu programovatelná hmota. Hmota, která je schopná se sama přeskupit, změnit barvu, změnit tvar, změnit vodivost tím, že stikneme tlačítko. Funguje to takto. Jak je možné, že se některé látky mohou změnit v kapalinu a protéct místností jako ve filmu Terminátor 2? Je to díky atomům. Atomy můžou klouzat přes další atomy a přeskupovat se. Co se ale stane, když atomy nahradíme čipy? Čipy, které jsou menší než hlavička špendlíku.

Zároveň můžete měnit jejich elektrický náboj. Když změníte elektrický náboj, přeskupí se a jinak se na sebe navážou. Jsou inteligentní, protože každá tečka je počítačový čip výkonný možná i jako stolní počítač. Říká se jim "catomy". A kdo o tuto technologii usiluje? Společnost Intel, výrobce slavného čipu Pentium, který pohání váš notebook. Ta stejná společnost teď zkoumá příštích několik kroků do budoucna, schopnost mít programovatelnou hmotu.

Zamyslete se nad tím. Znamená to, že když mám kus hmoty, který se skládá z tisíců milionů malých teček, a stisknu tlačítko, náboje se přeskupí tak, aby utvořily sochu, auto... Cokoliv chcete. To znamená, že můžu stisknout další tlačítko a ta hmota se promění v dům. Nebo stisknu další tlačítko a z pouště se vynoří celé město.

Zní to jako sci-fi, ale první kroky činíme už dnes. S televizním štábem jsem navštívil Carnegie Mellon University v Pittsburghu, kde jsem si to vyfotil. Tyto catomy jsou samozřejmě poměrně velké. Jsou velké asi jako hlavička špendlíku. Je ale jen otázkou času, než tyto catomy budou tak mikroskopické a výkonné, že se budou schopny přeskupit stejně jako v Terminátorovi 2, stejně jako v Transformerech, stejně jako v komiksech X-Men. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vedel som že Intel je len zárodok Skynetu :D

00

Odpovědět

Dokud nebudu mít za opaskem vlastní funkční světelný meč, tak jim to nebudu věřit :DDD

311

Odpovědět

Já mu prostě nevěřím.
Nemůžu říct, že lže, protože nevím, co ví on, a těžko se odhaduje technologický pokrok. Ani neříkám, že nevěřím všemu, co řekl.
Ale jak o tom vypráví, vypadá to spíš jako pohádky. "Za pár desítek let budeme mít pláště Harryho Pottera." "Každý ten catom je výkonný jako počítač." "Představte si..."
Připadá mi, jako by jen chtěl znít populárně a vizionářsky.
A mám dojem, že už dříve na VČ se mi nezamlouval.

925

Odpovědět

Tady je jedno video o Intel Claytronics: http://youtu.be/XUR3_KP8TWE
A
tak tu máme další film, Star Wars (pro neangličtináře: mluví tam taky o tom, že když někomu budete telefonovat, tak se ta programovatelná hmota změní tak, že bude vypadat úplně jako on (a to ani nebude modrej a poblikávací).

00

Odpovědět

Díky za slovník, vždycky jsem byl líný ty slovíčka hledat a spojovat, teď to máme přímo u sebe :)

151

Odpovědět

A tímto videem by se chtěla společnost Skynet... tedy vlastně Intel omluvit všem obětem našeho chystaného útoku.

RIP Sarah Connor

652

Odpovědět

ke konci mi to připomínalo spíš replikanty z SG než terminátora

201

Odpovědět

asi myslíš replikátory, replikanti byli v červeným trpaslíkoj a bůhví kde ještě

270

Odpovědět

+RhadesJ tj jedno, každej kdo ví co jsem myslel, to pochopí

133

Odpovědět

skynet.. pls staph

160

Odpovědět

Škoda, že ve videu již není ten záznam televizního štábu z té univerzity...

360

Odpovědět

taky jsem čekal jednu dvě fotky :D

290

Odpovědět

A jak něco takovýho zlepší naší společnost? Ba to spíš ještě podpoří války, zločinnost, atd...

1358

Odpovědět

Hele, i výroba jídla v prášku "podporuje" válku, protože to tam jedí ti "strašně zlí imperialističtí psi kapitalismu", kteří pak jen zabíjejí a zabíjejí... stejně jako léky, které slouží na léčbu srdečních potíží mohou sloužit k zabíjení (tady máš tu zločinnost)... ale vem si, že budou záplavy... přijede jednotka a po krátké instalaci postaví zeď, která se neprolomí a může být kdykoliv zvýšena... v rámci hodin (hádám) může být postaven obrovsky komplex, který může sloužit jako přístřešek či krizové centrum při nějaké katastrofě... samozřejmě je to ještě daleko, ale touhle kravinou, cos napsal, mi připomínáš ty feministky, které křičí, že chlapi by se měli kastrovat, protože mají penis a to znamená, že můžou znásilnit ženskou...

331

Odpovědět

+LOYFPromiň, ale to o čem hovoříš v poslední větě nejsou feministiky, ale nemocní lidé, kteří dělají feministickému hnutí špatné jméno.

411

Odpovědět

Nebo se nekde stane jakakoliv nehoda. Ty jdes okolo a samozrejmne nemas nacini kterym by si mohl pomoct ale mas u sebe tuhle hmotu z ktere udelas co chces(Kladivko,Klic,nejakou pricku,nejake lano...) samozrejmne zalezi jak ta hmota uz bude pokrocila ale treba i nejaky lekarsky pomucky...
Prijde mi to prave hodne prakticky,podobne treba jako 3D tiskarna na nejakem odlehlem miste.

42

Odpovědět

až vám někdo proteče pod dveřmi a šlohne telku tak to budu já!

180

Odpovědět

Já jsem se nechtěl dotknout jeho umu tvořit, ale bylo by mnohem lepší kdyby svůj intelekt využíval pro vynálezy, kterými zajístí lepší podmínky pro život na tomhle jinak skvělým místě plným možností.

04

Odpovědět

Jsem zvědavej, jak se jim povede zařídit, aby ty catony byli imunní vůči vodě, elektřině, magnetismu, atd. Dnešní čipy jsou na to docela náchylný.

283

Odpovědět

Slunce si prdne a celé město jde do kytek.

745

Odpovědět

To sem muzete k dualnim titulkum rovnou davat slovnik ;-)

812

Odpovědět

Vsak ho pod videem mas.

236

Odpovědět

+SwamperMěl na mysli významový slovník. Třeba co je to atom nebo Pentium.

511

Odpovědět

+SwamperA to někdo neví? :D

2217

Odpovědět

+SwamperTo bylo mysleno ironicky. Kdyz jsou ve videu cesky titulky a anglicky, prijde mi jako kravina sem vsechno vypisovat...

513

Odpovědět

+SwamperNěkterým lidem je to třeba ku prospěchu. Víš kritizovat umí každý, co kdyby si spíš vyjádřil názor jak by to mohlo být efektivnější. Smrsknout to na polovic a nebo toho nechat úplně?

66

Odpovědět

+SwamperTyhle slovníky pod videem nejsou špatný, uznávám v tomhle konkrétním případě malinko nadbitečný, ale většinou jsou užitečný na sovní spojení a obraty, který se používaj jen v anglině a v češtině nemají odpovídající eqivalent, tak aby i méně zkušený pochopi myšlenku a vtip.

103