Je možná telepatie?Big Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:662
Počet zobrazení:9 201

Je v dnešní době možné číst lidem myšlenky? A jak to bude vypadat v budoucnosti? Přesně na to se v následujícím videu zaměří americký fyzik Michio Kaku.

Přepis titulků

Když jsem byl malý, fascinovala mě telepatie a sci-fi. Dokonce jsem se usilovně snažil číst myšlenky ostatních a promítat do jejich myslí svoje myšlenky. Došel jsem ale k závěru, že i když telepati možná kráčí po povrchu zemském, já mezi ně nepatřím. Teď je ze mě fyzik. Uvědomil jsem si, že se všemi elektromagnetickými sondami lidského mozku, které máme, můžeme vidět, jak se myšlenky odráží v mozku samotném.

Můžeme vidět, jak živoucí mozek myslí. Můžeme vytvořit počítačové simulace, abychom porozuměli tomu, co si lidé myslí. Telepatie tedy v současné době existuje. Vezměte si například mého kolegu Stephena Hawkinga. Ztratil kontrolu nad prsty, takže už nemůže komunikovat ani pomocí notebooku.

Podívejte se ale na pravý rám jeho brýlí. Je na něm senzor EEG, který zachycuje rádiové vlny z jeho mozku a dekóduje je, což mu do určité míry umožňuje ovládat notebook. Ještě lepší je umístit čip přímo na vrch mozku. Lidi, kteří jsou zcela ochrnutí a kteří jsou uvěznění ve schránce těla bez života, teď můžou hrát počítačové hry, číst a psát e-maily, luštit křížovky...

Můžou ovládat kolečkové křeslo a domácí spotřebiče. Můžou ovládat mechanické ruce. Jako další budou ovládat mechanické nohy a exoskelety. Jeden z průkopníků této technologie chce, aby si příští mistrovství světa ve fotbale nasadila ochrnutá osoba exoskelet a odstartovala fotbalový zápas. Je to cílem jednoho z vědců, které jsem zpovídal pro svoji knihu.

Jsme daleko za bodem, kdy prostě rozumíme tomu, jak mozek vysílá rádiové vlny. Jsme v bodě, kdy můžeme lidský mozek propojit s počítačem. Jednoho dne se tak z nich díky exoskeletu bude moct stát Iron Man. Iron Man není pouze otázkou sci-fi. Je to něco, co můžeme vizualizovat v laboratoři. Kromě toho, že můžete na vrch mozku umístit čip, můžete přímo do mozku umístit senzory.

Jsou to vlákna tenká jako vlas. Existuje jistá skupina lidí s depresí, která je odolná vůči lékům, farmakologii, psychiatrii, terapii... Trpí chronickou depresí. Ukázalo se, že když jim uděláte sken mozku, zjistíte, že se s touto nemocí pojí jistá část mozku.

Tím, že do ní zavedete sondu, v ní můžete utlumit elektrickou aktivitu a oni jsou najednou vyléčení. Na jedné straně vidíte někoho s chronickou depresí, kdo chce spáchat sebevraždu a kdo tím trpí. A pak jsou prostě vyléčení. Je to pozoruhodné. Je to ale jen jeden z dalších způsobů, jak získat přístup k lidské mysli. Dalším způsobem je umístit během operace sondy na epileptiky. Epileptici mají hodně záchvatů.

Mnoho z nich je ohrožuje na životě. Je možné odebrat část lebky. Tito lidé jsou během tohoto procesu plně při vědomí, protože lebka nemá žádné senzory bolesti. Přímo na mozek umístíte množství elektrod. Tito lidé můžou psát na počítači. Můžou velmi rychle psát tím, že na to prostě pomyslí. Pomyslí na určité písmeno, počítač rozezná vzorec a ten počítač takto může psát.

Dalším způsobem jak sondovat mozek, je použít magnetickou rezonanci. Živoucí mozek můžeme umístit do přístroje magnetické rezonance a získat 30 000 teček, něco jako světýlka na vánočním stromku, které kódují množství elektrické aktivity. Těchto 30 000 teček vložíte do počítačového programu, který je umí dešifrovat, a bingo. Získáte obraz toho, co si myslí.

Umíme vizualizovat, na co někdo myslí. Je to i na internetu. Je tam například záběr Steva Martina v jednom z jeho filmů a přímo vedle je vidět, jak ho vidí lidská mysl. Je to úžasné. Jasně můžete rozeznat oči, uši... Není ale poznat, že je to Steve Martin. Dá se to udělat i se žirafami a slony.

Zcela jasně se díváte na zvíře, ne na člověka. A co teprve tohle. Můžeme začít s procesem fotografování snů. Bylo to považováno čistě za sci-fi. Podívejte se na film Počátek s Leonardem DiCapriem. Ukázalo se, že první kroky v tomto směru už podnikli v Kjótu a Berkeley. Dělá se to tak, že do přístroje magnetické rezonance dáte pacienta, který usne.

Pak se mu skenuje mozek, čímž se vytvoří 30 000 teček. Počítač těchto 30 000 teček spícího mozku analyzuje a rekonstruuje obraz toho, o čem se mu zdá. Já jsem tyto obrazy viděl. Jsou poměrně primitivní. Vidíte obraz člověka a je jasné, že se mu zdá o nějakém člověku. Jednoho dne ale tuto techniku možná zdokonalíme a když se ráno vzbudíte a stisknete na počítači tlačítko "play", uvidíte, o čem se vám v noci zdálo.

Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (52)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

1:14 Říká - "Lidé, kteří jsou totálně ochrnutí, kteří jsou zeleninou ..." proč to není přeložené doslovně? :-D

00

Odpovědět

Asi proto, že to v češtině absolutně nedává smysl :) „Vegetable“ se v angličtině používá jako hovorový termín označující lidi ve vegetativním stavu.

00

Odpovědět

Kaku je velmi inteligentní člověk. S těmi sny mě to jako malou mnohokrát napadlo, vždy jsem chtěla mít nějaký ten "přehrávač", který by mi přesně přehrál sen. Teda podle toho jaký samozřejmě, nějaké moje sny bych už nikdy vidět znovu nechtěla :D

50

Odpovědět

No jo, už je to tady...
http://www.sarifindustries.com/en/
Human Revolution

50

Odpovědět

co to je?

10

Odpovědět

To že dokážeme mozkem cokoliv ovládat a že myšlenky jdou sledovat jsem věděl, ale že to je už dnes v takovém technologickém pokroku a můžeme opravdu vidět co vidí ostatní nebo na co myslí, to jsem fakt netušil...

BTW jak čtu komentáře, tak to se fakt všem chlapům zdají p***o sny? :) Já jen že mě jestli se něco takového zdá, tak je to tak jednou za měsíc a to si každý den pamatuju tak 5 až 6 snů. Tak nechápu, proč mě se nezdají a vám jo. A to ne že bych na to nemyslel. :) :D

41

Odpovědět

Exoskeleton a potlačování určitých oblastí mozku...hm.
http://fc06.deviantart.net/fs36/i/2008/252/b/5/Cybermen___upgrade_now_by_tibots.jpg

160

Odpovědět

Jedna věc mi na vědě vadí a to je vrazeni peněz do výzkumu snů. Je te úplně zbytečný, kdyby radši řekli naučte se lucidni snění.....je to zadarmo, pamatujete si to a můžete to ovládat. A pak se divte, že je krize.

530

Odpovědět

Jde o komfort. Proč nespíš na seníku a máš místo toho měkkou postel? To je ten samý případ. Proč se učit lucidní snění, když budou přístroje, které ti umožní sny ovládat?

100

Odpovědět

No doufal jsem, že pojme telepatii, jako parapsychologický jev a ne, že probere jak blízko jsme tomu za pomoci přístrojů. Já jsem přesvědčen, že něco jako telepatie funguje, několikrát jsem se setkal, se sladěním myšlenek u dvou osob a podobnými jevy. Škoda

1422

Odpovědět

njn je to fyzik a ne šarlatán

774

Odpovědět

no, jasný, že lidé dokážou sladit své myšlenky...např. jak by se jinak dalo vůbec konverzovat :-)

podobně to jistě platí pro neverbální podněty, proč by ne? když jste z někým vyrůstali nebo žijete, máte podobné zážitky a když pak něco uvidíte nebo uslyšíte, tak se vám vybavují podobné věci - myšlenky.

Ale to mapování mozku za účelem vytvoření obrazu je až neuvěřitelné, že je něco takového vůbec možné.

162

Odpovědět

+MMZ*s někým

11

Odpovědět

To zní úžasně a děsivě zároveň...

410

Odpovědět

To prehrávanie snov by kompletne zruinovalo celý pornopriemysel.

912

Odpovědět

nebo by mu dalo nový rozměr :-) a nemuselo by se to omezovat pouze na toto

na základě osobních preferencí a zkušeností by sis zakoupil produkt - video a to by sis nechal zdát - připojil by ses na nějaký chytrý přístroj, třeba nějaký ipod nové generace, který by ti vsugeroval sny - příběh - doba trvání - 8 hodin, něco jako v total recall, ale v nevědomí to nemusí být lineární, podobně jako v počátku zážitek může trvat dny -týdny-roky.

Např. místo ve škole, by ses při spánku naučil teorii v noci, ve dne bys ji praktikoval. stačí aktivovat správné oblasti mozku na užitečný podnět.

atd. atd. možnosti jsou nepřeberné, je to otázka času. Na druhé straně stojí ale etický problém.

230

Odpovědět

fascinujuce :) ale nech som tomu branil ako som chcel, zacal som si to spajat s Orwelovou knihou 1984

141

Odpovědět

nevím proč ale vždycky když vidím jméno Michio Kaku, připomene mi to pikachu :D

233

Odpovědět

Co se mu stalo s rukou?

160

Odpovědět

nehoda v labaku ? :D

00

Odpovědět

Asi někoho zmlátil

31

Odpovědět

Choroba, ktorú má postúpila ďalej. (ak sa bavíme o S.H.)

01

Odpovědět

Odpovědět

Tak chytry clovek a stale veri na pohadky ... smutne :-(

5107

Odpovědět

Osobně je mi teda dost nesympatický. Hlavně na konci těch střihů (pár jich tam bylo), se usmívá, jak kdyby z chodícího skeletonu dostával orgasmus (tím že může poučovat ostatní, nebo o co mu jde). Mam z něho takový divný pocit no.

437

Odpovědět

aby se to pak nestalo jako v tom pocatku :D ze usnem a uz se neprobudime a budem si myslet ze bdime.

105

Odpovědět

Cesta do pekla je dláždená dobrými úmyslami.

887

Odpovědět

*úmysly.

Navíc mi tenhle citát přijde takovej nic neříkajicí, i když to dobře zní.

434

Odpovědět

+AwesomeSmileAle Markovi a dalším méně vyvinutým osobnostem to vnukne alespoň nějakou myšlenku a to je jen dobře.

216

Odpovědět

+AwesomeSmileAko keby obyčajní grammar nackovia neboli dostatočne otravní po novom musí gramatika zodpovedať ich rodnému jazyku :D
To že tomu výroku nerozumieš mi je ľúto, ale nie je to moja chyba. A prečo by som mal byť menej vyvinutý len preto že sa mi páči výrok ktorému nerozumieš. Máš hlavu použi ju. Na všetko ostatné je tu google. Vráť sa keď ho pochopíš.

292
Další