Evoluce inteligenceBig Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:425
Počet zobrazení:9 615

Oblíbený fyzik a fanoušek sci-fi Michio Kaku nám poví něco o evoluci inteligence. Dozvíme se například, proč jsme právě my tak inteligentní oproti jiným tvorům, kteří žili na Zemi daleko déle než my.

Přepis titulků

Někteří si myslí, že inteligence je vrcholný úspěch evoluce. Jestli je to pravda, mělo by na světě být více inteligentních tvorů. Ale podle toho co víme, jsme jediní. Dinousaři žili na Zemi asi 200 miliónů let. A zatím nevíme o žádném inteligentním. My, lidé... Moderní lidé žijeme na Zemi asi sto tisíc let. Pouze malý zlomek z 4,5 miliardy let, kdy existuje Země.

Takže se dostaneme k velmi šokujicímu závěru, že inteligence vlastně ani není potřeba. Že Matka příroda si v klidu poradila milióny let i s neinteligentními tvory. A my, jako inteligentní tvorové, jsme nové děti na dvorku. Pak si začnete říkat, jak jsme se stali inteligentními? Čím se lišíme od zvířat? Vlastně jsou tři základní ingredience, alespoň tři, které nám pomáhají dosáhnout inteligence.

První je obrácený palec. Potřebujete chapadlo, pařát, obrácený palec, abyste mohli manipulovat s okolím. To je jedna z ingrediencí inteligence, schopnost měnit okolí. Druhá je zrak. Ale zrak predátora. Oči nám míří dopředu, ne do stran.

Proč? Zvířata s očima dopředu jsou predátoři. Lvi, tygři a lišky. Zvířata s očima do stran jsou kořist. A nejsou tak inteligentní, jako třeba králík. Říkáme: "Hloupý králíček a chytrý jako liška." Máme k tomu důvod. Protože liška je predátor, musí se naučit přepadávat.

Musí se naučit plížit, maskovat se. Musí psychicky zničit nepřítele a předvídat pohyb nepřítele, jeho kořisti. Když jsi hloupý králíček, jediné, co musíš dělat, je utíkat. Třetí ingredience je jazyk. Musíte být schopní předat své znalosti další generaci. A podle toho co víme, zvířata nepředávají znalosti svým potomkům jinak než primitivními gesty.

Nemají knihy... Nemají jazyk... Nemají kulturu, díky které by předávala své znalosti dál. Myslíme si, že takto se mozek vyvinul. Máme obrácený palec. Máme jazyk s 5 až 10 tisíci slovy. A máme zrak, stereoskopický zrak, což je zrak predátora. A predátor se zdá být chytřejší než kořist. Pak si položíte další otázku.

Kolik zvířat na Zemi splňuje tyto tři základní ingredience? Dostanete se k šokujicímu závěru, že skoro žádné. Možná existuje důvod, proč jsme se stali inteligentními a ostatní zvířata ne. Zkrátka neměla základní ingredience, které nám pomohly stát se inteligentními. Další otázka položená v Planetě opic a spoustě jiných sci-fi filmech. Můžeme vyzdvihnout inteligenci? Můžeme učinit opici inteligentní? No... Věřte nebo ne, odpověď je možná ano. Z 98,5 procent máme stejné DNA jako šimpanzi.

Jenom hrstka genů nas odlišuje od šimpanzů a přesto... žijeme dvakrát déle. Máme tisíce slov v našem slovníku, šimpanz jich má pár stovek. A dokázali jsme izolovat několik genů, které nás od šimpanzů odlišují. Například... ASP gen... určuje velikost lebky, kapacitu lebky. Takže pouze hraním si s jediným genem, můžeme doslova zdvojnásobit velikost mozkovny a mozku samotného.

Takže v budoucnosti, nyní ne, ale v budoucnosti, můžeme použít genovou terapii a začít proces přeměny šimpanze na inteligentního tvora. Známe geny, co zvětší objem mozku. Izolovali jsme geny, které nám dávají manuální zručnost, díky které tvoříme nástroje. Našli jsme geny, které nám umožní artikulovat tisíce slov. Takže možná budeme schopni hrát si s geny šimpanze tak, aby měli větší mozkovnu, lepší manuální zručnost. A měli schopnost artikulovat větší množství slov.

Co ale dostanete? Dostanete primáta, který se podobá člověku. Podle mého názoru se tím nemá cenu zatěžovat. Lidi už máme, koukněte se z okna. Proč se zatěžovat manipulací s šimpanzem? Čím více je šimpanz inteligentní, tím více se podobá člověku. Se slovníkem, s hlasivkami, s manuální zručností, s větší mozkovnou a páteří pro podporu větší mozkovny.

Tomu se říká člověk. Překlad: Senrimer www.videacesky.cz

Komentáře (36)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To s tím zrakem je dost hloupě řečeno, predátoři mají oči dopředu a kořist do stran...
Za prvý, všechny opice, všichni plodožravci mají oči směrem dopředu a dost těžko byste mohli všechny opice považovat za predátory. Za druhý, co je podle všechno kromě opic nejinteligentnější savce? Delfíni. Nechávám vás vygooglit si sami, na kterou stranu ti čuměj... existuje hromada dalších příkladů, třeba hadi taky koukaj do stran, jen tohle je všechno co mě teď napadá.

511

Odpovědět

Opice, konrétne šimpanzy, vôbec nie sú len plodožravce. Šimpanzy sú schopné loviť a plánovať lov, deliť sa do skupín, z ktorých má každá svoju funkciu. Takisto šimpanzy sú jediní tvorovia na Zemi, teda okrem ľudí, u ktorých sa pozorovali "vojny" s cieľom rozšíriť územie a zabiť konkurenciu. A väčšina opíc žijúca vo voľnej prírode občas loví, keď len malé živočíchy. Áno je veľa predátorov, pre ktoré neplatí, že majú stereoskopické videnie, ale tie najúspešnejšie ich majú vpredu a tie, ktoré ich nemajú väčšinou zrak ako taký k lovu nevyužívajú.

171

Odpovědět

Oči dopředu potřebují tvorové, kteří spoléhají na prostorové vidění (více než na jiné smysly). Což je nutné pro odhad vzdálenosti, ať už za účelem lovu kořisti nebo běžného pohybu (např. skoky ve větvích stromů) - př. šelmy, dravci, primáti. A protože jsme primáti z á 99%, tak tuto podmínku splňujeme rovněž. ___ Ale co mě přijde více zajímavé a trochu hrozivé je fakt, že v podstatě dnes známe geny zodpovědné za velikost mozkovny apod., tak není problém modifikovat gen přímo v člověku. (Všichni se starají o atomové zbraně v Íránu nebo Severní Korei, ale mnohem zajímavější by bylo pro tyto Země "vypěstovat populaci mutantů" s nadprůměrnou inteligencí. Ani bych se nedivil, že existuje nějaký Top Secret projekt přímo v USA, který dostal zelenou v rámci národní bezpečnosti)

30

Odpovědět

+MMZDále mi přijde zajímavý fakt, že člověk měl s šimpanzem společného prapředka před á 5 mil. lety a my se od něj lišíme o 1-2%. Nevím, jak je složité, změnit lidskou genetickou informaci o 1%, ale pokud to 1%, bude zodpovědné za intelgenci, tj. změnit jen určité geny, tak to bude rozdíl obrovký např. 10-ti či 100 násobný (př. z té slovní zásoby stovky slov - šimpanz vs. tisíce slov - člověk vs. deseti(sta)tisíce či miliony slov modifikovaný člověk - jako přirozené odchylky - lidé se schopností domluvit v x-desítkách jazyků apod.). O slova ale nejde, šlo by např. o metajazyk, obecný symbolismus, logiku atd. ____ Pochopitelný problém je v etice. ____ Ale nenapadá mě v minulosti nic, co by nakonec uskutečněné nebylo, např. nejčastěji z mírových důvodů.

00

Odpovědět

A je to tu zase a pořád dokola, člověk jako nejgeniálnější tvor na planetě zemi :-D a co jsme tak dokonalého dokázali? Kromě devastování životního prostředí zbylých milionů druhů, který pomaličku ale jistě vymírají, jen aby mohl parazit jménem člověk dosáhnout 7 miliard lidí, přičemž 95 % z nich se točí v kruhu, aby těch 5 % mohlo žít život podle svých představ... Jedinej kdo se může považovat za inteligentního, tak možná těch 5 %, když se jim podařilo vytvořit takovýto mechanismus, ze kterého těží výhradně oni a přesto těch 95 % věří tomu, jak jsou geniální :-D

726

Odpovědět

Timdle videem o ne zacinam dost pochybovat... bud myslel inteligenci jako primo vrcholnou co je nam znama nebo sam ma spis nejakou Ynteligenci. Jako by nebylo tvora co by se nevyvinul v tomto smeru stejne,oproti ostatnim sveho prostredi, jako clovek. treba chobotnice nebo aspon delfin - to zminitt mohl.

18

Odpovědět

Jsou lidi, co přišli o palec/ruku, jsou slepí a přesto jsou inteligentní...tak wtf?
Zrovna tak jsme se mohli vyvinout inteligentní bez palců - nebo i bez zraku a mít třeba podstatně lepší echolokaci...

471

Odpovědět

asi tomu videu moc nerozumis co?

361

Odpovědět

+TheMaara0To nie je o tom že tomu nerozumie. On ma veľmi vážne problémy s myslením. To je človek ktorý keď mu povieš že nemáš akvarko tak ti povie že si gay (ak poznáte ten vtip) Proste nedokáže robiť základne logicke a slovnologické operácie.
Neviem čo je to za človeka ale bude asi niekde na úrovni účastníkov reality šou.

95

Odpovědět

Fire Nechápem prečo som mal potrebu sa s tebou pri iných videach hádať. Ty nie si hlúpy preto že máš iné názory alebo poznatky ako ja. Ty si jednoducho hlúpy človek. Maš veľký deficit intelektu. Tvoja úroveň dedukcie, indukcie, abdukcie, analýzy, syntézy a kritického myslenia je zúfalo nízka. Prosím opusť internet alebo minimálne nikdy nereaguj na žiaden môj príspevok.
Ďakujem.

85

Odpovědět

Musí se nechat, že člověk je neuvěřitelná výjimka ve světě zvířat.
Ať už etologií, vývojem, biologicky a sexuálně.(ačkoliv to asi patří do etologie)

85

Odpovědět

Ano inteligenci používají kreacionisti (místo evoluce věří ve stvoření všeho bohem) jako argument ve smyslu "jsme nejvíc inteligentní a proto sme vyjímenční / nejsme zvířata / jsme lepší než zvířata", ale jak už nastínil Michio Kaku, evoluce neni žebřík na jehož konci je inteligence. Evoluce nemá "cíl", to že jsme nejchytřejší znamená asi tolik jakože gepard je nejrychlejší a žirafa má nejdelší krk. Je to tak, protože to pro potomky těhle zvířat bylo výhodný a proto se rozmožili a předali výhodný gen dál. Takže ve skutečnosti tenhle argument jasně mluví ve prospěch evoluce :)

392

Odpovědět

jo, lidi často mylně předpokládají, že evoluce má svůj vrchol- dokonalý druh- obvykle je za něj považován člověka.

Přitom evoluce má za cíl přizpůsobit se stavu prostředí. Dokud bude výhodná inteligence, tak budou prosperovat chytrý jedinci. Když bude výhoda být malý(což je celkem často), budou prosperovat mladí a tak dále do nekonečna.

143

Odpovědět

+Tarylin*mladí=malý :-D

54

Odpovědět

+TarylinTaky to docela dobře ilustruje moje "guilty pleasure", film Evoluce s Davidem Duchovnym, kde vrcholem evoluce je obrovská biomasa bez inteligence, která se jenom rozpíná a pohlcuje vše ostatní :) Je to určitě jedna z možností, kdyby celý povrh planeta byl pokryt jedním obrovským organismem, tak vlastně "evolučně vyhrál" ;)

222

Odpovědět

No ja si myslím že sme viac ako zvierata. (To som nie rasista ale spieciesta myslim že) Napr. do zamestnania by som vždy uprednostnil človeka pred psom a keby si moja dcéra chcela vydať za kocúra tak by som ju hnal. Tiež keby horela budova tak by som najprv zachraňoval ľudí až potom zvierata :D

511

Odpovědět

Vypadá jak Jimmy Page z Led Zeppelin :-D

110

Odpovědět

Dát šimpanzům , gorilám a orangutanům vyšší inteligenci , možnost lépe komunikovat a vůbec být šikovnější ... mám rád vědu ale Planetu opic bych zažít nechtěl

191

Odpovědět

Zajimalo by mne, jestli ve casti o upravovani opiciho genomu pouzil frazi "monkeying with gene" zamerne, nebo to jen tak vyslo :)

90

Odpovědět

Osobně si nemyslím, že by se inteligence měla měřit podle toho, jestli umíme sestavit počítač nebo jestli si umí ptá seskládat hnízdo. Lidé i zvířata dělají věci, které potřebují. Potřebujeme jako lidé jíst, takže jsme si zúrodnili půdu; potřebujeme se chránit před zimou, takže jsme se začali oblékat a potřebujeme v bezpečí spát, takže jsme si postavili domy. Zvířata si rovněž uloví potravu a stejně tak si zalezou do nory, hnízda nebo čehokoliv, aby byly v bezpečí. Dělá je to ale méně inteligentními? I lidé i zvířata máme schopnost myslet, schopnost sebeuvědomění, jsme inteligentní bytosti schopné citů a pocitů. Zvíře dokáže milovat stejně jako člověk, cítí bolest, strach, má své potřeby, stejně jako člověk. Přesto podle tohoto pána není zvíře inteligentní, protože neumí sepsat knihu a sestavit vesmírnou raketu, protože nemá obráceně palec?

950

Odpovědět

Vrozený instinkt a city, je něco jiného než inteligence ...

171

Odpovědět

Ano, i zvířata nějakou minimální inteligenci maj, ale zdaleka ne takovou, jako lidi (proto "ten pán" řiká, že nejsou inteligentní). Proto zvířata neumí postavit počítač, ale jen primitivní hnízdo z klacíků. Neumí obdělat pole, ale jen sesbírat co kde roste.
Nehodlam ti to tu všechno vysvětlovat, jen na okraj: zjisti si, co je zrcadlový test sebeuvědomění. Jen naprostý minimum zvířat si uvědomuje sebe samo

251

Odpovědět

Ona matka příroda nás tu vlastně ani nechce. Primitivní tvorové tu byli o mnoho déle než my a naučili se s přírodou vycházet. My, "inteligentní tvorové", jsme tu teprve chvíli a Země jde do háje...

3265

Odpovědět

Tak z tade odíď.Nikto ťa nenúti na tejto planéte existovať.

3724

Odpovědět

ako ide do haja? ano vymieraju niektore zivocisne druhy, ale to bolo aj daleko pred nami, ano topia sa ladovce, ale pred nami tu boli ovela vacsie prirodne "ukazy", a dalo by sa pokracovat ...
ja zastavam nazor, ze my Zemi neskodime, skodime svojmu dalsiemu posobeniu na tejte planete a komplikujeme ho, to hej (aj ked na druhu stranu, co s tym obycajny clovek moze robit, nemozme sa vsetci "nastahovat do jaskyn a jest lesne plody") ...
Zem sa da dokopy, vzdy, clovek nema taku silu aby ju dokazal zruinovat, aj po jadrovej vojne by sa rozvinul zivot aj ked mozno do inych foriem ako dnes (ale trvalo by to fest dlho no) ...
a ked sa ti stale nepaci, existuje jedno riesenie ako sa zbavit "inteligentnych tvorov", mozes zacat od seba, ako pise typek vyssie, nikto ta tu nenuti zit

338

Odpovědět

+kvasha16Takže Zemi by se vedlo stejně s lidmi i bez lidí? To snad ne.. Kácí se stromy, znečišťuje se vzduch a příroda atd.

"Statistická analýza prof. S. Lovejoye z McGill University vyloučila s 99% úrovní spolehlivosti přirozený původ globálních změn klimatu." to jen např.

Prostě Zemi škodíme.

2048

Odpovědět

+kvasha16Zemi by se vedlo jinak. Ale nemůže se jí vést hůř, nebo lépe. Jde o to, že základní ideální podmínky pro život zničit nejdou(samozřejmě, všechno má svůj limit, ale rozhodně ne bez účasti obrovské síly která by odsunula planetu ze současné oběžné dráhy, nebo ji celou zdevastovala/ochudila o obrovské množství hmoty), jediný čeho jsme schopní je vrátit evoluci o x let zpátky (nedovoluju si odhadovat řády). Ale to ničemu z pohledu Země nevadí, z našeho pohledu, kde bychom vyhynuli, ano...

173

Odpovědět

+kvasha16Já se tu s tebou přít nebudu, nejsme oba (asi) žádní odborníci.

Podle mě se to ale všechno jednou projeví a je jedno jestli zítra nebo za milion let. Dá se to přirovnat k člověku a nemocem, zraněním apod. Nikdo nebude stejný po 10ti zraněních jako před nimi atd, ale někde se to projevit musí.. časem

319

Odpovědět

+kvasha16To jako vážně? Víš, kolik lidi vyhubili živočišných druhů? A to ne kvůli potravě nebo potřebě přežití, což bych naprosto chápal, ale kvůli marnivosti...

35

Odpovědět

+kvasha16Achjo, vy jste tak sentimentální, uvědomte si, že Země je kus šutru..

né, že bych se chtěl uplně zapojovat do diskuze, ale přeci jenom bych měl pár poznámek..

Je hloupost tvrdit, že Zemi škodíme.. dyť ještě před pár miliardama let (a to nemyslim když vznikla, ale miliardy let potom) byla Země jen žhavá koule, pak to byla koule plná života, pak zase chvíli na ní moc života nebylo a teď je zase plná života... prostě se to mění...

Taky bych nesouhlasil s tím, že lidi nějak drasticky hubí živočišné druhy, naopak, jsme jediný druh, který je bude moct (myslím, že se snad už i něco povedlo) obnovovat, navíc prasata, krávy, různé druhy psů... tomu dal zase možnost žít člověk.. a ještě k tomu.. před lidma tu nepočitatelně druhů, svádět to na člověka je kravina.

Vždyť lidi jako takový se ještě sami regulují aby něco nezvorali (jaderná energie, testování výrobků, regulace skleníkových plynů..)

Já tudle zbytečenou negativní kritiku nechápu..

201

Odpovědět

+kvasha16Clovek je chvilkova zalezitost. Vzhledem k vesmiru a planete. Je fakt jedno co udelame. Priroda/zeme uz se postara, aby bylo jeji.

40

Odpovědět

Jsem skoro dostudovaný ekolog a můžu ti říct, že přírodě neškodíme. Pouze ji přeměňujeme dle svých potřeb a tím si paradoxně škodíme.

Vyhubili jsme mnoho druhů a ještě více vyhubíme, ale to už se stalo tolikrát.
Příroda nijak extrémně nezaznamená naší přítomnost či nepřítomnost. Život přežije a bude se vyvíjet dál. My jsme pouze další prvek, který ovlivňuje přežití druhů, podobně jako sopečná činnost, změny klimatu(ať už přirozené či nepřirozené), sucho a podobně.

Chránit životní prostředí musíme kvůli sobě a našim potomkům, jelikož my jsme závislí na přírodě- ne ona na nás.(pokud to tak vůbec lze říct) Když otrávíme ŽP, tak se zabijeme a s tím třeba 90% druhů, ale vždy se najdou nějaké druhy co přežijí a život půjde dál.

Není ani moc velký rozdíl mezi námi, kočovnými mravenci a sarančaty- my všichni v oblasti své působnosti téměř vyhubíme jiné formy života. Jen my jsme větší, máme stroje, je nás víc(na biomasu) a tak jsou naše zásahy víc vidět.

190

Odpovědět

Nejdůležitější je uvědomit si, že Metka příroda je pouze personifikace. Země není živá, Země je, jak někdo poznamenal, kus šrotu a ta příroda je souhrn jednotlivých živých tvorů.
A nejde určit, že nějaký stav přírody je správný. Kobylky zničí obrovské plochy vegetace, ale na ně se nenadává, protože oni jsou součástí přírody. Když to udělá člověk, nadává se na něj. Kobylky myslí pouze na vlastní přežití. Člověk také. Ale navíc, člověk jediný myslí i na zachování prostředí. To se dá říci i o zvířatech, nějaký druh vyžere kus oblasti, přesune se jinam a až se původní oblast obnoví, vrátí se. Jenomže člověk tohle dokáže koncepčně. Nemá to jako nějaký instinkt, ale uvědomí si, jak se musí starat o přírodu, aby v ní mohl žít.

50

Odpovědět

Jak se ptal, proč bysme měnili geny u šimpanzů, když by se pak podobali lidem.
Odpověď je jednoduchá, byly by z nich vcelku lehce manipulovatelné ovečky, které by dělali to, co se jim řekne :-)

247

Odpovědět

Ale to už je polovina lidí na světě taková :) ...a jestli bys chtěl třeba levnou pracovní sílu tak opět už tu máš několik miliard lidí kteří slouží jako levná pracovní síla :)
Naprostá pitomost tohle udělat :)

841

Odpovědět

Copak jsi neviděl planetu opic?

251