Jak se stát nesmrtelnými?

Thumbnail play icon
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:48
Počet zobrazení:6 106

Jsme připraveni stát se nesmrtelnými? Našli jsme elixír mládí? Strach ze smrti nás nutí přemýšlet o tom, jaké by to bylo, kdybychom tu mohli být napořád… nebo by to byla nuda? Každý má svůj vlastní názor, ale pravdou je, že v přírodě se vyskytují organismy, které jsou doopravdy nesmrtelné. Jaký názor na to máte vy? Jste příznivci věčného života, nebo ne?

Přepis titulků

Říká se, že jediná jistota v životě je smrt. Nebo ne? Věda postupuje velmi rychle. Vypadá to, že kolem roku 2050 budeme žít mnohem déle. Někteří jsou o tom natolik přesvědčeni, že si po smrti nechávají zmrazit tělo nebo hlavu, aby je rozmrazili v době, kdy se budou moct stát nesmrtelnými. MŮŽE SE ŽÍT NAVĚKY?

Video je sponzorováno od Platzi. Online vzdělávací platforma, která vás naučí, jak uspět v digitální ekonomice. Nikdy se nepřestávejte učit! Všichni máme strach ze smrti. A proto se odjakživa snažíme najít řešení proti tomu, co většina lidí považuje za něco špatného. Hledáme elixír mládí.

Víra v posmrtný život a pokrok medicíny jsou výrazem tohoto strachu. Strach nás může vést k dělání hloupostí. V roce 1920 tři sta lidí souhlasilo nechat si přišít k tělu kousek z opičích varlat, jen proto, že věřili, že budou žít déle.

Chudáci opice. Mnoho různých a falešných triků slibovalo věčný život. A ačkoliv se dnešní medicíně podařilo prodloužit délku života, před sedmi lety se toho ještě mnoho nevědělo. Naše tělo je naprogramované zestárnout a zemřít. Žít navěky znělo spíše jako sci-fi. Nabízí se třeba výměna orgánů. Když v budoucnosti selže nějaký orgán, bude se moct vyměnit za nový a hotovo.

Orgány a protézy vyrobeny ve 3D jsou čím dál víc pokročilé a mohly by nahradit části našeho těla. Lidé se přemění na kyborgy a možná budou i nesmrtelní. Ano, budete sice mít robotické tělo, ale váš organický mozek zestárne. Máme jinou možnost.

Díky vývoji kvantových počítačů se spekuluje, že veškeré informace, které tvoří vaši bytost, jako jsou vzpomínky, emoce, myšlenky a vědomí, se budou moct stáhnout do počítače. Mohly by se přenést do robotů nebo byste mohli žít na internetu s jinými lidmi v digitálním světě. Jako epizoda San Junipero z Černého zrcadla.

Je doopravdy možné digitalizovat lidského ducha? Je vědomí pouhá informace? A kdyby ano, nebyla by to jen kopie vaší osobnosti? Vaše já by stejně zemřelo. Mohli byste s vaším fyzickým a mentálním systémem nadále existovat? Skoro všechny živé organismy žijí a pak zemřou.

Řekl jsem „skoro“? Ano, je to tak. Některé šťastné organismy, nebo nešťastné, podle toho, jak se na to díváte, mohou žít navěky. Medúza Turritopsis dohrnii žije většinu času v mladistvém nebo neotenickém stavu. Když sexuálně dospěje a je z ní dospělá medúza, rozmnoží se, ale pokud se objeví nějaký stresor, přemění se v cystu, potom v polyp a pak je z ní nová malá medúza.

Tento cyklus se neustále opakuje a tím se stávají nesmrtelné. Zemřou jen v případě, když jsou sežrány, nebo když onemocní. V přírodě se vyskytují další organismy, které nestárnou. Například hydra.

Její tajemství spočívá v tom, že vykazuje velká množství genů Fox O, které regulují, jak dlouho organismus žije. Lidé také mají tyto geny, ale máme jich o dost méně. Je mnoho organismů, které nás udivují díky svým mechanismům, které zabraňují stárnutí, nebo své dlouhé délce života.

JAK MŮŽEME ŽÍT NAVĚKY? Senolytika je věda, která se zabývá lidským stárnutím. Usiluje o rozšíření rozsahu zdraví lidí, čímž se prodlouží délka života. Tato věda znala mnoho důvodů stárnutí, ale neměla nic, jak by s nimi mohla bojovat. Až v roce 2013 byl objeven CRISPR, molekulární nůžky, které jsou schopné udělat čistý a cílený řez v DNA.

Tato technika umožňuje vyjmout, zkopírovat, upravit a vložit DNA. A jejich uplatnění je nespočet. Můžete léčit genetické nemoci, nechat vyrůst nový orgán v těle, vytvořit imunitu pro mnohá onemocnění a zabránit stárnutí.

Tato myš byla modifikována pomocí CRISPR, aby projevila čtyři geny, které se normálně projevují v kmenových buňkách. Její bratr, který se narodil ve stejný den, nebyl nijak léčen. Očekávaná délka života modifikované myši je o 35 % vyšší. Vzpomenete si na případ čínského doktora, který geneticky upravil dvojčata? Použil stejnou techniku, aby vytvořil imunitu proti HIV a zlepšil kognitivní a paměťové schopnosti dívek.

Také bylo schváleno geneticky modifikovat senescentní buňky. Jsou to buňky, které se ve stresu poškodí a nejsou schopny zemřít. Vznikne z nich taková zombie buňka a poškozuje buňky, které jsou blízko. Jsou spojeny s různými nemocemi a čím jste starší, tím více těchto buněk máte. Experimenty na myších byly úspěšné a nyní se to bude zkoušet na lidech.

I když jiným způsobem, protože genetická modifikace není na lidech zatím schválena. Ačkoliv je povoleno užívat CRISPR jen na zvířatech, někteří biohackeři zkoušeli sami na sobě nebo na dobrovolnících některé genetické modifikace. Víme, že věda prodlouží život na dobu neurčitou. Nicméně velkou otázkou je: Bude tato technologie dostupná pro každého?

Kdo bude rozhodovat o tom, kdo bude nesmrtelný a kdo ne? Vylepšení a věční lidé budou dobří, nebo ne? Co uděláme s přelidněním? Nesmrtelnost by mohla zničit životní prostředí. Jsou studie, které dokazují, že ačkoliv smrt je škodlivá pro jedince, je prospěšná všem druhům života.

Neustálá obměna organismů umožňuje obyvatelům přizpůsobit se měnícím se prostředím a vyvíjet se. A taky, co bychom jako nesmrtelní dělali? Užívali bychom si života stejně, nebo potřebujeme lhůtu, abychom dali životu smysl? Nemáme odpovědi na tyto otázky. Každý člověk na to má svůj názor.

Jak řekla spisovatelka Ursula K. Le Guinová: „Způsob, jak vidět, jak krásný je život, je z pohledu smrti.“ Líbilo by se vám žít věčně? Curiosamente. Přeložila: Pauli www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

nemúzem bit nesmrtelný

00

Odpovědět

Nesmrtelnost je "pouze" prodlužovaná smrtelnost.
Každý se bude muset se svojí smrtí vyrovnat, ať už bude žít 60 nebo 600 let; to je bohužel fakt.

23

Odpovědět

Pro hračičky doporučuji hru "Soma" ;-)

34

Odpovědět

dobra kniha o tom je od Harariho, Homo Deus, aj ked som z nej nebol az tak nadseny ako z Sapiens, preda len je moc optomisticky vo vyhlade, whatever kazdy kto cita tento koment sa nedozije ziadnych gen. uprav alebo predlzenia zivota

42

Odpovědět

No a co když ty genetické úpravy už probíhají a prodlužování života je reálné nebo alespoň k němu mají přístup určití vyvolení jedinci. Myslíš že je to stejné scifi jako bezdrátové technologie, které umožňují číst lidem myšlenky na velkou vzdálenost?

10

Odpovědět

+Big Brother´s victimmyslel som obycjnich ludi, musi to byt kurvadrahe

02