Michio Kaku o sněníBig Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:488
Počet zobrazení:8 273

Americký fyzik Michio Kaku tentokrát zabrousí do oblastí zabývajících se lidským vědomím. Potvrdila moderní věda teorie Sigmunda Freuda? A jak je to vlastně s lucidním sněním?

 

Přepis titulků

Se sny se pojí spousta různých teorií. Sigmund Freud napsal knihu Výklad snů, kterou mnozí považují za základ psychoanalýzy. Vědci freudovskou psychologii a mozek studovali pomocí různých moderních metod. Zaprvé jsme si uvědomili, že se Sigmund Freud možná úplně nemýlil. Mnoho učebnic freudovskou psychologii odmítá s tím, že je to šílenost. Že to jsou jen sexuální fantazie potlačeného vídeňského vědce minulého století.

Uvědomili jsme si ale, že na tom něco je. Zaprvé nevědomá mysl. Můžeme mozek vidět v akci. Uvědomili jsme si, že velká část jeho aktivity je zcela nevědomá, tak jak to předvídal Freud. Tvrdil také, že existuje ego, id a superego. Že neustále zápolíme se svými touhami a vědomím. Je to vidět na snímcích mozku. Ego je v postatě prefrontální kortex.

To, co jste. Kdybyste si náhodou říkali, kde vlastně jste, jste přímo tady. Sedíte si přímo za čelem. A vaše touhy. Vidíme vaše centrum potěšení. Přímo tady uprostřed mozku je libido. Vidíme, kde se centrum potěšení nachází. Vědomí máte přímo za očima. Vědomí je v orbitofrontálním kortexu hned za očima. Vidíme to v akci.

Kdybyste se dívali na čokoládový dort, tyto tři části mozku by mezi sebou neustále přepínaly tam a zpátky, protože byste přemítali nad tím, kolik potěšení by vám ten dort přinesl, jak byste z něj ztloustli a nad vším tím cukrem a kaloriemi, které nepotřebujete. Tyto snímky mozku potvrzují počátky freudovské psychologie. A teď sny. Freud měl celou sbírku o výkladu snů. Vědci se na ni podívali a řekli: "Nesmysl."

Teď už ale rozumíme fyziologii procesu snění. Uvědomili jsme si, že pramení ze zadní, velmi primitivní části mozku a že jisté části mozku se vypnou, když sníte. Zaprvé se vypne váš prefrontální kortext. Není aktivní. Váš orbitofrontální kortex, vaše vědomí, se taky vypne. Tato část mozku ověřuje fakta. Je to část mozku, která řekne: "Tak to být nemůže. Něco na tom nesedí." Máte ji přímo za očima.

Vypne se. Když sníte, aktivní je vaše amygdala. Co řídí amygdala? Strach a emoce. Víte proto, že když sníte, aktivní není racionální část mozku, která ověřuje fakta, ale jeho emocionální, ustrašená část. Existuje i pověra o lucidním snění, při kterém můžete řídit průběh snu. Z této pověry se minulý rok stal vědecký fakt.

V německém institutu Maxe Plancka jednou pro vždy dokázali, že je lucidní snění ověřitelné, reprodukovatelné a že skutečně existuje. Udělali to následovně. Někomu, kdo se ukládal k spánku, řekli, aby ve snu zaťal svou pravou a pak levou pěst. Když sníte, jste paralyzovaní. Nemůžete se hýbat. Jinak bychom byli schopní dělat spoustu hrozných věcí a zničit se.

Když sníme, jsme proto paralyzovaní. Když se ta osoba dostala do stavu snění, bylo jasně vidět, že mozek vydal příkaz k tomu, aby se zaťala pravá a levá pěst. Jinými slovy byl ve snu při vědomí. Mnoho buddhistických textů, mnoho textů, které jsou stovky let staré, nastiňuje, jak ovládat sny. Už víme, že lucidní snění nejsou žádné žvásty.

Řídit průběh snu je skutečně možné. Jednoho dne možná budeme schopní snímat snící mozek a promítat ho na obrazovku. Někdo vás tak uvidí, jak sníte, a bude znát průběh vašeho snu. Vy si to celé budete uvědomovat. Film Počátek jinými slovy není úplný nesmysl. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (51)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Já nevím jak vy ty sny o létání ale vždy když se mi zdá ve snu tak vždycky věřím že je to skutečné... Asi proto že sním o létání a chtěl bych se jednou proletět... -_-

00

Odpovědět

Michio Kaku napsal i zajímavé knihy, sám jsem četl Fyziku nemozneho, Einsteinuv vesmir a Paralelní světy, mohu jen doporucit;)

40

Odpovědět

Proč má zalepené prsty? :D

20

Odpovědět

Asi zatínal levou a pravou pěst ve snu až moc. :D

20

Odpovědět

Sny jsou rozhodně strašně zajímavé téma a video mě velmi zaujalo. Zajímalo by mě, jestli někdo nevíte, jak je to s délkou snů. Pamatuji si, že když sem byl ještě malý, všichni mi říkali, že sny trvají ve skutečnosti jen několik vteřin a nám se to zdá jako celá noc. Dodnes mi to přijde blbost, zajímalo by mě, jestli někdo nevíte, jak to tedy doopravdy je?

50

Odpovědět

Četl jsem, že sny se přehrávají v reálném čase, ale rychle se mění scény. Chápu to tak, že pokud v reálu jdeš od stolu ke dveřím tři sekundy, tak pokud ve snu půjdeš tu stejnou trasu tak to bude trvat taky tři sekundy, jenže pak se v tom snu otočíš, a stojíš třeba v džungli a vůbec ti to nepřijde divné. Takže 1 sekunda ve snu = 1 reálná sekunda.

Souvisí to i s tím dokazováním pravdivosti snů, protože v lucidním snu museli ty pohyby vykonat a rozhodně ta série pohybů trvala víc než pár sekund. Myslím, že jeden úsek, ve kterém se za noc zdají sny trvá zhruba 10 minut. Těch úseků je za noc několik. Můžu se plést, četl jsem to dávno, tohle je takový hrubý obrys toho, co mi v hlavě po letech zůstalo :)

50

Odpovědět

To stejné si pamatuji i já, plus ještě to, že se sny údajně zdají až nad ránem, těsně před probuzením. Tomu jsem ale nikdy nevěřil. Často se mi stane, že se probudím například v jednu večer, abych šel na záchod, a jsem si stoprocentně jistý, že se mi už něco zdálo. A k tomu lucidnímu snění: kdysi dávno se mi stalo, že se mi zdála nějaká blbina... Jel jsem na saních lesem a najednou se na stromě objevila telefonní budka a zvonila. Po chvilce jsem se probudil a zjistil, že mi jednoduše zvoní telefon. Takže díky venkovnímu vjemu je určitě možné sny ovládat.

10

Odpovědět

+Dejv007Sny se zdaj pokaždý když máš lehkej spánek, v hlubokym je tělo totálně "vypnutý", a tyhle vrcholy se dějou 5-7× za noc, ale nejvíc samozřejmě nad ránem, těsně před plnym probuzenim

20

Odpovědět

+Dejv007jo, ale to je trošku něco jiného než lucidní snění, lucidní snění je vlastně v podstatě že ta racionální část mozku která dokáže rozpoznat že něco není správně nebo není možné začne zase normálně fungovat a ty si uvědomíš že jsi ve snu. Pak můžeš ten sen ovládat, třeba jít létat, přivést do snu různé osoby a dělat si s nimi co chceš a tak. Není to ale jednoduché

20

Odpovědět

Já mám třeba skvělé, epické, živé sny, které do určité míry mohu občas i ovládat...ráda se třeba proletím :) a nadšeně je vyprávím svému muži. On tohle vůbec nezná, žádné sny si nepamatuje...máte na to nějaké vysvětlení? Proč si někdo ze snů nepamatuje ani zbla? Přitom jsem někde četla, že sny se zdají každému, jde jen o to zapamatování po probuzení....

60

Odpovědět

Joo lucidní je paráda ale létat se mi nedaří, jako kdybych té myšlence nevěřila. Poprvé jsem vždycky vzlétla ale hned začala rychle klesat dolů a podruhé jsem byla tak 10 cm nad zemí a dál to nešlo. Taky se mi ale dost často stává, že se vzbudím a jsem ještě paralyzovaná, do toho se probudím, zjistím, že to byl sen ale jsem zase paralyzovaná..je to psycho :/ :D Když se mi to stalo poprvé (bylo mi asi 11), spala jsem poprvé u kamarádky a myslela jsem, že jsem posedlá ďáblem :D

110

Odpovědět

je dobre, ze si uvedomujes, ze si posedla dablem... :D

110

Odpovědět

Lucidní snění jsem si už několikrát prožila a každý večer doufám, že se mi to stane znovu. Stanovila jsem si dokonce cíl, co v tom snu chci udělat, ale bohužel se mi to nikdy nepovede (i když jsem naposled byla hodně blízko!! :-D ). A Michio trochu vypadá jak Jimmy Page :-D.

10

Odpovědět

Pokud máš smártfoun, tak si snadno k lucidnímu snění můžeš dopomoct, jsou na to aplikace. Telefon dle otřesů, nebo i zvuků pozná, že máš lehkej spánek a tedy se ti pravděpodobně něco zdá a třeba přehraje předem nastavenej zvuk, kterej ti pomůže uvědomit si, že máš sen

00

Odpovědět

Problém Inception jsou ale sdílené sny...můžu mít lucidní snění jak chci, ale pořád je to singleplayer :(

230

Odpovědět

americky fyzik ? dyt je to japonec ;)

154

Odpovědět

Mám pro tebe novinku. Když se někdo narodí v USA je Američan.

693

Odpovědět

Nevím jak ostatní, ale to, že lucidní sny nejsou žvást vím tak od pěti let:-) Co nám věda dokáže příště?

131

Odpovědět

Avšak teraz už vieš, že ti len netrepoce v makovici...
V budúcom diely sa dozvieme, že existuje smútok... Výzkum stál len 30 mil. E$íčiek :)

79

Odpovědět

Mnoho lidí míní, že něco dokáže, a když dojde na nějaký věrohodný test, tak se ukáže, že tomu tak není, viz soutěžící o milionovou cenu. Přesvědčit o něčem sám sebe je totiž mnohem lehčí, než to dokázat.

83

Odpovědět

Nedá mi to a musím se ozvat. Čekal jsem, co z něj vypadne o těch lucidních snech a jsem opravdu zklamaný, že nezmínil pana Stephena LaBerge, který dokázal před vědeckou obcí lucidní sny obhájit mnohem dříve, než minulý rok. Použil k tomu jinou metodu (dobrovolníci ve snu prováděli předem dané pohyby očí) a napsal o celé problematice úžasnou knížku - http://www.databazeknih.cz/knihy/lucidni-sneni-19383 , ve které píše o historii, jeho experimentu a návodech, jak lucidního snění dosáhnout.

100

Odpovědět

nevedeli by ste mi poradit nejaku dobru knihu od sigmunda freuda? casto o nom pocuvam, a rad by som si nieco dobre od neho precital. najlepsie nieco take, nad cim sa da uvazovat, co dokaze zmenit moj pohlad na svet.

00

Odpovědět

Já jsem četl Totem a tabu. Určitě je to moc zajímavé čtení, vysvětluje v něm původ bázně z incestu, seznamuje s pojmem tabu, přirovnává příslušníka "primitivní společnosti" k modernímu neurotikovi a spoustu dalších věcí. Jen je to trochu složitější četba a píše takovým lehce arogantním přednáškovým stylem, který ne každému vyhovuje. Taky musí člověk ty teorie a dedukce, se kterýma přijde, brát trošku s rezervou. Jinak pak docela klasickým dílem je Psychopatologie všedního dne.

10

Odpovědět

Klidně mě mínusujte, ale mám pocit, že čím dál víc sleduji rádoby vědecká videa s tímto pánem, tím víc se mi zdá, že je to nastražená ikona, která nám předkládá neověřená fakta a krmí nás bludy.

Pardón, ale zkrátka jsem skeptický vůči jakýmkoliv informacím šířeným po internetu, když u nich není odkaz (čti citace, reference aj.) na důkazy, fakta.

424

Odpovědět

Tím rozhodně neříkám, že obsah videa je smyšlený a nepravdivý.
Jen mě zaráží, že mávnutím ruky odkáže na jakýsi experiment, ve kterém někomu řeknou zatni pravou a pak levou ruku a on to ve snu vykoná. Kdy, kde, kdo experiment konal, kde jsou publikované výsledky?

18

Odpovědět


Odpovědět

+SharpeMusíš brát v potaz, že tohle je popularizační video, ne přednáška na odborné konferenci. Jeho účelem je u diváka vzbudit zájem si ty informace sám dohledávat a rozšiřovat si znalosti.

170

Odpovědět

Na videacesky je zvykom že odkazujú na zdroj štúdii, ktoré sú vo videách...
Týmto ďakujem videacesky za každý zdroj, ktorý tak pravidelne uvádzajú, keďže som pologramotný google neznajúci šimpanz :)

09

Odpovědět

Já to umím, ovládat svoje sny :) Dokážu i přepínat a jakoby "přeskakovat" z jednoho snu do jinýho nebo když se mi zdá nějaká noční můra, vim, že to je jen sen, dokonce si to i sama sobě řeknu, že se za chvíli probudim a už se nebojim :-D Nebo si říkám, jsem ve snu, můžu si dělat co chci a nikdy se to nikdo nedozví, a to byste se divili, čeho jsem pak (ve snu) schopná :-D Nestává se mi to moc často, ale když jo, tak to stojí za to a na právě tyhle sny nikdy nezapomenu :)

132

Odpovědět

tak to tě obdivuji, já když jsem si to lucidní snění snažila před čtvrt rokem vyzkoušet, tak jsem se děsně vyděsila. Neuvěřitelně živé. A jo, dávám ti za pravdu, že ty sny taky nikdy nezapomenu :)

40

Odpovědět

Proč mi fyzik vykládá sny?

727

Další