Jak nejlevněji teraformovat Mars?Big Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
77 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:242
Počet zobrazení:6 180

V dnešních krátkých duálních titulcích vám americký teoretický fyzik Michio Kaku objasní, jakým nejlepším způsobem by se dala provést teraformace Marsu. Slovíčka z videa:

 • blunt - ve spojení s předměty "tupý", ve spojení s lidmi "neomalený, neotesaný" (ve videu použito ve smyslu "být upřímný, říct něco na rovinu")
 • century - století
 • roughly - zhruba
 • on the order of... - zhruba (nebo také "podobně, ve stylu něčeho")
 • to take advantage of... - využít něčeho, těžit z... (advantage = výhoda)
 • nature - příroda
 • surface - povrch (nebo i hladina vody)
 • carbon dioxide - oxid uhličitý
 • to heat up - ohřát
 • greenhouse effect - skleníkový efekt
 • to melt - roztát, roztavit
 • to jumpstart - rychle nastartovat pomocí vnějšího podnětu (v původním významu "to jumpstart a car" = nastartovat auto pomocí kabelů)
 • temperature - teplota
 • to release - uvolnit, vypustit
 • to propose - navrhnout (můžete se setkat i s významem "požádat o ruku")
 • hydrogen - vodík
 • nuclear powerplant - jaderná elektrárna
 • chain reaction - řetězová reakce
 • to haul - dopravit (také "táhnout, vléct")

Přepis titulků

Řekněme si to na rovinu. Teraformace Marsu zabere celá staletí. Mars je gigantická planeta zhruba o velikosti poloviny planety Země. Klíčem není na Mars přivézt pumpy, protože to by bylo moc nákladné. Je potřeba využít topologie, geografie a přírody Marsu. Pod povrchem Marsu se nachází spousta oxidu uhličitého. Pokud byste planetu trochu zahřáli, uvolnil by se tím oxid uhličitý, který by uvedl do pohybu skleníkový efekt, díky kterému by roztál další led, čímž by se uvolnil další oxid uhličitý.

Jinak řečeno se jedná o autokatalytický efekt. Musíte ho jen nastartovat. Jakmile ho nastartujete, víc oxidu uhličitého zvýší teplotu, planeta se zahřeje, čímž se uvolní další oxid uhličitý. Otázkou je, jak ho nastartovat. Bylo navrženo několik mechanismů, skleníkový efekt, vodíkové bomby, jaderné elektrárny, které by o něco zvýšily teplotu Marsu, spustily tak řetězovou reakci a uvolnily víc oxidu uhličitého do atmosféry.

Nejlevnějším způsobem je tedy využití oxidu uhličitého, který už existuje, namísto toho, abychom ze Země na Mars dopravovali pumpy a generátory. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To je sice pěkné ale nebude to fungovat kvůli slunečnímu větru... protože mars nemá své magnetické pole, stane se to že molekuly CO2 budou od marsu odstřeleny pryč. Prvotně se musí vyřešit problém s mag. polem.

11

Odpovědět

Viz Total Recall (myslím ten původní film). Tam tato myšlenka byla už publikována. :)

81

Odpovědět

Já bych spíše šel cestou geneticky upravených mikroorganismů, které se budou živit minerálními látkami v půdě a při tom jako odpad uvolňovat ten CO2. takhle vznikla kyslíková atmosféra na zemi.

32

Odpovědět

A taky to trvalo milióny let.

181

Odpovědět

+shalProtože to byl přirozený proces postupného vývoje. Tady by to urychlil člověk genetickou manipulací a rozšířením organismů po celé planetě, takže by to poměrně rychlý proces. I tak by to trvalo staletí, ale postupně by tak umožňoval přežití dalších organismů.

20

Odpovědět

No to bude bible teprve k smíchu, až budeme bydlet na Marsu :D

169

Odpovědět

Já myslim že to bude v pohodě. Uplně náhodou se najde další, starý zákon (Mars edition) a všechno bude tak jak bylo :D

401

Odpovědět

Já myslím, že na Zemi máme dost problémů.. Tak proč ještě nepřidat nějaký války o Mars že...

519

Odpovědět

Total Recall ve zkratce...

161

Odpovědět

3 prsa už čekají :D

110

Odpovědět

Problém je že se zapoměl zmínit o tom že mars nemá dostatečně silné emagnetické pole. I kdyby na Marsu byli plyny které by způsobily oteplování ,sluneční vítr by je odvál pryč. Takže celá tahle teorie je vlastně zbytečná...

152

Odpovědět

Mars nemá magnetické pole, protože jeho jádro vychladlo/stojí. Zahřátí planety počítá s tím, že ho znovu nastartujem.

29

Odpovědět

+ChristopherUvědomuješ si vůbec jak obrovskou energii by jsi musel vynaložit na zahřátí jádra planety? To je jako by jsi šel se svářečkou rozehřát jádro betonové koule o průměru prahy.

50

Odpovědět

+ChristopherVe Futurame se neco podobneho povedlo kockam :-)

10

Odpovědět

Je to dobrý, zase berte to tak, že je to něco jinýho než Vsauce a každému podle vkusu, já mám rád takovýto bádání a vůbec mi nevadí když Michael z Vsc zabloudí úplně mimo topic, což je poslední dobou dost často a možná i schválně ale nestalo by se mi, že bych Vsauce vypnul v půlce videa. Tyhle krátký teorie od BigThink jsou taky super, zase je to jinej způsob, je to stručnější a asi si z toho víc zapamatuju, nebo spíš líp pochopim tu hlavní myšlenku. Určitě bych pokračoval v překládání od BigThink, díky moc za překlad jakýchkoliv naučných i zábavných videí adminům...

171

Odpovědět

škoda, že by to nefungovalo, protože oxid uhličitý nezpůsobuje oteplování... .rozhodně ne v takový míře, aby jsme se tý terrareformace dočkali my, nebo naše děti.... případně děti jejich dětí....

23

Odpovědět

Ja ho fakt nemam rad... Jenom keca a keca co jak bude. V jeho videich se covek prakticky nic nedovi, to je jako by Vsauce rekl, ze byly objeveny cerne diry a tim skoncil. Tenhle vedec pusobi tak lacine jak jen to jde, zadny informace o nicem, jenom rekne jak bude v budoucnu a tecka.

2561

Odpovědět

no víš on je TEORETICKÝ fyzik, on kromě mluvení toho moc neukáže, že je to moc stručné ale souhlasím

383

Odpovědět

Až si v garáži v sedmnácti letech postavíš urychlovač částic a dostaneš za to stýpko na Harwardu, taky můžeš jenom kecat a kecat ve videích :D

140

Odpovědět

A co tam poslat Biebra? :D

1168

Odpovědět

Společně s jeho fanynky.

125

Odpovědět

Opravdu mi přijde smutný že tvůj komentář má 57 lajků..

1035

Odpovědět

+Cerny strazce vesmiruA mě zase přijde smutný, že clověk jako Bieber, kterýho většina nesnáší, neumí zpívat, vypadá jak 13letá holka a má peněz jak sra*ek..

195

Odpovědět

+Cerny strazce vesmiruMě tedy ještě přijde smutná ta ovčí nesnášenlivost Biebra..Jako co proti němu máte ? Já ho neposlouchám a je mi úplně jedno jak žije, tak ho milujou milióny lolitek po celým světě ? A co jako ? Když budu psát že je holka a teplouš tak co si dokazuji ? Myslím že on se vyspal s více holkama než mi tady všichni dohromady a taky s mnohem krásnějšíma..Ale já prostě půjdu ve stádu a budu psát Justin Bobr je gay..hahaha a dostanu milión lajků od závistivejch lidí..jupííí !! Nejlepsi den v mém životě !..Proberte se lidi =)

65

Odpovědět

+Cerny strazce vesmirueasyyy: Udelej to co on a nemusis mu zavidet ;-)

00

Odpovědět

no moc jsme se toho zrovna nedozvěděli :) škoda, že na takovém videu nespolupracuje třeba s michaelem z vsauce, aby tomu dal trochu švih ;)

1312

Odpovědět

Ne! Sice na Vsauce taky sem tam kouknu ale tohodle chlapíka mám raději! Krátce, stručně, přímo k tématu! Michael by tam narval spoustu informací o tom, že má Mars něco společnýho s vesmírem!

1410

Odpovědět

+los jahodostoho chlapa mám rád taky, umí udělat super přednášku, takže bych chtěl, aby to trochu rozpitval, ale jak se komu líbí :)

121

Odpovědět

Ked obyvatelia tejto planety prestanu s tymi nezmyselnymi konfliktami, tak sa hned najde dostatok bomb na zohriatie Marsu :-)

242

Odpovědět

Amerika je určitě už natěšená, až tam práskne nějakou atomovou hlavici :D

394

Odpovědět

Není ropa není důvod :D

70

Odpovědět

Topology - topologie.

132

Odpovědět

Díky, opraveno. Uznávám, že ta typologie mi tam moc neseděla :).

81
Další