SupergéniovéBig Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:355
Počet zobrazení:10 297

Americký fyzik Michio Kaku se tentokrát zaměří na supergénie a na to, odkud se jejich schopnosti berou. Slovíčka:

 • clueless - bezradný
 • doormat - rohožka (o člověku - někdo, kdo si nechá cokoliv líbit)
 • physicist - fyzik
 • a kernel of truth - špetka pravdy
 • to suffer from... - trpět něčím
 • mild - jemný, mírný
 • to spit out - vyplivnout, vychrlit
 • by memory/by heart - zpaměti
 • entire - celý
 • injury - zranění
 • lobe - mozkový lalok
 • swimming pool - bazén
 • to preserve - zachovat
 • autopsy - pitva
 • to accentuate - zdůraznit
 • to thicken - zesílit, nabrat na tloušťce
 • slightly - mírně, nepatrně
 • tiny - malinkatý

Přepis titulků

Pokud sledujete na CBS Teorii velkého třesku, vidíte bezradné vědátory, kteří si od opačného pohlaví nechají líbit úplně cokoliv. Napadne vás: "Zakládá se to na pravdě?" Nikdo z mých přátel takový není, a to jsou všichni fyzici. Špetka pravdy na tom ale je. Někteří tito jedinci můžou trpět takzvaným Aspergerovým syndromem, což je mírnější forma autismu.

Tito lidé si v sociálních interakcích nevědí rady. Například se vám nedívají do očí. Mají ale úžasné mentální a matematické schopnosti. Má se například za to, že Aspergerem trpěl Isaac Newton. Největší vědec všech dob byl totiž podivín. Neměl žádné přátele. Nebyl schopný vést rozumnou konverzaci. I tak z něj ale tryskaly jedny z největších teorií v dějinách vědy.

Diferenciální počet, všeobecný gravitační zákon, teorie optiky... Má se za to, že měl Aspergerův syndrom. Asperger je mírnější forma autismu. V rámci autismu se setkáváme s takzvanými savanty, lidmi, kteří navzdory tomu, že mají IQ třeba 80, mají mimořádné matematické a hudební schopnosti. Někteří tito jedinci si můžou jednou poslechnout symfonii a pak ji zpaměti zahrát na klavír. Další můžou helikoptérou přeletět přes Manhattan, vidět celý newyorkský přístav a pak ho celý zpaměti nakreslit.

Jestli se na to chcete podívat, zajděte si na letiště JFK v New Yorku. Uvidíte to na mezinárodním terminálu. Čím jsou ti lidé unikátní? Mnoho z nich utrpělo zranění levého spánkového laloku. Jednomu z nich jako dítěti levým spánkovým lalokem prošla kulka. Další si levý spánkový lalok těžce zranil při skoku do bazénu.

Tito lidé díky tomu skončili s neuvěřitelným matematickým nadáním. Čím jsou jejich mozky unikátní? Einsteinův mozek se zachoval. Patolog, který po Einsteinově smrti prováděl pitvu, bez svolení rodiny jeho mozek ukradl. Prostě si uvědomil, že sedí vedle něčeho monumentálního a ten mozek si s sebou vzal domů, kde ležel celá desetiletí ve sklenici.

Dokonce s ním v kufru jel přes celou Ameriku. Rozřezaný mozek Alberta Einsteina můžete vidět i v jednom televizním pořadu. Zaprvé si uvědomíte, že se jeho mozek trochu liší. To, že se tak radikálně liší, nepoznáte pouhým pohledem. Ale spojení mezi prefrontálním kortexem a temenním lalokem, které je výraznější u lidí, kteří se zabývají abstraktním uvažováním, je zesílené.

Einsteinův mozek se bezesporu odlišuje. Otázkou ale je, jestli mozek stvořil Einsteina, nebo jestli Einstein změnil svůj mozek. Rodíme se šampiony, nebo se jimi stáváme? To stále není známo. Lidé, kteří své mentální a matematické schopnosti procvičují, můžou tuto část mozku posílit vlastním přičiněním. Víme, že snímky mozků lidí, kterým jde matematika, jasně ukazují, že se jejich mozky od průměrných mozků mírně liší.

Co se týče porozumění toho, jak tento proces probíhá, jsme stále jako děti. Až dnes půjdete domů, nezačněte se bušit do levého spánkového laloku. Nevíme, jak to funguje. Víme jen, že v malém zlomku případů se z některých lidí, kteří utrpěli zranění levého spánkového laloku, stanou supergéniové. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

tenhle typek je super

681

Odpovědět

Newton největší vědec všech dob? Ále... to je trochu silné tvrzení. To je stejné, jako když Američani považují Shakespeara za nejlepšího spisovatele. Těžko to lze nějak rozhodnout. Velmi chytří lidé bývají sociálně vyloučeni, čistě proto, že se liší od "běžného člověka" což tento člověk nemá rád a nemusí k tomu nutně být žádný syndrom. Fyzik by se měl držet fyziky, poslední dobou fušuje do kde čeho.

1468

Odpovědět

Jo, poslední dobou. Asi od vzniku fyziky jako disciplíny, předtím to všechno byl jejich obor.

71

Odpovědět

Newton je opravdu považován za jednoho z nejgeniálnějších lidí všech dob převyšující i takového Einsteina. Newton nejenom že je autorem gravitační teorie a zákonů pohybu, ale vymyslel třeba integrační a derivační matematiku a spoustu dalšího.

210

Odpovědět

+shalNemluvě o spoustě filozofických a teologických úvah, kterým se věnoval :)

130

Odpovědět

Jmenuj jednoho většího, jinak se není o čem bavit.

81

Odpovědět

Autor kresby New Yorku (a mnoha dalších měst a staveb) se jmenuje Stephen Wiltshire.
http://www.youtube.com/watch?v=xklinT2g6wU

220

Odpovědět

Hmm, všetci mi hovorili že búchaním sa s učebnicou do hlavy sa tú matematiku nenaučím. Ukážem im toto video, že sa mýlia.

841

Odpovědět

2 + 2 je.... eh..... no moc to nepomohlo :), jdu zkusit namalovat Brno, nemá někdo vrtulník?

1194

Odpovědět

Ty dva statky trefim od voka...

15119

Odpovědět

Ne že by tenhle pořad nebyl dobrej nebo pučnej, ale strašně mě vytáčí jak mění stále pohled kamery.

1022

Odpovědět

Nojo, svézt se na vlně populárního názoru, že autisti jsou geniální...to je ale jenom jedna strana mince, ta mediálně zajímavá... :(
http://respekt.ihned.cz/c1-61612820-deti-uplnku

744

Odpovědět

On ale nemluvil o všech formách autismu, jen o Aspergerově syndromu, který není tak závažný jako nemoc u holčičky v článku, na který odkazuješ.

581

Odpovědět

Myslím, že fotbalové tréninky, resp. zápasy ledasco vysvětlují. :-)

honzo, honzo pojdte k nam
http://www.youtube.com/watch?v=Iaqei52YkrA&feature=kp

66

Odpovědět

Jsem tak blbý, že mě hned napadlo se praštit do levého spánku ale jak se znám bylo by to bez účinku.

412

Odpovědět

To varování, ať se nemlátíme do levého spánkového laloku měl říct dřív... :D

1572

Odpovědět

Cejtíš něco? :D

561

Odpovědět

+jirikru1Možná bolest? :-D

503

Odpovědět

Tak teď je ze mě buď debil nebo génius :D

432

Odpovědět

opravdu od srdce jsem se zasmál...děkuji :D

222

Odpovědět

Dva policajti vidí chlápka, jak jí semínka z jablek. Ptají se ho, proč to dělá. On na to: "Pojídání jablečných semínek zvyšuje genialitu."
Policajti: "Hele, tak nám jich pár prodejte."
Chlápek: "OK, za pětistovku vám jich pytlíček prodám."
Policajti zaplatí, chlápek odejde, policajti rozbalí pytlík a začnou se cpát semínkama. Najednou jeden z nich říká: "Ty vole, za pětistovku jsme si těch jablek mohli koupit pětadvacet kilo, měli bysme z toho mnohem víc semínek a ještě k tomu i ty samotný jabka!"
Druhý policajt na to: "Juchů, zabírá to!"

1315

Odpovědět

+ScalexTen byl dobrý, tak já taky jeden přidám:

Jaký je rozdíl mezi židem a pizzou?

Pizza neřve, když ji strkáš do pece.

5564

Odpovědět

+ScalexPepku, jak tohle souvisí s tématem inteligence?
(ledaže demonstruješ tu svoji...)

465