Co je nejpevnější známý materiál?Big Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:417
Počet zobrazení:5 833

Tynku bohužel trápí počítač a tak se tento týden musíme obejít bez Vsauce. O zajímavá věděcká fakta vás ale připravit nechceme...

Světoznámý teoretický fyzik Michio Kaku bude v dnešním videu odpovídat na otázku, zda je možné, aby nám nanotechnologie pomocí nanobotů umožnila nadlidskou sílu.

 

Přepis titulků

Matthew, žádné fyzikální zákony nebrání nanobotům, mikroskopickým robotům, v tom, aby cirkulovali v krevním oběhu a umožnili růst svalů, posílili naše kosti a dali nám nadlidskou sílu. Žádné fyzikální zákony tomu nebrání. Realita je ale mnohem komplikovanější. Vezměme si dnešní nanotechnologii. Je velmi primitivní. Mnohamiliardovým průmyslem je jen proto, že ji využíváme ke nátěrům.

K nátěrům, které posilují látky, a k nátěrům pro různé spotřebiče. Také ji používáme v airbazích. Věřte tomu, nebo ne, ale ve vašem airbagu je malý senzor a akcelerometr, které jsou zásluhou nanotechnologie a které vytváří obrovskou explozi airbagu. To je ale dnešní doba. Je možné, že v nadcházejících desetiletích budeme pomocí uhlíkových nanotrubic a grafenu schopní vytvořit nové látky, které by mohly nahradit křemík v počítačích nebo dokonce umožnit stavbu vesmírného výtahu.

Například grafen je látka, kterou tvoří jedna vrstva molekul uhlíku. Zkuste si to představit. Představte si igelitovou folii, kterou tvoří jedna vrstva molekul uhlíku. Grafen je teoreticky tak silný, že můžete vzít slona, postavit ho na tužku, tu tužku postavit hrotem na grafen a ten se nezlomí.

Přesně tak je silný. Je to nejsilnější materiál, který věda v současnosti zná. Nanoboti v našich tělech jsou ale desetiletí daleko. Ještě ani neumíme postavit velkého nanobota, který by uměl tyto věci vykonávat na mikroskopické úrovni, natož na molekulární úrovni. Abych to shrnul, žádné fyzikální zákony teoreticky nanobotům nebrání v tom, aby nás posílili, změnili naši molekulární strukturu a strukturu naší kostry.

Praktická implementace je ale neuvěřitelně složitá. Nedojde k ní ještě mnoho desetiletí. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"the strongest material" neni nejsilnejsi, ale nejpevnejsi. Materialovou vlastnosti je pevnost, nikoliv sila.
napr. viz zde

http://glosbe.com/cs/en/pevnost%20materi%C3%A1l%C5%AF

00

Odpovědět

hm takže nanosuit sa v roku 2020 nekoná ? sklamanie :(

70

Odpovědět

musim říct že videa s tímto pánem se mi strašně líbí, poslední dobou víc než Vsauce (a to jsem o Michio Kaku nevěděl dokud se neobjevil zde na videacesky). sice se nejedná uplně o ten stejnej "žánr" ale od doby co jsem viděl jeho první video tady jsem se nemoh dočkat na další. je to krátký,příjemně mluví a hlavně k tématu.

u vsauce mi občas přijde že až moc odbíhá od tématu. v nadpise vidím věc co mě zajímá tak zařvu huraaaay a on ze 7mi minut mluví 4minuty o něčem co s tim sice souvisí ale ne tak hodně a neni to tak záživné

212

Odpovědět

1:45 - myslím že říká "na makroskopické úrovni"

11

Odpovědět

Taky jsem si poměrně jistý, že slyším macroscopic ;-)

00

Odpovědět

Vůbec by nebylo na škodu přeložit jeho Michio Kaku: The Universe in a Nutshell. Čtyřicet minut nabouchaných perfektními informacemi (a co se člověk nedozví třeba zrovna o panu Kaku). Přednášky už tady byly, tohle je kratší ;)

160

Odpovědět

Už se těším až budu mít supermanovi schpnosti.

27

Odpovědět

Nechápu nízké hodnocení. Osobně mi přijde jako nejlepší propagátor vědy, jakého znám.

523

Odpovědět

Spolu s Neilem Tysonem

112

Odpovědět

Osobne mi prijde, ze kdyz si prectes jakoukoli lepe napsanou scifi knizku, tak v ni najdes to same.

36

Odpovědět

+SwamperRozdíl bude v tom, že scifi autor spoléhá z části na různě spolehlivé zdroje, z části na představivost. Pan Miku je na druhou stranu teoretický Fyzik, který (na střední škole) postavil doma v garáži urychlovač částic a dostal za to stipendium na Harvardu.

200

Odpovědět

+SwamperAle oba dva stavi na zaklade soucastnych poznatku vetsi mirou z predstavivosti. Takovych vedcu uz bylo v minulosti a ted je nachazime na strankach casopisu s titulky co si nasi predci mysleli veseleho (typu podvnodni traktory). Tohle je to same.

13

Odpovědět

heroin a kokain

29

Odpovědět

"kódování, která posilují látky"? srsly? mluví o coatings, nikoli codings

140

Odpovědět

Díky, už při překladu mi to tam nesedělo. Opraveno :)

90

Odpovědět

Otázka je asi inspirovaná herní sérií Crysis :D

241

Odpovědět

"trápí počítač"

47

Odpovědět

Jen další výraz pro kocovinu. Někdo má virózu, někoho trápí počítač.

152

Odpovědět

Další týden bez Vsauce :/...

142

Odpovědět

Nejsilnější? To mi tam nějak nesedí...

211

Odpovědět

"Nejpevnější" vyhovuje víc? :D

141

Odpovědět

+qetuTo už je snad trochu lepší :D ale je to jen hnidopišství :D

31