Bylo by možné oživit dinosaury?Big Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:610
Počet zobrazení:8 701

Snad každý viděl film Jurský Park a mnohé z vás jistě napadlo, jestli by bylo možné oživit dinosaury. Na tuto otázku se dnes pokusí odpovědět americký fyzik Michio Kaku, s kterým jsme už měli tu čest, když nám vyprávěl o civilizacích ve vesmíru. Představí nám pár návrhů, jak by teoreticky bylo možné v budoucnu oživit mamutyneandrtálce, i dinosaury. Připomíná vám to jako science fiction?

Přepis titulků

Dokázali jsme vyjmout buňky z mršiny zvířete, které zemřelo před desítkami let, a přivést je zpět k životu. Za pomoci dnešní technologie je tudíž možné vzít těla, ostatky zvířat, která zemřela před desítkami let a přívést je zpět k životu ve formě klonů. Máme také záznam genové sekvence neandrtálce a to znamená, že někdy v budoucnosti budeme možná schopni oživit i neandrtálce.

Jeden harvardský profesor dokonce vytvořil odhad, kolik by stálo znovu sestavit celý genom neandrtálce. Otázkou pochopitelně zůstává... kdyby se narodil neandrtálský chlapec, kam bychom ho umístili? Do zoo, nebo na Harvard? To je otázka, se kterou se budeme v budoucnu muset vypořádat, protože je možné, že budeme schopni oživit třeba i mamuty.

Mluvíme o stvořeních, která žila před desítkami tisíc let a my máme jejich genom. A teď mluvím vážně, když říkám, že jsme blízko sestavení kompletního genu mamuta a jsme schopni ho oživit vložením oplodněné vajíčka do dělohy slona a nechat slona porodit mamuta. S dinosaury je to o dost složitější.

Ti vymřeli před 65 miliony let a ne před desítkami tisíc let. Každopáně se stalo něco, v co jsem během svého života ani nedoufal. Získali jsme totiž měkkou tkáň dinosaura. Nikdy jsem nevěřil, že to za mého života bude možné. Když vezmete stehení kost Hadrosaura a otevřete ji. Trefa! Přímo v kostní dřeni najdete měkkou tkáň.

Koho by to napadlo? To samé u T-Rexe. Vědci uvnitř měkké tkáně nenašli DNA, ale proteiny. Nepřekvapivě to byly proteiny kuřat, žab a také plazů, což znamená, že můžeme prokázat biochemickou podobnost dinosaurů a ptáků. Popravdě si myslíme, že ptáci jsou dinosauři, kteří přežili dávnou katastrofu. Je tu i další návrh, který využívá epigenetiku.

Přiroda jen tak nevyhodí zdravé geny. Přiroda je jednoduše vypne. Například v našem těle se nachází geny, díky kterým by vám po celém těle rostly chlupy a ve skutečnosti je můžete zapnout a vytvořit tak něco jako vlkodlaka. Pravda je, že v Mexiku žijí dva chlapci, kteří mají chlupy po celém těle a jsou to akrobaté v cirkusu.

Vědci právě ty geny zaznamenali a potvrdili, že to způsobují velmi staré geny. U kuřat můžeme vidět geny, které byly pomocí epigenetiky vypnuty. Geny, které vytvářely blány mezi prsty kuřete, protože kuřata dříve měla blány a také zuby. Můžete tedy u kuřat vyvolat růst zubů.

Otázka tedy zní: Je možné udělat tak velký pokrok za pomoci epigenetiky, genové terapie, nebo jakékoliv jiné terapie, nahrát je všechny do paměti počítače. Ano? A nechat počítač najít plaza, který se nejvíce podobá dinosaurovi.

Vložit vajíčko do dělohy aligátora, nebo nečemu podobnému a možná tak dostaneme vajíčko, ze kterého se vylíhne něco jako dinosaurus. Dnes to ještě nedokážeme, ale v budoucnu to nebude nemožné. Je možné, že někdy v budoucnosti použijeme počítač ke spojení všech části DNA z žijících ještěrů z extraktovaných proteinů, které byly nalezeny v kostní dřeni Hadrosaurů. Sestavili bychom tak nejlepší matematický odhad dinosaura a vdechli tak život do vajíčka.

Překlad: Senrimer www.videacesky.cz

Komentáře (58)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ano to mozne je, uz brzy zasednou do svych kresel v Poslanecke snemovne Parlamentu Ceske republiky.

1920

Odpovědět

pekny

190

Odpovědět

Oživit je a vypustit do nějakého velkého ateliéru s kamerama ve stylu "Truman show"(film s Jimem Carreym).

202

Odpovědět

a pak z toho udělat novou sérii kdo přežije.. konečně by to mělo ty správný grády.

260

Odpovědět

Víc takových videí! Víc Michio Kaku! :)

230

Odpovědět

Otázkou není, jestli to dokážeme, ale jestli na to máme právo.

2020

Odpovědět

máme :)

277

Odpovědět

Ne, nemáme. Jinak nás bůh všechny zasadí bleskem.

1829

Odpovědět

+KniHovnaprý bůh :D sis šlehnul asi dobrou dávku pika co ? :D:D

2414

Odpovědět

Pokud se člověk vyvinul jak si myslíme podle Darwina, pak je obyčejnou součástí přírody, i když se musí nechat, že hodně bezohlednou. Takže v tom případě jsou všechny jeho činy přirozené, včetně klonování jiných druhů.

Jestli člověka stvořil bůh a bude mu vadit, že se mícháme do věcí do kterých se šťourat nemá, myslím že s tím něco udělá a pokud ne, je to vlastně jeho problém. :)

235

Odpovědět

+EdiecNo ono je to především na naší vlastní zodpovědnosti dokázat si určit hranici, za kterou není rozumné se pouštět.

230

Odpovědět

Michio Kaku je skvělej, mít ho tu častěji, vůbec bych se nezlobil :D

185

Odpovědět

Doporučuji ti knížku od néj "Fyzika nemožného". Je naprosto skvělá. Četl jsem od něj hodně knížek ale tahle je opravdu výjmečná a snadno sroozumitelná ;)

180

Odpovědět

Chtěla bych se toho dožít, strašně moc :)

245

Odpovědět

Fajn... a kdo teda porodí toho neandrtálce? :D

210

Odpovědět

Když nastavíš dostatečně vysokou částku, vždycky se najde někdo, kdo udělá cokoli...

220

Odpovědět

Přizvi k tomu blesk.cz/super.cz a uvidíš že Ornella nebo její mama se nabídne a možná i zadarmo. :D

213

Odpovědět

Chlapík ktorý ten výzkum rieši už hľadá ženu, ktorá by ho odnosila... žiaľ ich prirodzene veľa nieje :)

190

Odpovědět

Yo mama.

190

Odpovědět

lidi jsou úchylní a kvůli penězům a slávě udělají všechno.. hlavně bude pak sranda koukat jak nás ten neandrtálec všechny zmasí :D ..opravdoví muži vyhynuli a když jednoho přivedou zpátky, myslím, že i se svým zakrnělým mozkem udělá ku*va poprask..

191

Odpovědět

Jen do toho už mně štve jak se vše zdržuje kvůli morálním a náboženským aspektům. Nemám obavu, že kdyby utekl T-rex udělá nějakou extrémní škodu, a pokud by byl v zoo pouze by bylo nutné zvětšit nápisy, nekrmte zvířata :-)

215

Odpovědět

Nemyslím, že by k nějakému takovému zdržování docházelo (alespoň ne v ne-vývojových zemích).

197

Odpovědět

já jsem pro zubatá kuřata

202

Odpovědět

Měli bychom dát drůbeži účinnou možnost se bránit, než je usmaží v KFC... Pro začátek nějaký pořádný zubiska by nebyli špatný, potom třeba opravdu funkční křídla zakončená raptořími drápy, jo a kdyby ještě plivala kyselinu to by bylo bájo.

230

Odpovědět

Líbí se mi ten termín " Matematický odhad dinosaura ", no, aby to pak s námi nedopadlo tak, jak to dopadlo v Jurském parku, že by nám "matematický dinosaurus" běhal po městě :D

232

Odpovědět

hmm.. jako že bychom se vyvinuli zpátky na člověka neandrtálského? A co by předcházelo takové skutečnosti? Lidstvo se vyvíjelo kvůli adaptaci, aby přežilo životní prostředí (stejně jako veškerá jiná fauna a flora). Neměli by vědci nejprve vytvořit dostačující zařízení/prostor, kde by mohli studovat jejich antropologii, než začít geneticky modifikovat DNA kuřat, slonů i lidí, tak aby obměna dinosaurů, mamutů a neandrtálců tam mohla přežít?

1814

Odpovědět

Ne MY by jsme se nevyvinuli v neandrtálce ,ale byly by tu 2 druhy lidí - neandrtálský a homo sapiens sapiens.
A někde jsem četl ,že by neandrtálec byl přínosem pro vědu ,kvůli svému odlišnému myšlení/řešení problémů.

221

Odpovědět

+stipskypajá mám spíš obavu, že ten jedinec s pozměněnou DNA (respektive oživení toho "zemřelého" genomu) nebude schopen přežít v tomto prostředí ve kterém žijeme teď.
Samozřejmě, ten tvor bude mít geny i současných stvoření, ale silně pochybuji, že nebude náchylný na nemoci, tudíž veškerá myšlenka "antropologie v akci" by byla k ničemu.

191

Odpovědět

OK, stvoříme dinosaura a budeme se na něj chodit dívat do ZOO - ten bude mít radost :D Proč si teda rovnou nevytvoříme nějakého úplně nového tvora - jakého svět ještě neviděl? Fandím pokroku, ale snad si nebudeme zahrávat až příliš... Sci-fi becomes true...

184

Odpovědět

Neexistuje nic jako "až příliš". Člověk je součástí přírody, ergo cokoliv co člověk udělá, je přirozené. A když mluvím o přírodě, tak tím nemyslím stromečky, kytičky a zvířátka, ale obecně celý vesmír se všemi jeho komponenty.

185

Odpovědět

viac videi od neho :o)

180

Odpovědět

Nějak jsem ve videu nepostřehl v čem spočívá problém že už nám tu nepobíhají mamuti? Ovce a jiné savce už zvládají vědci klonovat jak na běžícím páse (ne přímo doslova ale už to pro ně není problém). U dinosaurů bych chápal že za těch xx milionů let se genetická,biologická (nebo jak se to jmenuje) výbava změnila tolik že na dnešních zvířatech je to neproveditelné ale chlupatý slon není nějak dramatická změna. A myslím že genetického materiálu musí být také dost (ne jako u dinosaurů), každých pár let se někde objeví zachovalé pozůstatky mamutů.

182

Odpovědět

Někde jsem četl, že do pěti let nám tu běhat budou. Nějakej Japonskej výzkum...

180
Další