Máme na dosah lék proti stárnutí?Big Think

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 20
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:542
Počet zobrazení:10 908

Dnes tu pro vás máme dvě videa z kanálu Big Think, kam přispívají nejrůznější vědecké kapacity. Amerického profesora teoretické fyziky Michia Kakua uslyšíte mluvit o možném zvrácení procesu stárnutí a o tom, jestli v blízké budoucnosti evoluce povede ke změně vzhledu člověka. Otázky od návštěvníků kanálu, na které ve svých videí odpovídá, jsou uvedeny nad jednotlivými videi. Myslíte, že by se dal enzym telomerázy ještě za našeho života použít ke zvrácení procesu stárnutí?   Přestaly se lidské bytosti vyvíjet? Budou lidé v budoucnosti vypadat jinak?

Přepis titulků

Paule, telomeráza plní přední stránky novin. Musíme se na ni ale dívat s nadhledem. I když to není pramen věčného mládí, je to významný průlom. Musíme si to ale vzít z mnohem větší perspektivy. Především víme, že DNA je tak trochu jako tkanička. Její konce jsou z umělé hmoty. Pokaždé, když dojde k reprodukci buňky, její konce se o kousek zkrátí, až se nakonec roztřepí.

Dobře víte, že když tkanička nemá pevné konce, rozpadne se. Přesně to se stane uvnitř buňky. Například vaše kožní buňka se rozdělí zhruba 60krát. To se nazývá Hayflickův limit. Poté začne senescence buňky a ta nakonec zemře. Dá se říct, že každá buňka v sobě má biologické hodiny. Po zhruba šedesáti reprodukcích je odsouzena k smrti. Telomeráza je ale schopná eliminovat krácení chromozomů.

Chromozomy si tak zachovají svoji délku. Na první pohled by se dalo říct: "Konečně můžeme pokořit biologické hodiny." Ale ne tak zhurta. Je třeba vědět, že rakovinné buňky telomerázu používají také. Rakovinné buňky jsou nesmrtelné. Jsou nesmrtelné a přesně to vás nakonec zabije. Proč jsou rakovinné buňky tak nebezpečné?

Protože jsou nesmrtelné. Rostou a rostou, až nakonec převezmou vládu nad velkou částí vašeho těla. To znamená, že znemožní průběh tělesných funkcí, a vy zemřete. Musíme se proto ujistit, že když telomerázu použijeme na běžných buňkách, nespustíme tím zároveň rakovinu. Je třeba si také uvědomit, že pro proces stárnutí jsou zásadní i geny. My vlastně víme, co stárnutí je.

Stárnutí je shromažďování chyb. Nic jiného to není. Shromažďování genetických a buňečných chyb. Když buňky začnou stárnout, začnou zaostávat, protože se v nich nashromáždily genetické chyby. Naše buňky ale mají opravný mechanismus. Jsou schopné opravit poškození. Jinak bychom se všichni rozložili nedlouho po porodu. I opravné mechanismy se ale časem zablokují.

A důsledkem je, že buňka začne skutečně stárnout. Otázkou tedy je, jestli se dá urychlit oprava buňky. To je další odvětví gerontologie, které zkoumáme za použití genů a sloučenin urychlujících opravné mechanismy. Když si například vezmu jakýkoliv organismus na planetě Zemi, od kvasinkových buněk přes pavouky, hmyz, králíky, psy, a teď už i opice, a snížím jejich kalorický příjem o 30 procent, budou žít o 30 procent déle.

Jediný organismus, na kterém to vědci ještě neotestovali, je homo sapiens. Všechny ostatní druhy se řídí tímto základním pravidlem. Vyhladovte je k smrti a oni budou žít déle. To na telomeráze nijak nezávisí. Je to funkce opotřebení buňky.

Je to jediný známý způsob, jak skoro podle libosti prodloužit délku života jakéhokoliv organismu. My potřebujeme zjistit, jak tento mechanismus geneticky napodobit bez toho, abychom museli hladovět. Kolik lidí z vašeho okolí by bylo ochotných hladovět, jen aby mohli žít o 30 procent déle?

Moc jich nebude. Další otázkou je, jestli existují geny, které tento proces řídí. Zdá se, že ano. Existují takzvané sirtuiny, z nichž nejvýznamnější je SIRT2, které stimulují určité enzymy. Jedním z nich je resveratrol, který můžeme najít například v červeném víně. To ale neznamená, že pití červeného vína nebo požívání telomerázy je recept na věčné mládí. Recept na věčné mládí podle mě ještě nikdo nenašel.

Můžeme ale říct, že z receptu na věčné mládí nacházíme části. Slibná vodítka, která znamenají, že v nadcházejících desetiletích se nám možná podaří rozluštit proces stárnutí. Ještě jsme na něj nepřišli. Takže nechoďte do drogerií, abyste se zásobili enzymy a sloučeninami, díky kterým čekáte, že budete žít navěky. Je ale možné, že za pár desetiletí budeme mít odpověď na dosah.

Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (43)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Celý ten princip omlazení telomerázou spočívá v tom, že zaplatíte, ale neomládnete. Jak je to možné? To je proto, že je lidem haňba, že se nechali napálit. Ale přesto to doporučí někomu, koho chtějí vytrestat. Živočichové nestárnou proto, že mají v sobě biologické hodiny, ale protože je rozežírá všudypřítomný jed kyslík. Možná v budoucnu půjde vyměnit mitochondrie. Ale ještě několik desítek let nebude možné vrátit čas zpátky, omládnout. http://stalemladi.cz/jak-zpomalit-starnuti/ . Je však již 50 let k dispozici ochrana proti stárnutí. Zpomaluje proces stárnutí o 50 až 66%. Například 10 let berete a zestárnete o 5 let, takto můžete žít dvojnásobně delší dobu, ale ... pozor! také dvojnásobně delší dobu musíte platit za tento ochranný prostředek. To vám tu píšu proto, abyste si uvědomili nevýhodnost těchto prostředků proti stárnutí a sestoupili zase na zem.

00

Odpovědět

Opravdu to je poučné, jen mi chyběl výklad , co jsou to SIRTUINY.
Díky

00

Odpovědět

To je podobný vynález, co měl vytáhnout z lidí peníze. Tím, že prodloužení života dosažené hladověním umožní bez hladovění. Tady podvod spočíval v tom, že vám prodali obyčejné prostředky na zpomalení stárnutí za vyšší cenu a vy jste výměnou dostali, že nemusíte hladovět.

00

Odpovědět

rakovina není nesmrtelná, rakovina se dá léčit, ten člověk v tomhle nemá pravdu

1947

Odpovědět

Ty seš strašnej davidkokot

143

Odpovědět

S tim druhym videem s nim nesouhlasim. Pořád se budeme vyvíjet, akorát dneska nemáš nároky na rychlý nohy abys zdrhnul nasranýmu praseti, ale zase musíš sakra víc myslet, namáhat mozek. Pořád ho každej den něčim zaměstnáváš. Slovní zásoba roste, před pár generacema si vystačili s třetinou slov, co máme dneska. A dneska taky spousta z nás mluví 2 a více jazyky! Prostě mozek se bude sto pro vyvíjet dál a rychle.

256

Odpovědět

Já ti nevím, cos slyšel ty, ale on řekl, že skončila drastická evoluce, ale ta "pomalá" pořád probíhá. To cos poslal ty je přesně ta pomalá evoluce.

140

Odpovědět

jinak take verim v dalsi dily.. nejlepe pravidelne :-D

230

Odpovědět

hlasim se k hladoveni :)

223

Odpovědět

Když jdu do nějakého skanzenu, průvodce mi řekne, abych se sehnul, jelikož jsou všude nízká futra. Protože naši předci byli nižší. To je hned jeden příklad rychlé evoluce.

203

Odpovědět

To ale neni rychlá evoluce, to vlastně neni žádná evoluce. Vyšší jsme díky kvalitnější stravě a lékařský péči. Kdybys od narození žil stejnej život jako tehdejší lidi, taky bys měřil metr šedesát a umřel ve čtyřiceti

274

Odpovědět

Jen ať se na každou svini vaří voda, je to jediná jistota v životě lidským.. Pokud se objeví pilulka nesmrtelnosti tak si ji stejně budou moct dovolit jen ti nejbohatší, největší grázlové.

288

Odpovědět

Jakto že hladovění nebylo vyzkoušeno na člověku? To měli v koncetrácích Nacistického německa i ranného Sovětského svazu tábory s cateringem? Z těch knih co jsem přečetl (Osvětim, Gulag, aj.) bych řekl že hladovění odpravilo miliony vězňů...tak nevím

189

Odpovědět

No nebyla provedena studie, ale pár průzkumů mezi Japonci tuhle teorii poměrně potvrzuje. Zejména ti na venkově se stravují velmi skromně a dosahují vyššího věku. Ale pozor, těžká práce ho naopak podstatně snižuje.

210

Odpovědět

On tím nemyslí hladovění k smrti. Jen je dokázáno, že snížený kalorický příjem prodlužuje významně život. Metod je více, buď snížený denní příjem kalorií nebo pravidelné delší půsty nebo střídání krátkých hladovění s konzumací jídla viz. http://en.wikipedia.org/wiki/Intermittent_fasting. Toto vychází zřejmě z faktu, že není přirozené pro většinu živočichů mít stálý nepřerušovaný a nadbytečný příjem potravy. Podle některých spouští tělo určité opravné procesy jen v období hladu. Pro zvířata jsou období hladu běžnou součástí jejich života. Navíc o tomto teda nic nevím, ale tuším že ti co koncetráky přežili tak se dožívají docela nadprůměrného věku.

240

Odpovědět

Například dle jedné studie, myši které byli krmeny jen každý druhý den, žily o 82% déle než myši které byli krmeny každý den. Organismy které mají nějakým způsobem nižší kalorický příjem bývají také mnohem zdravější. Riziko rakoviny je právě taky možná podstatně nižší, podle jedné teorie je rakovina důsledkem příliš vysokého příjmu sacharidů ve stravě.

200

Odpovědět

já když slyším o nesmrtelnosti lidí, tak se vždycky osypu. Určitě bych si to chtěl zkusit, to jo :D ale nějak nám lidem nevěřím. Držme se radši smrtelnosti, ať si to tady slušně řečeno nezkazíme :D

202

Odpovědět

Nejprve by to chtělo obsadit další planetu a potom řešit nesmrtelnost, protože jinak se tu udupeme.

225

Odpovědět

napul souhlas, ale všechny obyvatelný planety sou moc daleko, díky "nesmrtelnosti" bysme tam byli schopný doletet;)

234

Odpovědět

Zpráva o tom, že by lidé mohli být nesmrtelní mě vždycky k smrti vyděsí. Pokud někdy dojdeme k této možnosti, doufám, že si vybereme být smrtelní.
Změna je velmi důležitá, proto, abychom se mohli jako jednotlivci i jako druh vyvíjet.

Představte si, kdyby se naše současná vláda stala nesmrtelnou...

273

Odpovědět

fest dobre video. paci sa mi este viac ako Vsauce, pretoze sa drzi temy a na konci da aj nejaku odpoved, kdezto michael len fylozofuje o kadecom a jeho odpoved na uvodnu otazku sa casto straca alebo to len zahra do outu

217

Odpovědět

Nevím jak vy, ale já bych chtěl být nesmrtelný.

1926

Odpovědět

to ja som skromný. mne by stačilo tak 150 - 200 rokov :)

233

Odpovědět

+hamsma100 -150 let produktivního věku, v 70 si dodělat maturitu, poslední potomek ve 160, 3 šťastná manželství, 3 úspěšná léčení na protialkoholní, každou chvíli nutná obměna retro šatníku, nemoc dna a na dietě od 55, no potěš pánbů :)

230

Odpovědět

lidský mozek na to prý není stavěný, užil by sis svojich pár let a pak bys byl na věčnost senilní dědek :-)

233

Odpovědět

Však jsi. Nepovažuj se za to, co umře. :-)

195

Odpovědět

Odpovědět

aha... takze my jsme objevili nekoho kdo zije naprosto oddelene?.... to urcite dava smysl a vubec to neni protimluv, NEBO nezijou zase tak oddelene, uz jenom to ze sdilime atmosferu atd (jasne to bylo i driv, ale driv jsme do ni tolik nezasahovali)

1916

Odpovědět

+AwesomeSmileprosim reagujte slovy pokud se milim, rad bych se dozvedel neco noveho

183
Další