Co je to vesmír?

Thumbnail play icon
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:423
Počet zobrazení:9 435
Tentokrát se MinutePhysics zamysleli nad tím, co je vesmír. Co si myslíte vy?

Přepis titulků

Vesmír obecně znamená všechno, co existuje. Hory a oceány a Měsíc a horké jaderné koule vodíku a mnohem víc. Ale pokud je vesmír vším, znamená to, že obsahuje i věci, o kterých nevíme, že nevíme, že existují? Nebo věci, o kterých věříme, že existují, ale nikdy jsme je nespatřili? Například: Je budoucnost součástí vesmíru? Ve fyzice odlišujeme tyto dvě představy: 1) Pozorovatelný vesmír, zahrnující vše, čehož existenci jsme doposud byli schopni potvrdit či pozorovat.

Nebo mohli pozorovat, kdybychom na to namířili dalekohledy. 2) Vesmír s velkým "V" nebo taky "celý vesmír", což je všechno, co existuje, existovalo nebo bude existovat kdykoli a kdekoli nehledě na to, jestli jsme si toho vědomi... či budeme. Hlavním důvodem tohoto dělení je to, abychom mohli věděcky mluvit o částech vesmíru, které ještě nejsme schopni pozorovat.

Dva největší důvody, proč některé části vesmíru nejsme schopni pozorovat jsou: buď jsou v budoucnosti nebo tak daleko, že k nám ještě nedorazilo jejich světlo. Ještě. Na vysvětlení: podle toho, co víme, měl vesmír počátek a má asi 13,8 miliard let. Světlu trvá nějakou dobu cestování prostorem. Takže cokoli moc vzdáleného prostě jen zatím není viditelné, stejně jako hrom vzdáleného blesku není slyšitelný, dokud nepočkáte dostatečně dlouho. Pokud byste byli slepí, hrom by byl prvním důkazem existence bouřky, ačkoli jakmile ho uslyšíte, můžete vyvodit, že bouřka existovala celou dobu.

Takže uvnitř pozorovatelného vesmíru, co víme, že existuje? Vlastně jen tři věci: časoprostor, částice a fyzikální zákony, které popisují, jak časoprostor a částice interagují, aby vznikla gravitace a hmota a síly a všechno ostatní. Je možné diskutovat o tom, jestli je matematika součástí vesmíru nebo jestli existuje mimo vesmír, v nějakém matematickém nebi, ale jestli si myslíte, že matematika existuje a Vesmír je vše, co existuje, tak, no, nechám to na vás.

Ale je tu ještě jedna věc: možná jste už slyšeli o paralelních vesmírech nebo mnohovesmírech, myšlenka navržená badateli nebo sci-fi fanoušky, že možná to, co vnímáme jako Vesmír, je doopravdy jen část větší věci, což je doopravdy všechno, co tu je. Ale to je jiná část příběhu. Překlad: Eržika www.videacesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Walter Bishop by to vysvětlil lépe...

202

Odpovědět

Tydle rádoby "chytrý" videa opravdu nesnáším.. Problém, který by si klidně vyžádal několik hodin na pochopení se snaží nacpat do co nejkratšího času, mluví rychleji než myslí a všechno potopí naprosto zmatenýma obrázkama..

2237

Odpovědět

Zlosyne,
co kdyby sis to "rádoby “chytrý” video" pouštěl několik hodin dokola – třeba bys jej pochopil.
Tvou duševní nedostatečností a zvýšenou mírou nechápavosti nezatěžuj ostatní – normální.

10

Odpovědět

Vesmír je fake

1921

Odpovědět

Vesmír je možná fake, ale ty jsi bohužel reálný až moc.

274

Odpovědět

Díky za překlad a tohle se taky nepřeloží samo: http://www.youtube.com/watch?v=5NU2t5zlxQQ díky :)

215

Odpovědět

Podle mě není v možnostech lidského mozku celkově pochopit vesmír se vším co obnáší. Pokud by to někdo dokázal, tak si myslím že by byl potom prakticky bůh, co se týče jeho schopností měnit vše kolem sebe.

198

Odpovědět

Nebo by se z toho zbláznil, kdyby zjistil, co všechno tam na náš čeká, číhá atd :) Každopádně vesmír je pravděpodobně nejvíc fascinující věc vůbec.

212

Odpovědět

+Somina proč by se bůh z toho nemohl zbláznit, že? Mnohé by to vysvětlovalo. :-D

245

Odpovědět

A možná že to není taková sláva a vesmír je ve skutečnosti mnohem jednodušší, než si myslíme. Imo otázka není co, ale proč.

202

Odpovědět

No nevim, já vnímám jako vesmír všechno hmatatelný, co existuje, ať už o tom víme nebo ne...

1832

Odpovědět

Vítejte ve světě, kde světlo není součáští vesmíru.

210

Odpovědět

+TaanSvětlo taky nahmatá, jen o tom neví :)

191

Odpovědět

+TaanOn asi chtěl napsat, že za vesmír považuje hmatatelné věci, měřitelné energie apod., nikoliv možné eventuality budoucnosti, pocit z nacpání se gulášem, vášeň pro peníze, velikost IQ nebo představu o tom co bude dělat, až bude velký. Prostě vše kromě toho nehmatatelného, co tvoří lidskou osobnost. Vsauce si zvolil opatrnější přístup, a klade tak trochu otázky, zda taky lze považovat za součást "vesmíru" termíny jako důsledky, subjektivní dojmy apod.

214