Rozpínáme se spolu s vesmírem?

Thumbnail play icon
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:172
Počet zobrazení:6 552

Položili jste si někdy otázku, zda rozpínání vesmíru znamená, že se rozpínáme i my? Přesně na tohle vám odpoví dnešní epizoda z kanálu MinutePhysics.

Přepis titulků

Fyzikové tvrdí, že se vesmír rozpíná. Znamená to ale, že my se také rozpínáme? Pokud ano, všiml by si toho někdo vůbec, kdyby se vše zvětšovalo relativně stejně, a tak by vše vypadalo nezměněně? Pravda je taková, že se nerozpíná vesmír, ale prostor. Samozřejmě vše ostatní ve vesmíru je v prostoru a když zanedbáme vliv všech jiných sil, když se prostor mezi věcmi rozpíná, bude se zdát, že se od sebe vzdalují. Ale ve vesmíru jsou i další síly a jejich síla není přímo ovlivněna rozpínáním prostoru.

Například, gravitace a elektromagnetismus dokážou udržet atomy a sluneční soustavy, protože tyto síly jsou moc silné, aby je pomalé rozpínání prostoru překonalo. Představte si to takto. Pokud vy a vaše kočka stojíte na zemi, která se mezi vámi začne roztahovat, zem vás bude táhnout od sebe. Ale pokud je vodítko dost silné, konkrétně, pokud je silnější než síla tření mezi vašimi nohami a zemí, udrží vás a kočku pohromadě, když se prostor pod vámi rozpíná.

Ve skutečném vesmíru je to síla elektromagnetismu, která určuje efektivní velikosti částic, atomů a molekul. Takže i při rozpínání prostoru, ve kterém jsou, se molekuly nezvětší. Elektromagnetismus je v podstatě vodítko, které drží atomy a molekuly pohromadě. A gravitace zase drží pohromadě sluneční soustavy a galaxie. Jen na velmi velké vzdálenosti je gravitace dostatečně slabá a kumulativní rozpínání prostoru dostatečně velké, aby se od sebe ve výsledku galaxie a kupy galaxií vzdalovaly v průběhu času.

Toto víme, protože světlo z dalekých galaxií přechází do červené důsledkem jeho natažení rozpínáním prostoru, kterým putuje. Gravitace rozhodně stále přitahuje vzdálené objekty k sobě, ale prostor se rozpíná rychleji. V podstatě je kočka z vodítka. Překlad: Frix www.videacesky.cz

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Když tedy všechny objekty zůstávají stejně daleko od sebe co se tedy rozpíná? Jak mohu definovat prostor?

09

Odpovědět

Yes! Konečně video, který je odpovědí na mojí dlouholetou otázku :D
Upřímně jsem fakt dostkrát přemejšlel, jestli se rozpínáme s vesmírem i my.
Dík ;)

257

Odpovědět

blbost, já nad tím nikdy nepřemýšlel takže ty taky ne...

1328

Odpovědět

+LuThoRHenry Kuttner se nad tím zamyslel v jedné povídce z této knížky http://www.databazeknih.cz/knihy/roboti-nemaji-ocas-37511

00


Odpovědět

mi se něco rozpíná hlavně po ránu

53

Odpovědět

Kočka na vodítku?

603

Odpovědět

říká se tomu kočičí mop

271

Odpovědět

jo

11

Odpovědět

No nevím jak kde, ale na američanech to vidět jde... Oproti tomu v Somálsku se tento jev projevuje spíše opačným efektem. Takže lze konstatovat, že Země leží na rozhraní rozpínání a zužování vesmíru.

3221

Odpovědět

Můžu se z čistě vědecký důvodů zeptat, jakou náladu jste měl(a) při psaní toho komentáře? Snažím se při nudné sobotě odhadnout zdroj toho sarkasmu...

109