Jaká další krize nás podle Billa Gatese čeká?Veritasium
85
Jaké nebezpečí kromě pandemie hrozí lidstvu? Co pozitivního nám přinesl internet? Lze bojovat proti dezinformacím a konspiracím? A jak se to má s vakcínami? To a mnohem více se dozvíte v zajímavém rozhovoru se slavným zakladatelem Microsoftu.
Přepis titulků
Jaký je to pocit, něco takového předvídat a pak vidět, že svět vlastně neposlouchal ani se nepřipravil? Není to příjemné, když víte, že došlo na situaci: „Já to říkal.“ Pokud během následujících desetiletí něco zabije více než 10 milionů lidí, bude to spíš velmi nakažlivý virus než válka. Když se ohlédnu zpět, říkám si: „Mohl jsem být přesvědčivější?“ Do systémů, s jejichž pomocí bychom zvládli epidemii, investujeme velmi málo. Na další epidemii nejsme připravení.
Jak se vám taková prorocká vize povedla? Jak jste věděl, že se tohle stane? Respiračních virů je velké množství a občas se objeví nějaký, který se snadno přenáší a způsobí určitý počet úmrtí. Respirační onemocnění jsou dost děsivá, protože létáte nebo jezdíte autobusem v době, kdy jste infekční, na rozdíl od jiných nemocí, třeba eboly, kdy se dostanete do nemocnice dřív, než stihne virová nálož nakazit ostatní. Zdravím.
Nedávno jsem měl šanci vyzpovídat Billa Gatese, když byl vydán každoroční dopis Gatesovy nadace, odkaz je pod videem. Mluvili jsme o spoustě věcí, včetně konspirací a dezinformací. Co se týká pandemie, chtěl jsem vědět, proč se nic neudělalo, když ji tolik lidí předpovídalo a náklady na prevenci byly celkem nízké. Existují nebezpečí, třeba zemětřesení, se kterými se setkáváme neustále. Nebo třeba války, požáry, hurikány. Na to nezapomeneme. Pandemie se ale objevují tak nepravidelně, že se necháváme ukolébat falešným pocitem bezpečí, tohle se během příštích pár let nestane, tak proč na to dávat finance?
V podstatě si neplatíme pojištění. Tahle pandemie nám pomůže pochopit, že by to měla být priorita. Přijde mi, že lidé vždy řeší nové problémy starými metodami. Když se budeme zabývat pandemií, a další se třeba sto let neobjeví, jaká další nebezpečí, na která nejsme připraveni, nám hrozí? Vypíchl bych dvě. První je změna klimatu. Každý rok bude umírat více lidí než při dnešní pandemii.
S pandemií souvisí také téma, o kterém lidé neradi hovoří, bioterorismus. Že někdo, kdo chce škodit, by mohl vytvořit virus uměle. Takže původ… Je šance, že k tomu dojde, že se objeví pandemie, která na rozdíl od té současné nebude přírodního původu. Podle mě mají pandemie, změna klimatu nebo dopad asteroidu něco společného. Přijde nám to trochu abstraktní, ale něco se dělat dá. Zdá se, že lidé v řešení takových problémů nejsou moc dobří.
Můj oblíbený autor, Václav Smil, psal o všech možných katastrofách, třeba o nebezpečí pádu asteroidu, o výbuchu vulkánu v Yellowstonu… On přímo uvádí, že pandemie jsou mnohem větší nebezpečí než třeba lidmi vyvolaná jaderná válka. A že na ně musíme být lépe připraveni. Jaké změny by to tedy chtělo, abychom byli na tu další připraveni více? Je možné, že pandemie covidu-19 bude poslední globální pandemií? Zcela jistě se objeví další pandemie.
Tím, jak lidé zasahují do života ostatních druhů, umožňují virům překonávat druhovou bariéru, ať už pocházejí z netopýrů, nebo opic. Takže nemyslíte, že se lze připravit natolik, aby pandemie případně neměla globální dosah? Můžeme se připravit v tom smyslu, aby nebylo tolik úmrtí jako dnes. Z hlediska úmrtnosti existují horší pandemie. Třeba pravé neštovice měly smrtnost více než 30 %.
Takže teď máme trochu štěstí, že smrtnost tak vysoká není. Můžeme to utnout v zárodku. Sice se může rozšířit do dalších zemí, ale se správně nastaveným systémem lze mít z dnešního počtu mrtvých desetinu. Jaké klíčové prvky by systémy, co to utnou hned zkraje, které byste zavedl, měly mít, aby se to někam posunulo? Takové, co dnes nejsou? Rozdělil bych to na dvě části: práce v terénu a výzkum a vývoj. Pokud jde o výzkum, potřebujeme vylepšit technologii mRNA, aby se vakcíny vyráběly rychleji, v továrnách po celém světě, aby byly levné a tepelně stabilní.
Hodně se toho dá udělat v léčbě, včetně použití protilátek. Měli bychom být schopni provést 10 milionů PCR testů denně. Z hlediska práce v terénu je třeba mít ve světě dost diagnostických přístrojů, potřebujeme týmy epidemiologů. Do výzkumu i práce v terénu by se mělo investovat zhruba stejně a měla by probíhat neustálá výměna informací. Mám pocit, že nad všemi těmi problémy existuje ještě jakýsi metaproblém, což je to, jak lidé vnímají realitu, jak přemýšlejí, co je pravda, a co ne, jakým informacím věřit…
Když jsem vyrůstal a dostal se do věku informací, zdálo se, že díky internetu a dalším nástrojům bude jednodušší získat správné informace, že bude svět více založený na faktech. Bohužel se ale zdá, že to tak není. Zajímá mě, jestli jste měl ohledně toho, co nám internet přinese, podobnou vizi a jaký máte na současný stav názor?
Jak se s tím vypořádat? Internetu se podařilo něco fantastického. Když se lidé, třeba vaši diváci, chtějí vzdělávat, mají možnost porozumět vědě, tomu, oč běží, to nebylo. Spousta lidí je mnohem erudovanějších. Když se mě přátelé ptají na kmeny viru, ohromuje mě, jak aktuální informace mají. Takže pro ty, kteří chtějí zjistit fakta, jde o zlatou éru.
Když se zaměříme na tu negativní stránku, na konspirace a dezinformace, sociální sítě jsou nové, těžko se vymýšlí, jak tyto věci udržet na uzdě. Jak zamezit rychlému šíření vzrušujících, nepravdivých informací. Chybí nám dobré nápady, jak řešit tenhle děsivý fenomén, který může třeba v případě odpůrců očkování zpomalit to, jak rychle přesvědčit spoustu lidí, aby se naočkovala, tím se trvání epidemie prodlužuje a stojí nás desetitisíce životů.
Zdá se, že narážíte na problém v podobě proslulé americké svobody projevu, že? Podle mě je skvělé, že zmiňujete, jak byly v minulosti omezené možnosti se k informacím tohoto druhu dostat, a dnes je problém, že jich je moc, je těžké poznat, co je dobrá informace, a co ne. Některé věci jsou naprosto jasné, třeba když se říkají bludy o vakcínách, ale mezi tím je taková šedá zóna, kdy si musíme ujasnit, jaká jsou pravidla, kdo by je měl zkoumat a interpretovat. Tohle dnes opravdu chybí.
Můžeme sehnat tým expertů, kteří to zváží, nechcete, aby se do toho pletl profit. Chcete odborné znalosti a schopnosti. Takže doufám, že za pár let budeme mnohem sofistikovanější v tom, jak a v čem vytvořit nějakou hranici. Pro svůj druhý kanál jsem dělal video s názvem Be hated. Přemýšlel jsem v něm o tom, jak bojovat s dezinformacemi, že bychom měli vědět, co je ve světě špatně, a bojovat s tím, jak nejlépe svedeme.
Všechny mít rádi nemůžete, lidé mají i špatné nápady, proti těm je třeba se bránit, to byla základní myšlenka. Mám ale pocit, že mi od té doby klesl počet zhlédnutí, a teď o boji s dezinformacemi přemýšlím trochu jako o imunitním systému. Je problém, pokud máte slabou imunitu, která vás před ničím neochrání. Problém nastává i tehdy, když je imunita moc silná. Během pandemie chřipky v roce 1918 se stala zajímavá věc ohledně úmrtí, kdy se čekalo umírání starců a dětí kvůli jejich slabé imunitě.
Ale umírali i lidé ve věku 25–35 let, protože měli tak silnou imunitu, že reagovala přehnaně. A to vedlo k jejich smrti. To by měl být středobod boje s dezinformacemi. Určitě nikdy neudělám video o vyznavačích teorie placaté Země, protože nevím, proč bych ho dělal. Takovým videem jen některé utvrzujete v jejich pohledu na svět, jejich názory nezměníte.
Myslím, že dnes bychom k dezinformacím měli přistupovat pomocí „cílené imunity“. Chtěl jsem, aby se Bill o tomhle tématu víc rozpovídal, tak jsem zmínil tweet, na Twitteru hojně sdílený, ve kterém stojí, že Oxfordská univerzita chtěla poskytnout postup výroby vakcíny zdarma, dokud se do toho nevložila nadace Gatesových a neřekla: „Ne, musíte spolupracovat výhradně s farmaceutickou společností AstraZeneca.“ Lidem na Twitteru se samozřejmě zdálo, že se děje něco nekalého.
Ale já chtěl od Billa zjistit, jak to bylo doopravdy. Vyrobit bezpečnou vakcínu je komplikovanější než vyrobit reaktivní motor. Lidé mají na vakcíny velké nároky. Vlastně můžete vakcíně poškodit reputaci, pokud ji vyrobíte v továrně, kde není kontrola kvality všech etap výroby na dokonalé úrovni. Jakákoli chyba může způsobit uzavření továrny trvající měsíce.
Ve chvíli, kdy může výsledný produkt zachránit miliony životů. Továrny na vakcíny nejsou něco, co se dá jen tak… Nelze sdílet postupy jen tak a zahrávat si s tím. Omezení v počtu vyráběných vakcín závisí na tom, kolik dobrých, schopných výroben vakcín na světě je. Zajistili jsme, aby se vakcína AZ vyráběla ve velkých továrnách v Indii, neplatí se žádné licenční poplatky. Nadace Gatesových to musela financovat.
Jde o firmy, s nimiž jsme desítky let spolupracovali na zkvalitnění výroby, aby měly záložní kapacitu na to, vyrobit vakcínu levně. Takže… Oxfordská univerzita je skvělá. Není ale schopna provést třetí fázi testování a nemá továrnu na výrobu vakcíny. Řekli jsme jim, že musí najít někoho kvalifikovaného, a když se objevila AstraZeneca, dohodu jsme žádnou neměli, ale objevila se a řekla, že chce vyrábět bez vyhlídky profitu.
Jsem ohromený, jak zvládli zapojit své lidi a pomoct. Nikdo nekritizuje farmaceutické firmy, které se do výroby nezapojily, takže… je vám líto těch, kteří opravdu… s výrobou vakcín neskutečně pomáhají. To jsou dobré důvody, vím o nich, právě proto cítím, že sociální sítě tyhle drobné rozdíly nechápou. Trápí mě, když vidím svět v takovém stavu.
Nebo když dokonce vidím, že i vy, Bille, jste cílem některých konspirací. Zdá se, že vám to moc nevadí, mně docela jo, jako někomu, kdo si přeje, aby všichni žili ve stejné realitě. A chápu, že děláte skvělé věci. Myslím, že je to na pochvalu, místo toho, čeho se vám dostává. Není na místě, abych si stěžoval, mám spoustu důvodů být nesmírně šťastný. Doufám, že tyto konspirace zmizí.
Nevím, co to přinese do budoucna. Jak jste zatím s pracemi na vakcíně spokojený? Potřebujeme vyřešit dodávky, logistiku a poptávku. Vše představuje výzvu. Doufám, že příští měsíc schválí vakcínu Johnson & Johnson, protože jde o vakcínu jednodávkovou, velmi levnou, vysoce škálovatelnou. AstraZeneca, Johnson & Johnson, za pár měsíců Novavax, to jsou vakcíny, které půjdou do většiny rozvojových zemí, my dáváme miliardy, aby k tomu došlo, snad se to za pár měsíců povede.
Překlad: Mia www.videacesky.cz
Jak se vám taková prorocká vize povedla? Jak jste věděl, že se tohle stane? Respiračních virů je velké množství a občas se objeví nějaký, který se snadno přenáší a způsobí určitý počet úmrtí. Respirační onemocnění jsou dost děsivá, protože létáte nebo jezdíte autobusem v době, kdy jste infekční, na rozdíl od jiných nemocí, třeba eboly, kdy se dostanete do nemocnice dřív, než stihne virová nálož nakazit ostatní. Zdravím.
Nedávno jsem měl šanci vyzpovídat Billa Gatese, když byl vydán každoroční dopis Gatesovy nadace, odkaz je pod videem. Mluvili jsme o spoustě věcí, včetně konspirací a dezinformací. Co se týká pandemie, chtěl jsem vědět, proč se nic neudělalo, když ji tolik lidí předpovídalo a náklady na prevenci byly celkem nízké. Existují nebezpečí, třeba zemětřesení, se kterými se setkáváme neustále. Nebo třeba války, požáry, hurikány. Na to nezapomeneme. Pandemie se ale objevují tak nepravidelně, že se necháváme ukolébat falešným pocitem bezpečí, tohle se během příštích pár let nestane, tak proč na to dávat finance?
V podstatě si neplatíme pojištění. Tahle pandemie nám pomůže pochopit, že by to měla být priorita. Přijde mi, že lidé vždy řeší nové problémy starými metodami. Když se budeme zabývat pandemií, a další se třeba sto let neobjeví, jaká další nebezpečí, na která nejsme připraveni, nám hrozí? Vypíchl bych dvě. První je změna klimatu. Každý rok bude umírat více lidí než při dnešní pandemii.
S pandemií souvisí také téma, o kterém lidé neradi hovoří, bioterorismus. Že někdo, kdo chce škodit, by mohl vytvořit virus uměle. Takže původ… Je šance, že k tomu dojde, že se objeví pandemie, která na rozdíl od té současné nebude přírodního původu. Podle mě mají pandemie, změna klimatu nebo dopad asteroidu něco společného. Přijde nám to trochu abstraktní, ale něco se dělat dá. Zdá se, že lidé v řešení takových problémů nejsou moc dobří.
Můj oblíbený autor, Václav Smil, psal o všech možných katastrofách, třeba o nebezpečí pádu asteroidu, o výbuchu vulkánu v Yellowstonu… On přímo uvádí, že pandemie jsou mnohem větší nebezpečí než třeba lidmi vyvolaná jaderná válka. A že na ně musíme být lépe připraveni. Jaké změny by to tedy chtělo, abychom byli na tu další připraveni více? Je možné, že pandemie covidu-19 bude poslední globální pandemií? Zcela jistě se objeví další pandemie.
Tím, jak lidé zasahují do života ostatních druhů, umožňují virům překonávat druhovou bariéru, ať už pocházejí z netopýrů, nebo opic. Takže nemyslíte, že se lze připravit natolik, aby pandemie případně neměla globální dosah? Můžeme se připravit v tom smyslu, aby nebylo tolik úmrtí jako dnes. Z hlediska úmrtnosti existují horší pandemie. Třeba pravé neštovice měly smrtnost více než 30 %.
Takže teď máme trochu štěstí, že smrtnost tak vysoká není. Můžeme to utnout v zárodku. Sice se může rozšířit do dalších zemí, ale se správně nastaveným systémem lze mít z dnešního počtu mrtvých desetinu. Jaké klíčové prvky by systémy, co to utnou hned zkraje, které byste zavedl, měly mít, aby se to někam posunulo? Takové, co dnes nejsou? Rozdělil bych to na dvě části: práce v terénu a výzkum a vývoj. Pokud jde o výzkum, potřebujeme vylepšit technologii mRNA, aby se vakcíny vyráběly rychleji, v továrnách po celém světě, aby byly levné a tepelně stabilní.
Hodně se toho dá udělat v léčbě, včetně použití protilátek. Měli bychom být schopni provést 10 milionů PCR testů denně. Z hlediska práce v terénu je třeba mít ve světě dost diagnostických přístrojů, potřebujeme týmy epidemiologů. Do výzkumu i práce v terénu by se mělo investovat zhruba stejně a měla by probíhat neustálá výměna informací. Mám pocit, že nad všemi těmi problémy existuje ještě jakýsi metaproblém, což je to, jak lidé vnímají realitu, jak přemýšlejí, co je pravda, a co ne, jakým informacím věřit…
Když jsem vyrůstal a dostal se do věku informací, zdálo se, že díky internetu a dalším nástrojům bude jednodušší získat správné informace, že bude svět více založený na faktech. Bohužel se ale zdá, že to tak není. Zajímá mě, jestli jste měl ohledně toho, co nám internet přinese, podobnou vizi a jaký máte na současný stav názor?
Jak se s tím vypořádat? Internetu se podařilo něco fantastického. Když se lidé, třeba vaši diváci, chtějí vzdělávat, mají možnost porozumět vědě, tomu, oč běží, to nebylo. Spousta lidí je mnohem erudovanějších. Když se mě přátelé ptají na kmeny viru, ohromuje mě, jak aktuální informace mají. Takže pro ty, kteří chtějí zjistit fakta, jde o zlatou éru.
Když se zaměříme na tu negativní stránku, na konspirace a dezinformace, sociální sítě jsou nové, těžko se vymýšlí, jak tyto věci udržet na uzdě. Jak zamezit rychlému šíření vzrušujících, nepravdivých informací. Chybí nám dobré nápady, jak řešit tenhle děsivý fenomén, který může třeba v případě odpůrců očkování zpomalit to, jak rychle přesvědčit spoustu lidí, aby se naočkovala, tím se trvání epidemie prodlužuje a stojí nás desetitisíce životů.
Zdá se, že narážíte na problém v podobě proslulé americké svobody projevu, že? Podle mě je skvělé, že zmiňujete, jak byly v minulosti omezené možnosti se k informacím tohoto druhu dostat, a dnes je problém, že jich je moc, je těžké poznat, co je dobrá informace, a co ne. Některé věci jsou naprosto jasné, třeba když se říkají bludy o vakcínách, ale mezi tím je taková šedá zóna, kdy si musíme ujasnit, jaká jsou pravidla, kdo by je měl zkoumat a interpretovat. Tohle dnes opravdu chybí.
Můžeme sehnat tým expertů, kteří to zváží, nechcete, aby se do toho pletl profit. Chcete odborné znalosti a schopnosti. Takže doufám, že za pár let budeme mnohem sofistikovanější v tom, jak a v čem vytvořit nějakou hranici. Pro svůj druhý kanál jsem dělal video s názvem Be hated. Přemýšlel jsem v něm o tom, jak bojovat s dezinformacemi, že bychom měli vědět, co je ve světě špatně, a bojovat s tím, jak nejlépe svedeme.
Všechny mít rádi nemůžete, lidé mají i špatné nápady, proti těm je třeba se bránit, to byla základní myšlenka. Mám ale pocit, že mi od té doby klesl počet zhlédnutí, a teď o boji s dezinformacemi přemýšlím trochu jako o imunitním systému. Je problém, pokud máte slabou imunitu, která vás před ničím neochrání. Problém nastává i tehdy, když je imunita moc silná. Během pandemie chřipky v roce 1918 se stala zajímavá věc ohledně úmrtí, kdy se čekalo umírání starců a dětí kvůli jejich slabé imunitě.
Ale umírali i lidé ve věku 25–35 let, protože měli tak silnou imunitu, že reagovala přehnaně. A to vedlo k jejich smrti. To by měl být středobod boje s dezinformacemi. Určitě nikdy neudělám video o vyznavačích teorie placaté Země, protože nevím, proč bych ho dělal. Takovým videem jen některé utvrzujete v jejich pohledu na svět, jejich názory nezměníte.
Myslím, že dnes bychom k dezinformacím měli přistupovat pomocí „cílené imunity“. Chtěl jsem, aby se Bill o tomhle tématu víc rozpovídal, tak jsem zmínil tweet, na Twitteru hojně sdílený, ve kterém stojí, že Oxfordská univerzita chtěla poskytnout postup výroby vakcíny zdarma, dokud se do toho nevložila nadace Gatesových a neřekla: „Ne, musíte spolupracovat výhradně s farmaceutickou společností AstraZeneca.“ Lidem na Twitteru se samozřejmě zdálo, že se děje něco nekalého.
Ale já chtěl od Billa zjistit, jak to bylo doopravdy. Vyrobit bezpečnou vakcínu je komplikovanější než vyrobit reaktivní motor. Lidé mají na vakcíny velké nároky. Vlastně můžete vakcíně poškodit reputaci, pokud ji vyrobíte v továrně, kde není kontrola kvality všech etap výroby na dokonalé úrovni. Jakákoli chyba může způsobit uzavření továrny trvající měsíce.
Ve chvíli, kdy může výsledný produkt zachránit miliony životů. Továrny na vakcíny nejsou něco, co se dá jen tak… Nelze sdílet postupy jen tak a zahrávat si s tím. Omezení v počtu vyráběných vakcín závisí na tom, kolik dobrých, schopných výroben vakcín na světě je. Zajistili jsme, aby se vakcína AZ vyráběla ve velkých továrnách v Indii, neplatí se žádné licenční poplatky. Nadace Gatesových to musela financovat.
Jde o firmy, s nimiž jsme desítky let spolupracovali na zkvalitnění výroby, aby měly záložní kapacitu na to, vyrobit vakcínu levně. Takže… Oxfordská univerzita je skvělá. Není ale schopna provést třetí fázi testování a nemá továrnu na výrobu vakcíny. Řekli jsme jim, že musí najít někoho kvalifikovaného, a když se objevila AstraZeneca, dohodu jsme žádnou neměli, ale objevila se a řekla, že chce vyrábět bez vyhlídky profitu.
Jsem ohromený, jak zvládli zapojit své lidi a pomoct. Nikdo nekritizuje farmaceutické firmy, které se do výroby nezapojily, takže… je vám líto těch, kteří opravdu… s výrobou vakcín neskutečně pomáhají. To jsou dobré důvody, vím o nich, právě proto cítím, že sociální sítě tyhle drobné rozdíly nechápou. Trápí mě, když vidím svět v takovém stavu.
Nebo když dokonce vidím, že i vy, Bille, jste cílem některých konspirací. Zdá se, že vám to moc nevadí, mně docela jo, jako někomu, kdo si přeje, aby všichni žili ve stejné realitě. A chápu, že děláte skvělé věci. Myslím, že je to na pochvalu, místo toho, čeho se vám dostává. Není na místě, abych si stěžoval, mám spoustu důvodů být nesmírně šťastný. Doufám, že tyto konspirace zmizí.
Nevím, co to přinese do budoucna. Jak jste zatím s pracemi na vakcíně spokojený? Potřebujeme vyřešit dodávky, logistiku a poptávku. Vše představuje výzvu. Doufám, že příští měsíc schválí vakcínu Johnson & Johnson, protože jde o vakcínu jednodávkovou, velmi levnou, vysoce škálovatelnou. AstraZeneca, Johnson & Johnson, za pár měsíců Novavax, to jsou vakcíny, které půjdou do většiny rozvojových zemí, my dáváme miliardy, aby k tomu došlo, snad se to za pár měsíců povede.
Překlad: Mia www.videacesky.cz
Komentáře (16)
Hmmm (anonym)Odpovědět
15.02.2021 18:45:53
Tak nevím jestli tu je tolik závistivých čecháčku nebo prostě jenom úplně vymytí ¯_(ツ)_/¯
Komentáře (14) (anonym)Odpovědět
13.02.2021 22:15:51
Idiot těžící ze zašlé slávy.
RhadesOdpovědět
12.02.2021 02:22:56
Billa mám moc rád, je to člověk nad věcí a s obrovským rozhledem. Byli doby kdy by ho svatořečili za to co pro svět udělal.
Frederik (anonym)Odpovědět
11.02.2021 19:53:45
Já bych chtěl jenom poděkovat za překlad, snad mě tu taky nevyhejtují :-)
sethe (Admin)Odpovědět
12.02.2021 08:52:31
Díky moc, vyřídíme překladatelce.
Mia (Překladatel)Odpovědět
23.02.2021 20:33:09
Rádo se stalo. :)
Iljušin78 (anonym)Odpovědět
11.02.2021 15:56:10
proč se na to díváte, když je Vám jasné, že je to sestříhané a podvod? Jsou jen dvě možnosti: buď seš tak blbej, anebo navedenej.....trollíku...
Komentáře (8) (anonym)Odpovědět
11.02.2021 15:27:50
On to fakt nikdo nevidí, že je to sestříhané, někdo věří, že dal Gates idiotovi rozhovor?
???? (anonym)Odpovědět
11.02.2021 12:25:21
Tohle bude výživná diskuze. Třeba se nám tu objeví nová verze Zlopána.
(Pepek) (anonym)Odpovědět
11.02.2021 13:22:30
Neobjeví, legendy se rodí jednou za generaci.
Rasc (anonym)Odpovědět
11.02.2021 11:20:52
Wow, To jste všichni tak hloupý nebo jenom trollíte? Vy byste věřili i konspiraci, že vás rodiče stvořili, aby vás tenhle svět zabil. Kreténi.
Komentáře (3) (anonym)Odpovědět
11.02.2021 10:08:25
Ten rozhovor je zfalšovanej jakože sestříhanej ?
Veritas je podvodník to vím už dávno.
(Pepek) (anonym)Odpovědět
11.02.2021 09:25:22
Židoještěr