Lezci: Ryby, které chodí po zemiBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:65
Počet zobrazení:8 085

Lezci jsou zvláštním druhem ryb, které nenajdete ve vodě, ale na pevnině, kde se spokojeně válí v blátě. V čem je pro ně bahno důležité a jaký je pro rybu život „na suchu“?

Poznámka:
wattové pobřeží – pobřeží opakovaně zaplavované a obnažované dle přílivu a odlivu
Pokud se o lezcích chcete dozvědět ještě něco navíc, určitě se podívejte na video o podčeledi lezcovitých ze série Pravdivá fakta.

Přepis titulků

Lezec – ryba, která stráví většinu svého života mimo moře. Dokáže chodit po pevnině a dýchat vzduch. Její život se od života většiny ryb velmi liší. Jako ryba na suchu? Možná. Ale tady v Japonsku se jim moc daří. V čem je pro ně takový život přínosný? Odpověď se skrývá v bahně. Jakmile nastane odliv, odkryje wattové pobřeží.

Sluneční paprsky se odráží od nánosů bahna a malé rostlinky a zvířátka tu prospívají. To všechno pro lezce k jídlu. Ale život na pevnině není bez problémů. Najít si partnerku není lehké. Pokud bude nad bahnem skákat vysoko, všimne si ho. S očima vysazenýma na vrcholu hlavy se lezci rozhlížejí po kamarádech i nepřátelích.

A samci bojují s těmi, kdo se vetřou na jejich území. Musí si také dávat pozor, aby na slunci nevyschli. Válením se v blátě si kůži udržují chladnou a vlhkou. Pro tento menší exemplář je lepší schovat se pod zem. Takže si v blátě vybuduje tunel. Hromádka vykopaného bláta ukazuje rozměry jeho stavby. Kvůli přílivu, který tunel dvakrát denně zaplaví, je jeho údržba pořádná fuška.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

hustá ryba

130