Brouk prskavec stříká ze zadečku kyselinuBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
98 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:55
Počet zobrazení:8 126
Mistři chemické války? Dozajista zástupci z hmyzí říše. Ve svém repertoáru mají žíraviny, hořké oleje i další nepříjemné látky, kterými dokážou svým nepřátelům pořádně okyselit život.

Přepis titulků

Jihoafrický druh z čeledi střevlíkovitých loví mravence. Pojídání mravenců mu nedodává pouze živiny, ale také něco dalšího, co mu pomáhá bojovat proti nepřátelům. Mravenci vyráží na protiútok a štípají ho do kotníků, ale on je jednoduše odkopává. Odvážní mravenci jej zaženou do spárů skutečného nebezpečí.

K mangustě. Je zvědavá, ale před střevlíkem se má na pozoru. Černobílé zbarvení je varovný signál. Brouk zamíří a stříkne kyselinu mravenčí mangustě přímo do očí a tlamy. Brouk tuto kyselinu nejspíš získal od mravenců.

Určitě brouka mění na něco odporného. A to se vyplatí napodobovat. Tato bezbranná ještěrka má stejné varovné zbarvení jako brouk. Taktéž napodobuje způsob, jakým brouk běhá. Moc jí to nejde, to je pravda, ale stačí to, aby oklamala predátora, že se může jednat o kyselinu stříkajícího brouka. Různé druhy hmyzu si vytvořily chemické zbraně. Třeba tento pár strašilek krascovitých.

Vystřikují hořce chutnající oleje: terpeny. Evropští mravenci lesní čelí útoku hladové vrány. Vystřikují druh kyseliny, která u kopřiv způsobuje popálení, takže tohle je, jako bychom my spadli do políčka kopřiv. Ale mistrem chemické války je brouk prskavec. Ve svém těle dokáže vytvořit tak silnou chemickou reakci, že z jeho zadečku vytryskne vařící žíravá tekutina. Silný proud vystřikuje 500krát za sekundu, což zadeček udržuje dostatečně v chladu, aby se neuvařil.

Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Damn nature, you scary

30

Odpovědět

Viděl jsem ctvrku a bez zvuku a davam pet hvezd.

51