Mravkolvova smrtící pastBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:93
Počet zobrazení:7 082
V Namibijské poušti se na rozpáleném písku pohybují mravenci, kteří hledají svou kořist. Netuší ovšem, že se i sami můžou velmi rychle dostat do pasti a stát se chutnou kořistí pro někoho jiného…

Přepis titulků

Namibijská poušť, jedno z nejodhalenějších míst na Zemi. Jakmile se slunce vyšplhá na vrchol, všichni se schovávají před extrémním horkem. Všichni, až na… tyto pouštní mravence. Zatímco se ostatní schovávají, jejich den právě začíná…

…vyklízením hnízd. Písek může dosáhnout spalujících 70 stupňů Celsia. Dlouhé mravenčí nohy drží tělo nad povrchem, kde je o 10 stupňů chladněji. Pokud se ale zastaví, usmaží se. Nesmí se zastavit, jinak dopadnou stejně jako jejich kořist, tato stvoření, která úpalem zkolabovala. Pohřbená příliš hluboko, ale dobré místo, kde se zchladit.

O jídle se musí rozhodovat rychle. Moc velké? Perfektní. Rychle zpátky do hnízda, jinak zemřou zrovna tak. Ale zabloudili do minového pole. Každá z těchto kuželovitých jam je smrtící past, v jejímž středu číhá nemilosrdný predátor.

Ukrývá se zde larva mravkolva, drobný predátor útočící ze zálohy s kusadly plnými jedu. Některým mravencům se daří uprchnout, ale mravkolev má další triky v rukávu. Vyhazováním písku do vzduchu dokáže spustit lavinu. V tomto smrtícím kuželu jsou stěny tak strmé, že písek mravenci klouzá pod nohama. Když začnou z nebe padat kameny, útěk se zdá takřka nemožný.

Uf. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nem netusil, ze pisek je z tak hezkych kulatych sutriku

40

Odpovědět

Napínavé jak u Sekory :)

90

Odpovědět

Hlavně i tomu Sekorovi hrdinovi se to mohlo taky klidně stát, v Česku na sušších půdě, třeba někde pod střechou nebo i mosty žijí a loví Mravkolvi úplně stejně :)

50

Odpovědět

Bylo to napínavý, držel jsem mravenci palce.

160

Odpovědět

Něco mi to připomíná...

81