Opravdová Spider-WomanBBC Earth

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:5 069
Samička pavoučího druhu, kterému se přezdívá Darwinův křižák, dokáže ze zadečku vystřelit až 25metrové vlákno, kterým překlene klidně celou řeku. Proč to dělá a jak to vůbec může fungovat?

Přepis titulků

Říká se mu Darwinův křižák a samička má pozoruhodnou strategii. Jako skutečná Spider-Woman vystřelí hedvábná vlákna v jednom nepřerušeném proudu. Vlákna se rozptýlí, jako by plula, a jsou unášena proudy větru nad vodou. Každých pár vteřin vlákna spojí, aby se nerozptýlila příliš. O zbytek se postará vánek. Vlákna se spojí v jednolitou nit a vytvoří 25metrový most.

Nyní ho musí posílit, protože z něj bude viset pavučina. Ale na druhém konci se něco pohupuje. Další Darwinův křižák se snaží zneužít její těžké práce. Musí se s vetřelcem vypořádat hlavou napřed. Přetržená síť je nepříjemnost, ale nic horšího. S háčky na konci nožiček vlákno opět posbírá. Nezůstane nevyužité, protože ho později sní. Když je namotané, vystřelí znovu.

A již vlaje další 25metrové vlákno, z kterého bude most. Jak může pavouk menší než nehet palce vytvořit tolik hedvábí a tak rychle, vědcům nejde na rozum. A není to obyčejné hedvábí. Je to nejpevnější přírodní vlákno na planetě, pevnější než ocel. A musí být pevné, aby překlenulo širokou řeku. S mostem nataženým a upevněným při zemi je čas postavit past.

Tito pavouci dokážou vytvořit největší kulaté pavučiny, až dva metry široké. Pár hodin po vystřelení prvního vlákna je práce hotova. Její další postup je prostý. Sedět a čekat. A poslední vlna výroby hedvábí… Svůj pokrm si balí na později. Překlad: elcharvatova www.videacesky.cz

Komentáře (7)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dřív byly ty pravdivé fakta vtipnější.

01

Odpovědět

Jestli to nebude tím, že tohle video nevydal bavič Ze Frank, který pravdivá fakta natáčí, ale je to klasické přírodopisné video od kanálu BBC Earth s výborným Davidem Attenboroughem.

10

Odpovědět

A jak vedia odkial fuka vietor

01

Odpovědět

predtym zavolala na meteorologicku stanicu

41

Odpovědět

Mnohem chytřejší než Spiderman. Ten se za kořistí vždycky honil, přitom stačilo udělat velkou pavučinu mezi mrakodrapy a počkat si až se chytí. :D

70

Odpovědět

Odpovědět

...Wow. O_O

30