LezcovitíPravdivá fakta

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:104
Počet zobrazení:5 525
Lezcovití se narodili do evoluční větve ryb, které nebylo souzeno vylézt z vody. To je ale rozhodně nezastaví! Pořídili si lepivé bradavky a kůži, která umí dýchat vzduch, a vydali se navzdory osudu dobýt souši.

Přepis titulků

Toto je Leonard. Je to lezcovitá ryba. Zpředu vypadají lezcovití trochu jako tinderový obrázek rozvedeného táty ve středních letech. Chilluju u bazénu v Cabu, zrovna jsem si dal guacamole #palivé. Ale Leonard je velmi unikátní ryba. Mrky mrk. Lezcovití jsou ryby, které část dne tráví mimo vodu. Většině ryb to, že je vytáhnete z vody, dost zkazí náladu. Tím myslím, že umřou. Ale Leonard neumřel, protože Leonard může dýchat na souši.

Dokáže to díky zvláštně uzpůsobené kůži a díky hltání vzduchu pusou, kterou těsně pod kůží protkávají cévy. Pohyb není jednoduchý. Pokud je vaše tělo vystavěno tak, aby zvládlo proplouvat vodou, je gravitace docela děvka. Naši rybí předci mívali kostnaté a svalnaté ploutve, ploutve, které se mohly vyvinout v silné končetiny a klouby, které jim pomáhaly bojovat s gravitací, když vylézali na břeh. Jerry, co to je za záběr? Mluvím o pradávné rybě, která vylézá…

Tohle není o nic lepší. Ano, vidím, že leze, ale je to člověk. A tohle je mrtvá ryba. Lezcovití pochází z jiné evoluční linie. Z linie ryb s plandavými, blanitými ploutvemi. Skvěle předvedeno, Leonarde. Ta samá linie vedla také ke zlaté rybce. Nesoudím zlatou rybku, vím, že to mají těžké s pingpongovými míčky na poutích a splachováním do záchodu, ale po zlaté rybce byste nechtěli, aby vám pomohla se stěhováním. Ale lezcovitým je fuk, z jaké linie pocházejí, použijí to, co jim bylo dáno, s několika malými úpravami.

Jejich pánevní ploutve srostly a tvoří takovou přísavku. Díky tomu se mohou udržet na různých površích a dokonce lézt. Představte si, kam byste vylezli, kdybyste měli lepivé bradavky. Pro běžnou procházku používají lezcovití pohyb, který vypadá trochu jako by se po dřepech ve fitku chtěli dostat k ovladači. Podepře se svými pánevními ploutvemi a pak se posune dopředu prsními ploutvemi, nehybný ocas pak táhne za sebou.

Ale když potřebuje trochu zrychlit, zapojí ocas. Ohne se, zapře a pomůže v pohybu. Opatrně, kamaráde. Pardon, musím vám ukázat alticus saliens, to je jiná ryba, která používá podobný pohyb, ale s překvapením. A někdy se jí to trochu vymkne z ruky. Vypadá to jako zábava. Rychlost a slušný výskok se hodí, když jste masožravec, což mnoho lezcovitých je. Vypadá, jako by kouřil malý doutníček.

Ale jedení na souši přináší rybám další výzvu. Zkuste si tohle: Lehněte si na břicho před kuřecí nugetku, teď ji zkuste spolknout, aniž byste použili jazyk. Vidím, že to nezvládnete. Tak na ten jazyk nemyslete, nesoustřeďte se na tu masitou věc podobnou slimáku, co máte v puse. Nicméně lezcovití jazyk nemají, takže aby mohli na souši polykat, používají vodu, kterou si ukládají v puse, jako takový hydrojazyk. Vytlačí vodu z pusy, popadnou jídlo a zase to celé nasají zpátky.

Voda jim pomůže přesunout jídlo směrem do bříška. Aby dokázali, že to je díky té vodě, experiment byl zopakován, ale tentokrát položili jídlo na „střed hygienické vložky Always plus“. Ta vodu absorbovala a jídlo se tak do bříška nedostalo. A ten lezec má pro přátele zajímavou historku. Věda. Lezcovití potřebují vodu, konec konců jsou to ryby, a jsou moc rádi vlhcí. Tak vlhcí, jako ta kapka potu, co vám teče po zádech až do žlábku mezi půlkama, protože jste se rozhodli vzít si na ten vejlet džíny.

Tak jako varlata v ledové vodě se mohou jeho oči stáhnout do kožních kalíšků, které je udržují vlhké. Kvůli ochraně a páření si lezcovití pusou vyhrabávají nory. To je jedna z nevýhod jejich neschopnosti používat lopatu. Jsou velmi teritoriální, někdy stačí k odehnání vetřelce pouhé předvedení hřbetní ploutve, ale jindy: Když je čas naklást vajíčka, stáhnou se samička a sameček do nory.

Vajíčka jsou uložena v komoře naplněné vzduchem, protože v okolní vodě chybí kyslík. Když je čas líhnutí, sameček z té komory vyloká všechen vzduch. Miminka se pod vodou mohou vylíhnout a pak vyplavat z úkrytu na hladinu. Pamatujte, jen proto, že nemáte velké, kostnaté a svalnaté ploutve, neznamená, že nemůžete s tím, co máte, dokázat neuvěřitelné věci. Tak si vedou lezcovití. Mrky mrk.

Zrovna jsem byl na prvním rande s Karen, je velmi asertivní, to se mi líbí. Sehnala nám dezert zdarma, protože její cibulový květ nebyl správně nakrájený. Asi zná manažera. #kočka. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Imagine what you could climbed if you had sticky nipples.... :D :D

22