ChřestivcovitíPravdivá fakta

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 52
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:45
Počet zobrazení:4 300

Chřestivcovití jsou sice ryby, ale to neznamená, že budou plnit nějakou vaši představu o tom, jak ryba vypadá. Ze Frank vám poodhalí další skupinu podivných živočichů obývajících hlubiny oceánů.

Poznámka k překladu:
Chřestivcovití se v angličtině jmenují batfish, tedy doslova netopýří ryby. Jak zazní ve videu, nejsou jediní, kteří si to jméno v angličtině vysloužili. Například příslušníci zmiňovaného rodu Platax se i česky jmenují netopýrníci, ale celkově nemáme v českém názvosloví jeden pojem, který by označoval všechny druhy ryb, které se anglicky označují slovem batfish.

Přepis titulků

To je Matthew, malá zelená ryba… To není on? Tak kde je? Už ho vidím. Jste si jistí, že je to ryba? Matthew je ryba z čeledě chřestivcovitých. Je to takový rebel. Vůbec ho nezajímá, co od ryby čekáte. Matthew se skvěle adaptoval na bentický život, to znamená, že žije na dně moře, ne na střeše jako kachny. Občas…

Hele, to je on, to je jeho obličej. Občas se Matthew rád prochází. Na spodní straně těla má dvě břišní ploutve, o ty se opírá. A značně modifikované prsní ploutve na stranách se vyvinuly téměř do podoby nohou nebo paží. Když je použije společně… Co to bylo? Vraťte to, chci to vidět znova. Počkejte si… Z toho se mi chce zvracet. A strčit do toho prst.

Dva pocity najednou. Co možná vypadá jako doslova podpažní jamka, jsou Matthewovy žábry. Jeho kůži pokrývají malé kužely a pyramidy. Tyto nádůrky a výstupky jsou šupiny z keratinu a vápníku, které tvoří takové ohebné brnění. Asi jako byste se vyšňořili kouskama zubů a nehtů. Sem tam na něm vyrůstají malé, rozčepýřené chomáče kůže podobné chlupům.

To vše Matthewovi pomáhá zamaskovat se jako neškodný odpadek. Který umí chodit. Není to ideální. Chřestivcovití patří do řádu Lophiiformes, to z Matthewa dělá mořského ďasa, který loví ze zálohy. Má malou udici, která… Tady je. Je to šílený. Toto illicium… Toto illicium se vyvinulo z jednoho paprsku jeho hřbetní ploutve a najdete ho přesně tam, kde byste čekali jeho nos.

Jako ve Vetřelci, ale s jiným otvorem. Většina ďasů, třeba tenhle rozedranec, láká svou kořist vizuálně, používá pohyb nebo světlo. Ale chřestivcovití jedí kořist, která moc dobře nevidí, třeba červy a šneky a pitomý škeble. Srk. Takže vizuální udička by fungovala asi jako červenej hadr na slepého býka. Místo toho se zdá, že používá chemické vnadidlo, vypouští tekutiny za svého esca, té malé baňky na konci své udičky.

Ta tekutina láká například šneky a přivábí je na povrch. Ale když jíte věci s ulitou, nesmíte mít pusu větší než řiť. Chřestivcovití se často trochu ucpou, je to celé velmi křehká rovnováha, když máte pusu stejně velkou jako řiť a k tomu jíte brčkem. Netrefíte velikost, máte zácpu. Chřestivcovití moc neumí plavat, jako by vás někdo se svázanýma rukama shodil z mostu, ale ještě byste mohli mávat rukama.

Ale když se rozmnoží, vyplavou nahoru a udělají pro své děti malý hlenový raft. Existuje skoro 70 známých druhů chřestivcovitých a většina vypadá jako dolní půlka klokana, kterou přejel náklaďák. Možná jste si ale všimli, že všichni vypadají hodně nasraně. Zkuste se namalovat rtěnkou bez zrcadla. A bez rukou. I malá Wendy je nasraná. Zvážila se v koupelně, pak šla na záchod, znova se zvážila a žádná změna.

Jak je to možný? Ale hlavně jsou nasraný, protože se jim v angličtině říká batfish. Hodně se snažili nevypadat jako nic zařaditelného, natož netopýr. „Proč neříkáte netopýrům rybí ptáci?“ říkají. A ještě horší je, že batfish se říká i jiným rybám. Třeba Platax pinnatus, té taky říkají batfish. Dobře, když jsou malé, trochu to chápu, ale vlastně se snaží vypadat jako ploštěnec Pseudobiceros hancockanus. Ne, neřeknu to pomalejc, abyste si to napsali, vy úchyláci.

Nicméně se snaží připomínat ne netopýra, ale ploštěnce, který dělá něco, čemu i vědci říkají šermování penisy. Nekecám. Platax orbicularis se taky jmenuje batfish a snaží se vypadat jako suchý list, ale co udělají, když vyrostou? Plavou za želvama a jedí ty malé baletky, co jim padaj ze zadku. Želvýkaly. Opět nekecám. Netopýři si stěžují, že se ty ryby jmenují po nich, a želvy mají co vysvětlovat, když jdou na párty.

„Ahoj Jime. Přivedl sis kamaráda?“ „To není kamarád.“ „Nesmysl, vždyť jste pořád spolu. Jak se jmenuješ, chlapče?“ „Moment, jen dožvýkám.“ Ještě jedné rybě se říká batfish a to jméno si možná zaslouží. Letucha evropská je příbuzná s koníky, ale často ji řadí ke štítníkovitým, protože je štítem proti zločinu jako Batman. Štítníkům se také říká gurnard.

Trochu jako Bernard, ale naštvanější. Jsou dobrý tým. Letucha tam přiletí a štítník už obstará lechtání. A o tom mluvím, potřebujete dobrého parťáka. Někoho, kdo obstará lechtání nebo s vámi vyprdne hlenový raft. Jestli za někým plavete a jen sbíráte jeho hovna, koukejte se rozejít. Zasloužíte si něco lepšího. A vědci, vy přestaňte chlastat, když pojmenováváte ryby. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář