Roztomilý neposedaBrave Wilderness

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:84
Počet zobrazení:6 388

Kojot se opět setká s dalším nebezpečným tvorem. Tentokrát se od něj ale nebude chtít nechat pokousat, ale bude ho pouze pozorovat a modlit se, aby se tomuto roztomilému zvířecímu Flashovi nezachtělo ochutnat buď člena štábu, nebo samotného Kojota. Ač se jedná o malé roztomilé zvířátko, když se dostane do úzkých nebo když loví, dokáže být opravdu nebezpečné a krvelačné.

Přepis titulků

Jsem Kojot Peterson. Pod touto krabicí se nachází nejkrvežíznivější tvor z celé zvířecí říše. Já ho teď vypustím ven. Připraveni? Jedna, dvě... Tady jsi, pojď sem. Aljašská divočina je domovem jednoho z nejdravějších savců na planetě, nebojácného predátora s kosti drtícím skusem, rychlostí blesku a schopností udolat kořist několikanásobně větší, než je on sám.

Vím, že si teď myslíte, že jde o grizzlyho, případně o rosomáka. Ale co kdybych vám řekl, že toto zvíře dorůstá maximální délky 40 centimetrů a je zároveň nejmenší z čeledi lasicovitých?

Dnes jsme v Haines na Aljašce v přírodní rezervaci Steva Kroschela, kde se hodláme setkat s jedním z těchto malých savců, který byl odchován v zajetí. Tento nenápadný lovec je příbuzný s jezevcem, kunou lesní, norkem a dokonce i s rosomákem. Už jste uhodli, o kom je řeč? Pokud ne, připravte se na setkání s lasicí hranostajem.

Velice pomalu. - Kde je? - Počkej, jen sundám tenhle kámen. Museli jsme východ přikrýt kamenem, protože je tak silný. Jsi nervózní? Ano, může se vynořit z toho sena a pustit se do mě. - Vidím ho. - Kde je? Je úplně v rohu u té bílé věci. Podívám se.

Přímo tamhle. Tady jsi. Pojď sem. Slyšel jsi to písknutí? Zkusíme ho vylákat tím, že se na chvilku vzdálíme. Rozhodně nezkoušejte nikoho z lasicovitých nutit k něčemu, do čeho se mu nechce. Počkejte, slyším, jak tam šustí. Je to tu, je to tu.

Chce vyskočit ven. Tady je. Podívejte na něj. Je to hranostaj. Nenechte se jeho roztomilostí zmást. Tohle je pořádně nenasytný predátor. Snažím se zůstat v klidu. Neodvážím se ani hnout prstem, protože by si mohl myslet, že je to něco, do čeho se může zakousnout.

Tento droboučký tvoreček, co nám tu poskakuje, dokáže skousnout silou 25 kilogramů na centimetr čtvereční. Pro představu, člověk dokáže skusem vyvinout sílu 15 kilogramů. Myslím, že je teď někde pode mnou. Cítíš se se mnou pohodlněji? Je za mnou.

Jsem z toho nervózní, má maličké ostré zoubky. Můžete si všimnout, že má tmavou špičku ocasu, skoro až černou. Tato barva mu vydrží po celý rok. Dokonce i když mu zbělá kožíšek. Jsi tak sladký, perfektně by ses mi vešel do kapsy. Víš, kde by se ten hranostaj vyjímal? Škrábe mě po zádech. V tomto případě je nejlepší nechat zvíře, aby si na mě zvyklo.

Nechci ho vyprovokovat k útoku. Kdybych ho teď chytil, vyplašil by se a zaryl by do mě svoje malé jehličkové zoubky. Je přímo za tebou, Marku. Nehýbej se, nehýbej se. Nech ho, ať se vrátí. Nechám ruce nízko u země... Je pod tebou. Je to v pořádku, neboj se.

Tamhle, přesně tam. Tento tvoreček je jako kolibřík mezi savci. Jeho srdce udělá 800 tepů za minutu. Když je v klidu, udělá 300 tepů za minutu. To je šílené. Tento mrňousek tu pobíhá a jeho srdce dělá... Představte si to, 800 tepů za minutu. V divočině je hranostaj neuvěřitelným predátorem. Když najde myší noru nebo hnízdo hrabošů, vtrhne tam a je mu jedno, jestli jsou dospělí nebo mláďata – sežere všechno, co mu přijde do cesty.

Potom převezme vládu nad doupětem a zabydlí se v něm. Budu k vám upřímný, nevěřím, že existuje šance, že bych si ho mohl pochovat a ukázat ho v klidu na kameru. Chtěl bych pro vás udělat více záběrů hranostaje, protože je naprosto rozkošný, takže jsem s sebou vzal GoPro se stabilizátorem. Když budu hranostaje sledovat, podaří se mi ho dobře zabrat.

Připraveni? Snažím se hranostaje sledovat zblízka. Rád bych, aby vylezl na kameny. Skoro mu nestačím a nemůžu ho dostat ho do záběru. Máš ho pod nohou. Teď vylezl, máš ho na botě. Počkáme.

Kam se ten hranostaj poděl? Nikdy nevíš, ze které díry vyskočí. Je to tu. Je na mříži, jdeme na to. Je tak rychlý. Je jako malý ninja. Úžasné. - Paráda. - Máš to? Ano, je to asi nejlepší záběr, co dnes zvládnu udělat.

Pořádně jsem se zapotil. Bylo úžasné strávit odpoledne hraním si na schovávanou s hranostajem. Jsem Kojot Peterson. Buďte odvážní, zůstaňte divocí. Uvidíme se u dalšího dobrodružství. Tady je. Ještě jeden záběr. Pokud se vám líbilo setkání s tímto zástupcem lasicovitých, podívejte se na video, kde jsem vylezl na strom, abych se setkal s kunou lesní.

A nezapomeňte odebírat a přidat se tak ke mně a mému štábu při dalším dobrodružství.

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Vždycky když vidím hranostaje, tak mám asociaci s pojmenováním "tryskomyš" :-) , protože to je bezpochyb pořádně "naspeedovanový" tvoreček ;-)

80