Kojotův medvídekBrave Wilderness

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:70
Počet zobrazení:6 685

Kdo by si nepřál pomazlit se někdy s měkoučkým medvídkem? Kojot nám jednoho takového chlupáčka představí a vysvětlí nám, proč bychom to neměli v žádném případě dělat.

Přepis titulků

Jsem Kojot Peterson. Tohle je medvěd baribal. Vypadá roztomile, ale řeknu vám, že je to pořádný řízek. Jedním z nejrozmanitějších míst, kde najdete divoké tvory, je Montana. Najdete zde všechno od ryb a slepic až po nejsilnější predátory Severní Ameriky. I když je většinou uvidíte jen z dálky, dobrodruzi se občas s některými z nich střetnou tváří v tvář. Dnes máme šanci spolupracovat s Buckeym, sedmiměsíčním mládětem baribala bez matky, které nyní vyrůstá v zajetí a slouží jako velvyslanec svého druhu.

Nelze popřít, že Buckey je naprosto rozkošný jako všechna medvíďata. Stává se, že na podobné narazíte během procházky. A i když selfie s medvídětem vypadá jako životní šance, musíme vám připomenout, že nehledě na to, jak moc jsou rozkošná, nikdy se k nim v divočině nepřibližujte. Pojďme trochu blíž a podívejme se na toho jedinečného medvěda.

Je to velice zvědavý méďa. Vidí moji kameru a říká si: "Co to je? Dá se to jíst?" Odpověď je samozřejmě ne. Když koukáte na tohoto medvěda, říkáte si: "Je tak rozkošný!" A možná, když ho uvidíte v přírodě, pomyslíte si: "Dobře, půjdu k němu blíž a pořádně si ho prohlédnu." To je ale opravdu špatný nápad.

Jen velmi vzácně potkáte medvídě, jehož matka mu není nablízku. Nejčastěji bývají lidé napadeni matkou, protože se přiblížili k jejímu mláděti. Mysleli si, že je mládě opuštěné nebo se prostě přikradli, aby si mohli mládě pohladit. Toto medvídě je možná rozkošné, ale stále mu musím prokazovat respekt. Když se vzepne na zadní, je z něj hrozivý malý predátor.

Medvěd baribal má spoustu barev. Tento je černý, ale můžete vidět, že má na zádech kusy hnědé srsti. A ty nadýchané chomáčky, co vidíte, to mu vypadává letní srst a začíná mu rašit zimní srst. Černý baribal vypadá, že má dozlatova opálený čenich. Na Buckeym můžete vidět, že mu už začaly vyrůstat odlišně zbarvené chlupy. Medvěd baribal je nejmenší druh medvěda ve Spojených státech a Severní Americe.

Převyšuje ho samozřejmě grizzly a na severu polární medvěd. Zajímavým rozdílem mezi baribalem a grizzlym je, že grizzly má na zádech svůj slavný hrb. Baribal ho nemá. Lidé často zaměňují hnědou nebo skořicovou verzi za grizzlyho. Baribal ale nedorůstá velikosti grizzlyho. Nejrychlejší způsob, jak poznat medvěda baribala, je hledat hrb na jeho zádech.

Bez hrbu to není grizzly. Medvěd této velikosti je vnímavý vůči predátorům. To, že je to medvěd, neznamená, že ho nic nechce ulovit. Pokud po něm něco jde, třeba smečka vlků nebo grizzly, pokusí se jim uniknout vyšplháním na strom. Baribalové jsou úžasní lezci. Tento drobeček dokáže vyšplhat na vrchol stromu rychleji, než lusknete prsty. Tento medvěd se dožívá v průměru třiceti let.

A to pouze v případě, že se dožije dospělosti a neuloví ho predátor. Jakmile vyroste, prakticky jediným predátorem se mu stane člověk. Vlci si s medvědem nezačínají. Grizzly občas s baribaly bojují, ale většinou to skončí tak, že na sebe řvou a předvádějí se a v podstatě říkají: "Tohle je moje území, měl by sis dát odchod." Nikdy jsem nebyl takhle blízko baribalovi. Snadno přestanete být ostražití.

Očividně je plně zaměstnán slíděním kolem. Ale pořád musím respektovat fakt, že má pěkně velké tlapy a na tlapách asi takhle velké drápy. A v čelistech má sílu jako německý ovčák. To není něco, s čím bych si chtěl začínat. Právě prochází fází přejídání se. Snaží se tedy sežrat, kolik jídla jen může, aby si vytvořil zásoby tuku na zimní spánek.

Buckey se právě teď snaží najít malé marshmallow, které jsme tu zahrabali. Tento medvěd dokáže vycítit kořist na míle daleko. Říká se, že jeho čich je šestkrát citlivější než u bladhaunda. Pokud tento medvěd hledá jídlo, jde za svým nosem, dokud ho nenajde. Medvědi milují sladké. V televizi vždy ukazují, že medvěd má rád med. A řeknu vám, že pokud někdo miluje med, je to baribal. Vyšplhá na strom, aby se dostal ke včelímu úlu, vyrve staré a shnilé dřevo a prodere se až k hnízdu.

Kdykoliv najde med, snaží se k němu dostat. Tento medvěd je všežravec, takže jí prakticky všechno od brouků a slimáků hemžících se na zemi, přes ryby, bobule a kořeny... Prakticky cokoliv, k čemu je schopen se dostat. Tento medvěd je velice zvídavý, protože jde vždy za nosem. Když necháte jídlo na dvorku nebo nezabezpečenou popelnici, přijde a začne se v ní přehrabovat.

Bohužel, nejčastěji se lidé setkávají nebo interagují s medvědem na svých zahradách. Ujistěte se, že jste zajistili víka popelnic, abyste u nich jednou nenašli Buckeyho. Dostat se takhle blízko k medvíděti bylo úžasné. Už jste někdy během procházky zahlídli baribala? Povězte mi o tom dole v komentářích.

Jsem Kojot Peterson. Buďte odvážní, zůstaňte divocí. Uvidíme se u dalšího dobrodružství. Pokud si myslíte, že to byla divoká jízda, podívejte se na další zvířecí setkání a nezapomeňte odebírat a přidat se tak ke mě a mému štábu během této řady Breaking Trail.

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tohle video je pro mě takové zlomové. Vždycky jsem si myslel, že je ten borec takový boreček, co nijak zvlášť nerespektuje tu přírodu. Prostě ukážu Vám jak mě tady pod pinzetou bodne tohle a támto, krokodýli mají třetí blánu, hele když mu dloubnu do oka, tahle želva je v hajzlu když ji chytíme, aby mě kousla atd.

Ale tady poprvé vidím, že opravdu zná ty hranice a ví co si může a nemůže dovolit. To že je to takový roztomilý drobeček a on na něj ani nesáhne, právě aby zafrajeřil, je pro mě směrodatné. :)

251

Odpovědět

Já si teda myslel, že je to obecně známý, že mláďata medvědů se samy nikdy netoulají. Ale je rozkošnej.

90

Odpovědět

Stejně se najde v US trotl kterej si bude chtít méďu poňuhňat,a pak se nebude stačit divit...ale jen krátce!

20