Krmení lenochoďátekBrave Wilderness

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:109
Počet zobrazení:8 388

V tomto díle vám Kojot naservíruje obří dávku ňuňání a áchání. Na jarní deprese a špatnou náladu jsou spolehlivým lékem rozkošná lenochodí mláďátka a Kojotův výraz nadšeného malého kluka.

Přepis titulků

Jsem Kojot Peterson. Myslím, že se všichni shodneme na tom, že lenochodi jsou naprosto rozkošní. Víte, že existují různé druhy? Pokud ne, zůstaňte s námi, protože budeme krmit lenochoďátka. Koukejte, pusinkují se. Kostarika je domovem spousty divokých tvorů. Protože se nachází mezi Severní a Jižní Amerikou, je její neotropické klima skvělým prostředím pro skoro půl milionu druhů zvířat.

I když je většina těchto tvorů děsivá, hemžící se, plazící se nebo slizká, najdeme mezi nimi asi 200 druhů savců. Ačkoliv potkat je ve volné přírodě je prakticky nemožné. Dnes se chystám navštívit Alturas Wildlife Sanctuary, která se rozkládá na pobřeží Pacifiku v přímořském městě Dominical.

Toto zařízení pomáhá se zotavením opuštěných nebo zraněných zvířat a případně je navrací zpět do divočiny. Svatyně je domovem mnoha druhů. V tomto díle hodlám své ráno strávit s velice rozkošnými mláďátky lenochodů. Čas krmení lenochodů. Když natáčíme tato střetnutí, lidé si vždy myslí, že budou zvířata bojovat.

Tohle není ten případ. Především, když jde o malé lenochody. Právě se díváte na lenochoda tříprstého a lenochoda dvouprstého. Mezi těmito druhy je několik významných rozdílů, které bychom vám teď rádi ukázali. Lenochod tříprstý má velice hrubý kožíšek, který má tmavší zbarvení, zatímco kožíšek dvouprstého je mnohem jemnější a světlejší.

Nejvýraznější vizuální rozdíl je struktura obličeje. Můžete vidět, jak moc odlišný je obličej lenochoda tříprstého. Je to nejtypičtější druh lenochoda na Kostarice a také nejslavnější ze všech lenochodů. Jeho obličej připomíná rozkošného malého mývala, má černé korálkovité oči a čumáček jako knoflíček. Když se podíváte na dvouprstého, vidíte, že má zlatavě zbarvenou srst, jeho nos, tlamička a oči mají světlejší barvu a čumáček má trochu protáhlejší.

Ahoj, Koláčku, jak se máš? Není to vtipné? Právě tě natáčíme, jsi hlavní hvězda. Oba jste hvězdy. Mohl bys mít svou vlastní show. Myslím, že se na to hodíš. Tohle je nejúžasnější věc, co jsem kdy udělal.

Krmím najednou lenochoda tříprstého i dvouprstého. Schválně, jestli by sis ještě dal. Líbí se mu moje hodinky. Líže mi hodinky. Podívejte se na to. Mohl bys to natočit? Nedaří se mu ty hodinky sníst. Pojď zpátky a dej si místo mých hodinek mlíčko. Musel jsem ty hodinky mít od mléka, proto se rázem staly středem pozornosti.

Dokážou na posezení spořádat dvacet stříkaček mléka. Máš mléčný knírek. A je to. Líbí se ti to? Dalším významným rozdílem mezi nimi je struktura prstů. Lenochod tříprstý má na předních tlapkách tři prsty.

Jsou spojeny dohromady a fungují jako hák, když se lenochod věší na strom. Dvouprstý je schopen hýbat svými prsty nezávisle na sobě a jeho neosrstěné tlapky mu slouží k držení a manipulování s jídlem. Oba druhy jsou stromové, což znamená, že většinu času tráví na stromech. Na zem slezou jedině tehdy, pokud se chtějí přesunout ze stromu na strom nebo jednou za sedm dní, kdy potřebují na záchod.

Takže si celých sedm dní sedíte na stromě a jíte listy, ovoce a květy a pak si slezete dolů ulevit. Když jsou nahoře ve větvích, jsou dost samotářští s výjimkou samiček s mláďaty nebo během období říje. Když se podíváte do korun stromů a je tam lenochod, který je v klidu, vypadá úplně jako termitiště nebo kopa listí. Díky této kamufláži se dokáží skrýt před predátory.

Jakožto noční tvor lenochod dvouprstý tráví celé noci hledáním listů a ovoce pod rouškou tmy. Avšak lenochod tříprstý je denní tvor. Tráví čas na denním světle a hoduje převážně na listech. Ale Koláček s Karamelem, kterým je teprve pár měsíců, konzumují převážně mléko. Podívejte na něj.

Koláček usnul okamžitě po svém raním kozím mlíčku. Za svůj život jsem udělal hodně úžasných věcí, ale žádná z nich nepřekoná krmení rozkošných malých lenochoďátek. Jsem Kojot Peterson. Buďte odvážní, zůstaňte divocí. Uvidíme se u dalšího dobrodružství. Koláček s Karamelem mají před sebou pěknou budoucnost. Za pár měsíců se vrátí zpět do korun stromů, kde budou žít lenochodím životem.

V Altuře žije mnoho zvířat, která také vyžadují láskyplnou péči. Pro ta, která se nevrátí zpět do pralesa, se toto úžasné zařízení stane stálým domovem, kde se o ně každý den starají skvělí zvířecí experti. Sníte o krmení lenochoďátek? Pokud ano, mám pro vás dobrou zprávu.

Alturas Wildlife Sanctuary vítá nové dobrovolníky, kteří by pomohli se záchranou, zotavením a vypuštěním nádherných kostarických zvířat. Pro více informací, jak se stát členy týmu, navštivte jejich stránky alturaswildlifesanctuary.org. Pokud myslíte, že jsou lenochodi sladcí, podívejte se, jak jsem strávil snídani s malým tukánkem. A nezapomeňte odebírat a přidat se tak ke mě a mému štábu během této řady Breaking Trail.

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

wow další díl odvážné divokosti s kokotem pítrsonem!

25

Odpovědět

Je jedno jak velký drsňák jste. Můžete od rána do večera mlátit manželku nebo naopak konat noční spravedlnost v ulicích města.

Ale jak dojde na tohle, tak se prostě musíte roztéct :D

121

Odpovědět

Vidím lenochoda, dávám 5 hvězdiček. :)

80

Odpovědět

Ach jo, furt samé zvířátka, jakoby bylo v bedně toho málo. Horší jak na Nově. Ještě přidejte víc té politiky a bude to bomba. Ale když se dívám na tu zvířátkovou sledovanost, tak tady asi pláču na špatném hrobě. Já jen, jestli tím musí být potapetovaná celá stránka a nemohl by tu být taky po sto letech třeba nějaký webseriál. :/

319