Chundelatý skokanBrave Wilderness

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:94
Počet zobrazení:7 346

V dnešním díle pocházejícím z Kojotovy rané tvorby se můžeme pokochat detailním pohledem na krásnou severoamerickou kočkovitou šelmu a Kojotovým výkladem o ní. Seznamte se s roztomilým, ale i dost nebezpečným rysem červeným.

Přepis titulků

Dnešní díl bude úžasný. Představíme vám skokanské a lezecké dovednosti rysa. Připravte se, tato kočka je jako z pružin. Právě se díváte na exemplář rysa. Je to nejpřizpůsobivější zvíře ve Spojených státech. Na toto zvíře narazíte kdekoliv od Maine až po jih Kalifornie. Žije skoro v každém státě. Možná ho právě máte na zahradě, a ani o tom nevíte.

Podívejte na jeho ocas. Jmenuje se podle svého malého krátkého ocasu. Pokud ocas zvedne, je zespodu úplně bílý. To umožňuje koťátkům sledovat za šera jejich matku a neztratit se. Rysí samice jsou opravdu skvělé matky. Starají se o mláďata, dokud nejsou schopna sama lovit. Podívejte, jak má velké tlapy. Díky nim může rys snadno chodit sněhem, šplhat na stromy a lézt po skalách.

Když se na něj podíváte, je jako kočka na pérku. Na uších má malé trsy chlupů. Slouží mu jako prodloužené fousky, které mu pomáhají slyšet a vnímat. Dokáže být velice nenápadný. Podívejte, jak je rychlý. Dokáže se skvěle maskovat. V travnatém terénu nebo uprostřed lesa dokáže rys splynout s prostředím a kompletně zmizet.

Pokud nechce být viděn, věřte mi, že na něj v přírodě nenarazíte kromě vzácných případů, kdy jste ve správnou chvíli na správném místě. Jako většina koček i rys přepadává kořist ze zálohy. Vždy se přikrčí a vyčkává třeba na králíka, veverku, občas i na něco většího, třeba jelena. Potom udělá výpad, bleskurychle se zatne drápy a jde oběti po krku. Jakmile se dostane k hrdlu, zasadí smrtelnou ránu a má jídlo. Je úžasné být tady a sledovat, jak rys skáče nahoru a dolů.

Veškerá jeho síla se soustřeďuje v zadní části těla. Neskutečnou silou dokáže vyskočit až 3,5 metru vysoko. Takže kdybych stál rovně a tento rys by měl chuť, odrazil by se od tohoto okraje a přeskočil mě. Dost impozantní na takhle malou kočku. Ve Spojených státech nejsou rysové až tak velcí. Ale i tak byste jim měli dopřát patřičný respekt. Být takhle blízko rysovi byl úžasný zážitek.

Důvod, proč jsem mohl s tímto zvířetem pracovat, je, že Bob je chovný exemplář svého druhu. Už jste viděli rysa v přírodě? Napište mi o tom do komentářů. Jsem Kojot Peterson. Buďte odvážní... Pojď sem. ...zůstaňte divocí. Uvidíme se u dalšího dobrodružství. Zase někdy, Bobe.

Pokud se vám dobrodružství líbilo, mrkněte na další zvířecí setkání. A nezapomeňte odebírat a přidat se tak ke mně a mému štábu během této řady Breaking Trail.

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět


Odpovědět

Aww :)

70

Odpovědět

Chvilku mi trvalo, co má jméno "Rys" společného s délkou jeho ocasu. :D

30

Odpovědět

Kokot Pýtrsn by mohl natočit jak rys údajně skolí jelena.

89

Odpovědět

Pro info: Jelen má 200Kg. Rys 20kg. Jen parožím by mu natrhl koule.

55

Odpovědět

+nevimjmeno2A co takový medojed váha do 15kg a skolí cokoliv....

123

Odpovědět

"Deer", nemusí nutne znamenať samca jeleňa a on tam nijako nešpecifikoval, o aký druh sa jedná. V USA žijú aj menšie druhy jeleňov, niečo ako srnce a s takým si rys naozaj dokáže poradiť. V našich podmienkach už boli prípady, keď hladný rys skolil aj diviaka, hlavne v hlboko snehu. Ale prvoradé je bez akýchkoľvek vedomostí sa vtipnou vulgárnosťou snažiť zosmiešňovať ľudí, ktorí narozdiel od teba vedia o čom hovoria, však?

180

Odpovědět

+MuffiA kde je ta vulgarita, btw kolouch má od 70-110kg první rok a deer v en oprovdu má mnoho významů.

12

Odpovědět

+AlennVulgarita je v príspevku, na ktorý som reagoval, citujem: "Kokot Pýtrsn".

50

Odpovědět

+Muffiaha, internet ...

12

Odpovědět

+AlennProč se vůběc snažíš něco takovému kokotu vysvětlit? Očividně o vzdělání nestojí a jediné co dokáže je čumět do bedny a nadávat. Zkrátka hloupej zůstane hloupej.

20