Obří mořský slimákBrave Wilderness

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 26
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:79
Počet zobrazení:9 822

Kojot nám dnes představí obřího plže z čeledi zejovitých, Aplysia vaccaria, kterého s sebou již kdysi vzal do Conanovy talk show. Je až s podivem, že tento největší mořský slimák na světě nemá český název. V angličtině se mu doslova říká černý mořský zajíc, protože jeho tykadla připomínají zaječí uši (autor názvu měl nejspíš velice bujnou představivost).

Přepis titulků

Ano? Máš ho? Pojď, pojď, pojď! Přímo tady. Je obrovský. Panebože, ten je obří. - Můžu ho vzít do ruky? - Můžeš. Páni, podívejte. Dobře, jdu na to. Panebože, je tak slizký. Žádný jiný ekosystém na planetě není tak proměnlivý jako slapová jezírka.

S každým přílivem a odlivem se o skály roztříští nové vlny, které místní rostliny a živočichy přemístí. Podél kalifornského pobřeží se dá najít spousta tvorů, pokud ovšem víte, kam se dívat. Tady je malý krab pobřežní. Mám ho. Nedostatek krabů v těchto slapových jezírkách rozhodně nehrozí. Pohyb zdejším terénem může být dost náročný, protože většina kamenů je mokrá a kluzká. Pro mě byl jednou z nejhorších věcí během natáčení Beyond the Tide terén.

Nedělají mi problém bažiny ani pouště. Tady jsou pouze skály a sliz. Vše je tu pokryté vrstvou... Myslím, že je to nějaký druh řasy. Musím dobře zkoordinovat oči a nohy, protože během hledání různých tvorů mi může při každém kroku podklouznout noha a tyto skály jsou dost ostré. Je snadné se tu zranit. Vsadím se, že pro tebe, Marku, je to ještě těžší. Zrovna tu balancuješ na kamenech, abys mohl filmovat.

Ukaž to všem doma. Není to snadné, že? - To není. - Dobře, pojďme tudy a uvidíme, co najdeme. Pozor kam šlapeš. Vždyť to říkám. Většinou mi hledání zvířat v terénu docela jde. Občas se k nám ale přidá odborník, aby nám pomohl s nalezením druhů, které se hledají opravdu těžko. Dnes jsem tu s expertem na slapová jezírka Aronem Sanchezem, který strávil celý život prozkoumáváním kalifornských jezírek.

Naším cílem je najít obřího mořského slimáka. Dobře, Arone, nacházíme se ve slapových jezírkách a hledáme slimáky. Po čem bych se měl dívat? Tito slimáci se nedají přehlédnout. Jsou to největší mořští slimáci na světě. Přicházejí sem, aby se spářili a nakladli vajíčka. Když říkáš největší, myslíš tím, že mají deset až patnáct centimetrů, nebo jsou větší? Bavíme se tu asi o 80 centimetrech.

- Třičtvrtěmetrový slimák? Ten se vážně nedá přehlédnout. - Přesně. Dobře, dejme se do hledání. Začali jsme s pátráním a já si byl jistý, že na nějakého obra narazím. Pokud jsou tak velcí, jak říkal Aron, snadno je uvidím. Že ano? Ahoj. Už hledáme 45 minut mezi vrstvami kamenů. Aron říkal, že to bude snadné, ale nic jsme nenašli. Pokračovali jsme s hledáním mezi zubatými výstupky, v trhlinách, v po kolena hlubokých jezírkách, dokonce i pod kameny.

Řekl bych, že nemáme šanci nějakého slimáka najít. Blíží se příliv. Ano, přichází v nejlepší dobu. Vše, co jsem našel byli samí krabi. Poustevníčci, krabi pobřežní, fialoví krabi, ale žádní slimáci. Se stoupajícím přílivem to vypadalo, že je naše pátrání po mořských slimácích u konce. Ale pokud někdo ví, jak tyto tvory najít, je to rozhodně Aron. Hledám, hledám.

Žádní slimáci. Ano? Máš ho? Pojď, pojď, pojď! Přímo tady. Je obrovský. Panebože, ten je obří! Páni, kámo. Ano! Tedy, to byla pořádná pátračka. A tady je! - Můžu ho vzít do ruky?

- Můžeš. Je to bezpečné. - Nevypustí inkoust? - Je trochu slizký, ale toť vše. Páni, podívejte. Dobře, jdu na to. Panebože, je tak slizký. Podívejte na toho slimáka. Můj bože, je dost těžký. Pane jo, řekl bych, že bude mít tak pět kilo. - Je hodně velký, Arone? - Je to pěkný kousek, to ano. Jeden z těch větších.

Nechám si ho přelézt přes ruku a uvidíme, jestli se úplně natáhne. Bože, je tak slizký. Pověz nám o něm něco, Arone. To, co ti teď omotává kolem ruky, je jeho svalnatá noha. - Používá ji k pohybu. - Cítím, jak mi svírá ruku. Úplně cítím, jak mi jí obtáčí. Dokonce cítím jeho malý jazyk. - Nekouše, že ne? - Ne, tento chlapík je vegetarián. Většinou jí řasy a chaluhy. Má vnitřní krunýř, uvnitř kterého má orgány, že? Má vnitřní krunýř, který je jemný a tvořen bílkovinami.

Přesně ten chrání jeho nožní výčnělky zvané parapodia. Vidím, že není možné, abys ho jen tak přehlédl. Přiznám se, že jsem se bavil s Markem a doslova jsem řekl: "Opravdu pochybuji, že najdeme nějakého slimáka." Vše, co jsme dnes viděli, byli jen krabi a malí zejové kalifornští. Mohli bychom ho ukázat. Není jeden tamhle? Zkusíme je porovnat. Máš jednoho zeje kalifornského? Je úžasné porovnávat obřího černého slimáka s mnohem menším zejem kalifornským.

Oběma se říká mořští zajíci kvůli jejich tykadlům na hlavě trčícím do prostoru. Vypadají jako zaječí uši. A to jsem myslel, že ten hnědý zej je velký. Mezi těmito dvěma druhy je zcela zjevný rozdíl. Páni, ten je skutečně masivní. Váží kolem pěti kilo, a když se natáhne, měří přes půl metru. Je to šílené.

Navíc je neskutečně kluzký. Je dost těžké ho udržet. Mám teď ruce a dlaně pokryté slizem. - Je jedovatý? - Ne, není. Dobře, takže mě nemůže ohrozit. Tento slimák nekouše a není jedovatý, je jen slizký a vypadá jako mimozemšťan. Jak se vlastně brání proti predátorům? Nemá tolik predátorů jako zej kalifornský. Nejspíš kvůli velikosti. V podstatě zůstane ležet na místě mezi kameny, kde zůstane perfektně ukrytý. Neumím si představit, co by ho chtělo sežrat.

Je úžasné, jak je tento slimák obří. Řekl jsi mi: "Pojďme ven. Pojďme chytit obřího slimáka." Prostě jsem ti nevěřil, že můžou dorůst přes půl metru. Než jsem toto zvíře vzal do rukou, nebo spíš na ruku, nevěřil jsem tomu. Tohle je naprosto úžasné. Arone, moc ti děkuji, že jsi nás vzal prozkoumat slapová jezírka v San Pedru. Myslím, že není pochyb, že tohle je pořádný mořský černý slimák. Jsem Kojot Peterson.

Buďte odvážní... zůstaňte divocí. Uvidíme se u dalšího dobrodružství. Opatrně jsme tyto slimáky vrátili do jejich přirozeného prostředí a sledovali, jak se pomalu vracejí do divočiny. Je třeba říci, že tito tvorové jsou prapůvodní živočichové. I když vypadají naprosto bizarně, jsou důležitou součástí slapového ekosystému. Podívejte se na některé Aronovy fotografie slapových jezírek na jeho instagramu @Waterbod nebo na jeho stránkách waterbodymedia.com.

Pokud se vám toto dobrodružství líbilo, podívejte se na mé blízké setkání s vodnářem dvoubarvým. A nezapomeňte odebírat kanál Brave Wilderness a přidat se tak ke mně a mému štábu během této řady Beyond the Tide. Není o tom pochyb, tohle je nejjedovatější had, jakého jsem kdy držel.

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

jako mořský zajíc (králík) označováno povícero mořských zadožábrých. u některých (např. Jorunna parva) je ta podobnost očividná.
https://www.youtube.com/watch?v=gwz6FZrgyRk

00

Odpovědět

Nemůžeme ho najít jééé tady je a shodou okolností ve vedlejší kaluži je pro porovnání menší :-D
Nevím proč, ale to jeho uu ááá wow uff (alá uděláme to akční) mi dost vadí

51

Odpovědět

ty nahraný úvodní odchyty jsou tak trapný Kokote Pítrsone

38

Odpovědět

k***t peterson opet v akci :DD 9/10

213

Odpovědět

4:20 to, prečo každý klikol

14