Michio Kaku o civilizacích ve vesmíru

Thumbnail play icon
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:881
Počet zobrazení:15 694
V minulém roce vystoupil na konferenci GCF (Global Competitiveness Forum) v Saudské Arábii teoretický fyzik Michio Kaku. Promluvil na téma "Kontakt z vesmíru", ke kterému se vyjádřilo vícero lidí. Michio je nejen opravdu chytrý člověk, ale také fanda sci-fi žánru. Během deseti minut shrnul, jaká jsme civilizace, jaké civilizace hledáme ve vesmíru a proč k nám inteligentní život z hlubokého vesmíru ještě nepromluvil. Jsme svědky počátku nové civilizace, ale o tom už se více dozvíte ve videu. - SETI projekt se snaží zachytit zvuky z vesmíru a pomoct můžete i vy se svým počítačem. - Buck Rodgers a Flash Gordon jsou sci-fi postavy. - Biliarda (quadrilion) je hodnota 10 na 15. - Q jsou hyperinteligentní postavy ze Star Treku.

Přepis titulků

Mockrát vám děkuji. Dnes vám chci otevřít mysl. Otevřít mysl možnosti, že jednou navážeme kontakt. S inteligentní civilizací z vesmíru, která může být tisíce, miliony let napřed v technologii. Bavíme se tady o satelitech na oběžné dráze - Kepler, Corot. Snažíme se identifikovat ve vesmíru dvojčata planety Země. Zažijeme existencionální šok, až se podíváme na oblohu a budeme vědět, že zde, zde a zde jsou dvojčata Země.

Tohle je moje nová kniha, Fyzika budoucnosti, ve které píšu o roce 2100. Nechte mě říct mou předpověď. Ta zní, že někdy v polovině století bychom mohli navázat kontakt s inteligentní civilizací z vesmíru. Proč si to myslím? Protože i když se tady bavíme, tak satelity Kepler a Corot identifikují stovky exoplanet ve vesmíru.

Prozatím jich identifikovaly pět set. První dvojčata planety Země jsou právě identifikovány. Možná mají kapalné oceány. Možná mají organické chemikálie. Možná mají aminokyseliny. Možná i mají život. Tohle jsou cíle vědce, který hledá známky života ve vesmíru. Ale pak nastává otázka.

Pokud najdeme ve vesmíru mikrobický život, tak ten není moc zajímavý. Ale projekt SETI dostal infúzi prostředků. Můžou nyní analyzovat tisíckrát více hvězd než dřív. A SETI chce odposlechnout inteligentní rozhovory ve vesmíru. Já jsem fyzik. Když my, fyzikové, hledáme mimozemské civilizace, nehledáme zelené mužíky. Hledáme energii.

Spotřebu energie. Hledáme civilizace typu 1, typu 2 a typu 3. Civilizace typu 1 ovládá energii celé planety. Ovládají počasí. Ovládají oceány. Ovládají sopky. Ovládají zemětřesení. Buck Rodgers a Flash Gordon jsou příklady civilizace typu 1, planetární civilizace ve vesmíru.

Civilizace typu 2 ovládá výkon hvězdy. Hrají si s hvězdami. Jsou nesmrtelní. Nic známého naší vědě nemůže zničit civilizaci typu 2. Doby ledové můžou být upraveny. Meteory a komety můžou být odkloněny. Dokonce ani úmrtí jejich slunce není problém.

Můžou svou planetu přesunout, znovu zažehnout svou hvězdu nebo prostě najít novou hvězdu ve vesmíru. Tohle je civilizace typu 2. Typický příklad civilizace typu 2 pochází ze science-fiction. Federace planet. Star Trek by byl typickou civilizací typu 2. A pak tady máme typ 3. Civilizace typu 3 je galaktická. Ovládají energetický výkon celé galaxie.

Tohle je pro mě opravdu zajímavé. Protože civilizace typu 3 by mohla ovládat Planckovu energii. Planckova energie je energie, při které se stává vesmír nestabilním. Vesmír se při Planckově energii začne vařit. Planckova energie je biliardkrát větší než Velký hadronový urychlovač. A možná brány, červí díry, dvířka a portály do jiných dimenzí se otevírají civilizaci typu 3. Takže máme typ 1, který je planetární. Typ 2, který je hvězdný.

A typ 3, který je galaktický. Ale jednou jsem mluvil v Londýně a malý chlapec ke mně přišel, asi desetiletý, přišel ke mně a říká: "Profesore, vy se pletete." "Existuje ještě typ 4." Tak jsem se na toho malého otravu podíval a řekl jsem mu: "Buď zticha, chlapče.

Proč si nejdeš hrát na silnici? Támhle je pěkná křižovatka." A on mě pořád otravoval: "Vy se pletete, profesore. Ještě je typ 4." A já mu řekl: "Podívej, máme planety, hvězdy a galaxie. Nic víc. Nic jiného není. Tohle jsou jediné možnosti pro pokročilé civilizace." A on pořád říkal: "Pletete se, existuje typ 4! Energie kontinua." Fanoušci Star Treku ví, že energií kontinua je Q.

Existuje něco za galaxií. A to je temná energie. Existuje zdroj energie za samotnou galaxií. Tvořící 73 % celého vesmíru. Temná energie. A pak nastává otázka. Jestli začneme prohledávat vesmír a hledat pokročilé civilizace, proč s námi nemluví?

Proč nepřiletí tady do Saudské Arábie a neřeknou, že přichází v míru? Můj pohled na věc je takový - pokud jdete po silnici a vidíte mraveniště, půjdete za nimi a budete jim nabízet korále? Nebo nukleární energii? Volat si jejich vůdce? Možná jen na několik z nich šlápnete. Možná nejsme tak zajímaví. Rád bych to tedy uzavřel. Jaké lekce si z tohoto můžeme vzít?

Zaprvé - toto má teologické důsledky. Giordano Bruno byl zaživa upálen před 400 lety, v roce 1600, protože říkal, že ve vesmíru existují další civilizace. Protože jestli tomu tak je, tak se katolická církev ptala: "Mají papeže? Kolik je ve vesmíru papežů? Tisíc? Milion? Miliarda papežů?

Kolik je ve vesmíru svatých" Děsila je představa miliard svatých. Miliard papežů ve vesmíru. Než aby přemýšleli o miliardě papežů, tak radši Giordana Bruna upálili. Co to pro nás znamená? Co jsme my? Jsme typ 1, který ovládá energii planety? Jsme typ 2, který ovládá energii hvězdy? Jsme typ 3, který ovládá galaxie?

Který mění strukturu vesmíru a času? Ne. My jsme typ 0. Získáváme energii z mrtvých rostlin, nafty a uhlí. Ale vemte si kalkulačku. Jak dlouho nám potrvá, než se staneme typem 1? Odpověď zní 100 let. Okolo roku 2100 se staneme civilizací typu 1. A již nyní vidíme počátky změny.

Co je to internet? Internet... je telefonní systém typu 1. Jsme poctěni možností vidět zrození telefonního systému typu 1. Co je to Evropská unie? Evropská unie je počátek ekonomiky typu 1. Proč tady dnes jsme? Vidíme zrození ekonomiky typu 1.

Co je to fotbal? Fotbal je počátek sportu typu 1. Běžte na internet. Jaké jsou nejběžnější jazyky na internetu? Na prvním místě je angličtina. Na druhém je mandarínská čínština. Vidíme počátek vzniku jazyka typu 1. Co je to rock'n'roll? Počátek kultury mladistvých typu 1.

Co je to Chanel a Gucci? Počátek módy typu 1. Věřte mi, že jsme právě svědky největšího přechodu v historii lidské rasy. Přechodu z typu 0 na typ 1. Nynější generace má privilegium vidět počátky zrození nové civilizace - typu 1. Planetární.

Planetární energie, planetární ekonomika, planetární prostředí. Na závěr bych rád věnoval svůj komentář Giordanu Brunovi, který před čtyřmi sty lety řekl, že existují planety ve vesmíru. Každý týden... každý týden objevujeme novou planetu, která obíhá kolem jiné hvězdy. Říkám tomu Brunova pomsta. Děkuji.

Komentáře (138)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Velmi zajímave video!!!

01

Odpovědět

Všechna tato témata jsou popisována v knize Michio Kaku: Fyzika budoucnosti, vřele doporučuji!

20

Odpovědět

Video nejde spustit..:-/

112

Odpovědět

Velmi cerstve a napadite vnimanie sveta vokol a da sa s nim lachko ztotoznit. U mna zabodoval svojou logikou, zaclenenim nas do vesmirnej dialnice a zovseobecnenim problemov.

251

Odpovědět

Trochu si protiřečí s tím co napsal na konci knihy "Alternativní světy", tam napsal, že přerod na civilizaci typu I pobíhá už teď a ne, že skončí až v 2100.

S globalizací naprosto souhlasím, pokud nezačneme spolupracovat jako jeden demokratický národ nikdy se z téhle planety nehneme.

209

Odpovědět

To ano ale najskor by sme sa museli zbavit toho co nas zdrzuje a vracia spat. A to su najma nabozenstva a tuzba po moci.

241

Odpovědět

Však to tak říkal, kde je řečeno, že ten přerod bude z roku na rok? Prostě začal a skončí okolo roku 2100. Přece jen, kde jsme byli před 100 lety a kde jsme teď? S těmi 100 lety to tak nějak bude...

270

Odpovědět

Michio Kaku je pán kapitán, odporúčam prečítať každú/ktorúkoľvek jeho knihu. Zároveň úprimne ďakujem za preklad... ale tie sra*ky čo tu chvíľami prezentuje, o EÚ, Chanel a *Gucci sú čisto na 1. spropagovanie vedy 2. platená reklama pre sponzorov. Bohužial dnešná veda by sa bez sponzorov nepohla a na spropagovanie vedy treba niekedy použiť metódy bulváru. Podobne ako CERN hľadá "božskú časticu" alebo keď Jerry Pournell presvedčoval Reagana o dôležitosti vytvorenia protiraketového dáždnika, čím sa nakopol vesmírny výskum.

214

Odpovědět

Ani se mi nechce verit, ze je to profesor fyziky. Takovej s**t. Myslel jsem, ze takhle muze mluvit leda politik a demagog, ale bud se mejlim, nebo se to potvrzuje.

2462

Odpovědět

Anitglobalista: Globalizmus je nevyhnutný a prirodzený...Civilizácie neriadia abstraktné mocné a nemilosrdné entity/finančná oligarchia ( a už vôbec nie politici ), ale obyčajný vzdelaný a mocný ľudia ( fin. oligarchia ), ktorý riadia svoje spoločnosti tak, aby boli ziskové... sú ziskové len z toho dôvodu, že je po službe či produkte dopyt ... Navyše finančnú fin. oligarchiu, nielen že ovplyvňuje neustály a nepredvídatelný vývoj trhu, ale taktiež morálne správanie spoločnosti. Aktuálna fin. oligarchia tu nebude večne a vystrieda ju úplne nový typ oligarchie, ktorý bude opäť ovplivňovaný vývojom civilizácie a jej morálnych postojov.... Oligarcha si nepraje vojnu o nič viac ako vy alebo ja, ale nemôže si dovoliť stá miliardové straty... je to biznis a ten sa musí hýbať a aj ked je to nechutné, takto je momentálne nastavený systém, ktorý sa nedá vymeniť zo dňa na deň.... ani v prípade, že máte ročne 700 mld. €... globalizácia je super vec a aktuálny stav nieje ideálny, ale to nebol nikdy :)

192

Odpovědět

Velmi hezky mluvil o vesmírných civilizací, ale na závěr mi došlo že obhajuje globalizaci. Pokud přechod civilizace povedou takový týpci jako von Runpoy, Merkozy a Barroso budem NULOU ještě dlouho...

206

Odpovědět

Libi se mi jak skoro kazdy kdo se tady "vyjadril" k tomuto videu ma minimalne 3 doktoraty z fyziky a dalsich ved xD On pouze prednesl to, co si mysli. Vase radoby chytracke reci jak nesouhlasite, jak je to jinak a bla bla bla opravdu nikoho nezajimaji :) Pochybuji, ze kdokoliv z vas by zvladl vyplodit svou vlastni teorii o tom jak to asi ve skutecnosti je a jeste by ji zvladl prezentovat na nejake vedecke udalosti.

Navic vsimli jste si snad nekde ze by tam rekl neco ve smyslu TAK TO PROSTE JE !?!

239

Odpovědět

Michio Kaku na to kápl. Neuvěřitelně se mi ta jeho teorie líbí :-)

205

Odpovědět

Nebudu mu upírat vědecké zásluhy... ale EU jako ekonomika typu 1??? WTF xDDD

208

Odpovědět

To co EU MĚLA být je ekonomika typu I.

280

Odpovědět

No takové sračky jako dělení civilizací,kolik je planet ve vesmíru,kolik je "bohů" jsme vymýšleli v šestnácti. Nic neříkající proslov.................................

2247

Odpovědět

"Jak se absolutně shodit neskutečnýma hovnama.." 1. sezení - úvod

194

Odpovědět

Zalays respekt. Hateři jste rádoby vědci, našprtané hovna co vůbec neví jak funguje svět, proto ani nevíte jak fungujete vy sami. Ubohá existence. Nicméně sladká nevědomost, tak aspoň držte hubu když chytrý člověk krytyzuje falešnou loutku. Je to trochu podobné tomu když by třeba hitler měl proslov a v hospodě by týpek řekl že je to sráč a vy by jste na něho vytáhli že napsal to a to a že malovat bla bla bla. Prostě historie se opakuje a my si ji opakujeme aby jsme mohli jít dál jenže vy jste ti co jí opakuhá a dál nejdou. Volte mě

180

Další