Fermiho paradox: 1. část

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:827
Počet zobrazení:20 389

Vesmír je plný milionů obyvatelných planet, což s sebou přináší vysokou pravděpodobnost existence mimozemských civilizací. Přesto jsme ale ještě nikdy nebyli svědky žádné jejich aktivity. Důvody, proč tomu tak může být, se dozvíte v novém videu z kanálu Kurzgesagt.

Přepis titulků

Jsme jediné živoucí bytosti ve vesmíru? Pozorovatelný vesmír má v průměru 90 miliard světelných let. Je v něm alespoň 100 miliard galaxií, z nichž je každá domovem 100 až 1000 miliard hvězd. Nedávno jsme zjistili, že velmi častým jevem jsou i planety, z nichž jsou celé biliony pravděpodobně obyvatelné. To znamená, že by měla být spousta příležitostí k tomu, aby se na nich vyvinul a existoval život.

Kde tedy je? Neměl by vesmír překypovat vesmírnými loděmi? Vrátíme se o krok zpět. Překlad: qetu www.videacesky.cz I kdyby v jiných galaxiích žily mimozemské civilizace, nemáme šanci se o nich dozvědět. Všechno kromě našeho bezprostředního galaktického okolí, takzvané místní skupině, se kvůli rozpínání vesmíru vždy bude nacházet mimo dosah. I kdybychom měli velmi rychlé vesmírné lodě, cesta na tato místa by trvala celé miliardy let a vedla by přes ty nejopuštěnější oblasti vesmíru.

Zaměříme se tedy jen na Mléčnou dráhu. Mléčná dráha je naše domovská galaxie. Tvoří ji až 400 miliard hvězd. To je spousta hvězd, asi 10 000 na každé zrnko písku na Zemi. V Mléčné dráze je asi 20 miliard hvězd jako Slunce. Odhaduje se, že pětina z nich má ve své obyvatelné zóně, oblasti, kde podmínky umožňují existenci života, planetu o velikosti Země.

Kdyby na pouhém 0,1 % z nich existoval život, v Mléčné dráze by byl milion obývaných planet. Počkat, to ale není vše. Mléčná dráha je stará asi 13 miliard let. Na začátku to nebylo moc dobré místo k životu, protože docházelo k častým explozím. Po jedné až dvou miliardách let se ale zrodily první obyvatelné planety. Země je stará pouze 4 miliardy let. Pravděpodobně tedy byly biliony příležitostí k tomu, aby na jiných planetách vznikl život.

Kdyby se jen na jedné z nich vyvinula supercivilizace schopná letu vesmírem, už bychom si jí všimli. Jak by taková civilizace vypadala? Existují tři kategorie. Civilizace typu jedna by byla schopná těžit ze všech druhů energie na planetě. My se na ose mimochodem nacházíme v bodě 0,73 a typu jedna bychom měli dosáhnout v příštích několika stech letech. Typem dva by byla civilizace, která by byla schopná těžit veškerou energii své domovské hvězdy.

Něco takového zatím najdete jen ve sci-fi, ale teoreticky je to proveditelné. V úvahu připadá například koncept Dysonovy sféry, obrovského komplexu, který by obklopoval Slunce. Typem tři je civilizace, která v podstatě ovládá celou galaxii a její energii. Příslušníci takto vyspělé mimozemské rasy by nám nejspíš připadali jako bohové. Proč bychom ale vůbec měli takovou civilizaci spatřit?

Kdybychom vybudovali generační lodě, které by byly s to udržet populaci při životě asi tisíc let, mohli bychom během dvou milionů let zkolonizovat celou galaxii. Zní to jako dlouhá doba, ale nezapomínejte, že je Mléčná dráha obrovská. Pokud kolonizace celé galaxie trvá několik milionů let a v Mléčné dráze jsou možná miliony, ne-li miliardy obyvatelných planet, jejichž formy života měly podstatně víc času než my, kde jsou všichni mimozemšťané?

Jedná se o Fermiho paradox a nikdo na něj nezná odpověď. Máme ale pár nápadů. Podíváme se na filtry. Filtr v tomto kontextu představuje bariéru, kterou může život jen velmi obtížně překonat. Filtry dosahují různě děsivé úrovně. Možnost číslo jedna: velké filtry existují a my jsme je už překonali. Vznik komplexního života je možná mnohem obtížnější, než bychom si mysleli.

Ještě jsme nerozluštili proces, který umožňuje vznik života, a podmínky, které jsou zapotřebí, by mohly být velmi složité. Vesmír dříve možná býval mnohem více nepřátelský a situace se až nedávno uklidnila natolik, aby v něm mohl vzniknout komplexní život. Znamenalo by to také, že jsme možná unikátní nebo alespoň jedna z prvních, ne-li úplně první civilizace ve vesmíru. Možnost číslo dva: velké filtry existují a teprve nás čekají. To by pro nás vůbec nebylo dobré.

Život na naší úrovni možná existuje všude ve vesmíru, ale je zničen, když dosáhne jistého bodu. Bodu, který stále leží před námi. Například může existovat úžasná technologie budoucnosti. Když je ale aktivována, zničí planetu. Poslední slova každé vyspělé civilizace by tak byla: "Jakmile stisknu toto tlačítko, všechny naše problémy se vyřeší." Pokud je to pravda, jsme blíže konci lidské existence než jejímu začátku.

Nebo možná existuje pravěká civilizace typu tři, která vesmír monitoruje, a jakmile je civilizace dostatečně vyspělá, je okamžitě eliminována. Některé věci je možná lepší neobjevit. Nemůžeme to ale nijak vědět. Jedna myšlenka na závěr. Možná jsme sami. Nemáme žádné důkazy o tom, že by kromě nás existoval jakýkoli život. Nic.

Vesmír vypadá pustě a neživě. Nikdo nám neposílá žádné zprávy ani neodpovídá na naše volání. Možná jsme úplně sami, uvěznění na titěrné vlhké kuličce bláta v nekonečném vesmíru. Pokud vás tato myšlenka děsí, máte správnou emocionální reakci. Když dopustíme na naší planetě dopustíme smrt života, bude to možná konec života ve vesmíru. Život možná navždy vymizí. Pokud to tak je, musíme se vydat ke hvězdám a stát se první civilizací typu tři, aby křehký plamínek života neuhasl a abychom jej šířili, dokud vesmír nevydechne naposledy a neupadne v zapomnění.

Vesmír je moc krásný na to, aby ho neměl kdo okusit. Toto video umožnila vaše podpora. Tvorba jednoho videa trvá alespoň 200 hodin. Díky vašim příspěvkům na Patreonu jich postupně můžeme vytvářet čím dál víc. Pokud nám chcete pomoct a získat vlastního opeřence, navštivte stránku Patreonu.

Komentáře (106)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak daleko za tu dobu co vysíláme do vesmíru vzkazy a nasloucháme mu, jsme vlastně dokázali komunikovat ... jak daeko náš první signál doletěl aby i s časem nutným na analýzu vzkazu a odpověd mohla být odpověď doručena někdy nedávno ? Moc daleko to není ... vyvodit tedy závěr že jsme ve vesmíru sami jen proto že nikdo z okolí neodpovídá je dost krátkozraké. My prostě neumíme komunikovat s celou galaxií v nějakém krátkém čase, ... než náš signál zasáhne okrajové části galaxie bude naše civilizace nejspíš už dávno v troskách ...

00

Odpovědět

Galactus a symbol Brotherhood of Nod opravdu pobavil.
Vesmírní Mariňáci, choďte zlehka a noste sebou těžký boltery :D

00

Odpovědět

A zase se oficíalní věda řídí radou zatloukat zatloukat zatloukat. Video plné kachen a chobotnic a nikde realistický obrázek Aštara Šerana a jeho flotily

10

Odpovědět

Jestli to třeba není tím, že to video nechal natočit právě Aštar, aby nás zmátl.

00

Odpovědět

Oficiální věda říká, že každá skupina hvězd ' tepe ' jinou frekvencí (čas plyne dokonce i v okolí Země jinak než na Zemi).

Takže tzv. paradox dvojčat dokáže vysvětlit i neexistenci jiných inteligentních forem života...

00

Odpovědět

Už konečně vím, co/kdo je to to bůh. Je to velká nas*aná kachna s ušima, která prdí oheň a z očí jí šlehají lasery..., ale těší mě, že jednou z možných budoucností je, že tou kachnou může být lidstvo. :-D

01

Odpovědět

hm

takže: toto videa je zcela mimo. ten kdo to dělal asi nechápe smysl života...
Jeto sranda jako asi sněhulák na poušti se serfem hledající pláž...

Mimíci tu jsou a byli od pradávna.. kam se poděly.? no táák lidí..
ato ani nezmínil že je hmotný vesmír (6%)a nehmotný vesmír.

Lidi by furt ovjevovaly , ale přitom nevidí pravdu před očima.
Objevovaly by vše nové , ale přitom neobjeví ani sebe...
Na vše by lepily známky typu velikost,cena,množství... ale toje jen lidský rozum a logika která má hranice, skrze srdce vede cesta do universa a k bezbřehé záři...

Bláznivý jest tento svět ve starém egyptě,tibetu a sumeru najdete odpovědi.
chcete pár mimíků? -tak zde Fotky artefaktů co zvěřejnila mexická vláda
https://www.facebook.com/jaroslav.rosa.3/media_set?set=a.10202263343985135.1073741834.1836741327&type=3

time for fun...

634

Odpovědět

Na těch artefaktech je zajímavá jedna věc: Mimozemšťané na nich vypadají přesně tak jak si je MY dneska představujeme. Šedivci ze starých sci-fi, létající talíře. Proč proboha talíře? Vždyť to je naprosto nevhodný tvar, v podstatě sběrač překážek, dokonalá brzda. I v tom prázdném vesmíru totiž je nějaký ten bordel. Proč ne jehla (nejmenší odpor) nebo sféra (minimální povrch při daném objemu). Vždyť i my jsme s tím experimentovali, a neosvědčilo se to. Ale to odbočuji, proč ti mimozemšťané vypadají tak jak očekáváme na základě popkultury? Možnosti jsou omezené:
Mimozemšťané navštěvují autory sci-fi a ti je věrně zobrazují.
Ty obrazce zachycují nějaké lidské představy, které mají archetypální, nikoli reálný základ.
Popkultura je ovlivněna těmito artefakty (a pak je ta podoba vlastně důkaz kruhem).
Jo a ještě, že nás stále navštěvují. Používají své supertechnologie k tomu, aby se utajili před našimi záznamovými zařízeními a pak to pohnojí, když se celí ukážou nějakému joudovi, který o tom pak vykládá záhadologům, jako vy. Promiňte, ale to nezní příliš věrohodně.

Jediné objevné na vašem textu je nehmotný vesmír (patrně jste měl na mysli temnou hmotu a temnou energii, a zmotal jste to. Nebo naopak něco naprosto ezoterického, co znáte jen vy a stoupenci podobných názorů-pak nevím proč by se o tom měl ve videu zmiňovat).

242

Odpovědět

+komunardee nic jsem si nepopletl...
nemají reálný základ.? ee nemyslím si ) co starý egypt.?,mezopotámie(sumér)
asirské civilizace, co indiání v americe? co petrolejové malby v austrálii, co kmeny v africe.? tibet a dlaší a další...a tak dále a tak dále.nevím co Vám mám nato odpovědět....

záznamové zařízení.: zjisti kolik oči zachytí fotonu.a najdeš tam že jsme celkem slepí...
- technologie.) směju se tomu .. joudové a záhadologové , konspirační teoretici ... nepatřím mezi ně. když si projdete fotky (muj fb profil) v archeologii a mytologii je důkazů dost, po celém světě ve všech kulturách....

kdo nechce pravdu neuvidí...dávám sem pouze malou část celku...a zdaleka nejsem sám kdo sito myslí, sám uvidíte že těch lidí bude více a více...
Ave Lásku s Vámi

416

Odpovědět

+komunardTak mi vysvětlete, co je nehmotný vesmír, a proč se domníváte, že existuje?
Také vysvětlete, co má dokládat výčet lidských kultur a děl. Nevidím tam žádnou souvislost s mimozemšťany.
V mytologii je dost důkazů, že svět zachvátila potopa, a my tu jsme jen díky chlápkovi, co naložil spoustu zvířat do lodi, a přečkal ji tam. Rozhodně je takových zmínek více, než o mimozemšťanech.
Smát se můžete, ale to není argument. Už dávno se nedíváme jen očima, a přesto vidíme méně mimozemšťanů, než dle vás vídali naši dávní předkové. Proč?
A neodpověděl jste mi na prostou otázku: Proč ti mimozemšťané z dávných dob vypadají stejně, jako mimozemšťané dnes, kdy už se s nimi nevídáme?
Argumenty typu "Víly se ukáží jen tomu, kdo v ně věří" neberu.
Kolik lidí v něco věří, není podstatné, lidé jsou schopní uvěřit, že bičováním se a upalováním jiných se uchrání před morem, ale pravda to není.
Čest práci.

172

Odpovědět

A kdo by sem proboha jezdil? Já být mimozemšťan tak sem ani nepáchnu. Vezměte si případy UFO, které se někde objevily. Většinou první co jsme udělali bylo, že jsme je chtěli sestřelit. Podle mě určitě existují nějaké jiné obyvatelné planety a jsem si celkem jistá, že oni o nás vědí, ale znova se ptám: co by tady s náma dělali? Navíc pokud jsou o několik milionů let starší než my tak my se nacházíme asi dost nízko na pomyslném vývojovém žebříčku a jediné co teď mohou dělat je čekat, až se dostaneme na nějakou vyšší, přijatelnější úroveň bytí, aby se nemuseli bát o to, že je někdo povraždí nebo je bude rozřezávat a zkoumat. Dokážete si vůbec představit, co by se asi dělo, kdyby v současné době např. nějaká vláda oficiálně potvrdila existenci mimozemšťanů? Myslím, že slova chaos a panika to vystihuje dobře. Dokud si všichni nesrovnáme priority na naší planetě, nemůžeme přece očekávat, že se vystaví nebezpečí a kontaktuje nás nějaká jiná.

83

Odpovědět

Já jakožto "biolog" nejsem zastáncem teorie, že se život vyvinul na Zemi sám od sebe. Celý proces evoluce připomíná složitý algoritmus, jakoby ho snad někdo naprogramoval, pak taky principy přenosu genetické informace a vůbec organismus jako celek je něco tak složitýho, že přestože je tu život teoreticky pár miliard let, nevěřím, že to je dostatek času na to, aby se to SAMO vyvinulo k takové dokonalosti... Myslet si, že jsme v celém vesmíru jedinečný žijící tvorové je pro mě směšná a jenom to zavání sebestředností moderního lidstva, který si myslí, že díky technice a pokroku je pánem všeho tvorstva...

154

Odpovědět

Ještě někdo zaregistroval mezi těma ufonama ve videu i Dáleka z Doctora Who ? :D

282

Odpovědět

Rok 4015:
Diskuzní forum videanemecky.ru

Tak, škoda že jsem se narodil teď, pozde na prozkoumání vesmiru, a příliš brzo na prozkoumání miliardy dalších :(.

(volně přeloženo z Unijního německého jazyka)

51

Odpovědět

To bych neřekl, právě se dělaj neustále nový průlomy, čekaj se výsledky nových experimentů, objev gravitačních vln, objev možných dimenzí, teorie strun, výsledky z CERNu, úplný překopávání našich znalostí o elementárních částic a to zdaleka není všechno, jen je toho možná tolik, že už to bereme jako samozřejmost, ale například tuším 14. 7. ? se má přiblížit sonda k Plutu, to je přece naprostá pohádka, uvidíme nejzazší okraje sl. soustavy, přistání na kometě, to je naprosto fantastickej projekt, jen si myslím, že to spoustě lidem splývá, nebo je to nezajímá ( ne že bych jim to nutil).. no zkrátka, každá doba má svoje a až čas prověří váhu různých teorií a výzkumů...

182

Odpovědět

+jirik.kskTo je sice hezky, ze existuje mrte teorii, ale zatim je nikdo nedokazal vcetne CERNu. A za svou existenci zatim v CERNu neprisli vubec na nic prevratneho.

213

Odpovědět

zde je lepší přednáška v českém jazyce na dané téma : https://youtu.be/WOY-h2kq9X8 koho téma zajímá, určitě se mu to bude líbit, uživatel Ink zde najde i odpověď na to, proč jsou vědci přesvědčeni o tom, že voda je nezbytným předpokladem života... jinak doporučuji ještě knihu "Kde všichni jsou", právě o Fermiho paradoxu, dá se najít i na ulozto, jen teda po přečtení propadnete asi drobné skepsi co se týče možných dalších civilizací ve vesmíru :)

20

Odpovědět

Kdyby se tu někdo nudil, a nevěděl k čemu udělat titulky, tak pro inspiraci :D
https://www.youtube.com/watch?t=150&v=0FsQ-v8Tec4

10

Odpovědět

Osobně mi připadá opravdu krátkozraké myslet si, že protože lidé potřebují pro život vodu a kyslík, potřebuje pro život vodu a kyslík vše, co může být tam venku.

104

Odpovědět

o dva příspěvky výše jsem dal odkaz na přednášku, kde je to vysvětleno :)

40

Odpovědět

Kurzgesagt by jste měli překládat pravidelně, je to jeden z nejlepších kanálů na Youtube. Jinak nikdy to nepochopím s pískem, podle mě jen na nějaké malé pláži někde v zapadákově musí být triliardy zrnek písku. Jinak zapomněli na civilizaci typu IV. = Bůh.

154

Odpovědět

Velký souhlas! A taky víc překládat stand-up komiky, úplně se na VČ vytratili. Přitom ve vesmíru existují :D

70

Odpovědět

Občas jsem si říkal, jestli jen nejsme hračky ovládáné nečím větším. Jestli prostě nejsme jen baráček pro panenky nějakého mimozemského něčeho. Ale asi moc hraju The Sims.

55

Odpovědět

Zase na druhou stranu je šance, že jsme fakt jen my v celém vesmíru.

47

Odpovědět

+nevimjmeno2až na to, že by to v abusurdních počtech všeho ostatního ve vesmíru nedávalo absolutně žádný smysl, mnohem pravděpodobnější je že prostě s ostatními civilizacemi neumíme komunikovat tak, aby nám rozuměli nebo aby náš signál vůbec identifikovali. To mi přijde reálnější. Vždyť ani naše schopnost naslouchat vesmíru není nijak velká, kolik vlastně procent oblohy monitorujeme, kolik jsme schopni zachytit příchozích signálů ? půl procenta, nebo dokonce celé procento ? Určitě to není sto. MY prostě ještě neumíme komunikovat ani signály hledat, to je celé ... naše technologie jsou dnes možná jak kelímkový telefon ... pořád jsme ještě opice , navíc ještě jadernými zbraněmi vyzbrojené, takže se nejspíš zničíme dřív než se komunikovat s jinými místy galaxie stihneme vůbec naučit. Zůstanou nám jen tyhle diskuse o pravděpodobnosti do kterých vstupují ještě hloupější opice s náboženskými nesmysly a tím jen dokládají jak neskutečně tupí ještě jako civilizace doopravdy jsme.

00
Další