Existuje mimozemský život?Veritasium

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 85
82 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:126
Počet zobrazení:11 497

V dnešní epizodě Veritasia se bude Derek zabývat možností existence života mimo Zemi. Touto problematikou se zabýval také známý italský fyzik Enrico Fermi, podle kterého byl pojmenovaný Fermiho paradox. Uvádí, že i přes stáří a rozlehlost vesmíru nemáme žádné známky o existenci jiného života, než je na Zemi. Existuje mnoho hypotéz, jak se s Fermiho paradoxem vypořádat, ale nejsprávnější bude asi ta, že vesmír je opravdu obrovský a dostat se z jednoho konce Mléčné dráhy na druhý by i světlu samotnému zabralo více než sto tisíc let. Se znalostí nejnovějších poznatků o expanzi vesmíru bychom také mohli usoudit, že samotný prostor začne expandovat rychleji, než je rychlost světla. Pokud nevymyslíme způsob cestování prostorem, který by byl rychlejší než rychlost světla, můžeme se začít postupně loučit s možností návštěvy vedlejších galaxií a poté i vedlejších hvězd, pokud gravitace nebude silnější. Možná tak v budoucnu nebudeme moct sledovat souhvězdí na obloze a zůstane nám jen černá nicota. Odhady jsou to skeptické a k jejich naplnění bude docházet až za miliardy let. Do té doby máme spoustu času a vezměme v potaz, jaký obrovský pokrok věda udělala za posledních sto, dvě stě let. Představme si, kam se dostaneme za pět set let, a srovnejme to například se šesti miliardami let, po kterých nám vybuchne Slunce. Máme opravdu mnoho času, ale není radno ho plýtvat, naše zkáza může čekat za dveřmi. Podívejte se proto na následující video a zjistěte, jak malicherné a malinkaté jsou problémy, jenž nás trápí. A nezapomeňte se poté do komentářů zmínit, jestli věříte v existenci života mimo Zemi, či nikoliv.

Přepis titulků

Myslíš si, že existuje život někde jinde než na Zemi? Ano, myslím. Jak to? Je to vědecky potvrzeno? Jsme tu sami, nebo je život ještě někde jinde ve vesmíru? To je otázka, kterou si lidé pokládali po tisíciletí a na kterou mají vyhraněné názory, i když neexistuje definitivní důkaz, jestli je to pravda, či nikoliv.

Myslíš si, že mimozemšťané už na Zemi byli? Lidé říkají, že už tu mimozemšťané byli a že implantují... Zapomněla jsem, jak se tomu říká, ale že prý vytvořili nějaká pole a že na Zemi něco vytvořili. Myslím si, že by Oblast 51 mohla existovat, může to být pravda. Znáš Oblast 51 a podobné věci. Mám za to, že mají technologie, které ještě nechtějí odhalit. Myslíš si, že máme technologie od mimozemšťanů?

Jo, možná jo. Mohli by s nimi sdílet informace a získávat od nich technologie. Na YouTube se o tom zdají být docela dobré důkazy, ale nevím. Viděl jsi videa s mimozemšťany? - Jo. - A vypadala přesvědčivě? Trochu jo. Nevím. Patrně tu byla stvoření, která podle starých sumerských textů přišla z nebe. Nástěnné malby a tak a sumerská civilizace.

Myslím si, že lidé věří, že nás mimozemšťané navštívili, protože si nejsou vědomi, jak rozlehlý vesmír opravdu je. Co je exoplaneta? Jak dlouhý je světelný rok? Tohle jsou věci, které musíte pochopit, pokud chcete odhadovat pravděpodobnost návštěvy mimozemského života. Co je to galaxie? Konkrétně bych nevěděl.

Je galaxie něco úplně jiného jako jiný vesmír nebo tak? Galaxie má slunce a měsíc, že ano? Galaxie je větší. Galaxie, stovky hvězd, bla bla bla? Popravdě stovky miliard hvězd. Miliardy hvězd... Jo, stovky miliard. Co to je galaxie?

Je to soubor hvězd a plynů, které drží pospolu v rámci systému vázaného gravitací. Každý světelný bod, co zde vidíte, je hvězda. Když řekneme 200 miliard hvězd, je to minimálně 200 miliard hvězd. Galaxie má napříč sto tisíc světelných let. Tyhle vzdálenosti jsou nepředstavitelné. Jeden světelný rok, nezapomeňte, má deset bilionů kilometrů. Co je to světelný rok?

Jsi inženýr. Světelný rok má tisíc let, že ano? - Světelný rok má tisíc let? - Nemá? - Asi sto padesát milionů let? - Má světelný rok? Má světelný rok. Aspoň myslím. - Je to vzdálenost. - Světelný rok? Už jsi někdy zaslechl termín exoplaneta? Ne. Ne.

Nikdy. Exoplaneta. Ne. Něco jako planeta, o které nevíme? Exo by mohlo být pro něco zkratkou. Extraterestriální planeta nebo možná extraterestriální život? Něco mimo naši planetu? Exoplaneta je jednoduše planeta, která obíhá hvězdu jinou než Slunce. Exo znamená externí, vně, vně naší sluneční soustavy. Je to prostě planeta.

Kolik jste jich našel vy? Já osobně? Já jich našel šest. Celkově teď víme o 800 planetách, které byly potvrzeny, a o dalších asi 2 000 planetách, které na potvrzení čekají, ale jsou silnými kandidáty. Planetu nevidíme přímo, vidíme její dopad na hvězdu, kterou obíhá. Pozorujeme je ze země pomocí Anglo-australského teleskopu. Pátráme po záchvěvech hvězd, jak je planeta obíhá.

Planeta obíhá a hvězda se pohybuje dopředu a dozadu. Představte si, že se díváte podél přímky jako v tomhle nákresu. Viděli byste, jak se hvězda pohybuje směrem k vám a směrem od vás. Tady vidíme, že se světlo z hvězdy zbarvuje do modra, jak se pohybuje k nám, a do červena, jak se pohybuje od nás. Velkým problémem je, že hlavním druhem planet, které s touto technikou vychýlení najdete, protože hodně závisí na hmotnosti planety, jsou planety jako Jupiter, Saturn a poté jsme se dostali k Neptunu a Uranu.

K nalezení menších planet NASA vyslala Kepler, metrový teleskop s devadesáti pěti megapixelovou kamerou. Jeho misí je pozorovat 130 tisíc hvězd v naší galaxii a hledat poklesy v jasu způsobené před nimi obíhajícími planetami. Kepler-62 je sluneční soustava s pěti planetami a tyhle planety jsou velikostí velmi podobné kamenným planetám v naší sluneční soustavě. Má hvězdu uprostřed a pak jsou tam tři vnitřní planety. Je tam zelený pás, což je obyvatelná zóna, zóna Goldilocks, ve které můžete na povrchu planet očekávat existenci tekuté vody.

Okolo Kepler-62 jsou dvě planety nacházející se v obyvatelné zóně. Pokud hledáte život okolo blízkých hvězd, měli byste začít právě tady. Existuje život mimo Zemi? To nevíme jistě. Nemůžeme říct s jistotou ano, ale pravděpodobnost je velmi vysoká. V naší galaxii je minimálně dvě stě miliard hvězd. V současné době víme, že na každou hvězdu připadá minimálně jedna planeta a to jen v naší galaxii, a ve vesmíru je více než 100 miliard dalších galaxií.

Již také víme díky vesmírné lodi Kepler, že jedna z šesti takovýchto je velká jako Země. To dělá 32 miliard potenciálních planet velkých jako Země. Ne všechny budou schopny hostit život, ale pravděpodobnost je už teď velice vysoká. Takže neexistuje žádný definitivní důkaz, že mimozemský život existuje. Ale pouhá velikost tohoto čísla naznačuje, že někde tam venku musí být. Vezmeme-li v potaz obrovské vzdálenosti napříč vesmírem, bude nejspíš trvat hodně dlouho, než budeme s jistotou vědět, že tu nejsme sami.

Tohle video bylo vytvořeno jako součást spolupráce adresující deset nezodpovězených vědeckých otázek. Odebírejte Veritasium a koukněte se na dalších devět otázek kliknutím na odkaz. Dobře. - Existuje více než jedna galaxie? - Jo, asi jo. Kolik bys tak řekl? To ti nepovím, je jich asi víc, než bych napočítal deseti prsty.

- Je jich více než sto miliard. - Sto miliard. Asi jo. - Je to šílené. - Jo.

Komentáře (69)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

na DMT se dá navázat kontakt s entitama z vyšších dimenzí... takže jo.. život jinde existuje

10

Odpovědět

Co takhle od něj přeložit - Can Silence Actually Drive You Crazy? :-)

10

Odpovědět

To jsem zrovna chtěl přeložit, ale na YouTube už to české titulky má. :(

10

Odpovědět

Odpovědi jak z "Nikdo není dokonalý" level Chanov.

160

Odpovědět

doufam, ze se odpad jako lidstvo nedostane nikdy z tehle planety...

14

Odpovědět

Ľudstvo je skazené a najlepším dôkazom, že existujú mimozemské civilizácie je, že nás radšej nekontaktujú.

03

Odpovědět

Nejsnazším vysvětlením, že nás mimozemské civilizace nekontaktují, je relativita času způsobená zakřivením časoprostoru.

Řekněme, že by nás nějaká civilizace chtěla kontaktovat. První úkolem by však muselo být, že si nastavíme "vesmírné telefony" na stejné plynutí času.

01

Odpovědět

pěkný video na uvědomění si rozměrů vesmíru
https://www.youtube.com/watch?v=17jymDn0W6U

00

Odpovědět

Hej. Jestli UFO neexistuje, tak je mi to jedno - netýká se mě to. A kdyby existovali... Tak je mi to taky jedno - nedotýká se mě to. :D
(doufám, že na tato slova nedoplatím a nezaparkujou před mým barákem).

15

Odpovědět

Ne asi taky u těch odpovědí mi tuhla krev žilách..:D Amici blbí :D

263

Odpovědět

Nebylo to v USA, Derek je z Austrálie :D

40

Odpovědět

S každou odpovědí těch "lidí z ulice" mi odumřela jedna buňka v mozku. Nevědět, co je galaxie? To jako fakt?

460

Odpovědět

Preco by to mal podla teba kazdy vediet ? Ja to nechapem, preco si ludia ako ty, myslia, ze sa clovek automaticky musi o vsetko zaujimat. V skole ho mozno bavili ine veci...
To je ako keby si sa pytal ludi, co je to fotosynteza - 90% z opytanych ti nebude vediet odpovedat, pritom je to ucivo zakladnej skoly.

523

Odpovědět

+....Suhlasim s Kolikokoli, ako si uviedol fotosynteza patri podla mna k vseobecnej znalosti cloveka. To ako keby clovek nevedel ake organy ma v sebe, alebo ze nevie ze zije v mliecnej drahe a dalo by sa toho menovat este viac a viac.... Toto vsetko je podla mna vseobecne vzdelanie ktore by mal ovladat kazdy. Samozrejme ludom vyssie veku je to odpustitelne vzhladom na vek a na to ze sa v skolach ucili nieco ine. Ale toto vo videu su mladi ludia.

180

Odpovědět

+....To, že nevědí, co je exoplaneta a podobně, to dokážu pochopit, pokud mají znalosti o něčem jiném. Ale nevědět, co je to galaxie? Ani zhruba? Odpověď "hodně hvězd a planet u sebe" by stačila. Nevědět, co je fotosyntéza (opět stačí aspoň "to dělaj kytky ze sluníčka" by stačila), je taky ostuda. Stejně jako nevědět kterým směrem na mapě je sever nebo v jakým století byla 1. světová válka. Já se nezajímám o matematiku, ale na otázku "co je znamínko =" by mě hanba cinkala, kdybych musela odpovědět "sorry, nevím, matika mě nezajímá". Nikdo po nich nechtěl popis galaxie, co je drží při sobě, jaké jsou jejich typy atd. Nejblíž byl ten týpek, co řekl "stovky hvězd" a to je myslím docela ostuda. I kdyby byl expert přes ekonomiku USA v první polovině 19. století...

210

Odpovědět

+....Ale děkuji, že jsi mi připomněl tohle video :D https://www.youtube.com/watch?v=vaw0rWI5idA

40

Odpovědět

Při počtu hvězd pouze v jediné galaxii je téměř jisté, že nejsme sami. Je ale velice nepravděpodobné, že tu již někdo byl, natož aby ztroskotal. Pakliže máte technologii na mezihvězdné cestování, téměř jistě také máte vyřešeny všechny problémy se kterými se vaše civilizace může potýkat. Předpoklad, že bude mimozemský život agresivní je také velice nepravděpodobné pakliže lidské maso není skrytou intergalaktickou pochoutkou...

I kdyby tu někdo někdy letěl kolem, tak si dá pouze poznámku do notýsku "nedůležité, pravděpodobnost warp pohonu v nejbližší době velice nepravděpodobná...)

211

Odpovědět

Lidské maso není pochoutkou ani pro nás, přesto agresivita při kontaktu nejen evropanů s méně vyvinutými civilizacemi byla značná.
Potencionální mimozemští návštěvníci by v nás viděli jen snadný cíl k zotročení a zneužití v tom lepším případě.

13

Odpovědět

+patejl.Protože civilizace co umí cestovat mezi hvězdnými systémy přece potřebuje otroky...
I kdyby se sem někdo plahočil 1C, tak žádné otroky nepotřebuje. Lidstvo, které má stále problém zaklepat u souseda (Mars), dělá docela slušné pokroky v robotice.
Příště dej raději tu o vodě...

111

Odpovědět

+patejl.1) my sa režeme kôli nedostatku zdrojov. Kto má warp, môže si zdroje kľudne vyrobiť z fotónu...
2) a to druhé je už číra zhovadilosť... pripomína mi to teorie o anunaki... supervyspelá civilizácia, nevie ťažiť zlato inak ako zotročením ľudí... to muselo dať k***a práce, vymysleť tak pridrbanú teoriu...

50

Odpovědět

+patejl.A proc by to delali? K cemu by jim to bylo? Pokud maji technologii aby k nam doleteli jiste budou potrebovat otroky aby jim hlidali psa....

20

Odpovědět

+UzivatelOdpovím všem dohromady.
Vycházím z toho, že cesta na takovou vzdálenost bude i s pokročilou technologií nákladná (neuvažuju smyšlenky ze star treku) a objem dovezeného materiálu limitovaný. Z ekonomických důvodů proto předpokládám snahu zapojit místní zdroje. Jestli zotročením nebo nabídnutím pro ně zastaralých cetek je už jedno, pořád se jedná o zneužití.
A jiný motiv pro expanzi do vesmíru než nedostatek místa/surovin na domácí planetě skutečně nevidím.

03

Odpovědět

+patejl.S akou pokročilou technológiou? ty si videl technológiu civilizácie 10.000 rokov pred nami? Podeľ sa...
Neuvažuješ smyšlenky ze startreku... no tak pre začiatok uvažuj...

21

Odpovědět

+patejl.Pakliže jsi schopen získat tolik energie na warp, tak jsi dosáhl téměř vrcholu tvé civilizace (pakliže pomineš nehmotné formy života což už je ale velké scifi) Jak již někdo psal jídlo prostě syntetizuješ. Na Zemi není nic co by jinde nebylo. Samozřejmě kromě fauny a flory, která má jiné tvary a je fajn ji pozorovat. Dle mého jiný důvod, než hlubší poznání nebude. Doufám, že i již dnes by se lidstvo shodlo na tom, že vykořisťování cizí planety na úkor nižších druhu je chyba a letěli by jsme dál...

Aby byla civilizace vůbec schopna něčeho jako warp od těchto "lidských" praktik bude muset být již dávno oproštěna. Navíc i Země bude muset být již dávno stabilizovaná a oproštěna od problému co jsou teď pro nás stěžejní. Určitě to nebude jako ve star trek kde lidstvo získalo warp za minutu dvanáct.

20

Odpovědět

+patejl.A kdo říká že nás už roky nebo staletí nevyužívaj/nezneužívaj? :D Ani o tom přece nemusíme vědět... Nebo naopak, že nám nepomáhaj nějakým způsobem (technologie, vesmírný katastrofy, nebo co já vim uklidnění mysli různých politiků)... Dokud něco neni vyvrácený, tak je to pořád možný. Tak nějak to říká kvantová fyzika ne.

10

Odpovědět

Preco si ten hlupak Hawking mysli presny opak ?

00

Odpovědět

+dajtoProč se místo věcné argumentace odvoláváte na autoritu? Navíc autoritu z jiného oboru?

10

Odpovědět

Tak oni to hlavne berou tak, ze planeta se zivotem = musi byt vzduch. Ale to prece nemusi byt. Muzou zit ufoni na plynne planete..

22

Odpovědět

Plynná planeta asi zrovna ne. Vzduch tam být nemusí. Může mít jiné složení (v pravěku měl vzduch zcela jiné složení než teď). Navíc jako podmínky pro obyvatelnou planetu bereme podle sebe, takže to nemusí být 100 % určení správné planety. Šance že mimozemšťany existují je na 100 % jistá. Vesmír je tak obrovský, že je zde neomezené množství možností a není možné, že jsme jediná odchylka.

101

Odpovědět

+FeykroVieš čo znamená "na 100 percent jistá?", to že máš už hmatateľný nevyvrátiteľný hmotný dôkaz. Máš taký? Nemáš. Všetko je to na báze fake, konšpirácií, domienok, predpokladov, dohadou s najväčšou PRAVDEPODOBNOSŤOU, ale ešte stále to nie je na 100 percent istota. Dokonca aj keby si mal samotné UFO, ani to nie je istota , že je to mimozemská loď, aj keď už by si mohol byť bližšie k tej tvojej istote, ponevač by to mohlo byť z budúcnosti vytvorená loď vytvorená nami ľuďmi, akýsi time mashine, čiže znova by si nemal na 100 percent, že mimozemšťania existujú. Takýmto dôkazom by mohlo byť napríklad invázia. Alebo verejné pristátie niekde v strede Londýna napríklad. Alebo doslova si to žiada žijúcu bytosť ale nie schovávajúc niekde v lese za stromami nakrútené na iphone nejakým zasranom ale verejný výstup. Možnosti sú určite viac, nechce sa mi ich teraz hľadať. A to, že niekto natočí svetielka na oblohe, to dokáže vyrobiť šikovný grafik v programe. V dnešnej dobe to nie je dôkaz foto alebo video. Dajú sa už spraviť také montáže , že by James Cameron závistlivo sa prepadol hanbou aj so svojimi Avatarami.

02

Odpovědět

Hraju teď StarCrafta a Mass Effect, takže můžu potvrdit, že mimozemšťani opravdu existují

160

Odpovědět

Dneska už se neuvažuje ani o teroii inteligentního designu? :) To jsou lidi vážně tak přesvědčení, že život vzniká náhodou a tedy "statisticky" musí být i na jiné planetě? :)

410

Odpovědět

Inteligentni co? Co je inteligentniho na tom dat rozmnozovaci organy tam, kde jsou vylucovaci. To by napadlo snad jen Nemce.

240

Odpovědět

Pakliže jsme zkumavka a pomineme, že někdy někdo přijede na sklizeň... komu by se ale chtělo tak dlouho čekat že. Navíc pokud čekají na stadium, kdy z lidstva budou kapkovité slizky.
Tak ta, že jsme sami a není možnost se sem dostat mi přijde mnohém víc depresivní a té by jsme se měli držet :D

10

Odpovědět

A co ten designer?
Toho vyrobil kdo?
Ten je nezivy a nepocita se jako zivot?
A staci jeden designer na galaxii?
Kolik tech Designeru je podle Vas ve vesmiru?

50

Odpovědět

+UzivatelProč tolik negace. Vesmír je cca 13 mld. let starý. Za tu dobu se mohlo stát cokoliv. Pakliže tu hypotézu nemůžeme vyvrátit, tak je stále platná.
Někdo přiletěl a kontaminoval to tu. On je samozřejmě výtvorem náhody, jen měl o něco příznivější podmínky. Jeho výtvor nemusí být záměr, ale prostá chyba. Je to jako si myslet, že budeme první, kdo opustí svůj solární systém. Třeba už to někdo dávno děla, jen je moc moc daleko.

01

Odpovědět

+Polymorf EmocucPakliže hypotézu nemůžeme vyvrátit, je nevědecká, a můžeme ji vesele ignorovat. Protože nevyvratitelných hypotéz si navymýšlím za hodinu tucet.
Viz Popperova břitva.

20

Odpovědět

+Polymorf EmocucZdravim, ja se jen ptam - zadnou negaci tam nehledejte.
V prizpevku na ktery reaguju je veta o tom, ze zivot neni nahoda a naopak jej nekdo vyrobil... No a logicky vznika otazka co je ten nekdo a jestli je zivy - pokud je zivy a je to zivot, tak muzeme zajit dal a ptat se kolik tech designeru (zivota) je.. nic jineho v tom nehledejte - a pokud jsou me otazky pro Vas kacirske, tak je mne lito, ale to je Vas problem ne muj ja se ptat proste budu...

01

Odpovědět

Podle mě existují. I lochneská příšera existuje, sám jsem ji vyfotil.

41

Odpovědět

A kde? V ložnici tvojí mámy?

30

Odpovědět

„Vybuchne slunce“ Eeeh. Jak já tenhle pojem nemám rád. Ono…nevybuchne. Prostě se nafoukne. A vnější části budou velmi málo husté. Jen jádro bude hustější a hustější.
Ty lidi tam a ty jejich odpovědi… Šílené. Myslel jsem, že žijeme v době digitální, každý má přístup k netu a že ty informace se k vám dostanou. Neví, co je exoplaneta, co je světelný rok… Wow. Pak ještě lidi, co věří konspiračním teoriím o oblasti 51…
Vzhledem k tomu, kolik planet (a měsíců) existuje, co zatím jen odhadujeme, tak člověk si může vsadit v podstatě „na jistotu“ a říct, že ano, někde jinde život je. Ale životem se nemyslí zelení mužíčci ve vesmírných lodích, ale něco na úrovni bakterií plovoucí v celoplanetárním oceánu nějaké oceánie, co je a obíhá okolo nějakého červeného trpaslíka. Nějaký větší život, natož inteligentní a ještě ke všemu ten, co se nezničil, nejspíš bude mít daleko menší šanci.
Navštívili nás? Nope. Proč by? I kdyby byli schopni, bylo by to jako kdyby vy jste měli navštívit nějaké jedno specifické mraveniště a zajímat se o jednotlivé mravence. Neexistuje důvod. Jsou tu „lepší věci na práci“.
Lidi a jejich sebestřednost, to je taky fascinující.

1112

Odpovědět

Rozumím tvé potřebě znít chytře.

132

Odpovědět

To, ze ma kazdy pristup k netu neznamena, ze sa kazdy zaujima o vesmir a vsetko s tym spojene. Niekoho zaujimaju auta, niekoho priroda, moda, atd...
Ak clovek nevie co je svetelny rok, logicky si z toho odvodi, ze je to urcita jednotka casu. Az ked si to nastuduje zisti, ze je to vzdialenost.

22
Další