Kam mizí smazané soubory?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:699
Počet zobrazení:12 168

V dnešním videu se dozvíte, co se děje se smazanými daty a jestli je možné něco smazat tak, aby to nikdo jiný už nenašel. No a nebyl by to Michael, kdyby se alespoň nezmínil o vesmíru.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Ale teď... tu nejsem. Jsem pryč jako 90 % všech němých filmů. Šest ze sedmi divů světa je odstraněno. Jako ta SMS, kterou jste už 2x chtěli odeslat nebo jako fotka na Snapchatu. Když se Stalin rozhodl, že je Trockij nepřítel státu, nechal ho smazat z fotek s Leninem.

Spousta softwarových nástrojů a profesionálních služeb vám umožňuje udělat to samé. Nejenom zapomenout na skutečné účastníky jednoho momentu, ale smazat je. Ale kam mizí smazané věci? GoogleNgram Viewer umožňuje hledat slova a fráze v 5,2 milionech knih vydaných mezi rokem 1500 a 2008.

Skvělý způsob k zachycení změny slov, které používáme, v průběhu času. Rok 1979 byl významný. Podle Ngram Vieweru to byl první rok, kdy jsme začali delete používat víc než erase. Biologické mazání přesto vyhrává. Zapomenout je v komunikaci o dost používanější. Jak zapomíná počítač? Přesunutí souboru do koše je jen začátek.

Abychom se uchránili před nechtěným smazáním, zůstává smazaný soubor v počítači i po přesunutí do koše v dočasném adresáři, takovém očistci, kde čeká na konečné smazání. Může být obnoven, pokud si to budete přát. Když vysypete koš, budete upozorněni, že jde o nevratnou akci. Když vysypete koš, není fyzický prostor obývaný souborem skutečně prázdný.

Je označen jako prázdný. Je k dispozici pro uložení nových dat. Domov souboru se stal dostupnou nemovitostí, ale sám soubor se nevystěhoval. Zmizeli pouze ukazatelé. Ukazatelé jsou dalšími typy dat na disku, ukazující na místa v paměti, kde se nachází vlastní soubor, na který odkazují.

Jsou trošku jako obsah. Což znamená, že ve většině operačních systémů smazání souboru a vysypání koše je jako smazání kapitoly z knížky tím, že otočíte na obsah a označíte kapitolu jako prázdnou. Nic tam není, takže si se stránkami dělejte, co chcete. Počítači, který čte obsah, se zdá, že místo je prázdné, ale to samozřejmě nemění fakt, že obsah kapitoly tam pořád je.

Speciální nástroje pro obnovu dat hledají v prázdné paměti označené jako dostupné, aby zjistily, co tam opravdu je. Pokud máte štěstí, dokáží soubor najít a zachránit ho. Vrátit ho a označit jako nedostupný. Nesmazaný. Pokud ale nějaká data byla přepsána, je to problém.

Soubor může být zničený, spojený s dalšími daty jako nějaké digitální Frankensteinovo monstrum. Před pár lety byl ukraden laptop fotografky Melanie Willhide. Obsahoval spoustu jejích digitálních fotografií. Naštěstí jí ho policie dokázala vrátit, našli ho v autě, které zastavili. Zloděj úplně vymazal hard disk laptopu a používal ho pro vlastní účely.

Odborníci obnovy dat dokázali najít některé soubory na nyní prázdném místě. Ale soubory byly lehce přepsány věcmi, které udělal zloděj. Byly zničeny naprosto skvělým způsobem. Tak skvělým, že se je Willhide rozhodla vystavit. Pojmenovala výstavu po zloději, který ji umožnil. Adrianu Rodriguezovi, s láskou. Pokud chcete úplně smazat soubor, takže nemůže být obnoven ani super divným způsobem, jako fotky Willhidové, musíte nechtěný soubor úplně přepsat.

Odepřít souboru řádný pohřeb a přeskupit jeho mrtvolu novými daty. Jedno přepsání by mělo stačit, ale někteří přepisují až 35x. Dokonce ani 35 přepsání nemusí stačit. Jistě, přepsaná data jsou schovaná. Ale co vadné sektory? Jsou to části disku, ke kterým zařízení nemají přístup kvůli selhání tranzistorů nebo fyzickému poškození.

Přepsání se k nim nedostane, což znamená, že veškerá vložená data tam zůstanou. Pokud jste americkým ministerstvem obrany a nechcete riskovat, tak také sešrotujete, fyzicky zničíte nechtěné disky. USA, Evropa, Japonsko často posílají elektronický odpad na skládky v Ghaně. Jako tato.

Toto město v Ghaně je známo jako světová digitální skládka. Proč Ghana? Je levnější poslat nepoužitelnou elektroniku do Afriky a označit ji jako dar, než ji řádně recyklovat. Ale tam, na těchto elektronických skládkách mohou být data stále obnovena. Organizovaní zločinci působící v Ghaně, dokázali úspěšně obnovit data z neregulovaných e-skládek. Dokázali najít důvěrné dohody v hodnotě mnoha milionů dolarů, zahrnující bezpečnostní agenturu, národní bezpečnost i TSA.

Skartování papíru, ke zbavení se všeho, co na něm bylo, rovněž není bezpečné. Není to snadné a nefunguje to vždycky, ale naskenované kousky papíru dokáže počítačový software spojit dohromady. V minulosti byly skartované dokumenty skládány ručně. V roce 1979 íránský student obsadil americké velvyslanectví v Teheránu. S pomocí místních tkalců koberců a po letech tvrdé práce dokázali složit tisíce stran důvěrných dokumentů skartovaných CIA.

Čím jsou skartované části menší a je jich víc, tím složitější to je. Ministerstvo obrany požaduje, aby většina skartovaných částí nepřekročila pět milimetrů čtverečních. Pokud vážně chcete něco smazat, zničit to, vymazat, čas je na vaší straně.

Za asi 5,4 miliard let se Slunce stane konečnou skartovačkou. Červený obr dost velký, aby dokázal spolknout celou Zem. Všechno bude v pohodě po miliardy let. Ale mnoho uznávaných modelů vesmíru předpovídá, že za 10^100 let, jakákoliv zbylá inteligence zažije temnou éru vesmíru a jeho konečnou tepelnou smrt. Konec vesmíru, konec všech souborů, fotky nebo vzpomínky na vás nebudou už nikdy přístupné.

Pokaždé, když se něco stane, trocha energie se ztratí. Například, u tření je to zvukem nebo teplem. Tato energie vyjde do vesmíru, pokaždé trošku a pomalu víc a víc. Nakonec se v uzavřeném systému stane energie homogenní. Rovnoměrně rozložená, všude stejná, bez sklonu. Maximální entropie. V malé sklenici ledové vody je to poměrně všední. Při dostatku času se náš vesmír nemusí lišit.

Sklon, rozdíl energie na dvou různých místech je nezbytný k tomu, aby se děly věci. Aby byly soubory vytvořeny a čteny, aby existoval život. A za 10^100 let možná nebude žádná použitelná energie. V novele Poslední otázka od Isaaca Asimova jsou lidé tímto znepokojeni. Jak příběh přeskočí miliardy let do budoucnosti, jejich seznam řešení není delší než nic.

Pokud bychom přemýšleli v tomto obrovském měřítku jakým je vesmírné vymazání, zamrznutí všeho, tepelná smrt, všechno, na co se v tomto vesmíru můžeme těšit. Byli jsme na Měsíci. Vzali jsme vlajky, které jsme na Měsíci vztyčili, aby reprezentovaly místo na Zemi, ale ty americké vlajky na Měsíci jsou pravděpodobně vymazané.

Jejich symboly a barvy vybledly díky intenzivní radiaci Slunce na povrchu Měsíce nefiltrované atmosférou. Vlajky tam stále jsou, nevzali jsme si zpátky. Ale teď jsou prázdné. Bílé vlajky. Bílé vlajky představující naši kapitulaci nevyhnutelnosti smazání ve vesmíru.

Ale my jsme dnes zaměstnáni pravým opakem. Co opravdu prosakuje naším jazykem, o čem mluvíme, je stvoření. Věci, které se dějí, ne ztráta. Ve srovnání s erase, zapomenout a delete, vytvoření téměř maže vymazání.

Vlajky na Měsíci vybledly, ale je to pochmurné? Jsou smazány nebo jsou jen prázdné? Jako prázdný papír připravený na nové příběhy. Vážně záleží na tom, co z toho uděláte. Díky za vytváření věcí. A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Drobná chybka v čase 16:19 - ambasádu USA v roce 1979 obsadili íránští studenti a ne (jeden) íránský student. :-) Po opravě moji připomínku smazat.

01

Odpovědět

Vůbec nechápu jaký problém je s vymazáním dat. Stačí zaplnit disk po okraj, pak smazat. Zopakovat 3x a pak low level format (nikoliv obyčejný) = ten totiž řeší i vadné sektory. Nic nemůže pak projít. Pokud jste paranoidní dáte ránu kladivem :). A ohledně papíru skartovačka je geniální nápad, ale oheň prostě vede :).

286

Odpovědět

@Videačesky ... prosím dalo by sa prekladať viac od vsauce? na youtube má toho viac nového a príde mi to že sem časti skôr vyberáte akoby ste ich prekladali ako vychádzajú :/

202

Odpovědět

By mě zajímalo jak toho Vsauce překládáte? Že spousta lepších dílu není přeloženo..

196

Odpovědět

Taky bych se přimlouval za HTML5 player místo toho Flashe. Flash není na mobilních zařízeních zrovna 2x podporovaný a vůbec se tomu nedivím. Přece jenom jsme ve 21. století a lidi stále více sledují obsah na mobilních zařízeních.

226

Odpovědět

Na mojí S2 sleduju videa všude po netu.. víš on se ten flash player dá stáhnout do mobilu.

1823

Odpovědět

+ZlopánNe do všech mobilů. Navíc flash bych si nestahoval ani kdybych mohl.

2116

Odpovědět

Jsem si u toho videa vzpomněl na spolubydlícího z kolejí, který tak vehementně zálohoval diplomku, až si ji čtrnáct dní před odevzdáním úplně smazal... no, a tehdy jsem se dozvěděl, jak to vlastně s tím mazáním dat je.

200

Odpovědět

Škoda že to s vesmírem víc nevysvětlil, ale možná nechtěl být tolik depresivní ohledně jistého konce vesmíru a veškerého "smazání" hmoty v něm.

193

Odpovědět

Teorií o konci všehomíra je docela dost, tak proč rozebírat jen tuhle?
Docela by se mi líbil vývoj vesmíru z Red Dwarf... I když představa, jak sedím na záchodě, se mi nezamlouvá. Takže zamrznutí nebo roztrhání vesmíru bude lepší.

200

Odpovědět

+Radek.PriborskyNo pokud vím tak jsou jenom 2. Trpaslíkovská o tom že vesmír dojde do fáze kdy přestane "růst" a začne se změnšovat, takže se veškeré věci upečou a dostaneme se na začátek Velkého třesku (zda začne znovu nebo to bude konec se samozřejmě neví), nebo se bude vesmír rozepínat do nekonečna, jenomže v tom případě bude pokračovat ochlazování vesmíru, takže nakonec přijde takovej mráz že veškerou hmotu "rozpustí" na ty nejmenší částice co jsou a ty se od sebe budou věčně vzdalovat. Říkám to zjednodušně, nedávno jsem o tom viděl fascinující video http://www.youtube.com/watch?v=Xv9M5RCyMKc

190

Odpovědět

+Radek.PriborskyTo je pro ostatní, ty jsi to zdá se viděl :).
Tak s tím že půjde čas přece není tak jistý :D.

180

Odpovědět

Jen bych podotknul, že moderní SSD disky už ten problém s uchováváním smazaných dat nemají. Pokud na něm smažete data, tak z principu fungování disku je operační systém přepíše "nulama". A protože SSD disk si vše, podobně jako flash disk, pamatuje jen jako sepnuto (1) a nesepnuto (0) a není tam žádný jiný fyzikální zápis, tak jsou data nenávratně pryč.

196

Odpovědět

To jakým způsobem se nakládá s daty na disku, není v žádném případě pouze záležitost OS, ale spíše souborového systému. Magnetický disk není schopen ukládám přímo hodnoty 1 a 0, ukládá to pomocí změn polarizace magnetického pole. Ve výsledku to ale neznamená, že jsou SSD bezpečnější, stejně jako u disku magnetických vznikají vadné sektory, které smazat nelze. Životnost SSD je také mnohem kratší než u magnetických disků, takže se jednou můžete klidně dopracovat k tomu, že po několika letech intenzivního používání vám z něj zbyde tak maximálně paměť plná vadných sektorů vhodná pro čtení.

192

Odpovědět

Můžu se zeptat, jestli tu někdo neví, zdali je tomu tak jak u HDD, tak u SSDček? Vím, že jsme se o tom bavili ve škole, ale jen v souvislosti s klasickým HDD.

184

Odpovědět

U HDD i SSD platí stejně, že položka v koši je pouze informace systému.
Položka vysypaná z koše je pouze zapomenutý ukazatel.
Pro zničení data je třeba konkrétní fyzické místo přepsat.
A zde jsou rozdíly. Samotným přepsáním fyzické pozice souboru sice dojde k jeho přepsání, ale zpětně lze zjistit polarita v místě a původní soubor extrahovat. Proto se provádělo vícenásobné přepsání. U moderních disků již při jediném přepsáním je šance obnovení původního souboru zanedbatelná.
U SSD přepsáním dat dojde k jejich definitivní ztrátě. A SSD maže všechny nepotřebná data bez pokynu uživatele. Naopak, pokud označí některý blok za vadný, přestane se o něj nadobro zajímat a selektivní smazání daného bloku je prakticky nemožné.

200

Odpovědět

Premysleli jste nekdy nad tim, ze by jste udelali zdejsi videa kompatibilni pro tablety? ;-)

185

Odpovědět

Pokud máš tablet s androidem řešení je toto http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1774336 a nějaký prohlížeč podporující flash (třeba firefox, dolphin, prohlížeč, [ne chrome]) u apple nevím jak. Jinak mně to funguje bez problému

192

Odpovědět

Si pořiď něco s Win8 a máš po problémech...

1925

Odpovědět

Umění do toho! :-)

180

Odpovědět

Až teďka mě napadla jedna otázka, která sice s videem moc nesouvisí, ale k Vsauce je - Co vlastně má znamenat ten název? Sauce je omáčka, ale co má představovat to V? A hlavně neříkejte, že to je V jako Vendeta :)

1913

Odpovědět

Teď si případní mimozemšťani na Měsíci budou myslet, že tam přistáli Francouzi :D.

246

Odpovědět

Zdálo se to jenom mě, nebo tenhle díl byl opravdu nehorázně nudnej?

1985

Odpovědět

no napr. pre mna to bol najzaujímavejšia časť. 100 ľudí 101 chutí :)

207

Odpovědět

Video sotva vyšlo a hned to má 1 hodnocení s 1 hvězdičkou. Tak jo..

186

Odpovědět

On tu totiž běhá troll, co se nudí a hned dává 1 hvězdičku na všechno co vyjde...

199

Odpovědět

A když video sotva výjde a má hned 10/10 tak to je pohoda?

1818

Odpovědět

No tak já to např. viděl ve čtvrtek na YouTube, tak to můžu taky ohodnotit dřív, než zkouknu otitulkovanou verzi ;-) .

185
Další