Proč máme dvě nosní dírky?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:803
Počet zobrazení:10 358

V dnešním videu nám Vsauce objasní, proč máme dvě nosní dírky a jak moc je čich důležitý. Je pro vás čich důležitý? Dokážete si určité vůni vybavit nějakou vzpomínku?

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce, naše obličeje mají spoustu děr. Máme dvě uši i oči, což je logické, protože časový rozdíl mezi dosažením zvuku u jednoho a druhého ucha nám umožňuje lokalizovat zdroj zvuku. Tím, že máme dvě oči, vidíme dvě různé perspektivy, které nám společně umožňují vnímat hloubku. Proč ale máme dvě nosní dírky?

Náš čich není tak dobrý, abychom rozeznali jednu dírku od druhé, proč tedy nemáme jen jednu velkou díru jako třeba pusu? Projekt čichového zkoumání Standfordské univerzity zjistil, že jedna nosní dírka během dne nasává vzduch lépe a rychleji než druhá. Která je dominantní, se mění během dne. Ale mít jednu dírku, která dobře nasává vzduch, a jednu ne tak dobrou, je důležité. Potřebujeme obě, protože vůně a molekuly jsou absorbovány kůží a čichány v různé míře.

Některé jsou absorbovány tak rychle, že musí spěchat k čichovým receptorům, aby nebyly pohlceny nosem. Jiné molekuly a vůně jsou pohlcovány pomalu a potřebují čas, aby se vstřebaly předtím, než se dostanou do plic. Proto nám dvě nosní dírky umožňují cítit toho víc. Tak se pokusme čichnout si k divným věcem. Třeba k vesmíru. Jak by voněl vesmír?

Dobře, je to těžká otázka, která moc nedává smysl, protože vesmír je téměř vakuum. Pokud byste si ve vesmíru sundali helmu, abyste si čichli, všechen vzduch z vašich plic, hrdla i nosu by byl prudce vysát. I kdybyste se pokusili o nějaký čichový vjem, cítili byste akorát tak rychlé vypařování vody ze sliznic. A na pár vteřin, kdy byste při vědomí, byste mohli cítit rýmu a krev.

To nezní moc vesele. Vtip je v tom, že věci, které byly ve vesmíru, a poté byly přeneseny do obyvatelné atmosféry, např. do kosmické stanice, voněly jinak než před vstupem do vesmíru. Astronauti líčili, že jejich obleky po pobytu ve vesmíru měly zvláštní kovový zápach spáleného masa a sváření. Vůně je pravděpodobně způsobena vysoce energetickými částicemi, které lpí na obleku a po přinesení dovnitř reagují se vzduchem, čímž vytváří vůni spáleniny.

Jedním typem vysoce energetických molekul objeveným ve vesmíru jsou polycyklické aromatické uhlovodíky. Tyto sloučeniny vznikají spalováním. V roce 2004 Toledská univerzita v Ohiu našla důkaz, že tyto molekuly mohly existovat ve staré mlhovině. Výsledek chlazení konvekčního proudění uhlíku a vodíku jim dovoluje vázat se do obrovských tvarů.

Polycyklické aromatické uhlovodíky se rovněž tvoří při úpravě masa za vysoké teploty. Aby se astronauti na Zemi školili realističtěji, Nasa oslovila Stephena Pearce z Omega Ingredients, aby vytvořil vůni věcí, které byly ve vesmíru, ve fortmě parfému. Pokud známe chemické složení nečeho, i něčeho vzdáleného světelné roky, můžeme dát ty ingredience tady na Zemi dohromady a získat představu, jak by asi voněly.

Vědci nedávno odhalili přítomnost ethylformiátu v oblaku prachu Sagittarius B2. Pokud byste tam letěli, zvedli si přilbu a nadechli se, umřeli byste. Nebyli byste schopní se nadechnout. Všechen vzduch z nosu, krku i plic by byl okamžitě vypuzen. Pokud byste si ale mohli vzít kýbl Sagittaria B2 na Zem a potom si čichli, díky ethylformiátu by Saggitarius B2 voněl jako maliny a rum.

Elegantní, že? Ale vraťme se domů. Jak voní vnitřek vašeho nosu? Je těžké to poznat, protože ho cítíme pořád. Naše těla znecitliví vůči stálým stimulům, abychom nebyli přetížení, a dovolují nám cítit neobvyklé pachy, kterých bychom si měli všimnout. To se nám stává pořád. Když poprvé vstoupíte to restaurace, ucítíte všechno jídlo, ale v polovině večere už si to neuvědomujete.

Nazývá se to neurální adaptace. Snažím se říct, že abychom mohli zjistit, jak voní vnitřek nosu, museli bychom cítit nějaký nový, např. nos vašeho kamaráda. Zní to divně, ale je to způsob, jak si vytvořit nové vzpomínky. Náš čichový smysl možná není tak mazaný, jako naše ostatní smysly, ale je velmi pevně svázán se vzpomínkami. Jedno čichnutí k vůni vám okamžitě připomene, kde jste ji cítili, a dokonce, s kým jste byli.

To je způsobeno spojením čichu s limbickým systémem v mozku. Čichové vjemy jsou přenášeny limbickým systémem, který je spojený s emocemi a vzpomínkami. Žádný jiný smysl není takto spojený s limbickým systémem. Pacienti, kteří utrpěli ztrátu paměti způsobenou poškozením mozku měli poškozený i čich. Važte si svého čichu, protože nás chrání nejen před nechutným smradem a zkaženým jídlem, ale i před incestem.

Jedince, kteří jsou první roky svého života vychováváni společně ve stejném prostředí, ať jsou příbuzní nebo ne, to k sobě později přitahuje mnohem méně než k cizím lidem. Je to Westermarckův efekt a působí hlavně přes čich. My, lidé, máme zajímavou schopnost ropoznat vůni cizince od někoho příbuzného nebo někoho, s kým jsme vyrůstali.

Tento jev je možná přirozenou formou ochrany proti příbuzenskému křížení. Co někdo, kdo nemá čich? Jak ho nazýváme? Ten, kdo nevidí, je slepý, kdo neslyší, je hluchý, kdo nemluví, je němý, ale jak se říká někomu, kdo nemá čich? Ztráta čichu se nazývá anosmie.

Přídavné jméno je velmi nezvyklé, ale existuje. Osoba, která ztratila čich, je čichotupá. Další slovo, na které jsme se měli zaměřit, je čichový. Jak vzniklo? Ol je z venkovní vůně, ale factory? Továrny vyrábí věci, ale nos nevyrábí vůně, jen je cítí. Správně? Věci cítíme, protože jejich molekuly reagují určitým způsobem s našimi čichovými receptory.

Molekuly mají specifický tvar, kmitání a chování, ale vůně není vlastní molekulám, vůně je důsledkem reakcí molekul s námi. Bez nás by nebyla vůně. Takže čichový je úžasné slovo. Každý pohled, dotek, zvuk a vůně, které zažíváme, je vlastně vesmír, který na nás reaguje. Všechno, co víme o vesmíru, víme proto, že to bylo zpracováno, pozměněno, zanalyzováno a vyfiltrováno v továrně našich smyslů.

A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (53)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"Result" mě dostal taky. Je to výsledek, důsledek.

00

Odpovědět

Opraveno na „Tyto sloučeniny vznikají spalováním.“ Díky za upozornění :)

00

Odpovědět

OPRAVTE SI TO!

Chyba v 3:03
“…are the result” -> jsou “důsledkem”, ne “důvodem”

195

Odpovědět

Nad tím mě též nikdy nenapadlo přemýšlet :)
Doporučení na příště, zajímavý díl: What color is a mirror?
http://www.youtube.com/watch?v=-yrZpTHBEss

181

Odpovědět

Supéér vždy se človíček dozví něco víc o věcech které mu připadají samozřejmé 10/10

200

Odpovědět

Vsauce měl pěkný díly, třeba díl o horku, o cestě do černé díry, o vysokých budovách, co je vědomí, deja vu atd, ale poslední díly mi přijdou už celkem o ničem, např ty nosní dírky, nejnebezpečnější místo na zemi, banán na zemi, přátelství, kolik váží internet...

Nevím, co vše má Vsauce ještě v rukávu o proti tomu co tu zatím není, doufám, že se tu budou objevovat víc jeho inteligentnějších videí.

1830

Odpovědět

Název: Proč máme dvě nosní dírky? Třetina videa o tom, jak smrdí vesmír a potom ještě něco o incestu. Prostě Vsauce. :D

222

Odpovědět

Vsauce skvělý jako vždy, jen upozorňuji na chybu někdo kolem 7:40. Olfactory...není z venkovní vůně(outdoor) ,ale ze slov odour and smell (první a poslední písmeno).

200

Odpovědět

Tak nad tím proč máme dvě nosní dírky jsem nikdy nepřemýšlel. Asi mi to přišlo normální. Přeci jen máme dvě oči, uši, nohy, ruky, koule, prsa, dva palce na rukou a dva palce na nohou. Ale musím říct že představa mít jednu větší díru v nosu hm... S tím by se dalo dělat sexuálních a jiných prasečinek :D

1919

Odpovědět

Jestli máš opravdu tak malýho ptáka, tak si ho do nosu strkej :D

221

Odpovědět

+Tony the fishNo je pravda že v tu chvíli když jsem si to psal, tak jsem si tu dírku představoval mnohem větší :D

193

Odpovědět

Pre mňa celkom zaujímavé fantasy, keďže som "čichotupý" :-D ale aspoň sa viem po tomto videu pomenovať :-D

181

Odpovědět

Jo, ta "čichotupost" mě taky donutila utřít si poprskanej monitor. :D Zajímalo by mě, jestli si tuto slovo předkladatel(ka) vymyslela nebo to opravdu existuje. :)

1810

Odpovědět

+RegusExistuje :)

191

Odpovědět

+RegusVždy jsem zas a znova překvapený tím, co všechno lidé běžně nevědí.

206

Odpovědět

+RegusPichi: taky se mi to často stává... vetšinou u věcí, co zrovna bereme ve škole,... než je sám zapomenu :D takový lidi prostě jsou, každý ví něco a něco zas ne

201

Odpovědět

+Regusja som ale nenarážal na to slovo "čichotupost"-ale na to, že skutočne nemám čuch a všetko tam povedané bolo pre mňa také...no proste fantasy, keďže to nepoznám :-)

191

Odpovědět

+RegusBleki: Jen čistě ze zájmu, jak jsi na tom s chutí? Chuť a čich mají mnohé společné, až na to, že chuť se specializuje na kapaliny a čich na plyny.

181

Odpovědět

+RegusCard: chuť vnímam, neviem do akej miery, keďže som čuch nikdy nemal-ale myslím, že dokážem rozoznať rôzne chute

180

Odpovědět

Když někde spadne strom a nikdo u toho není, udělá dopad nějaký zvuk?

2016

Odpovědět

vyborna otazka, ale povedala by som, ze ano. Lebo zvuk je rozkmytanie castic vzduchu.

181

Odpovědět

+kaphibarkarozkmitanie

181

Odpovědět

+kaphibarkaPodle mě "utopian" nemyslí tuhle stránku "problému". Ale jestli se tyto věci, např. s tím stromem dějou ikdyž u toho nejseš, jestli by to ten zvuk dopadu neudělalo jen proto že tam si. Je to tak?

187

Odpovědět

+kaphibarkato kaphibarka: Nj, kmitání samo o sobě ale nezní. Stejne jako vůně sama o sobě neexistuje. Podle mě ten zvuk pádu stromu bez nějakého receptoru nemá smysl.

181

Odpovědět

+kaphibarkadawe0202: napadlo mi, ze to monzo myslel tak, ze kmitanie moze byt zachytene- pohyby membrany su elektronicky prevedene na obrazovku, ale s vonou takto nemozes pracovat

190

Odpovědět

+kaphibarkašpatná otázka vzniklá nepochopením pojmu zvuk

181

Odpovědět

ja bych zas řekl, že ne zvuk,... ale jen jakousi vlnu (to rozkmitání částic),... kterou pak lidské ucho může přeměnit na "zvuk", tak jak ho známe a vnímáme

190

Odpovědět

+mikipsds takovouhle otázkou by se ale i hodilo, upřesnit si co je to zvuk,... jestli je to ono rozkmitání částic, nebo právě ten lidský vjem

180

Odpovědět

+mikipsdkdyž nad tim tak přemýšlím, tak rozkmitání částic bych nazval zvuk a lidský vjem sluch :D achjo nikdo se tu se mnou nebaví, tak argumentuju sám se sebou :D

180

Odpovědět

+mikipsdKdyž si ale něco rozkmitáš v zvukově izolované soustavě, zvuk to nebude, protože nic neuslyšíš. Přesto budou např. částice kmitat. Zvuk vzniká až v organismu na základě vjemu (smyslu) - sluchu.

181

Odpovědět

+mikipsdmiki: mas to spravne rozdelene

180

Odpovědět

+mikipsdjasný :D už mi to sedí ;-) příště si to líp rozmyslím, než začnu vyvracet vlastní tvrzení :D

190

Odpovědět

+mikipsdKdyž se koukneš do učebnic fyziky, tak tam je zvuk popsán jako akustický tlak, tzn: Pevným částicím (molekulám (plyny, kovy a další materiály, kterým se přidá ozvučnice)), kterým se dodá energie v určité frekvenci začnou vydávat zvuk. Míra hluku (tlaku) závisí na udělené energii (praštění kladiven, rozkmitání hlasivek), útlumu materiálu (absorbování a předání energie) a vzdálenosti předmětu od snímače.
To co řeší počáteční (je tam zvuk, když tam není pozorovatel?) otázka je: Je tam fyzikální jev zvaný zvuk, to že tam není pozorovatel, neznamená, že se to neděje.

181

Odpovědět

Copak jsem to vyvolal za reakce hm? Chtěl jsem jen navázat na tu Vsaucovu myšlenku kdy by vlastně realita bez života ani nemohla být oceněna "Cogito ergo sum - myslím, tedy jsem" a nebo "Vidět a cítit znamená exitovat, myslet znamená žít"

180

Odpovědět

prosila bych Vsauce častěji, je suprovní. :D

192

Odpovědět

jsem jediný co čekal flašku Božkov jak měl říct to slovo rum?:D

199

Odpovědět

Božkov Tuzemák není rum ale bramborovej hnus :(

1811

Odpovědět

+Useless_TomTaky vždycky říkám, že rum se nedělá z bramborových šlupek. :D

181

Odpovědět

ja spis Morgana

185

Odpovědět

+pav1to já taky ale to už je jiná cenová kategorie

182

Odpovědět

Chyba v 3:03
"...are the result" -> jsou "důsledkem", ne "důvodem"

182

Odpovědět

Taky mě to uděřilo do nosu. Přeletělo mi to přes nos a musel jsem si to pustit ještě jednou abych se přesvědčil, že opravdu nemluví o důvodu, ale o result = produktu hoření. Ono to hlavně nedává vůbec smysl. To by jako ta molekula měla něco zapálit, nebo co?

182

Odpovědět

Ještě to tam pořád je. Tak opraví to někdo. Je to produkt spalování a ne důvod spalování. Jak může být nejaká látka důvodem spalování? Proboha.

182

Odpovědět

To uz jsem vedel, kdyz jsem mel rymu a dekoval Bohu, ze vecer muzu ulehnout s jednou dirkou neucpanou:-) Uz tenkrat jsem byl radeji za dve:-)

181

Odpovědět

To střídání nosních dírek jde zvlášť pocítit, když jste nemocní a nosí sliznici máte nateklou. Tou momentálně zúženou se pak opravdu nenadechnete.
Btw. Ty intervaly střídání jsou kolem 20 minut.

191

Další