Jak se vaří ve vesmíru

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:699
Počet zobrazení:10 673

Už jste někdy přemýšleli nad tím, jaké blafy musí astronauti ve vesmíru jíst a jak hodně se musí omezovat? Chris Hadfield vám v několika krátkých videích ukáže, jak to s těmi vesmírnými pokrmy je.

Přepis titulků

Pojďme si říct něco o jídle ve vesmíru. V raném období vesmírného bádání bylo jídlo většinou napěchované v tubách nebo se převáželo dehydratované v balíčcích. Dnes si ovšem máme z čeho vybírat. Jíme spoustu normálních pokrmů, které jsou i na Zemi. Potřebujeme je jen trochu upravit. Třeba sendviče. Chleba jsme museli něčím nahradit. Vybrali jsme si tortilly. Proč? Protože chleba se většinou drobí. Na Zemi drobečky spadnou na podlahu.

Tady by ale poletovaly všude kolem. Tortilly, které tady používáme, jsou tepelně zpracované a speciálně zabalené ve vakuovaných sáčcích, které zabraňují plísním. Vypadá to takhle. Díky tomuhle procesu vydrží tortilly až 18 měsíců. Teď si tu tortillu načnu, vezmu burákové máslo, potřu ji, pak si vezmu med, s ním ji taky potřu a pochutnám si na sendviči s burákovým máslem a medem ve vesmíru. Načnu si tortillu. Voilá. Tortilla ve stavu beztíže.

Bezva, teď si tu tortillu... Ne! Utekla mi! Otevřu si burákové máslo. Nejde mi to. Naštěstí máme vesmírné nůžky. Jsou na šňůrce, aby neuletěly. Nůžkami... si otevřu sáček s máslem. A je to. Teď si máslo vymáčknu na tortillu. Opatrně. Teď si přidám trochu medu. Všimněte si něčeho vtipného.

Místo toho, aby byly bublinky nahoře, se bublina utvořila uprostřed, protože zde není gravitace. Teď to přeložím. A... obálka s burákovým máslem a medem se může podávat. Není špatná. Poslední kousek. Docela mi chutnala. Ale ulepil jsem si ruce. Nemáme umyvadlo ani tekoucí vodu, musím se umýt jinak. Dezinfekční ubrousky!

Už jsem čistý. Hygienický způsob, jak se na stanici očistit. Tohle půjde do koše. A je po obědě. Vynikající. Překlad: ABigWhiteWolf www.videacesky.cz

Komentáře (51)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"S celkovými náklady na výstavbu a provoz odhadovanými roku 2006 na přes 100 mld USD je Mezinárodní vesmírná stanice jednoznačně nejdražším objektem, které kdy lidstvo zkonstruovalo" - Zdroj Wikipedia

Po tom co jsem viděl stroj na přípravu špenátu už konečně chápu proč.

240

Odpovědět

To musí být úžasné tam být.. Ale kdybych měl příležitost - tak nevím, asi bych to udělal, asi každý.. Ale měl bych strach, že se zrovna něco stane a už.. To je navždy můj poslední "výlet" .. :-D

11

Odpovědět

Mě teda fascinovalo sledovat jak se mu jakoby snaží utéct ty hodinky z ruky :D

210

Odpovědět

Jak se smaží ve vesmíru (tip na příští video)

31

Odpovědět

Následující video: Kterak ošetřit vážné popáleniny od oleje ve vesmíru.

191

Odpovědět

Videa z vesmíru jsou vždycky pecka těším se na další, ale některé komenty tady opravdu hodně pobavili :D

110

Odpovědět

já tam bejt tak se s toho tam tak pose*u že by tu loď musely z biologických důvodů sestřelit

411

Odpovědět

No kdyby tam byla moje mamka, tak první, co by po probuzení udělala (jak má ve zvyku) by bylo, že by do průvanu vyvětrala. Bylo by to asi naposledy v jejím životě. :D

890

Odpovědět

třeba ne

16

Odpovědět

i love this guy

85

Odpovědět

Ja chci videt studijni videa "1000 a 1 poloha co neznate aneb Kamasutra pri nulove gravitaci" :-D

332

Odpovědět

divím se že když to spolkne tak že mu to nelítá v krku a žaludku :D :D

139

Odpovědět

Slovo "peristaltika" jsi ve škole asi nezaznamenal co?

1629

Odpovědět

+MenttorProcházel jsi všechny komentáře, abys tu; i tak zbytečnou; informaci někde poznamenal? :)

64

Odpovědět

No já jsem fanoušek jídla z tuby. Akorát jsem nikdy nechápal proč nemají alespoň jednu místnost určenou jako jídelnu, který by byla kompletně oplechovaná, tak aby se při "potravinové havárii" dalo poměrně snadno uklízet.(oplechování samozřejmě nemyslím nutně plechem, ale prostě, aby tam nebyli stovky záhybů, a v horším případě i vyditelných kabelů jako tam běžně mají.

231

Odpovědět

Když si vezmeš že vynést do vesmíru materiál stojí ohromný peníze(teď nevím kolik, to si zjisti sám) tak na nějakou jídelnu můžou zapomenout. Prostě musej bejt opatrný.

400

Odpovědět

To je úplně jednoduchý, na to, aby tam měli "zbytečnou" místnost nejsou prachy, byly by to zbytečně vyhozený miliardy jenom kvůli lehčímu úklidu ...

40

Odpovědět

hehe ta cedule speed limit 28000km/h :-D.

Škoda že jen tři videa, i když samozřejmě díky za překlad, byl bych schopnej sledovat jak někdo žere ve vesmíru růžičkovou kapustu, kterou naprosto nenávidím. Víc videí z vesmíru :D

1141

Odpovědět

já myslela že má špenát :D..

39

Odpovědět

Asi tam máte chybu: Vypadá to jako dlouhá lžíce, ale přitom jde evidentně o mimoziánské hůlky z antihmoty

1381

Odpovědět

hůlky se nesmí za žádnou cenu křížit ^^

640

Odpovědět

si asi nepoznal že to byla Marťanská bumerangová lžíce

341

Odpovědět

Ah Trpaslík. No navnadili jste mě, čas si pustit film. Poraďte jestli si mám pustit Útok divokých, naprosto neviditelných, obřích mimozemšťanů, Úpířice v bikinách vysávají Paříž, Útok smrtících angreštů nebo Pomsta serfujících sexyvampů v bikinách? Prosím jsem zoufalý. ;)

220

Odpovědět

+nevermoreA co Umírat s hlavou plnou bodců?

150

Odpovědět

+nevermoreRadsi si precti knihu... Treba Richarda III. - doted nemuzu zapomenout na ten skvostny monolog - "Ted! neco.. neco.. neco.. neco..", naprosty skvost!

170

Odpovědět

Jakto, že je ta káva horká? Tím promícháním dojde k nějaké chemické reakci a ohřátí? Něco jako takové ty zahřívací polštářky s tekutinou a plíškem uvnitř?

232

Odpovědět

Buďto ji naplnil z toho naplňováku horkou vodou (ten sáček bude samozřejmě termo a tak ji v ruce necítí jako horkou), nebo jo, nějakej ohřívák chemickou reakcí

261

Odpovědět

Zadej do googlu "ISSpresso"

590

Odpovědět

Řekl bych, že to naplnil horkou vodou. Chemické zahřívání při míchání je vhodné pro vojáky, aby nemuseli rozdělávat oheň, ale je to jednorázovka a produkuje spoustu odpadu, což je na vesmírné stanici docela hloupý koncept :)

140

Odpovědět

zaujímalo by ma ako si davajú panáka alebo pivo, lebo cez slamku by to nebol dobrý nápad

187

Odpovědět

Mno, nic jiného jim nezbyde, těžko bude kroužit kapalinou (vínem) a čichat jaký že to má buket

351

Odpovědět

podle me tam ani alkoholicke napoje zadne nemaji, protoze by to tam mohli sabotovat, kdyz by byli opili :D

530

Odpovědět

Jak? Nijak. Na ISS je konzumace alkoholu zakázána :-D

270

Odpovědět

+AlanisŠkoda, do teď jsem si říkal, že bych se docela rád podíval do vesmíru.

474

Odpovědět

Proč by to jako nebyl dobrej nápad? Je jedno jestli to vypiješ brčkem, nebo bez brčka.

101

Odpovědět

+MenttorNo, panáka něčeho silnějšího (pálenka, vodka, rum...) brčkem bych teda pít nechtěl, maximálně bych to hned pěkně vrátil. Ale kdoví, jestli to myslí Heinz kvůli tomu, a nebo jestli má na mysli MÝTUS "konzumací alkoholu brčkem stoupá alkohol do hlavy více", který bere jako FAKT.

71
Další