Jak se ždímá voda ve vesmíru

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 049
Počet zobrazení:17 114

Populární Chris Hadfield, kanadský astronaut na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), nám dnes předvede, co se stane, když budeme chtít ve vesmíru vyždímat vodou nasáklou látku. Tento jednoduchý experiment vzešel z nápadu dvou středoškolaček Kendry a Meredith, které vyhrály v celonárodní vědecké soutěži Kanadské kosmické agentury.

 

Přepis titulků

Překlad: DJ Obelix www.videacesky.cz Dnešní otázka: Když budete mít zcela promočenou látku v místě bez gravitace a vyždímáte ji, co se stane? Co se stane s vyždímanou látkou? Musím použít vybavení, které zde na vesmírné stanici máme. Tohle jsou dost možná nejlepší mycí žínky všech dob. Ukážu vám je. Takhle vypadá naše žínka. Je zabalená do tvaru malého hokejového puku, aby zabírala co nejméně místa.

Ale když ten puk otevřete... a vytáhnete žínku... Tuhle použiju na dnešní experiment. Otevřeme puk a proměníme ho v žínku. Museli ji stlačit v nějakém obřím svěráku. Dobrá, takže tady mám žínku. Úplně jako kouzlo, že? A teď ji namočím a uvidíme, co se stane, když ji vyždímám. Meredith a Kendra navrhovaly, abych ji vymáchal v pytlíku, ale pytlíky ve vesmíru vodu neudrží, proto jsem naplnil vodou tento speciální, stojí na něm "pitná voda", a stříknu trochu vody přímo na žínku.

Fajn. Teď tu mám vodou nasáklou žínku. Přesunu si mikrofon, abyste mě slyšeli. A teď ji začnu ždímat. Je v ní spousta vody. Vytváří se mi tu vodní válec. Teď mám vodu po celých rukou.

Vyždímal jsem ji ze žínky přímo na ruce. A když teď žínku opatrně pustím... voda mi přilne k rukám. Výborně, experiment vyšel skvěle. Odpověď tedy zní, že voda je vytlačena ze žínky a následně se díky svému povrchovému napětí rozprostře po povrchu žínky a mých rukou. Je to jako bych měl prsty namočené v želatině. A voda na nich drží jako parádní zvlhčovadlo na ruce.

Žínka se navíc ani nenarovná, ale poletuje kolem jako kousací hračka pro psy. Stále mokrá. Výtečný experiment a vyšel skvěle. Gratuluji, Meredith a Kendro. Výborný nápad.

Komentáře (40)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kolik tekutin musí vypít kosmonaut denně?
A jaké nápoje má k dispozici?

00

Odpovědět

Tak ve mně to vyvolalo otázku: Když bych nechal roztát led ve tvaru lidské postavy, nebo jiném značně nepravidelném tvaru, ve stavu beztíže, zachoval by si ten "sloupec" vody původní tvar ledu?

242

Odpovědět

Ne, povrchové napětí by z toho vytvořilo kouli, přičemž gravitace by k tomu taky trochu přicmrndávala. To samozřejmě platí jen pokud je to v tlakové nádobě, jako je ISS. Ve vakuu by se všechna kapalná voda okamžitě vypařila a předpokládám, že led by asi taky sublimoval, ačkoliv asi ne nějak velkou rychlostí - skupenské teplo by to nejspíš záhy zchladilo tak, že by tempo sublimace zpomalilo.

320

Odpovědět

to, že je video točené ve vesmíru mi došlo až ve chvíli, kdy prvně pustil mikrofon :)
nojo pojďte do mě, jsem hold hlupák...

265

Odpovědět

Líbí se mi jeho hodinky... Poletují všude okolo :-)

290

Odpovědět

člověka by nenapadlo jak rozdílně se může chovat voda ve vesmíru, skvělé!

212

Odpovědět

Já jsem si vždycky myslela, že se stane opak.. Že se voda rozpadne na malý částečky a začne lítat všude okolo :D:D

303

Odpovědět

A víš že já taky :)

222

Odpovědět

Těhle videí z vesmíru je na youtube opravdu mraky. Bylo by fajn z toho udělat pravidelné vysílání třeba jendou týdně. A není tam jen tenhle týpek, ale i jiní astronauti.

220

Odpovědět

Vždycky mě to zajímalo a snad mi na to někdo odpoví. Jak to vypadá uvnitř člověka, když je ve vesmíru? :D

202

Odpovědět

Tipnul bych to na něco, co se podobá nějakýmu druhu polívky... :D

202

Odpovědět

Lidské tělo uvnitř vypadá v podmínkách nižší nebo nulové gravitace prakticky k nerozeznání od stavu, v jakém je v klidu na Zemi - prakticky všechny malé kousky jsou zevnitř jištěny menším či větším tlakem a zvenčím nějakým druhem obalu, to platí hlavně pro buňky a krevní řečiště, tvar větších kousků je zase dán jejich strukturou a prostorem, kde jsou umístěny, čímž se vysvětluje interní a velmi neoficiální směrnice NASA, podle které mají mít astronautky malá ňadra.;)
Úplně stejné to samozřejmě není, třeba proces zpracování potravy probíhá nepatrně odlišně, ale dá se na to rychle zvyknout, je to jen otázka pocitů.

240

Odpovědět

Tyjo, vrátit se zpátky na Zem z Vesmíru, tak bych si tady asi nezvyk - ne že bych si nezvyk na gravitaci, ale nechával bych věci ve vzduchu, abych je nemusel uklízet..

342

Odpovědět

Chci do vesmíru :(

232

Odpovědět

Rozhodně lepší, než reportáž TV Nova o tom, co se stane když necháte kýbl vody venku na mrazu :)

Jinak se taky přikláním k překladu dalších videí.

333

Odpovědět

Jak sis díky tomuhle videu mohl/a vybavit TN Nova -,-

1827

Odpovědět

+SimonkaJá si díky tvému komentu vzpomněl na koňské maso v lazaních *evil smile*

231

Odpovědět

No nechtel bych bejt uklizecka na vesmirny stanici :D utirat vodu je tam dost sysifovska prace :D

209

Odpovědět

"Dnešní otázka: Když budete mít zcela promočenou látku v místě bez gravitace ...."
Hned jsem si vzpoměl na VSauce... díky VČ se ze mně stáva asi chytrý člověk :D

209

Odpovědět

Kanada... Jak jinak by měli balit žínky, když ne do tvaru hokejového puku :D

235

Odpovědět

Pokud se podíváš pořádně, tak uzříš, že na tom "puku" je logo NASA. Kanadský ekvivalent je CSA (Canadian Space Agency). :)

216

Odpovědět

Jsem v šoku že má Kanada vesmírnej program :D

205

Další