Jak nevtipkovatCharisma on Command

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:56
Počet zobrazení:5 211

Každý se rád zasměje, nicméně i humor má své hranice. Někdy se stane, že náš vtípek vykouzlí druhému na tváři místo pobaveného úsměvu ruměnec nebo v něm vyvolá negativní pocity. Takové vtípky „přes čáru“ se občas podaří i slavné Ellen DeGeneres. Pojďme se dnes přiučit, jak rozpoznat, kdy je člověku náš styl humoru nepříjemný a jakým vtipům se raději vyhnout.

Přepis titulků

Ellen čelí poslední dobou na internetu vlně nenávisti. Nechceme ji nijak hodnotit, ale po zhlédnutí nenáviděných videí vás možná budou zajímat tři tipy vtipů, které nemají lidé rádi, a jaké vtipy použít, aby vás lidé měli raději. První sorta vtipů, kterou odradíte, je sdílení citlivých informací pro zábavu. Koukněte na reakci Taylor Swift, když ji Ellen nutí říct, o kom je We Are Never Ever Getting Back Together.

- Máš zazvonit. - Ale já nechci, vážně nechci. - Budou mi psát naštvané e-maily. To nechci. - Ukaž. Podržím ti to. Ne všem vadí mluvit o bývalých partnerech, takže to není úplně špatný nápad, Taylor to ale zjevně není příjemné. I tak Ellen pokračuje, aby se lidi smáli. Proč mi tohle děláš? - Přestaň. - Tak jo. Myslím si proto o sobě hrozný věci.

Brzo je jasné, že Taylor chce, ať Ellen přestane. Často tak jasnou reakci nedostanete. Dávejte pozor na dva projevy rozpaků, pokud chcete žertovat o možném citlivém tématu něčího života. Zpozorujete-li je, je čas se stáhnout a změnit téma. První projev je váhání s odpovědí. V ukázce si všimněte, jak se Ariana Grande několikrát zarazí uprostřed věty. - Dejme řeč o tvém milostném životě. Neva? - Proboha. Bože. No, já… Já nevím. To je šílený.

Nechtěla bych… Druhý znak je, že se Ariana krčí a používá sebeuklidňující gesta. Nejprve se obejme, pak se dotýká různých částí tváře a zakrývá ji. - Byl tanečník? Ne, je to rapper? - Jo. Vystupovali jsme spolu. Taková řeč těla napovídá, ať se stáhnete a změníte téma. Ellen místo toho pokračuje, aby dořekla vtip. Ač se publikum směje, vidíme, že Ariana ne. …ať mi o něm něco povíš, tys řekla: „To je kluk od nás.“ A teď je ten kluk u vás.

- Je to tak. - Že jo. Zdá se, že Ellen chtěla vtip říct nehledě na Arianinu reakci. U moderátora je to možná dobré. Ale v životě, když pokračujete i přes tyto projevy nevole, zničíte vztah s tím, o kom mluvíte, i když se ostatní zasmějí. Teď si všimněte sebeuklidňujících gest Cary Delevingne, když Graham začne říkat její potenciálně lechtivou historku. - Na vás je stydlivost dobře poznat.

- Jakto? - Bavili jsme se vzadu… - Teď se stydím. - Ne, vzadu jsme se bavili… - Nevím, o čem mluvíte. …o sexu v letadle. Graham si myslí, že to je vtipný příběh, a chce ho sdílet. Asi si myslí, že když to Cara řekla jemu, nevadí jí to. Zavést na to řeč není nic špatného. Pokud uvidíte tyto projevy, přerušování očního kontaktu, dotyky na krku či tváři, berte je jako znamení ke změně tématu.

Netlačte na pilu jako Graham. Měla jsi sex v letadle a někdo tě pozoroval. - Cože? - Jo. - Pilot. - Ne. Když vidíte, že se někdo nervózně dotýká tváře nebo se choulí, donuťte se přestat a změnit téma rozhovoru. Dobrý způsob je vztáhnout žert na sebe. Koukněte, jak divné bylo, když se Ellen snažila dokázat, že je Mariah těhotná, tím, že jí nutila alkohol.

No a taky se povídá, že… - že jsi těhotná. O tom se drbe. - Nemluv o tom. - Ochutnáš? - Nevěřím, že mi to děláš, Ellen. - Co? - Snažíš se… Neptám se, jestli jsi, nebo ne, žádný nátlak. Vidíte, co dělá? To je nátlak. Kdyby Ellen tehdy došlo, že Mariah to nechce prozradit, a řekla „Nechceš?

Bezva. Zbyde víc na mě.“, publikum by se zasmálo a smála by se i Mariah. Pak mohla mluvit o jejím novém albu. Mariah by v tu chvíli ocenila, že na ni Ellen netlačí a nabízí jí téma, o kterém mluvit chce. Při vtipkování je cílem, aby se druzí cítili dobře. Negativní emoce se odrazí zpět k vám. To je druhá nejčastější chyba. Vtipkují a snaží se vyvolat pocit viny.

V ukázce vidíte, jak se Ellen pokouší vyvolat vinu v Dakotě Johnson za to, že ji nepozvala na oslavu. Moc to nevyšlo. Co oslava? Mě jste nepozvala. To vlastně není pravda, Ellen, pozvala jsem vás. Ne. Když jsem tu byla posledně, někdy loni, vynadala jste mi, že jsem vás nepozvala. Ani jsem netušila, že o to stojíte. - Proč bych nechtěla na oslavu? - Ani jsem nevěděla, že mě máte ráda. - Ovšem.

- Pozvala jsem vás, a vy jste nepřišla. Takhle lidé často reagují, když se jich dotknete a neumí vyjádřit frustraci. Ironie je, že tímhle dosáhnete jen toho, že s vámi lidé nechtějí trávit moc času. Ellen vtip rozvíjí dál, když Dakotin kolega Zach říká, jak je skvělá kamarádka. Z Dakotina výrazu je zřejmé, že si tenhle humor neužívá. To ráda slyším. Má dobrá kamarádka to není, ale vaše ano a to je důležité. Tady se o podobný vtip pokusil Jimmy Fallon s Robertem Downeyem Jr. Rob se na mě vybodl. Možná se pozvánka pro mě ztratila. To je v pohodě.

Víte, jak… Jsem skoro všude, o nic nejde. Na Robertovi je vidět, že se mu to nelíbí, místo omlouvání ale vypálí zpátky. Na té párty bylo dost lidí, ne, tak třicet? - Jo… - Mohlo jich být třicet jedna. - Přemýšlejte nad tím. - No jo, nepozval jsem vás. Tyto vtípky často přijmete za své, buďte opatrní. Řeknete je bez rozmyslu a obrátí se proti vám. Jestli je říkáte často, je nejlepší je proměnit v takové, které druhé pobaví.

Dnešní příklady nejsou Ellenina norma. Ve skutečnosti umí na oko škádlit, přičemž druhému skládá poklonu. Jako s Amy Adamsovou. Jsi skvělá herečka. Dnes jsou v nominacích dva tvé filmy, ne jen jeden. To je zkrátka… To je tak… Jak se tomu říká… Sobecké. Myslím.

Chcete-li si osvojit tento pozitivní návyk, podívejte se na video o Ellen z odkazu v popisku. Tak. Každý vtip nemusí být lichotivý, aby ho druzí přijali. Na škádlení není nic špatného. Blízcí přátelé se tak vlastně baví často. Do problému se dostanete pokaždé, když si dobíráte někoho nižšího postavení. Podívejte se, jak společenské postavení může ovlivnit přijetí vtipu. Jimmy Kimmel, známý moderátor, se naváží do Markipliera a MissesMae, youtuberů, které moc nezná a kteří jsou tedy méně známí než on.

Hlavně Markiplierovi se to nelíbí. Tohle je divný. Víte, co byste měli? Vyrazte mezi lidi, protože lidi vás neznají. Já jsem v poho. Co je s tebou? Markiplier si nejspíš myslel, že se Jimmy povyšuje a vysmívá se mu. Tady pro porovnání Sofía Vergara vtipkuje podobně, říká, že její manžel je nerd.

Prý jste ho obvinila, že je nerd. V jakém ohledu? V jakém ohledu je tohle… - nerd? - Je. Uvnitř sebe. Jen má špatné tělo. Říkám mu, že je uvězněný ve špatném těle. Sofía manžela nerdem nazývat může, protože mají blízký vztah a protože je Joe přitažlivá filmová hvězda. Není pravděpodobné, že by se ho dotkla nebo ho urazila.

Jako protiváhu ho pokaždé vychválí, než ho nazve nerdem. Když jsem ho poznala, nechtěla jsem na rande, protože byl moc hezký. A on je nerd, pořád si jen čte, hraje Dračí doupě… - I ne! - Jo, to je celý on. To je dobrý způsob, jak si někoho dobírat a nenaštvat ho. Takže si své blízké klidně dobírejte, zvlášť v tom, na co nejsou hákliví, ale pamatujte, že stejné žerty se mohou dotknout či urazit lidi, které dobře neznáte či mají nižší postavení než vy.

Třeba mladší spolužáky nebo podřízené v práci. Zvlášť si tyto lidi nedobírejte ohledně toho, na čem jim záleží. Budete-li se touto radou řídit, nenaděláte si humorem nepřátele, ale nic vám nezaručí, že vás bude mít každý rád. Zvlášť pokud chcete život plný výzev a lišit se. K tomu patří i hejtři a pochybovači. Proto jsme vytvořili plán k posílení hlubokého sebevědomí. Jde o třicetidenní plán ke zvládnutí emocí.

I když řeknete něco hloupého, uděláte chybu v práci nebo se vám nedaří, naleznete znovu sebevědomí a budete se cítit skvěle. Žádné pochyby, žádné sebemrskačství. Funguje to tak, že se nejprve zaměříte na vztah sám se sebou. Tedy cvičení, která ukončí chvíle, kdy vás ovládá strach z odmítnutí, neúspěchu či konfliktu. Překlad: Mia www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mně asi uniká ten kontext k "I wasn't invited". Proč se tomu publikum směje, to je nějaká americká věc? (Protože v českým prostředí bych na tuhle stížnost čekal odpověď á la "A cos čekal, viděli jsme se jednou"...)

80

Odpovědět

Při předchozí „návštěvě“ v Ellenshow si Ellen stěžovala, že ji Dakota nepozvala na narozeniny. Další rok ji tedy Dakota na oslavu narozenin pozvala, ale Ellen vůbec nedorazila. A tady si Ellen potom, co nepřišla na oslavu, stěžuje, že nebyla pozvaná.
O tom je celá ta část s Dakotou Johnson, mluví o tom v tom interview, jiný kontext snad netřeba?
Nebo jestli jde tedy o to, že se publikum zasmálo v tu chvíli... Tam budou velice pravděpodobně fungovat pokyny při natáčení, kdy se mají lidi smát a podobně.
Snad je to takhle jasné :-).

20

Odpovědět

+MiaJojo, té konkrétní situaci rozumím, Dakota ji utřela pěkně. Ale ta stejná situace tam byla s RDJ u, eh, Fallona myslím? To je to, čemu nerozumím - proč si ti komici stěžují, že nebyli pozváni na párty. Co je na tom ten vtip. "Ha ha, jsi hroznej člověk, nepozval jsi mě s tebou pařit, ačkoli se vlastně neznáme" - říká tím vlastně ten komik. Z toho plyne moje zmatení, co je na takovým prohlášení vtipnýho... ale to už je, hádám, prostě jen jiná kultura.

00

Odpovědět

+....Spíš jako tys mě nepozval na oslavu, ale já si tě k sobě zvu. Ani nemyslím, že je to míněno nějak vážně.
Věřím, že takhle by klidně zavtipkoval i Jan Kraus :-).

00

Odpovědět

Souhlasím. Ellen mi nikdy vtipná nepřišla, je na tom asi stejně podobně jako Fallon, který se přitrouble směje každé hovadině :D

301

Odpovědět

Já si snažim vybavit, kdo z těhle americkejch komiků je vážně vtipnej. Napadá mě akorát Louis C.K.. Přemejšlel jsem ještě nad Fergusonem než jsem si uvědomil že je Skot.

110