Dějiny času

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 051
Počet zobrazení:13 653

Čas je velice relativní a když se nad ním pořádně zamyslíme, zjistíme, jak maličká a bezvýznamná je vlastně celá lidská existence. Ve videu z naučného YouTube kanálu Kurzgesagt se dozvíte spoustu zajímavých informací o čase, o lidské historii i o celém vesmíru. Za tip na toto video děkujeme uživateli Deith Wen! Poznámky z videa: * Ve videu se mluví o hvězdě Alfa Centauri i když technicky je nejbližší hvězdou Slunce. ** Slavný dopad asteroidu je pravděpodobně pouze jednou z mnoha příčin zániku dinosaurů.

Toto video bylo přeloženo v rámci soutěže Staň se tipařem. Pokud se chcete také zúčastnit, sledujte každý den ve 20:00 stránku VideaČesky.cz na Facebooku, kde najdete zadání pro aktuální den. Pošlete nám tip na video vyhovující našim požadavkům a třeba vybereme právě vás!

Přepis titulků

Čas dává smysl, jen když je rozkouskován. Ale když se zamyslíte nad dlouhými časovými úseky, je skoro nemožné vše zcela pochopit. Tak začneme zvolna - s minutami, hodinami a dny. Posledních 24 hodin jsi pravděpodobně trávil spaním, prací a pauzou na kávu. Nekoukej tolik na televizi, prosím. Teď se podíváme na rok 2013. Docela bez povšimnutí zemřel ve věku 96 let Hitlerův bodyguard. A v červnu rozvířil Edward Snowden skandál s NSA.

Když poodstoupíme ještě dále, zjistíme, že 21. století je pořád ještě mladé a utvářené zejména útoky z 11. září, které vyústily ve válku v Iráku. Jo a naše životy ovládl Facebook a smartphony. A to jsme sotva začali! Vydejme se dál do minulosti. 20. století si také prožilo své. Dvě ničivé světové války následované studenou válkou, trvající téměř celou druhou polovinu století.

Průměrná délka lidského života většinu z toho pokryje, spolu se zrozením Internetu a počátkem informačního věku. Nejstarším žijícím člověkem na Zemi je nyní žena jménem Misao Okawa, která se narodila v roce 1898. To znamená, že datum jejího narození je blíže k Napoleonově nadvládě nad Evropou než k současnosti. Posledních 500 let historie vneslo do našich životů obrovské změny.

Industrializace umožnila vznik nového myšlení, například komunismu. Z farmářů se stali dělníci a vědomosti byly najednou snadněji šiřitelné. Evoluční teorie změnila to, jak vnímáme sami sebe i svět, ve kterém žijeme. A to vše během pár set let. 15. století bylo nabito událostmi. Kolumbův "objev" Ameriky a pád Konstantinopole značil konec středověku.

Lidé ze středověku byli velkými fanoušky náboženských válek a válek o území. Ale černý mor byl mnohem účinnější než války a během šesti let zabil třetinu všech Evropanů. Dorazili jsme k našemu letopočtu, tak se podívejme, kde jsme se tu vzali. Naše současné století je maličké. A rok 2013 jde sotva vidět. Toto je psaná lidská historie. Pyramidy byly postaveny před 4 500 lety.

Vrchol Římské říše byl před 2 000 lety. Takže pro Římany byly pyramidy stejně staré, jako je jejich říše pro nás. Dějiny začaly s psaním. Ale co bylo předtím? Asi před 12 000 lety proběhla zemědělská revoluce. Lidé se stali farmáři, a tak mohla vzniknout města a větší společenství. Nadvláda lidí na planetě Zemi doopravdy započala právě tady. Před 90 000 lety spolu v Evropě koexistovali lidé a neandrtálci.

Zábavný fakt: Tato doba zhruba odpovídá času, který by moderní kosmická loď potřebovala k dosažení nejbližší hvězdy.* Homo sapiens, neboli současný člověk, se vyvinul před 200 000 lety. Když se podíváme na celou lidskou historii, zdá se to, čemu říkáme "náš letopočet", celkem zanedbatelné, viďte? Před 6 miliony lety sdíleli naposledy naši předci a současní šimpanzi společného předka. A po celých 2,75 milionů let byly v módě kamenné nástroje.

Před 65 miliony let ukončila obrovská exploze éru dinosaurů,** a umožnila tak vzestup savců. Ale dinosauři vládli na Zemi po neuvěřitelně dlouhou dobu. Přes 165 milionů let! To je tak dlouhá doba, že T-Rex, který žil před 65 miliony let, má blíže k vidění koncertu Miley Cyrus než k vidění živého stegosaura. Zvířata se na planetě Zemi objevila před 600 miliony lety. Nejdříve to byly ryby a podobná jednoduchá mořská stvoření.

Pak se objevil hmyz a následně plazi. A pak se konečně, před 200 miliony lety, přidali i savci. Život sám začal mnohem dříve. Před 3,6 miliardami let. Než se objevila zvířata, tvořili život po 2,4 miliardy let pouze maličcí mikrobi. Nespočetné jednobuněčné bakterie. Po 3 miliardy let byl veškerý život na Zemi pro lidské oko neviditelný. Není snadné pochopit, jak se jednoduché jednobuněčné organismy mohly vyvinout v komplexní organismy, jako jsou ryby nebo lenochodi.

Odpovědí je čas. Spousta času! A 2,4 miliardy let je spousta času, se kterým se dá pracovat. Před 4,6 miliardami let se z pozůstatků obrovské exploze zrodilo Slunce. O 60 milionů let později se zformovala Země. V těchto raných letech vytvořilo silné bombardování kometami a asteroidy na Zemi velké oceány a Měsíc, kam můžeme vysílat vesmírné lodě.

Ale když se podíváme na celý vesmír, zjistíme, že je naše sluneční soustava docela mladá. Před 13,75 miliardami let se zrodil vesmír. A o 600 milionů let později se z miliard hvězd zformovala naše galaxie. Ale co bylo před Velkým třeskem? Pravdou je... že to ještě nevíme. A možná se to nikdy nedozvíme. Ale alespoň jsme si ten úsek hezky vybarvili. A tady to máš - MINULOST.

Teď se podíváme na to, co víme o budoucnosti. Asi za jednu miliardu let bude Slunce tak rozpálené, že život na Zemi zanikne. Zánik Slunce o 4 miliardy let později bude znamenat konec sluneční soustavy. Dobrá, takže sluneční soustava už nebude. A co se stane potom? Za pár biliónů let se přestanou formovat nové hvězdy a jednoho dne zanikne i ta poslední hvězda ve vesmíru. Vesmír pohltí temnota a zaplňovat jej budou pouze černé díry.

Dlouho poté, co zanikne poslední černá díra, dospěje náš vesmír do své poslední fáze, které se říká Tepelná smrt. Nic se již nemění. Vesmír je mrtvý. Navždy. Je ti z toho všeho trochu zvláštně, že? Nám také.

To je normální. Dobrou zprávou je, že tohle vše je ještě hodně, hodně daleko. Jediné, na čem doopravdy záleží, je tento okamžik! Ta holka, co se ti líbí? Pozvi ji na rande! Čas je drahý. Tak ho nepromarni! Překlad: Atevi www.videacesky.cz

Komentáře (58)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Je úžasné, co dnešní věda umí zjistit (resp. najít důkazy). A toto shrnutí je opravdu výborné, jedno z mála, kde jsou hlavně vědecká fakta a ne nějaké labilní a dětinské hypotézy. Pěkný monolog s hezkou animací. Ale stejně je ta konečná budoucnost vesmíru trochu pochmurná a smutná... :D

212

Odpovědět

důkazy?? kde kdy kdo odkud vyhrabal důkaz o velikým třesku?? Ani naše metody určování stáří nejsou příliš věrohodný (mince, dle našich metod tisíce let stará s letopočtem 1620-opravdu?)... spíš to na mě působí jako náboženský hnutí než věda -.-

413

Odpovědět

+GaledonČím starší objekt je, tím jednodušší je odhadnutí jeho věku. Carbon dating má přenost pár set let (+/-), jeho použití na mladé objekty tak postrádá smysl a je potřeba je datovat jinak (většinou odhad podle historických pramenů).
Vysvětlovat důkazy velkého třesku je poněkud složitější (vzhledem k tvému názoru o tom nevíš zhola nic). Nikdo netvrdí, že to je všechno správně, ale je to teorie, která se svou vahou v posledních letech (například díky tomu, že konečně dokázali vyfotit background radiation a ono ejhle, zapadlo to do teorie Třesku, přidávajíce ji na kredibilitě) přiblížila té evoluční.

172

Odpovědět

Nezvyknem často nechávať kommenty ale toto video bolo úžasné, hlavne k veci a zaujímavo jednoducho vysvetlené. Myslím že Vsauce by si mohol zobrať príklad... :D

91

Odpovědět

2:50 - TARDIS :)

273

Odpovědět

Říká tam dost blbostí a prezentuje teorie jako skutečnost, přitom skoro nic z toho co tam říká nemusí být ani pravda..

2717

Odpovědět

tohle video mi nedalo nic víc než panický záchvat :D

221

Odpovědět

Tak pozvi holku, cos e ti líbí, na rande.. pak už to bude jen záchvat :D:D

811

Odpovědět

doporučuji začít s "rejection therapy", to posílí ducha http://nestereo.cz/rejection-therapy/

13

Odpovědět

Krásná animace + zajímavé a jednoduše podávané informace. Při tomto videu mně běhal mráz po zádech, když jsem si uvědomil mladost internetu (v podstatě můj život). Myslím, že jsem dokonce zahlédl střípek jeho potenciálu, což způsobilo to mrazení. Málo lidí si podle mě uvědomuje nesmírnou důležitost a výhody internetu v dnešním vyplývajíce informačním věku. Dále bych doporučil zhlédnout video o evoluci od téhož tvůrce. Moc se mně líbilo!

198

Odpovědět

nestotožnujem sa s teóriou že keď vesmír zanikne nebude už "forever" nič..
koniec vesmíru som už v reštaurante videl veľa krát.. vôbec to nieje také dramatické.. :)

356

Odpovědět

To ovšem bylo v jiném vesmíru, ve kterém k zániku vedlo smršťování. V našem vesmíru to zatím vypadá tak, že bude nekonečné rozpínání... Koukni na TIMELAPSE OF THE FUTURE: A Journey to the End of Time (4K) , má to i české titulky...

00

Odpovědět

Ou, so incredible, very long, much time.

12

Odpovědět

hlas i obsah super, já mám ale stejně nejvíce rád to grafické zpracování :)

182

Odpovědět

Mě naopak to zpracování přišlo příliš nepřehledné. Lze na první pohled srovnat pouze události/časové úseky zmíněné hned po sobě. Ostatně, vědecký zápis čísel (scientific notation) asi nebyl vymyšlen nadarmo...
Jako takové entry-level motivační video to ale asi funguje dobře.

151

Odpovědět

Vesmír že umře? :-o to mě trošku děsí... Možná bych jí přece jenom mohl zítra někam pozvat

1143

Odpovědět

...nabito událostmi, prosím :)

31

Odpovědět

Opraveno, měnil jsem to já, protože jsem myslel, že to tak má být (stejně jako "nabýt vědomosti"), ale asi máš pravdu. Díky.

42

Odpovědět

To je jasný, až tu budou jen samé černé díry, tak se navzájem pohltí, vznikne velký třesk a jede se na novo! :D

617

Odpovědět

Má to krásné poselství.

Celé to zní dobře, ale jak mohl někdo zjistit, že se už nebudou vytvářet hvězdy? Z vesmíru známe 0,0000 nic a tohle je docela velký závěr s takovou znalostní vesmíru.

409

Odpovědět

Ten konec měli odlišit od zbytku videa alespoň tím, že je to jen jedna z teorií, ale jinak hezky zpracované.

262

Odpovědět

+hookTepelná smrt neni jedna z teorií, ale fakt... 2. zákon termodynamiky platí úplně stejně ve vypnuté zavřené ledničce jako ve Vesmíru. Jak bylo řečeno ve videu, jde o čas :-)

323

Odpovědět

Známe Planckovu teplotu (má o tom VSauce tady video), energii potřebnou k zažehnutí hvězdy a průměrnou délku života hvězdy. Dá se dopočítat, kolik může ve vesmíru vzniknout hvězd a kdy vyhasnou.

82

Odpovědět

Naše znalost je pro tento výpočet dostatečná...

71

Odpovědět

vo videu sa hovorí o biliónoch rokov, čo je obrovská doba, a v tejto dobe už naozaj nebude vo vesmíre možnosť aby vznikali nové hviezdy. Hviezdy žijú od niekoľko miliónov rokov až po niekoľko miliárd. naše slnko cca 9-10 miliárd. Existujú aj hviezdy ktoré prežijú viac, ale bilióny rokov to byť nemôžu. V tom čase už nebude Medzihviezdna hmota, voľné existujúce mračná vodíka, z ktorých by mohli vznikať hviezdy nové. Ako niekto písal nižšie, zákony fyziky platia rovnako v mojej kuchyni, ako v galaxii andromeda.

01

Odpovědět

2:10 ten mor zabil "každého třetího evropana" né třetinu evropy

261

Odpovědět

Každý třetí = třetina, zkus si to spočítat.

782

Odpovědět

mor zabíjal len europanou, nie blízkyh zo zahraničia čo prišli na návštevu.. :D

160

Odpovědět

Teď se mi na rande zvát nechce, ještě s tím počkám, mám přece ještě dooooooost času... :D

773

Další