Kde je tvé místo ve vesmíru?

Thumbnail play icon
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:598
Počet zobrazení:8 328

Tentokrát se na youtube kanálu Kurzgesagt pokusili o trochu optimističtější video. Snaží se přijít na to, co nás tvoří a jak jsme propojeni se zbytkem vesmíru.

 

Přepis titulků

Jsi ve vesmíru sám, nebo jsi s něčím propojený? Zaprvé, jsi součástí skupiny savců, která je stále velmi mladá, ale už děláme YouTube videa a stavíme urychlovače částic, taky jsme rozdělili atom a vymysleli Pokémony. Vznikli jsme ze staré formy života, která tu byla před 3,5 milardy let. Myslíme si, že tuto planetu ovládáme, ale není tomu tak. Jeden malý asteroid nebo jeden tvořivý virus bude stačit k našemu vyhynutí. Lidstvo si myslí, že je schopno zničit tuto planetu, ale i se všemi našimi nukleárními hračkami bychom při nejlepším zapříničili masové vyhynutí.

Možná bychom zabili 90 % všeho žijícího na této planetě. No a? Za pár milionů let by se život všude navrátil. Většinu mikroskopických živočichů a živočichů žijících pod povrchem by to zřejmě ani moc nerozhodilo. Na ose času je náš čas na Zemi docela k smíchu. Ve skutečnosti zase tak mocní nejsme. Žijeme na maličkém, mokrém šutru, který ve vesmíru obíhá obrovskou kouli hořící plazmy.

Jednoho dne tahle koule vyhasne a s největší pravděpodobností nás zabije. Pokud přežijeme smrt Slunce a kolonizujeme galaxii, teoreticky přežijeme, dokud nevyhasne poslední hvězda ve vesmíru. Potom už je život nemožný. Dobrá, takže všechno někdy končí. Jak do toho zapadáš jako jedinec ty? V jednu chvíli jsi byl, asi tak na půl hodinky, jediná buňka v děloze své matky. Stvoření v průměru 0,1 mm velké.

Dnes se skládáš z 50 bilionů buněk. Z padesáti bilionů neuvěřitelně komplexních malých biologických strojů, které jsou o dost větší a o dost složitější, než je obyčejná bakterie. Pracují na základě fyzikálních a chemických zákonů a používají mikrostroje k výrobě proteinů, spotřebě energie, zhltání jídla, přepravování zdrojů, přenášení informací, nebo reprodukci. Komunikují, duplikují se, páchají sebevraždu, bojují s vetřelci a plní speciální úkoly, abys zůstal naživu.

Takže můžeš mít děti. Ale jak do toho zapadáš ty, pokud jsi sestaven z bilionů malých věciček? Tvé základní informace jsou uloženy v tvé DNA. V molekule, která kóduje genetické instrukce, použité ve vývoji a v životě všech žijících tvorů. Když ji rozmotáte, je dva metry dlouhá. Když zkombinujete všechny DNA vlákna ve všech vašich buňkách, dostanete vlákno tak dlouhé, jako je cesta na Pluto a zpátky. To je dost dlouhé.

(15 000 000 000 kilometrů) A tvá DNA je přímým spojením s tvým úplně prvním předkem. Na vteřinku se nad tím zamysli. V každé buňce tvého těla je vlákýnko věcí, které tu v různých formách byly už 3,4 miliard let. Vyvinuly se, mutovaly, bilionkrát se duplikovaly, ale přímo tě spojují s první žijící bytostí na této planetě. Můžeme říct, že jsi se svým DNA dotkl všech žijících bytostí, které tu byli před tebou. Ale ty jsi víc než jen tvé DNA. Tvé tělo je vytvořeno ze sedmi kvadriliard atomů. To je sedm miliard, miliard, miliard.

Přibližně 93 % lidského těla je tvořeno ze tří prvků. Kyslíku, uhlíku a vodíku. Kyslík a vodík jsou převážně ve vodě. Voda tvoří 60 % hmotnosti našeho těla. Uhlík je nejspíš jeden z nejdůležitějších prvků pro život. Lehce se pojí s dalšími atomy, což umožňuje tvorbu dlouhých řetězců molekul, které tvoří pevnou část tvého těla. Zbylých 7 % je procházka po periodické soustavě prvků.

Dusík, vápník, fosfor, draslík, síra, sodík, chlór, hořčík, železo, fluor, zinek, měď, jód, selen, chróm, mangan, molybden, kobalt, lithium, stroncium, hliník, křemík, olovo, arsen a bróm. Uf. Což mimochodem znamená, že jsi z 0,5 % metal. Ať už posloucháš cokoliv. Každopádně, tyhle prvky mají různé funkce, jako transport kyslíku, stavbu kostí a buněk, předávání signálů, řízení chemických reakcí a tak dále.

Tvé tělo se neustále mění. Každých 16 dní se obmění 75 % tvého já, protože za to období obmění zdravý člověk 100 % vody. Každý rok se téměř 98 % atomů vymění za nové a téměř všechny atomy, které tvoří tvé tělo, jsi ještě před pěti lety neměl. Takže si můžeš říkat "dočasná sbírka atomů". Ale odkud tyhle atomy přišly? Na počátku vesmíru existovaly převážně atomy vodíku a hélia.

Obrovská oblaka plynu byla hustší a hustší, až se vlastní tíhou zhroutila, a dala tak vznik prvním hvězdám. V jádru těchto hvězd se v extrémních podmínkách vodík přeměnil v hélium, po milionech let se vodík vyčerpal a hvězdy začaly umírat. Ve zlomku vteřiny vznikly všechny prvky, které dnes známe, ve velmi extrémních podmínkách, než hvězdy zemřely a explodovaly v supernovy. Většinu jejich obsahu vyslaly do vesmíru, zatímco jádra hvězd se zhroutila a staly se z nich černé díry.

Všechny tyto prvky cestovaly vesmírem bůhví jak dlouho, dokud nedorazily k jinému mraku, který pomalu dával vznik jiné hvězdě, našemu Slunci. Prvky, které byly dřív součástí hvězdy, daly vznik planetám a našly si cestičku na Zemi, kde umožnily vznik života. Takže jsme přímo propojeni s prvními hvězdami vesmíru. Jsme součástí vesmíru. Myšlenka, že jsme nepatrná část něčeho tak obrovského, je ohromující.

Nevíme, co všechno to znamená. Nebo jestli to vůbec něco znamená. Víme, že jsme složeni z malých částí, které nás spojují se vším ve vesmíru. Spojují nás ze začátkem všeho. A to je docela hezká myšlenka. Nejsi sám. Nikdy jsi nebyl sám. A nikdy nebudeš. Překlad: Agnes www.videacesky.cz

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Všichni jsme vlastně jen hrstka hvězdného prachu. ._. :D

01

Odpovědět

Všichni jsme součásti všeho a všech... krasné thanx

161

Odpovědět

geniální

102

Odpovědět

A teď si představte, že na peer review čeká teorie, která pracuje s černou dírou v jiném vesmíru jako semenem pro ten náš. Jaké fyzikální zákony a rozměry tam musí být, že kolaps hvězdy by byl dost na to, aby vznikl náš vesmír?
Už jenom ta představa mě naprosto fascinuje.

103

Odpovědět

Ta tepelná smrt jak bylo na začátku zřejmě nenastane, protože i ty vzniklý černý díry se pravděpodobně časem zhroutí a uvolní všechnu svoji energii co v sobě měli. Na to přišel Steven Hawking.

51

Odpovědět

to se dřív roztrhne vesmír vlastní rozpínavostí.

14

Odpovědět

Video je staršího data a tyhle long term předpovědi (nedokážeme předpovědět počasí na tři dny dopředu, ale co bude za deset miliard let není problém) jsou docela ústřely. Vždycky jsou založeny na současné (contemporary) vědě, v tomhle případě kvantové fyzice a speciální teorii relativity. Každá malá změna s touhle předpovědí naprosto zamíchá.

184

Odpovědět

Super video. Zde je pár chybek:
1:03 - na maličkém (tiny)
2:21 - z bilionů
2:59 - 3,4 miliard let
5:21 - vyčerpal

81

Odpovědět

Děkuji :)

91

Odpovědět

solidní video, :-)
ty miliardy miliard našich atomů mi hned připomnělo toto:
https://www.youtube.com/watch?v=UxVivkXUfdU

41

Odpovědět

5:21 vodik se neunavil ale vycerpal (ve smyslu spotreboval).. ;) jen takova drobnost..

31

Odpovědět

Děkuju.

31

Odpovědět

A chlast sa vzal odkiaľ?

111

Odpovědět

Z vesmíru!!! Vědci našli celá metanolová mračna o velikosti několikaset miliard km, takže někde budou i vysněná etanolová mračna - ráj alkoholiků.

142

Odpovědět

+Radek.PriborskyCož mi připomíná vtip:
Víte, z čeho vznikl člověk?

Člověk je z trnky. Z trnky je totiž slivovice, ze slivovice opice a z opice člověk.

243

Odpovědět

Kdo by náhodou hledal soundtrack k videům od Kurzgesagt, tak zde je odkaz (soundtracky je možné i koupit a podpořit tím skladatele ;-) )

http://thomasveith.bandcamp.com/track/are-you-alone

71

Odpovědět

Vždycky když někde vidím, že život jednou vyhasne, vesmír zanikne, apod. tak mi je trochu smutno a říkám si, jaký má život vůbec smysl? ... Pak si vzpomenu na číslo "42" a hned je mi lépe :)

322

Odpovědět

Přesně, mám z toho taky vždy divný a takový smutný pocit. Měl jsem už v jednom z jejich předchozích videí, kde o tom poprvé mluvili. Je to zvláštní, nastane to sice až za tak nepředstavitelně dlouhou dobu, takže by nás to vlastně vůbec nemuselo znepokojovat, když už tu dávno nebudem... Ale i přesto z toho nemám vůbec dobrý pocit, když o tom slyším :/

61

Odpovědět

Co myslíš tím číslem "42"? :D

35

Odpovědět

+blindprophetzačni chlastat a uvidíš ;)

21

Odpovědět

+blindprophetčíslo "42" je odpověď na základní otázku života, vesmíru, apod.. musel by sis přečíst Stopařův průvodce galaxií ;)

82

Odpovědět

Když vyjmenovával prvky z periodický tabulky uplně sem slyšela Shledona

151

Odpovědět

Je písnička, kde jsou vyjmenovány všechny v té době známé...
https://www.youtube.com/watch?v=zGM-wSKFBpo

21

Odpovědět

Souhlasím s ptáčkem na konci videa, taky mě z těch čísel rozbolela hlava. :D

262

Odpovědět

Zajímavé :) a ten kdo to vysvětluje má prostě vhodný hlas k popisování takovýchto věcí, alespoň dle mě.

1033

Odpovědět

Buňka o velikosti 0,1 mm? :-O To je trochu velký, ne? Dopiče.

643

Odpovědět

Ženské vajíčko je jedna z najväčších buniek v ľudskom tele tak prečo nie?

391
Další