Jak zanikne vesmír?

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:873
Počet zobrazení:11 857
Vesmír je velmi starý a další biliony let zřejmě ještě prožije. Ale jak nakonec vesmír zemře? Na tuto otázku odpovědeli na kanálu Kurzgesagt a vytvořili k tomu vcelku deprimující video.

Přepis titulků

Jednoho dne vesmír zanikne. Ale proč a jak? A bude vesmír mrtvý navždy? A jak to můžeme vědět? Zaprvé musíte vědět, že se vesmír rozpíná. Navíc se jeho rozpínání zrychluje. Důvodem je temná energie. Temná energie je zvláštní jev, který podle vědců prostupuje vesmírem.

Do roku 1998 jsme si mysleli, že vesmír funguje jako míč vyhozený k nebi. Míč vyletí, ale v určitém bodě zase začne padat. Ale rozpínání vesmíru se naopak zrychluje. To je jako byste vyhodili míč vzhůru a sledovali, jak čím dál rychleji odlétá. Jenže odkud se to zrychlování bere? To nevíme.

Ale říkáme tomu temná energie. Nejdříve na to přišel Einstein, ale pak si řekl, že je to hloupost. Nyní se ale astrofyzici dohodli, že je to možné. Problémem je, že je to jen teorie. Doopravdy netušíme, jaké jsou vlastnosti temné energie, ale existují různé teorie a ty nás vedou ke třem scénářům zániku vesmíru. Zaprvé. Velké rozervání. Už od počátku se vesmír rozpíná. Z neznámého důvodu se prostor vytváří všude rovnoměrně.

Prostor mezi galaxiemi se rozpíná, takže se vzájemně vzdalují. Prostor uvnitř galaxií se také rozpíná, ale zde je gravitace dostatečně silná, aby je udržela vcelku. Při Velkém rozervání se rozpínání zrychlí až do bodu, kdy se bude prostor rozpínat rychleji než ho gravitace bude moci kompenzovat. Výsledkem bude Velké rozervání. Nejprve se rozpadnou obří objekty jako jsou galaxie, protože se prostor mezi strukturami bude rozpínat moc rychle.

Poté budou zničena velká tělesa jako černé díry, hvězdy a planety. Gravitace je už neudrží pohromadě, takže se rozpadnou. Nakonec se bude prostor rozpínat rychleji než rychlost světla. To ovlivní atomy a ty se prostě rozpadnou. Jelikož se vesmír bude rozpínat rychleji, než jaká je rychlost světla, žádná částice ve vesmíru nebude moci ovlivnit jinou. Vesmír se rozpadne na bezpočet osamělých částic, které se nebudou moci dotknout ničeho jiného.

Bude to zvláštní vesmír bez času. A ty si připadáš osamělý... Zadruhé. Tepelná smrt nebo Velký chlad. Rozdíl mezi Velkým rozerváním a Tepelnou smrtí je v tom, že při Tepelné smrti zůstane hmota zachována, a za neskutečně dlouhou, ale konečnou dobu, bude přeměněna na radiaci, zatímco se vesmír bude dál rozpínat.

Ale jak je to možné? Promluvme si o entropii. Každý systém se snaží zůstat na co nejvyšší hladině entropie. Je to jako kdybychom měli latté machiato. Nejprve se skládá z několika vrstev, ale časem zchladnou a vzájemně se smíchají. A takhle to funguje i ve vesmíru. Jak se vesmír stává čím dál větším, hmota se pomalu rozkládá a mizí.

V určitém bodě, po mnoha generacích hvězd, se mlhoviny, potřebné pro tvorbu hvězd, vyčerpají a vesmír proto potemní. Zbývající hvězdy zaniknou a černé díry pomalu zdegenerují a vypaří se. Potrvá to biliony let a bude to mít na svědomí Hawkingovo záření. A když i ony zaniknou, zůstane jen rozptýlený plyn, fotony a světelné částice.

Tedy až do doby, kdy se i ony rozpadnou. Tehdy veškerá aktivita ve vesmíru ustane. Entropie bude na svém maximu. Vesmír bude navždy mrtvý. Ovšem existuje šance, že za neskutečně dlouhý čas může entropie spontánně poklesnout a proces zvaný kvantové tunelování zapříčiní nový Velký třesk.

Zatřetí. Velký krach a Velký odraz. Tohle je ten nejvíce povzbudivý scénář. Pokud je temné energie méně, než si myslíme, nebo časem zmizí, převládne jednoho dne ve vesmíru gravitace. Za několik bilionů let se rozpínání zpomalí a nakonec zastaví. Poté se proces obrátí, galaxie se budou přibližovat a vesmír zmenšovat. A protože menší vesmír znamená horký vesmír, bude se všude zvyšovat teplota.

Sto tisíc let před Velkým krachem bude mít radiační pozadí vyšší teplotu než většina hvězd. Což znamená, že se uvaří z vnějšku. Minuty před Velkým krachem se rozpadnou jádra atomů a pak vše pohltí supermasivní černé díry. Nakonec se všechny černé díry spojí do jediné neuvěřitelné obrovské černé díry, která spolkne všechnu hmotu vesmíru.

Ta chvilku před Velkých krachem pohltí celý vesmír, včetně sebe sama. Podle teorie Velkého odrazu se už toto stalo mnohokrát a vesmír prochází nekonečným cyklem rozpínání a smršťování. Nebylo by to skvělé? Co se tedy nakonec stane s vesmírem? Momentálně se nejpravděpodobnější zdá Tepelná smrt. Ale my v Kurzgesagt doufáme, že tahle teorie věčné smrti není pravdivá a vesmír se bude stále dokola rodit.

Ovšem ani jednu teorii nemůžeme potvrdit. Takže proč bychom nemohli věřit té nejvíce povzbudivé teorii? Překlad: Mithril www.videacesky.cz Mimochodem, máme účet i na Twitteru.

Komentáře (82)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kdyby někdo potřeboval titulky, tak zde si je můžete stáhnout:

http://uloz.to/xSdLsko4/three-ways-to-destroy-the-universe-srt

00

Odpovědět

Ovšem ještě mnoho milionů let před koncem vesmíru už pravděpodobně budeme civilizace typu 3..Budeme pání časoprostoru, budeme moci uniknout do jineho vesmiru, budeme moci zažehnout nové hvězdy, ovladat galaxie...

21

Odpovědět

Kdyby někdo hledal čistě soundtrack k videím od Kurzgesagt, tak zde je odkaz:

http://thomasveith.bandcamp.com/album/three-ways-to-destroy-the-universe-music-for-the-kurzgesagt-youtube-channel

10

Odpovědět

Pokud by vesmír takto pulsoval a nekonečně se rozpínal a smršťoval, co když při každym jeho velkym třesku bouchne naprosto stejně jako v předchozím případě, znamelo by to že se všechno neustále opakuje a jsme chyceni k nekonečný smyčce ?

90

Odpovědět

Všiml jste si někdo té modré telefonní budky ve 35 s? :D

250

Odpovědět

Na konci vesmíru je samozřejmě restaurace. Pozn. 42 (Občas se může stát že v restauraci potkáte sami sebe).

510

Odpovědět

Na konci vesmíru: a) bude reštaurácia, kde sa bude hlásať druhý príchod Zarkona. Alebo b) Doctor nájde Mastera v ľudskej podobe.

Btw. v sobotu voľte Saxona.

202

Odpovědět

Obracím se na zdejší grafiky, animátory a podobně...

Nevíte náhodou jak se jmenuje software (nebo by se mohl jmenovat), který byl použit k výrobě animací v tomto videu? Díky moc :)

00

Odpovědět

Na svých stránkách píšou, že používají Adobe Illustrator & After Effects.

80

Odpovědět

Adobe flash pro je dobrý pro začátečníky :) a dají se tam dělat i složitější věci, jako třeba celovečerák, když na to přijde :)

00

Odpovědět

Adobe After Effects bude urcite spravna volba pro videa podobneho charakteru. :)

00

Odpovědět

Videa od Kurzgesagtu jsou dobré jak cyp :D. Musím říct že se to rovná Vsauce. A taky to říká i s nějakou tou dávkou humoru. Mě by se moc líbilo kdyby tady tohle tak zůstalo, a překládaly by se ty videa s jejich kanálu. :)

202

Odpovědět

velmi povzbudivé, že se vesmír bude rodit pořád a pořád... nakonec nám to může být jedno :D :)

173

Odpovědět

to tam ale nikdo neříká ty primitive , příště nepiš p***viny a rači se zdrž komentářů ! a jedno to rozhodně není, zatím všechno indikuje že vesmír skončí tepelnou smrtí v tom případě už žádný nový vesmír (a tedy ani život) s nejvyšší pravděpodobností nevznikne.

180

Odpovědět

+Whitehanderprečo tak agresívne?

140

Odpovědět

Hlas vypravěče mi připomíná strašně Stanley Parable :).

231

Odpovědět

Vesmír nikdy nezanikne, protože ho Doktor zachrání. Zase.

353

Odpovědět

I Doktor několikrát o konci vesmíru mluvil, takže ani on ho nemůže odvrátit.

32

Odpovědět

A proč je ta nekonečná smyčka vesmíru povzbudivá? Je určitě zajimavá, ale nikdo se z toho nedostane aby mohl pokračovat a vzít sebou odkaz lidí.. Všechno co tedy děláme je meaningless..

387

Odpovědět

neznamená to práve naopak že meaningful je uplne všetko? :) je to ako s poloplným pohárom, niektorý ľudia ho proste vidia poloprázdny :)

60

Odpovědět

Jo, jasně... ale.. kde je vesmír, co je za ním, proč tu je? Tolik otázek..

343

Odpovědět

asi si neviděl konec titulek v Man in Black :)

240

Odpovědět

tyhle teorie, které se rok, co rok mění jsou úplně marná ztráta času. Pěkná animce, pěkně vysvětlené, ale jenom několik poskladaných fantasy stórý.

+ Jak říkali na začátku, že se vesmír zrychluje a nikdo neví proč, tak mě napadlo, že jestli se všechny ty puntíky, co mají představovat hvězdy a galaxie od sebe vzdalují, tak na sebe přestavají působit gravitační silou a tím pádem se přestávají navzájem zpomalovat.

Taky mě napadlo, že kdyby se ve vesmíru vytvořila nějakým rozpínáním trhlina v časoprostoru třeba by nám jsem začali proudit démoni z Oka Terroru (Warhammer40k)

1243

Odpovědět

Jsou to jen hypotézy a né teorie. Aby se hypotéza stala teorií, tak musí vědeci navrhnout experiment nebo pozorování které potvrdí nebo vyvrátí danou hypotézu.

190

Odpovědět

+Alberto123Mimochodem teorie se musí změnit když se změní míra našeho poznání. Tím se věda liší od víry.

280

Odpovědět

Abys té kritiky neměl málo tak ještě přidám - je to Oko Hrůzy, ne Oko Terroru.

90

Odpovědět

+FenrirTak je to Eye of Terror, žeo...

12

Odpovědět

dinocope ty seš trochu vylízánek viď ? Takovej ten typ s prázdnou palicí co ví všechno.
Kdybys měl aspoň ponětí jakou kravinu si tady vyblil.
btw. Tyhle teorie jsou tu už od doby einsteina, akorát v tý době neměli takovou techniku, a rovnou je vyvrátili.

312

Odpovědět

to na čom pracujú tisíce vedcov a najgeniálnejší z nás, to sa nazýva hypotézy a teórie, a posúva to našu civilizáciu, techniku a vedecké poznanie míľovými krokmi ďalej. to čo si napísal ty, je ale len blbosť, skutočný výplod fantázie

00

Odpovědět

Nechápu proč má inteligentní komentář tak záporné skóre o.O souhlasím s tebou a ta teorie o zmenšování gravitace mi přijde zajímavá

11
Další