Co je to temná hmota a temná energie?

Thumbnail play icon
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:477
Počet zobrazení:11 455

Vesmír je nekonečným zdrojem záhad, kterých se lidstvo už celá staletí snaží dopátrat. Následující video se zaměří na dvě z nich, které vědcům stále vrtají hlavou.

Přepis titulků

Hmota, jak ji známe. Atomy, hvězdy a galaxie, planety a stromy, skály a my. Tato hmota tvoří méně než 5 % známého vesmíru. Asi 25 % představuje temná hmota a 70 % temná energie. Obě jsou neviditelné. Je to trochu zvláštní, protože by to mohlo znamenat, že vnímáme pouze nepatrný zlomek reality. To ale není všechno. Nemáme tušení, co temná hmota a temná energie vlastně je nebo jak funguje.

Jsme si ale poměrně jistí, že existují. Co o nich tedy víme? Překlad: qetu www.videacesky.cz Temná hmota umožňuje existenci galaxií. Když jsme počítali, proč je vesmír uspořádán tak, jak je, záhy bylo zřejmé, že množství normální hmoty nestačí. Gravitace viditelné hmoty není dost silná na to, aby utvořila galaxie a komplexní struktury. Hvězdy by nejspíš byly rozptýleny všude možně a žádné galaxie by netvořily.

Proto víme, že uvnitř a kolem nich něco je. Něco, co nevyzařuje ani neodráží světlo. Něco temného. Kromě toho, že jsme schopní existenci temné hmoty vypočítat, ji můžeme tak trochu i vidět. Oblasti s velkou koncentrací temné hmoty lámou světlo ve svém okolí, a proto víme, že v nich něco ovlivňuje gravitaci. Dnes máme spíš představu o tom, co temná energie není, než co je. Víme, že temná hmota nejsou jen oblaka normální hmoty bez hvězd, protože ta by vyzařovala detekovatelné částice.

Temná hmota není ani antihmota, protože antihmota vyzařuje unikátní záření gama, když reaguje s normální hmotou. Temnou hmotu netvoří ani černé díry, velmi kompaktní objekty, které drasticky působí na své okolí, zatímco temná hmota je podle všeho rozptýlená po celém vesmíru. V podstatě jistě víme jen tři věci. Zaprvé, něco tam je. Zadruhé, ovlivňuje to gravitaci.

Zatřetí, je toho spousta. Temnou hmotu nejspíš tvoří složitá exotická částice, která se světlem a hmotou interaguje nečekaným způsobem. Zatím to ale prostě nevíme. Temná energie je ještě podivnější a záhadnější. Neumíme ji detekovat, měřit ani ochutnat. Zcela jasně ale vidíme její účinky. Edward Hubble v roce 1929 zkoumal, jak se vlnová délka světla, které vyzařují daleké galaxie, posouvá směrem k červenému konci elektromagnetického spektra, zatímco putuje vesmírem.

Zjistil, že méně jasné, vzdálenější galaxie vykazují vysokou úroveň rudého posuvu. O blízkých galaxiích se to říct nedá. Hubble zjistil, že je tomu tak kvůli rozpínání vesmíru. K rudému posuvu dochází, protože vlnové délky světla se při rozpínání natahují. Z nejnovějších objevů vyplývá, že rozpínání vesmíru nabírá na rychlosti. Dříve jsme se domnívali, že tah gravitace rozpínání buď zpomalí, nebo dokonce zvrátí a vesmír se zhroutí sám do sebe.

Vesmír při svém rozpínání nemění své vlastnosti. Jen je ho víc. Všude neustále vzniká nový prostor. Galaxie jsou shluky, které pevně při sobě drží gravitace, takže my toto rozpínání v každodenním životě nepociťujeme. Vidíme ho ale všude kolem nás. Všude ve vesmíru, kde je prázdný prostor, se ho každou vteřinou tvoří čím dál víc. Temná energie se jeví jako jistý druh energie vlastní prázdnému prostoru.

Energie, která je silnější než všechno, co známe, a která časem ještě získává na síle. Prázdný vesmír má více energie než všechno ve vesmíru dohromady. Máme několik domněnek o tom, co by temná energie mohla být. Podle jedné z nich temná energie není věc, ale jen vlastnost prostoru. Prázdný prostor není nic. Má vlastní energii. Může tvořit další prostor a je poměrně aktivní.

Je možné, že jak se vesmír rozpíná, objevuje se čím dál více prostoru, který plní mezery, což vede k rychlejšímu rozpínání vesmíru. Tato myšlenka se podobá myšlence, kterou měl v roce 1917 Einstein. Konceptu kosmologické konstanty, síly, která působí proti síle gravitace. Problémem je, že když jsme se pokusili množství této energie vypočítat, výsledek byl tak nesprávný a podivný, že nás to jen ještě víc zmátlo.

Další možností je, že je prázdný vesmír plný přechodných virtuálních částic, které spontánně a bez ustání vznikají z nicoty a pak opět mizí v nenávratnu. Energie těchto částic by mohla být temná energie. Nebo je temná energie možná neznámý druh dynamické energetické kapaliny nebo pole, které prostupuje celým vesmírem, ale z nějakého důvodu má na vesmír opačný účinek než normální energie a hmota. Pokud ale existuje, nevíme jak ani kde, ani jak bychom ji mohli detekovat.

Zůstává spousta nezodpovězených otázek. Naše teorie o temné hmotě a energii zůstávají pouhými teoriemi. Na jednu stranu je to celkem frustrující. Na druhou stranu to pro vědu představuje neprobádané obzory, což je velmi vzrušující. Učí nás to, že i když máme pocit, že jsme na vrcholu, stále jsme jen lidoopi se smartphony na křehkém pidiostrůvku ve vesmíru, kteří vzhlížejí k nebi a přemítají nad tím, jak vesmír funguje. Stále se ještě máme co učit.

A to je na tom báječné. Překlad: qetu www.videacesky.cz

Komentáře (41)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

a nebo možná takzavná temná směs vůbec neexistuje a jde možná jen o špatné měření
http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=1904
http://fanda.nova.cz/clanek/hi-tech/vesmir-neovlada-temna-energie-mylili-jsme-se-kaji-se-vedci.html

00

Odpovědět

Před shlédnutím videa jsem o temné hmotě věděl dvě věci. Teď už ale vím tři :-)

90

Odpovědět

Když nic nevíme, jak můžou vědět, že když to vypočítali a vyšlo to divně, že to není správně?

143

Odpovědět

no až na to že ani temná hmota ani temná energie možná ani neexistují a je to jen klam který má na svědomí něco co se nám ještě nepodařilo objevit

25

Odpovědět

To je klidně možné, ale o "něco, co se nám nepodařilo objevit" toho víme ještě méně, než o potenciální temné hmotě.

141

Odpovědět

fluid by sa dalo skor prelozit ako tekutina :)

50

Odpovědět

Vlnová délka se "nenatahuje" s rozpínáním vesmíru... Rudý posuv je jen dalším projevem dopplerova jevu. Je to stejnej efekt, jako když projíždí auto, nebo vlak. Když vlak jede směrem k nám, má vyšší tón = kratší vlnovou délku, když odjíždí, má delší vlnovou délku. Čím vzdálenější hvězda, tím víc od nás "letí pryč". Letí pryč, tedy světlo vydávané má delší vlnovou délku a proto je posunuté k červené barvě.

111

Odpovědět

Ve skutečnosti je to obojí. Vlnová délka vzdálených galaxií se natahuje jak Dopplerovým jevem, tak díky rozpínání vesmíru (tzv. kosmologický rudý posuv). https://en.wikipedia.org/wiki/Redshift#Expansion_of_space

91

Odpovědět

len si uzite toto video, lebo ked tu prelozia najnovsie last week tonight tak sa vam bude chciet grcat.(z nechutnej propagandy ala chudacikovia utečenci).

1121

Odpovědět

https://www.youtube.com/watch?v=RvOnXh3NN9w tady máš taky agitku, ať se stihneš trochu přednasrat.

82

Odpovědět

Paráda, už dlouho nebyl žádný pořádný flame.

81

Odpovědět

Klasika. Když se řeší trest smrti nebo podloudné církve, co slibují zisk za zaslání daru, všichni si libují, jak je Oliver setřel a říkají si, jak jsou ti Amíci blbí. Když se řeší problémy, které máme i v Evropě, jako LGBT tematika, trans, utečenci a podobně, tak Oliver podloudně zkresluje fakta a je to propaganda :-)

144

Odpovědět

+XardassNeodolal jsem a mrknul jsem na nepřeloženou verzi. Sice si myslím, že je skutečně potřeba, aby se Evropa (tedy i ČR) postavila zodpovědně a konstruktivně k problému (věřím, že ČR by měla bez vážnějších problémů zvládnout 5000 migrantů), ale jak jsem slyšel Johna Olivera, tak mě napadlo, že by si k sobě mohli vzít taky pár migrantů z Turecka (např. 2000000). Ostatně vzhledem k tomu, že destabilizovali blízký východ by to od nich bylo žádoucí. Už vidím rozjásanou reakci USA. Ale je pravda, že bychom se nad sebou měli trošku zamyslet. Pokud by každá obec nad 1000 obyvatel dostala na starost 10 uprchlíků ze Sýrie, nijak výrazně by to ČR nezatížilo, nevytvářely by se problémové lokality jako např. ve Francii a pomohlo by to k řešení problému.

00

Odpovědět

+XardassPřesně, mají v hlavě sovětskou propagandu ještě z dob svých otců a přitom si to ani neuvědomují...

41

Odpovědět

No tak jsem to zkouknul a čekal jsem to horší, ale je fakt, že to vzal dost jednostranně. Ale má pravdu, že EU to vůbec nezvládá.

31

Odpovědět

Všimli jste si taky té TARDIS? :D

163

Odpovědět

Tardis je skoro v každom (ak nie v každom) videu od nich:)

91

Odpovědět

Takže vlastně víme, že vůbec nic nevíme.

210

Odpovědět

Ale víš, jak důležitý poznatek toto je? Vem si ty zástupy hlupáků, kteří si myslí, že ví všechno. Uvědomit si, že nic nevíme, je známka vysoké inteligence. :)

361

Odpovědět

asi bych to shrnul
Když víš, co se ví (vědí ostatní), jsi vzdělaný.
Když nevíš, co se ví (vědí ostatní), můžeš být hloupý.
Když víš, co ví málokdo, tak jsi moudrý.
Když nevíš, co neví málokdo, tak jsi konzument.
Když víš, co neví nikdo, tak můžeš být objevitel.
Když nevíš, co neví nikdo a máš správnou otázku, tak jsi patrně špičkový vědecký pracovník.
Když nevíš, co neví nikdo a nemáš správnou otázku, tak jsi parazit.

231

Odpovědět

ještě dovětek
kup/půjč si nějaká skripta z fyziky...myslím, že ono nic (4% [snad] popsané [snad] hmoty ve vesmíru) rozepsané do stovek stran prohloubí leckterý mozkový závit

61

Odpovědět

Co když temná energie je magie? Neviditelná síla vesmíru, která může být zkrocena inteligencí a tak budou možná kouzla?

1317

Odpovědět

I televize vypadá jako kouzlo, než někdo vysvětlí, jak vlastně funguje...

502

Odpovědět

+sciTo jsi nepochopil, co jsem chtěl říci. Vyspělá technika může na neznalého působit jako kouzlo, přesto má věděcký základ, to nepochybně. Zde jsem měl na mysli, že by temná energie mohla mít vlastnosti, jako má magie ve fantasy. Vědomí tuto energii dokáže ovládnout, aby působila tak, jak chce a to například prostřednictvím zaklínadel. Netvrdím, že to tak je. Jedná se pouze o filizofockou otázku, nic víc.

719

Odpovědět

Geralte?

42

Odpovědět

+TrissYennefer?

32

Odpovědět

+TrissDivoký Hone?

11

Odpovědět

z teoretického hľadiska máš pravdu. aj n. tesla bol považovaný svojho času za kúzelníka :-)

01

Odpovědět

Tyjo, hodnocení 9.93 jsem tady snad nikdy neviděla! :D A to už sem nějaký ten pátek chodím...

83

Odpovědět

jj, to je dobrý čas na 100m

160

Odpovědět

+MMZŠkoda že jsem běžel jenom třicet...

30

Odpovědět

Připomenulo mi to projekci "Temný vesmír", která se promítá například ve Hvězdárně a planetáriu v Brně. Takže silně doporučuju :)) Jinak k tomu rozpínání vesmíru...ve videu nebyla zmíněna docela podstatná věc. Vesmír se sice rozpíná, ale neexistuje žádný střed odkud by toto rozpínání probíhalo...to znamená, že každý bod ve vesmíru je vlastně středem a ve finální fázi se tyto body k sobě spíše přibližují. Takže probíhá docela těžko pochopitelnej proces pro lidský mozek :)) :D

A se rozpíná uplně stejně jako B
http://edu-observatory.org/olli/VD-C2BB/rel_velb.gif

152

Odpovědět

Předpokládám, že to zmiňovali v nějakém předešlém videu, které bylo určené pro nekonečnost vesmíru. On je to tak nějak základ všeho, že nekonečno nemá střed. Nebo tedy, má jich nekonečně mnoho.

40

Odpovědět

+ChristopherJe to možný, to video jsem neviděl. :)

10

Odpovědět

Temná hmota = zamaskovaní ufouni! :D

36

Odpovědět

Pochopil sem to až k tomu "hmota" :D

320

Odpovědět

ale no tak... večer jsem se na video díval, protože jsem nevědě za jak dlouho tu bude...

80

Další