Vsauce:Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:443
Počet zobrazení:10 565

Existuje naprosté a úplné nic? Místo nebo prostor, kde by nebyla hmota? To se dozvíte v dnešním díle Vsauce.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce, natáčím v hotelovém pokoji v Londýně malou kamerou přilepenou k nábytku, který jsem naskládal na sebe. Je to lepší než nic a jak můžete vidět v názvu videa, přesně to budeme rozebírat - nic. Může existovat nic? Neustále jsme obklopeni hmotou, ani tato sklenice není prázdná. Můžete si myslet, že je prázdná, ale je plná vzduchu.

A vzduch je nacpaný. Jeden centimetr krychlový vzduchu obsahuje téměř 30 trilionů molekul. Pokud bych odstranil vzduch z téhle sklenice, vytvořil bych vakuum. Úžasné slovo se dvěma u a žádným w. Výzvou je odstranit všechen vzduch. Dodnes se nejlepším vědcům povedlo vytvořit ultravysoké vakuum. Potom neobsahuje jeden centimetr krychlový vzduchu 30 trilionů molekul, ale pouhých a úžasných 100!

Abychom tomu dodali perspektivu, vysavač, který běžně používáte, téměř nemění hustotu vzduchu. Kdybyste použili vysavač v nulové nadmořské výšce, mělo by vakuum vytvořené v provozní části spotřebiče hustotu vzduchu, jaká je v Denveru v Coloradu. Pokud chcete řidší vzduch, pokud byste chtěli méně částic na centimetr krychlový, museli byste opustit Zemi.

Než se dostaneme příliš daleko, podívejme se na výškové létání. Když jste v letadle, 9 000 metrů vysoko, je venkovní vzduch velmi řídký a nebezpečný. A tak musí být ze zákona vnitřek komerčního letadla přetlakovaný, aby vám připadalo, že nejste výš než 2 500 metrů nad zemí. Nebezpečné je to hlavně kvůli tomu, že v tak řídkém vzduchu není dost kyslíku pro mozek.

Tento muž si pod dozorem dočasně sundá masku ve skutečné hustotě okolního vzduchu. Po méně než minutě trpí hypoxií, nedostatkem kyslíku. Přestože se zdá, že je bdělý a ostražitý, když je vyzván, aby si masku opět nasadil, protože jinak zemře, neudělá to. Nasaďte si masku, jinak zemřete. Nasaďte si masku. Nedostatek kyslíku, nedostatek vzduchu, nedostatek hmoty může být ještě nebezpečnější ve výškách nad 19 kilometrů od povrchu Země.

Tato hranice se nazývá Armstrongovým limitem. Všichni víme, že bod varu vody klesá s narůstající nadmořskou výškou. Při Armstrongovu limitu klesne bod varu vaší vlastní krve na teplotu vašeho těla. Pokud dosáhnete této nadmořské výšky bez ochranného obleku, vytvoří se vám v krvi bubliny a objem vašeho těla se zdvojnásobí.

Ale nevybuchnete, protože vaše vnitřní orgány i kůže jsou přizpůsobivé. Podívejme se na odplynění. Kvůli němu je tak složité dosáhnout ultravysokého vakua. Pokud byste z této sklenice odstranili tolik vzduchu, že by v ní bylo méně než 100 částic na centimetr krychlový, Sama sklenice, nebo jakýkoliv jiný materiál, z nějž by byla vytvořena, by začal ztrácet své vlastní zachycené plyny.

Ale materiály nemusí být v částečném vakuu, aby u nich docházelo k odplynění, děje se to neustále. Obzvlášť nápadné je to ve stísněném prostoru, například v autě. Všechna lepidla a chemikálie použité ke tvorbě auta se odplynují a shromáždí uvnitř, čímž vytvoří vůni nového auta. Je načase nadobro opustit Zemi. Pojďme do vesmíru mezi planety. Pamatujte, že v laboratoři jsme dokázali vytvořit pouze vakuum se 100 částicemi na centimetr krychlový.

Mezi planetami a naší sluneční soustavou je prostor, který obsahuje pouze 10 částic na centimetr krychlový. Pokud byste opustili naší sluneční soustavu do mezihvězdného prostoru, našli byste jen 1 částici na centimetr krychlový. Opravdovým vítězem je ale mezigalaktický prostor. Opusťte Mléčnou dráhu a najdete místa, kde jsou 1 nebo 2 částice na metr krychlový. To je skvělé, ale je možné najít místo ve vesmíru, kde je naprosté a doslovné nic, žádná hmota?

Dle kvantové mechaniky ne. Zaprvé máme gravitační a elektromagnetická pole, která se neustále rozpínají, protože částice, tvořící tato pole, nemají vůbec žádnou hmotu. A tohle je opravdu dechberoucí - existují takzvané virtuální částice. Jsou všude kolem nás, i když tu není vakuum. Tyto virtuální částice vzniknou a poté zmizí.

V jejich existenci věříme hned z několika důvodů. Jedním z důvodů je, že se vesmír neustále rozpíná, i když by se to nemuselo dít. Kde se bere ta síla, která ho nutí se neustále rozpínat? Tyto částice, které se objeví a zmizí, mohou být odpovědí. Ještě šílenější je jev známý jako Casimirova síla. Pokud dáte dva kusy kovu do vakua nanometr od sebe, budou k sobě přitahovány.

Podle jedné z teorií se do děje proto, že se tyto virtuální částice, které se objevují a mizí, odráží od kovu, ale protože jsou desky tak blízko, částice s vyšší vlnovou délkou než je ona mezera se neodrážejí, takže je více virtuálních částic vně než vevnitř a desky se dotýkají. Vím, že se tyto myšlenky mohou zdát šílené, ale buďte si jisti, že kdykoliv jste na dně a na ničem nezáleží, je to z vědeckého pohledu chyba.

Na ničem záleží. Nemůže být nic, vždycky je tam hmota, vždycky je tam něco. A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz Sponzorem překladu jsou PolymeryFT. Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (44)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

422

Odpovědět

Cha, bez mezery!

113

Odpovědět

skoda ze nezminil o LHC kdyz sem tam byl tak se holedbali ze maji nejprazdnejsi vakuum ve vesmiru.. skoda ze su lenivy googlit jak to teda je...

11

Odpovědět

Som zvedavý, či dostanem palec dole keď poviem, že táto časť Vsauce bola o ničom :-D

2611

Odpovědět

Ale jo, zasloužíš si ho

93

Odpovědět

2 hvězdičky, proč ?
Tohle je podle mě zatím jedno z jeho nejslabších videí, kvůli tomu jak málo toho řekl o tak rozsáhlém tématu. http://youtu.be/YUe0_4rdj0U

08

Odpovědět

kdyby místo toho rejpání se ve sluvkách rači zmínil že ještě větší "nic" je tam kam ještě neexpandoval vesmír, za neustále se rozšiřující sférou vesmíru vyvolanou velkým třeskem.

27

Odpovědět

+WhitehanderO tom co je mimo hranice vesmíru neví kontemporární věda nic, proto to nezmiňuje. Stejně tak je momentálně naprosto ignorován případný tvar vesmíru. Ani jedno totiž není pro současné teorie podstatné.

51

Odpovědět

Vsauce má určitěj program, kterého se u každého videa drží -,- to si to ještě nepochopil? Dělá to formou, aby oslovil co nejvíce lidí a alespoň nějak přiblížil určitou věc. Kdyby to bral do hloubky, tak jeho videa nemají 10min ale 2hodiny

91

Odpovědět

...and nothing else matters

90

Odpovědět

Zapomněl zmínit Higgsovy bosony (nejsem si jistý jestli tím nemyslel právě ty virtuální částice).
ale na druhou stranu mi to připomnělo jeden vtip. :)
Pesimista vidí sklenici poloprázdnou, optimista vidí sklenici poloplnou, fyzik vidí sklenici z 99,99999 % prázdnou.
Ano, PRAZDNOU. :) Přestože Vsauce říkal, že sklenice není nikdy prázdná, protože je v ní vzduch, triliony molekul vzduchu, přesto ty molekuly jsou tvořeny jen z atomů, atomy pouze z protonů a neutronů (ktré jsou složené z dalších částic), a elektronů a dalších elementárních částic. Jenže všechny tyto částice zabírají jen malinkou oblast. Když si představíte atom jako fotbalové hřiště, tak velikost jádra (protony plus neutrony) je velikosti hrášku. A okolo toho hrášku obíhají malinkaté elektrony, ale na ploše fotbalového hřiště. Mezi těmi atomy jsou další mezery v molekule a mezi těmi molekulami co létají ve sklenici jako vzduch, jsou další mezery (mnohem větší než v kapalině, proto je vzduch stlačitelný).
No a co zabírá tento prostor, když vše je tvořené jen těmi malinkatými částicemi, které zabírají jen 0,00001% veškerého objemu? A to my právě nevíme. :)
Takže sice jsem tím probral něco jiného než bylo ve videu, ale aspon jsem ukázal, že to jde brát i z druhé strany. Že ačkoliv si myslíme, že všude něco je a na všechno můžeme sáhnout, tak v podstatě jsme z drtivé většiny NIC. :)

52

Odpovědět

Virtuálními částice jsou částice, které se objeví jenom na chvíli a pak zase zmizí, například se vytvoří elektron a pozitron a hned zase se sloučí, anihilují a zmizí, souvisí to myslím s principem neurčitosti.
A ten prázdný prostor mezi elektrony se zdá sice prázdný, ale je v něm změť nějakých polí či co. zde je video o tom:
https://www.youtube.com/watch?v=J3xLuZNKhlY

11

Odpovědět

+Proste Ja*Virtuální

00

Odpovědět

Tak ak sa v 1m kubickom nachádzajú dve molekuly tak zoberiem z toho decimeter kubický v ktorom nie je ani jedna molekula a mám absolútne nič :D Teda pokiaľ viem nemôže sa tam nachádzať 0,002 molekuly či?

21

Odpovědět

T pohledu kvantové fyziky právě může. to tam taky zmínil. Jelikož každá částice má pouze určitou pravděpodobnost výskytu a nelze ji přesně lokalizovat. :)

40

Odpovědět

 

301

Odpovědět

nothing matter - hezká hříčka ;-)

221

Odpovědět

1:00 - 1 cm krychlový prostoru (space), tady už bych to nenazýval vzduchem, když je to téměr vakuum a má se vzduchem už velmi málo společného
4:02 - planetami V naší sluneční soustavě, spojka a tam nedává moc smysl... :)

11

Odpovědět

Očividně nikdy nenahlédli do mojí hlavy, když jsem se účastnil přednášky...

320

Odpovědět

Divím se, že nikdo nenapsal, že byl tenhle díl o ničem :).

411

Odpovědět

Atomy jsou převážně tvořeny prázdným prostorem, alespoň co zatím dokážeme říct, takže člověk neni převážně tvořen vodou, ale převážně... ničím :)

112

Odpovědět

Abych to upřesnil: velikost prázdného prostoru (žádné častice) mezi elektronem a jádrem je větší než velikost jádra a elektronu. Takže atom je víc "nic" než "něco".

113

Odpovědět

NIC?.. To je moje prázdná peněženka.

340

Odpovědět

Ve výšce "nad 19 metrů od povrchu země" už jsem byl a krev se mi vařit nezačala :) asi tam uteklo pár nul.

440

Odpovědět

přesně 3 :D

31
Další