Co když se minulost nikdy nestala?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:358
Počet zobrazení:11 283

Mysleli jste si, že zachraňování vesmíru je práce jen pro superhrdiny? V dnešním Vsauce zjistíte, jak můžete zachránit vesmír právě vy!

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Pes, který hrál Tota v Čaroději ze země Oz, byl v titulcích pod jménem Toto. Ve skutečnosti její jméno bylo Terry. Když Terry zemřela v roce 1945, pohřbil ji její majitel a cvičitel Carl Spitz na svém ranči v Los Angeles. V roce 1958 byla postavena Venturská dálnice přímo na Terryině hrobě. Její ostatky už nikdy nebyly nalezeny.

O 53 let později byl na její počest umístěn památník na hřbitov Hollywood Forever. Protože tam ale není pohřbená, není to vlastně její hrob. Je to její kenotaf, prázdný hrob. Vzpomněl jsem si na Totův kenotaf, když jsem viděl Filopapův kenotaf na Pahorku múz v Athénách.

Nedávno jsem totiž byl v Řecku na sjezdu YouTuberů. Tvůrce "All Seeing Eye" šel se mnou a viděli jsme Akropoli, Lví bránu, která je o tisíc let starší než Akropolis, nejstarší dochovaný analogový počítač, spoustu krásných koček, dokonce jsem si udělal selfie na místě, kde stávaly Delfy. Když jsem viděl všechny ty památky a jejich stáří, napadlo mě, jak se asi bude vzpomínat na nás.

Co si budou archeologové budoucnosti myslet o ruinách současné civilizace, až ji za tisíce let objeví? Podaří se jim správně si poskládat obrázek o nás z toho, co najdou? Bude se něco vědět konkrétně o vás? Jak vlastně víme, že se minulost stala? Tím nemyslím, jak o ní víme, ale jestli se vůbec stala. No vážně. Můžete dokázat, že vesmír nebyl stvořen minulý čtvrtek?

Že všechno, každý člověk, každá vaše vzpomínka nebo fotka nezačali existovat minulý týden, nebo před pěti minutami? Minulý čtvrtkismus je víra v to, že byl vesmír stvořen minulý čtvrtek. Nemá žádné stoupence ani rituály, ale vyvrátit ho je nemožné. Ne proto, že by vesmír opravdu byl stvořen minulý čtvrtek, ale protože minulý čtvrtkismus je nevyvratitelný. Nemůžete dokázat, že to tak není.

Každý důkaz, který vás napadne, může být vysvětlen jako součást všeho, co bylo stvořeno minulý čtvrtek. Spousta lidí se domnívá, že aby byla teorie považována za vědeckou, musí být možné ji vyvrátit, podrobit ji zkoušce. Proto minulý čtvrtkismus spadá pod oblast filosofie. Kde máme naštěstí břitvy. Pravidla, která nám umožňují oholit nepravděpodobná vysvětlení.

Nejznámější je Occamova břitva. Když máte na výběr několik vysvětlení, vyberte si to, které vyžaduje nejméně předpokladů. Occamova břitva může oholit minulý čtvrtkismus, protože méně předpokladů vyžaduje tvrzení, které říká, že tento tholos byl postaven v době bronzové a já ho později navštívil, než že hrobka, moje vzpomínky a tohle video, které mě v ní zachycuje, se náhodou z ničeho nic najednou objevily minulý čtvrtek.

Jedna z mých nejoblíbenějších filosofických břitev toho osekává tolik, že už se jí ani neříká břitva. Říká se jí "Newtonův planoucí laserový meč". Říká, že pokud něco nemůže být ověřeno pokusem, pak se tím ani nemá cenu zabývat. Posuňme se teď do minulosti. Co nám Newtonův planoucí laserový meč říká o minulosti?

Minulost totiž neexistuje stejným způsobem jako gravitace, světlo, nebo protony. Nemůžeme na ní dělat pokusy, shromažďovat kontrolní skupiny, experimentovat s ní. Minulost je jednoduše to, čím byla. Jednoho dne budeme minulostí my. Ať už se pokoušíme jakkoliv zaznamenávat naše příběhy, naše já, bez stroje času toho o nás archeologové budoucnosti nebudou vědět tolik. To je ale docela zajímavé.

Lidé toho v budoucnosti budou vědět mnohem víc o medicíně, exoplanetách, fyzice, ale je něco, o čem toho nejspíš budou vědět mnohem méně než my. Dnešek. Budou vaše pra-pra-pra-pravnoučata znát vaše jméno? Budou mimozemšťané, kteří navštíví Zemi miliony let poté, co ji lidé opustí nebo vyhynou, chápat, že Animorfové jsou jen fikce, ne dějiny našeho druhu?

Jste předurčeni stát se tím, kdo si budoucnost myslí, že jste byli. Jestli budete mít štěstí. Vandalové, oheň, přírodní katastrofy, dobyvatelé, zloději, Všechny tyto věci ničí informace. I když se pokoušíme zachytit dnešek pro budoucí historiky sebevíc, v náš neprospěch hraje něco, čeho se nedokážeme vyvarovat. Lhostejnost. Ira Glass to demonstroval, když položil posluchačům jednoduchou otázku.

Vyjmenujte deset lidí z 15. století. Víme o více než deseti lidech, ale většině z nás na nich nezáleží. Za 500 let budou v rádiu vtipkovat úplně stejně, akorát to bude o nás. Nicméně je tu něco, co po sobě zanecháváme, něco nezvratitelného, nezměnitelného a svým způsobem nezapomenutelného. Pro úsporu energie vypněte po použití. Nebo to třeba nechte běžet.

Energie bude stále stejná, nehledě na to, co uděláte. I když necháte rozsvíceno celý rok, nebude ve vesmíru méně, ani více energie. Zhasnutím uspoříme akorát zdroje, ze kterých energii získáváme a kterou světla využívají. Když ale sečtete veškerou energii v systému před rozsvícením a po něm, bude stále stejná. Energie dělá ještě něco.

Pokud jí v tom nezabráníme, bude se energie rozprostírat. Rozptýlí se. Tomu se říká druhý termodynamický zákon. Podle toho náš vesmír funguje. Kvůli tomu se samovolné procesy dějí samovolně. Energie se rozptyluje. I když nějaký proces soustřeďuje energii na jednom místě, třeba když se tvoří krystal nebo vyrůstá život, druhý zákon není porušen, protože tyto procesy nejsou nezávislé na okolním světě.

Nejsou 100% účinné. Překážky můžou bránit rozptylu energie dlouhou dobu, druhý zákon neříká, kdy se energie rozptýlí, ale že když jí k tomu dáme příležitost, tak ji využije. Balónky se vyfouknou, předměty spadnou, zahřáté věci vychladnou, vůně se dostanou přes celou místnost až k vašemu nosu, i za úplného bezvětří.

Jak moc nebo jak široce se energie rozprostře je vyjádřeno entropií. Entropie je často označována jako neuspořádanost, chaos. Entropie je ale velmi odlišná od makroskopického nepořádku. Tenhle balíček karet je s tématikou řeckých filosofů. Celý balíček je také seřazen podle barvy a velikosti. Když ho vezmu a zamíchám, zruším uspořádanost, ale nezvýším tím entropii balíčku, protože energie tohoto balíčku je stejná jako předtím.

Entropie v okolí se ale zvýšila. Abych mohl balíček zamíchat, moje tělo musí vykonat práci. Musí použít energii z mých buněk, přeměnit ji na kinetickou energii, pohyb, a tepelnou energii v mém těle a třením karet a další energie jde na zvuk. Zvuk šustění karet.

V tom je tedy váš pravý odkaz. Vaše spoluúčast na rostoucí entropii vesmíru. Nic nemůže zvrátit přírůst entropie, který jste ve svém životě vytvořili. Dějiny na vás možná zapomenou, nebo si špatně vyloží vaše úspěchy a vaše úsilí. To, co po sobě zanecháte, může být změněno, ale vesmír nikdy nezapomene na entropii, kterou jste do něj přidali.

To je zákon. Druhý termodynamický zákon. Mnoho vědců se domnívá, že nakonec energie, teplo, bude rovnoměrně rozprostřené v celém vesmíru. Všude bude stejná teplota. A od toho momentu se už nic nebude moct stát. Aby se něco dělo, musí se entropie zvýšit a energie rozprostřít, měnit se.

To by mohl být konečný osud vesmíru. Termodynamická rovnováha. Tepelná smrt vesmíru. Podle toho, jak rychle se věci dějí, nastane tento konec vesmíru přibližně za googol let a vy tomu napomáháte tím, že vůbec existujete. Komickým důsledkem toho všeho je, že lidé, kteří nejsou moc aktivní, lidé, kteří jen polehávají, nejsou jenom líní.

Jsou svým způsobem ohleduplní. Lenost je možná hříchem, ale pro vesmír je to fontána mládí. Když toho děláme co nejméně, vědomě snižujeme svůj díl k nevyhnutelnému rozprostření energie. Tím pádem o malinkatý kousek oddalujeme tepelnou smrt vesmíru. Odpočinek prodlužuje život vesmíru.

Je to sice jen o téměř nulový čas, ale i to se počítá. Svou leností umožníte vesmíru trvat déle. Takže díky za flákání. Díky, že jste v klidu. A jako vždycky... Díky za sledování. Překlad: Zarwan www.videacesky.cz

Komentáře (45)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jeho videa mne docela zajímají, ale tohle byl pouze mišmaš

110

Odpovědět

Pozn. Když Michal mluví o still air v osmé minutě, znamená bezvětří, což ale neznamená, že se okolní vzduch nehýbe... Jde totiž o dvě různé věci.
Použiju možná nedobré přirovnání, ale to, že se člověk nehýbe ještě neznamená, že je v klidu. Koluje v něm krev, srdce pumpuje atd.

30

Odpovědět

Díky, opraveno ;)

10

Odpovědět

Kurva, ja ma miklo keď tam zahekal hneď na začiatku!!

02

Odpovědět

Podle toho jak míchá karty bych řekl, že se svou hlavou již pár zákazů do kasín mít bude. Nicméně mi to video připomnělo jeden krátký film, právě o zmiňované teorii, doporučuji - má jen 13 min.
http://www.csfd.cz/film/361907-voormanuv-problem/galerie/?type=1

24

Odpovědět

když svět podle Michaela z Vsauce vznikl ve čtvrtek tak ať se zeptá svý matky co dělala ve středu :D

517

Odpovědět

plán na zítra - zachránit vesmír ! :D

840

Odpovědět

Příště, až mi bude někdo říkat, že jsem líný budižkničemu, tak vím co mám odpovědět. Díky Vsauce.

601

Odpovědět

JJ teoreticky ses něco, ale prakticky seš uplná nula:D

363

Odpovědět

Už vidím jak to někomu vysvětluješ :-D ... tě dřív zavřou do blázince než se ti to povede

231

Odpovědět

+PaljkaBudu si nosit vizitky, ale místo jména a čísla tam bude odkaz na tohle video. Jsem připraven na vše.

62

Odpovědět

+Paljkajestli budou mit ty vizitky bluetooth tak to bude cool jestli ne tak budes tak trochu vul ;)

20

Odpovědět

+PaljkaMoje vizitky budou mít infraport.

61

Odpovědět

Jen českých králů v 15. století je více než pět, pak dost renesančních umělců a objevitelů, dále panovníci jiných zemí. Kdo dával při dějepise pozor, nebude mít problém...

1034

Odpovědět

A přece jen jsi napsal tohle, než aby sis na někoho vzpomenul. Ale co už, list z wikipedie umí zkopírovat každý.

286

Odpovědět

+Christopher1. Já je mám v paměti neustále...
2. Kdybych je napsal, zase bych byl obviněn z předvádění se/machrování/okopírování listu z wikipedie. Kdo chce psa bíti, hůl si vždy najde...
3. Vystudoval jsem historii, takže pro mě je to mnohem snazší, než by to mělo být pro většinu populace...

821

Odpovědět

+ChristopherMezi "kdo dával při dějepise pozor" a "vystudoval jsem historii" je sakra rozdíl.

600

Odpovědět

+ChristopherKdo dával při dějepise pozor, zvládne deset, kdo vystudoval historii, zvládne minimálně 20...

130

Odpovědět

+ChristopherA kdo to měl v p****i zvládne jednoho.

340

Odpovědět

A pak jsme tu my kterým přijde naprosto zbytečný uchovávat v hlavě takovou zbytečnost jako je 10 lidí z 15 století. A radši zachraňujeme vesmír svojí leností si nic nepamatovat...

712

Odpovědět

Pokud nedokážete, nekompenzujte si to mínusováním, ale třeba si zahrajte Assassin's Creed 2 nebo Brotherhood, když už se vám nechce číst knihy...

316

Odpovědět

+SriberTady nejde o to že nedokážeme...ale k dnešnímu životu to nikdo nepotřebuje a ty si tady hraješ na machra a z nás děláš dementy že jsme při dějepise nedávali pozor =) tohle je asi jako kdybych se já zabýval hmyzem a taky řikal to fakt lidi nevíte 10 brouků z čeledi mandelinkovitých co jste proboha dělali na tý základce že to nevíte ?

182

Odpovědět

+Sriber1. Nehraji si na machra a nedělám z vás dementy. Pokud to tak vyznělo, tak se omlouvám, kvůli svému stavu mám problém se sociálními interakcemi a stává se mi, že nevědomě někoho urazím...
2. 10 osob žijících v 15. století je až na výjimky zmíněno na všech základních školách, 10 zástupců čeledi mandelinkovití ani na gymnáziích. Jelikož jen málo z nich má české názvy, bylo by to zbytečné...

810

Odpovědět

+SriberSriber: Řekni mi, k čemu mi je si pamatovat 10 lidí z 15. století? Jelikož se tím nezaobírám totálně nijak, tak je mi tato informace k ničemu a zbytečně zabírá místo. To je snad jasné, že si budu radši pamatovat věci, které mi jsou k užitku. Jednak v práci, třeba v mém případě ohledně počítačové grafiky a nebo ve volném čase, jako třeba něco okolo her, texty písniček, atd. To, že lidi neznají nějaké 500 let staré lidi, neznamená, že lidi nečtou. Vždyť můžou číst dnešní knihy a ne nějaké staré. To, že se v tom oboru vyznáš, neznamená, že se musí vyznat i ostatní lidé. Taky mi občas jde hlava kolem, když chce nějaký klient totální kravinu v grafice, ale tak to prostě je. Lidi znají a umí to, co chtějí.

20

Odpovědět

A můžeš třeba říct, co znamená "renesance"? Třeba se jen několik středověkých superzbohatlíků chtělo demonstrovat svou moc a bohatství; najímalo si různé umělce, aby jim vytvořili něco, čím by se mohli chlubit...

01

Odpovědět

Dějepis mi celkem jde, ale rozhodně bych nevyjmenoval 5 lidí z 15.století. Spočítej si to. Když vezmeme období od 5. do třeba 18.století. To je celkově 13 století. Kdyby sis chtěl zapamatovat z každého století 5 lidí, tak to máš 5x13, což je 65 lidí. Kdyby se mě někdo na ulici zeptal, tak rozhodně nevyjmenuji 65 lidí, natož abych přiřadil v jakém jsou století. Chtěl bych vidět tebe.

70

Odpovědět

+fallanga1. Co znamená, že ti "celkem jde"?
2. Připadá ti 65 lidí jako moc?

111

Odpovědět

+fallanga65 lidí mi přijde dost. Vyjmenovat 65 lidí z 5.-18. století bych sice možná zvládl (vím, že jsem psal, že ne, ale jelikož nemám náladu na to to zkoušet, tak jsem to jen tipl), ale zařadit je přímo do daného století? Neměl bych šanci. A pochybuji, že ty by jsi to zvládl. Pokud ano, tak buš studuješ historii, máš eidetickou paměť nebo ses prostě nudil a učil ses tyto zbytečnosti.

40

Odpovědět

+fallangaNepročítal jsem si komenty nade mnou, takže jsem si nevšim, že jsi studoval historii. Tímto se ti omlouvám, ale jak už bylo psáno nahoře. Studovat historii a dávat pozor ve škole je trošku výraznější rozdíl.

20

Odpovědět

+fallangaVyjmenovat pět až deset lidí z kteréhokoli století by byl asi problém, ale zrovna patnácté by neměl být problém. Proč?
Protože v patnáctém století byly husitské války.
Takže náboženští reformátoři (Jan Hus, Jeroným Pražský), velitelé polních vojsk (Jan Žižka, Prokop Holý, Prokop Malý), čeští panovníci s tím spojení (Václav IV., Zikmund, Ladislav Pohrobek, Jiří z Poděbrad). To je devět lidí, můžu přidat Jana Želivského, nebo uherského odpůrce husitství (a uherského krále) Matyáše Korvína. To je jedenáct lidí kolem asi nejvýznamnějšího období Českých dějin. Z toho by lidi alespoň pár znát mohli. A nepochybuji, že i vy byste těch pět, nebo i více zvládl.

103

Odpovědět

+fallangakomunard: +1

13

Odpovědět

Já se v regionální historii vyznám...znám Pepu, Karla, Vaška, Lojzu a Honzu, všichni pásli vepře, jsem dobrý jako čtvrtinový historik.

Otázka není např. 15. století, otázka je např. 6. století...i když si náš věk a potažmo žijící myslí, jak jsou výjimeční, tak za 500 let si z našeho století Čech - pokud ČR bude stále existovat - bude pamatovat, resp. bude se učit a tedy bude se plošně vědět - z naší krajiny - z 20. století, tak Masaryka, Havla a Čapka. Světové povědomí o 20. století bude tak akorát Hitler, Stalin, Einstein, King, Pelé a Kennedy.

10

Odpovědět

To je sice hezké, ale nepochopil si podle mě pointu toh, co tím chtěl Michal řict. Když vezmeš ty velice důležité osoby ze součastnosti, tak které budou ty důležité za těch 500 let? Kdo bude vědět, že na přelomu tisíciletí žil Michal Jackson, Madona, Arnold Swarzenegr, Jiří Grygar, Lenka Bradáčová, David Rath, Lavrov a mnoho dalších, pro součastnost relativně vyznámné osoby, ale za 500 let řekneš jejich jméno a většina nebude mít páru, o koho jde.

20

Odpovědět

Nemáš zač vesmíre :D

581

Odpovědět

Vždy začne zajímavým tématem, pak od toho oduteče a mluví o tom jen vzdáleně....

541

Odpovědět

Dneska to byl fakt extrém, najednou jsem se v půlce videa zarazil a začal si říkat, jak se sakra dostal od historie a filozofie k entropii :D

500

Odpovědět

+Svarecjestli to třeba nebude tím, že všechno souvisí se vším :-)

182

Odpovědět

+SvarecPřipomíná mi to naše hodiny češtiny... řešíme Zemana a najednou se dostaneme k Bibli. Ale k Vsauce to tak trochu patří.

00

Odpovědět

jak biola na gymplu před těmi x lety.. trocha biologie, politika, stavba přehrady až jaderným zbraním.. :D

100

Odpovědět

Takze cikani vlastne zachranujou vesmir a vy jim zato nadavate ? Nikdo toho pro vesmir neudelal tolik co oni :-(

7412

Odpovědět

no tyvole kde člověk na tyhle sračky dneska nenarazí

814

Odpovědět

Rasisto.

15

Odpovědět

+bigcockZa 1)Říká se romové ne c****i.
za 2)Nevím co proti nim všichni máte, většina z nich se chová lépe než běloši.

211

Odpovědět

Newtonův planoucí laserový meč... Popperova břitva

380

Odpovědět

Práve včera som si hovoril, že som dlho nevidel nič od Vsauce. Ďakujem :)

221