Navštívíme někdy ostatní hvězdy?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:1 110
Počet zobrazení:13 664

V dnešním videu se Vsauce zaměří na mezihvězdné cestování. Je něco takového možné? Chtěli byste se proletět na nejbližší hvězdu? kolik dovolené byste na to potřebovali? To se dozvíte v následujícím videu.

Odkazy: Seriál Bravest Warriors: http://bit.ly/UJMi2H Digitální vesmír Haydenova Planetária: http://www.haydenplanetarium.org/universe/download Hra MIT Game Lab: http://gamelab.mit.edu/games/a-slower-speed-of-light/

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce, nedávno jsem sledoval Bravest Warriors na Cartoon Hangover, skvělý seriál vytvořený Pendletonem Wardem, teenageři tam sviští po vesmíru, navštěvují sluneční soustavy a planety. A tady je moje otázka. Kdy budeme dělat to samé? My lidi, v realném životě. Chci říct, dostali jsme člověka na Měsíc, vysadili roboty na asteroidech a Marsu, dokonce i na Titanu, osmém měsíci Saturnu.

Meziplanetární cestování je děsivě úžasné. Ale budeme někdy cestovat mezihvězdně? Určitě budeme, že? Voyager 1 by měl dosáhnout mezihvězdného prostoru letos nebo příští rok, nebo ten další. A to byl vypuštěn už v roce 1977.

Takže seriály jako Bravest Warrior jsou nahlédnutím do budoucnosti, která se naplní ještě během našeho života. Správně? Pro tohle si musíme určit DONG. Něco, co můžete udělat teď, lidi. Digitální vesmír Haydenova planetária vám umožní prozkoumat 3D mapu Mléčné dráhy. V ní je asi 81 viditelných hvězd do vzdálenosti 20 světelných let od našeho Slunce.

Nejblíž je Proxima Centauri, která je vzdálená 4,3 světelných let. Doletět tam? Snadná věc. Spíš dost složitá věc. Protože světelný rok je neuvěřitelně dlouhá vzdálenost. Je to vzdálenost, jakou urazí světlo ve vakuu za celý rok. Za pouhou sekundu dokáže světlo obletět celý rovník... sedmkrát.

Kulka může letět kolem 1 500 m/s. Voyager 1 letí rychlostí 17 000 m/s vzhledem ke Slunci. Taktéž vzhledem ke Slunci, Země obíhá rychlostí 29 800 m/s. To je poměrně rychlé. Nejrychlejším vytvořeným předmětem byla solární sonda Helios 2, jejíž maximální rychlost byla 70 220 m/s. Působivé, že? I při této rychlosti, nejvyšší, kterou kdy člověk dokázal vyvinout, by trvalo doletět na Proximu Centauri 19 000 let.

Spolu s technologií se v budoucnosti vylepší i rychlost, které dosáhneme. I se současnými vědomostmi by solární panel mohl poskytnout zrychlení k dosažení rychlosti světla. Naše současné chápání fyziky teoreticky dovoluje červí díry, které dokáží přenést kosmickou loď z jednoho místa ve vesmíru na jiné rychleji než rychlostí světla. Kdo by mohl zapomenout na Alcubierrův pohon, nápad, který funguje ve většině modelů vesmíru, a navrhuje způsob, jak dostat kosmickou loď do vzdáleného bodu rychleji než rychlostí světla propady a expanzí vesmíru namísto pohybem lodí.

Červí díry a Alcubierrův pohon jsou teorií, ale pokud by se jednoho dne staly realitou, za jak dlouho by to asi bylo? Přijde na to. Zjistit, kdy přesně bychom měli začít mezihvězdnou cestu, se nazývá výpočet čekání.

Pokud bychom vyrazili moc brzo, než by se raketa vypuštěná dnes plná mražených embrií dostala na místo určení, předhonili by ji astronauti, kteří odstartují o sto nebo tisíc let později, kdy bude technologie dost pokročilá na to, aby předběhla tu současnou. Andrew Kennedy spočítal, že vzhledem k rychlosti vývoje a rychlosti cestování, pokud bude Země v hospodářském růstu, nejdříve bychom mohli doletět na hvězdu Barnard, která je vzdálená 6 světelných let, a to za 1 104 let ode dneška.

Což nebude během našeho života. Mohlo by to být i optimistické, protože předpokládáme, že bychom vyřešili nejen problém rychlosti, ale také jak přežít léta v mezihvězdné radiaci nebo jak se vyhnout srážkám s mezihvězdnou hmotou ve vysoké rychlosti.

Také se předpokládá, že než dosáhneme potřebné technologie k úspěšnému mezihvězdnému cestování, lidstvo nebude vyhlazeno zkázonosnou přírodní katastrofou. Zní to nepravděpodobně, ale nemluvíme o blízké budoucnosti, ale o době vzdálené tisíce let. Řekněme to takhle, i přes současné pomalé vesmírné cestování je odhadováno, že během následujících 5 - 50 milionů let bychom mohli prozkoumat a zkolonizovat celou galaxii.

To je spousta času. Statisticky je pravděpodobné, že během následujících 500 tisíc let Zemi zasáhne meteorit o průměru 1 km. Doufejme, že tou dobou budeme schopni se ochránit. Díky všem těmto informacím je jasné, proč Společná konference pohonu 2012 usoudila, že je nepravděpodobné, že by lidé kdy prozkoumali vesmír mimo sluneční soustavu. Je poměrně depresivní, že scény, jako je tato ze Shutterstocku, mají navždy zůstat pouze v science fiction.

Počkat. Jak rychle se kamera v tom klipu pohybuje? Jsme zvyklí vídat takové scény ve sci-fi, ale mlhovina bývá rozlehlá světelné roky. Což znamená, že v tomto klipu cestujeme minimálně rychlostí světla. Vážně by to vypadalo takhle? Stručně jsem o tom hovořil ve svém videu o černých dírách. Pokud byste cestovali rychlostí světla, vesmír před vámi by nevypadal jako obvykle.

Zaprvé, vaše zorné pole by se rozšířilo, zdálo by se, že vesmír ustupuje, zatímco zrychlujete. Současně by všechno viditelné světlo zmodralo, až byste viděli jen tohle. Tohle jste možná taky viděli na Vsauce, je to vesmírná radiace pozadí, zmodralá až do viditelného odstínu. MIT Game Lab nabízí zadarmo ke stažení hru, která vám umožní snížit rychlost světla až na rychlost chůze.

Uvidíte všechny efekty, o kterých jsem mluvil. Já bych chtěl vědět, jak by vypadala cesta rychlostí světla ze Země na Měsíc. Takže jsem napsal Liamovi z World of the Orange a New Music, abychom vytvořili simulaci, jak by mohlo skutečně vypadat zrychlení na rychlost světla a zpomalení během cesty ze Země na Měsíc. Užijte si to. Zda věříte nebo ne, že se všechny faktory spojí a lidé budou jednoho dne cestovat tak rychle nebo dosahovat mezihvězdných destinací, závisí na tom, jestli jste optimista nebo pesimista.

To, čeho jsme zatím dosáhli, je úžasné, zvážíme-li jak slabé, křehké a zranitelné je lidské tělo ve vakuu vesmíru. Bad Astronomer and SciShow o tom mají skvělé video. A teď se díky skvělému týmu Bravest Warriors vydám do vesmíru. Ale ne ve Vsauce skafandru, ne, ne, ne.

Vydám se tam nahý. No možné ne úplně nahý. Ještě trochu svalů. Jo, takhle bych vážně vypadal. V momentě, kdy bych byl vystaven vakuu vesmíru, by se moje tělo nevznítilo ani nevybouchlo. Tělo je pěkně složený systém, ale moje části, které nejsou dobře uložené, by mě opustily jako první. Vzduch z plic a trávicího systému by rychle zmizel. Vláčné, měkké tkáně by překotně ztratily vodu.

Ústa, rty i oči by mi vyschly a otekly, jak by se voda ze tkání tlačila k povrchu, odkud by se vypařovala, a pokles tlaku by mi způsobil zmrznutí úst a očí. Tělo by se mi nafouklo na dvojnásobek velikosti, jak by se krevní plyny vypařovaly z roztoku, čímž by chladily kůži. Cévy v očích by vybouchly, oči by se mi plnily krví, která by se spolu s ostatními tekutinami rychle odpařila, zmrazila a vysušila mi oči.

Během 15 sekund bych byl v bezvědomí, protože by se mi neokysličoval mozek. To by byl konec soužení. Dalších 90 sekund bych byl technicky pořád naživu, ale nebyl bych si toho vědom, ani bych si to nepamatoval. Moje mrtvé tělo by zůstalo nějakou dobu poměrně teplé, protože ve vakuu vesmíru není hmota, která by odváděla nebo snižovala teplo. Místo toho bych teplo vyzařoval, což je mnohem méně efektivní metoda. Trvalo by hodiny, než bych zchladl na teplotu vesmíru, a tou dobou bych byl vysušený kus nafouklého, natáhlého lidského sušeného masa.

Pokud bych byl vystaven plnému záření Slunce, nefiltrovaného atmosférou Země, byl bych silně spálené sušené maso. V případě, že máte hlad, řeknu vám nutriční fakta. 100 kg lidského masa by se ve vesmíru zredukovalo na 60 kg mraženého sušeného masa. To, co by ze mě zbylo ke svačině, by mělo hodnotu asi 115 tisíc kalorií.

Možná jsou lidé jediným inteligentním životem ve vesmíru. Pokud ale věříte, že inteligentní život mohl vzniknout i na jiných planetách, nabízí se zajímavá myšlenka - Fermiho paradox. Enrico Fermi spočítal, že vzhledem k počtu planet v naší galaxii, musí být alespoň některé z nich obyvatelné. V mnoha případech o miliony let dříve, než existoval život na Zemi. Pokud mezihvězdné cestování, cestování mezi hvězdami a slunečními soustavami, je pro inteligentní život možné, proč nás ještě nenavštívili mimozemšťané?

Možná už nás navštivili. Možná tu jsou teď a my je jen nedokážeme vnímat. Nebo jsme nebyli objeveni, nebo jsme tu sami, nebo prostě nestojíme za návštěvu. Tak na co čekáte? Žijte život tak, aby za to cesta za vámi trvající několik světelných let opravdu stála.

A jako vždycky, díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz

Komentáře (86)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

mě přijde zvláštní, že když je Měsíc vzdálen od Země PŘIBLIŽNĚ 300 000 km a světlo má rychlost PŘIBLIŽNĚ 300 000 km/s, tak že ta ukázka cesty na Měsíc trvala takovou dobu (myslim tu část, kdy se pohybuje "c" - trvala tak 2 vteřiny)

258

Odpovědět

No to mě taky napadlo, ale chápu to tak, že je to proste zrychlené. Respektive měla by tam byt nejakých 8 minut ta obrazovka s modrým světlem, ale byla by to trochu nuda

1917

Odpovědět

+ThrissJakých 8 minut? 8 minut(přibližně) to trvá ke Slunci a ne na Měsíc. Spíš by to mělo trvat vteřinu, takže je to zpomalené.

140

Odpovědět

+ThrissVzdálenost Země od Měsíce činí cca 1,5 světelných sekund takže bychom tam letěli asi 1,5 sekund +zrychlení a zpomalení

30

Odpovědět

Rikal ze je to ukazka toho jak by vapadalo kdyby jsi cestoval ze Zeme na mesic ne rychlosti svetla, ale ze pri ceste na mesic rychlis na rychlost svetla a zase zpomalis zpatky. Takze vterinu zrychlujes z 0 na 300k m/s a pak tu druhou zase zpomalujes. Coz ti logicky da prumernou rychlost neco kolem 150k m/s po dobu 2 sec = 300k km od zene k mesici. Rekl bych ze to vice mene sedi.

150

Odpovědět

Jako lidé hledáme tu jinou životní formu ve vesmíru jako takovém. a přitom. V přírodě je mnoha elementů jež nám jsou schopny poskytnout plný kontakt našeho vědomí z jinými "spirituálně-mimozemskými" entitami. Touto problematikou se zabýval filozof,etnobotanik,a matematik Terance Mckenna. Doporučuji.

Díky moc za to že je zde web jako tento! Jste jako takový malinkatý ostrůvek naděje který překypuje vědomostmi a životem na tomto temném oceánu brain washingu,perverze,a agrese...peace! :)

2311

Odpovědět

super dalsi skvelej dokument od vsauce :_D

230

Odpovědět

Ona je to obzvlášť otázka času a fyziky. Věřím tomu, že jiný život ve vesmíru existuje. Ale už bych do toho nepletl inteligenci a ostatní specifické zvláštnosti života na naší planetě. Může se jednat o takový život, který by člověk nedokázal ani zaregistrovat. A život podobný tomu našemu? Tak ten existuje jen v lidské fantazii.

243

Odpovědět

Vzdycky jsem se na o dival trochu jinak.Ne jestli mimozemstani jsou nebo nejsou ale jestli tak proc si jste tak jisti,ze maji zpusob jak se sem dostat kdyz my ho nemame dostat se k nim,pak otazka jak by vypadali,to ovlivnuje prirodni prostredi - to se moc lysit nebude pokud tam ma byt inteligentni zivot takze to taky muzou byt prave lidi jako my ( a pokud prileti tak zrovna budete srasne sklamany ze nejsou zeleny :D) a mozna ze tam nebude nic chytrejsiho nez nejaky pes...jak uz je zjisteno tak inteligence je jen geneticka chyba :O. je toho spousa co toto vsechno ovlivnuje a nenapsal jsem rozhodne vsechno. na konec dejme tomu ze jsme ve vesmiru "sami" ... co vam na to sakra vadi, na jedne planete je nas uz zkoro 10 miliard,proc vam o sakra nestaci?! :D

208

Odpovědět

a věta proč nás nenavštívily? řeknu proř.

-máme jiný vibrační stav.
-neni tu pro některé atmosféra
-naše vlády jsou s ET v kontaktu už 60 let...ovšem negativní et.
-existence je lidem tajena....nelze popírat existenci něčeho co nás stvořilo...tolik videí,tolik knih,tolik fotek...ten kdo si myslí že nejsou je hlupák..
jejich odkazy jsou všude a za vyspělost za posledních 50 let můžem podikovat jim...

-mimozemstani žijí běžne mezi vámi..bud jako duše nebo přímo.
jsou tu od počátku a dříve než my.mají zakladny v podzemí a moři,jsou tu už tisíce let...
s tím souvisí velká část naší historie...

ale jak vidím spousta lidí tady nechápe smysl bytí ve 3d a proč tady jste ....polžte si otázku kdo skutečne jsme....

lidstvo samo o sobě má sklony ničit (je spíše ovládáno) a není na tom po mentální a duševní stránce dobře...kdyby byli už by jsme byli dávno jinde.

2074

Odpovědět

Nekoukej tolik na tu hvězdnou bránu ;-)
Je to docela dobrý seriál, ale nejedná se o dokument :-D

160

Odpovědět

mno vsauce má dobrá vide ale...
zabývám se kvantovou fyzikou a mechanikou a todle je teda bul s**t....

o rychlosti...se současnými motory na spalování se nikam nedostaneme..to antigravitační motory,fůzní reaktory.plasmové reaktory ano.

jinka zapoměl se zmínit o hyperprostoru ....
i vyspělé rasy které žijí ve vesmíru (které nás zatím určitě nebudou kontaktovat..a taky není proč,protože lidstvo ničí sebe a planetu) a je jich známo přes 70..se dokáží dostat z jedné strany galaxie na 2 za 30minut našeho 3d času.

prominte ale čtu tady v některých postech vážně naprostý kraviny....hlavně kolonizovat..prej? lidstvo nebude nikdy kolonizovat naopak je kolonizováno negativními entitami.
asteroid a podobný kraviny se nikdy nestanou ...dění vesmíru je řízeno z vyších dimenzí a vše je dáno a vše se vším souvisí..neexistuje náhoda..a když tady kdysi narazil meteor tak to mělo být...lidstvo je pokus a to tak taky zůstane.wake up...

1836

Odpovědět

"i vyspělé rasy které žijí ve vesmíru ... a je jich známo přes 70..se dokáží dostat z jedné strany galaxie na 2 za 30minut našeho 3d času.
prominte ale čtu tady v některých postech vážně naprostý kraviny..."

Dokonalý :D Řvu a tleskám.

272

Odpovědět

+Regusjn nečekal jsem že to tady někdo pochopí páč iq uživatelů navštěvující portály jako navrat,rozzlob.muzi a tady (ono celkově za 15 let coto sleduji ) není velké a návštěvnost kravin a p***a to potvzuje...

optám se kolik z vás co mě tady dává minusy se tím tématem zabývalo aspon 15 minut?hledáním? asi nikdo....nevadí pochopíte později.

1923

Odpovědět

+RegusMně zase přijde hloupý určovat IQ člověka na základě toho, kolik zná vyspělých ras ve vesmíru. -.- Stranou to, nakolik vysoký IQ znamená výhru samo o sobě.

Já jsem prostý člověk, praktický člověk. Rodina, práce, známí, pár přátel a řídím se heslem: "Co nemůžu ovlivnit, to mě netrápí." Takže věci typu: "Kdo postavil pyramidy? Odletěli nacisti na odvrácenou stranu Měsíce? Jak to bylo s bitvou o Los Angeles? A další mě nechávají chladným. Zase rád si poslechnu, pokud má k tomu někdo co říct. Občas si rád přečtu nějaký to sci-fi, takže dokážu ocenit dobrou myšlenku, ale sám nad tím nijak nepřemýšlím. Proč taky?

Do čeho jsem se svým příspěvkem navážel nebylo to, o čem jsi psal, ale jak jsi to psal. Tímhle přístupem typu: "Teď a tady vám píšu čistá fakta, a kdo to odmítá, je blb," si proti sobě pošleš lidi ještě dřív, než dočtou poslední větu, protože každý rád pochybuje (včetně mě) a obzvlášť u takovéhoto tématu.

Ty svůj názor nepředkládáš, ale vnucuješ, a to se nelíbí nikomu.

231

Odpovědět

+Regusmno kvůli lidem jako ty je svět jaký je.
Když mě to nepálí tak co bych to řešil že?

neházím všechny do jednoho pytle soudím lidi podle toho co dělají a mluví.
a o tom jak jsem to já myslel vím já .pouize jsem napsal názor..stejně jako většina tady.dyt s tím nemusíte souhlasit...

to co jsi tam napsal jsis překroutil podle sebe...(posl odstavec).
a tímto témetam se dost zabývám.vsauce má pravdu ale ne úplnou ,jeto asi ta kjako si lidi dřív myslely žeje země placka..a pod. nesmysly stejně jako ted..

řekl bych že od toho ta diskuze tady je,a svoje názory nikomu nevnucuju.

195

Odpovědět

Trochu jsem nepochopil proč ta Společná konference pohonu 2012 vyloučila, že je nepravděpodobné, že by kdy lidstvo prozkoumalo vesmír mimo naši sluneční soustavu. Řekl tam několik teorií k cestování, potom také nějaké statistiky za jak dlouho bychom mohli, kde v pokroku s cestováním mohli být a pak potom meteoritu přišel s tou konferencí. Můžete mi to někdo vysvětlit? :)

211

Odpovědět

Mno, já jsem to pochopil tak, že je statisticky pravděpodobné, že dříve, než lidstvo vyvine technologii schopnou dopravit člověka mimo sluneční soustavu, tak nás zahubí nějáká globální katastrofa (onen meteorit, pandemie nějákého smrtícího viru apod.) a tudíž to nejspíš "nestihneme" :-)

240

Odpovědět

Pochopil jsem to stejně jako Ashen-Shugar.

240

Odpovědět

Krása, tímto vzděláváte mládež více než ostatní česká média :)
Prosím o více inteligentních seriálu :), například ten co tu byl pouze dvakrát, ten dějepisný a přitom vtipný.

231

Odpovědět

A teď si představte, že by mimozemšťané přiletěli a jejich zprávou pozemšťanům by bylo "Nežeňte ten pokrok tolik dopředu, užívejte si života na zemi, kašlete na efektivitu práce a třeba jednou zjistíte, že vedle vás podobné kosmické lodě jaké máme i my dávno stojí, vy je jen nevidíte, neobjevíte a neumíte ovládat". A my bychom jim na to řekli "Chcete říct, že vyvanutí v buddhovo podání je cestou na jiné světy?" A oni by přitakali. To by bylo terno :D

215

Odpovědět

no len mala poznamka ze strelivo nedosahuje rychlost 1500m/s ale oklo 700-800 M/s, najrychlejsie strelivo co poznam je 223rem. o nieco rychlejsia je jeho vojenska laboracia resp. 5,56x45 NATO ale aj to dosahuje cca 1100-1200 M/s, este existuje 2 typy streliv ktore su o nieco rychlejsie ale presny nazov neviem a nechcem zavadzat

182

Odpovědět

A potom tu je pistolové střelivo, které bývá podstatně pomalejší.
Ale co na tom záleží, tady hlavně srovnával přibližné hodnoty. Pro srovnání s rychlostí světla by mu bohatě stačil řád s jistou tolerancí (-:

180

Odpovědět

"Přitáhli", 8. měsíc Saturnu. Seriously?

181

Odpovědět

No vidíš, to jsem při korekcích přehlédl, ale upřímně se o tohle téma nezajímám a moc nechápu, v jakém smyslu je tam to slůvko použito.

181

Odpovědět

+BugHer0Ta zmíněna věta zní: "...and land robots on asteroids and Mars and even Titan - a moon of Saturn" - takze by preklad mel byt zhruba: "..roboty na asteroidech a na Marsu a dokonce i na Titanu, Saturnově měsíci.." ... a je tím pravděpodobně myšlena tato sonda http://en.wikipedia.org/wiki/Huygens_(spacecraft)

180

Odpovědět

+BugHer0Jasný, já nevěděl, jak se jmenuje a slyšel jsem tam stejně jako tynka "tighten" nebo tak neco. :-) Díky, opravím.

181

Odpovědět

+BugHer0Díky za opravu! :)

180

Odpovědět

No, když si vezmu, jaké zbraně jsou k dispozici a jací jsou lidé zasrani, tak budem mít velkou kliku, když to stihnem ještě jednou na Měsíc.

216

Odpovědět

Tyhle názory typu: "Lidi jsou svině, jen já koroptev"... -.-

Vždycky mě u těch - co tohle píšou, zajímá: Považuješ se za jednoho z nás, "zasraných lidí," o kterých píšeš, nebo jsi něco víc?

225

Odpovědět

+RegusNo řeknu Ti to asi takhle, když jsem kdysi hrával Civilizaci, tak jsem mír dodržoval přesně do té doby, než moje ponorky, naložené atomovkama, byli u břehů ostatních národů, pak nastal jaderný holokaust. Je to sice jen hra, takže je jasné, že člověk si tam dovolí to, co by v reálu nejspíš neudělal, ale například během Kubánské krize se to málem stalo realitou. A když jsem byl mladší, tak jsem se byl schopný porvat s každým, kdo po mě "šel". Takže se považuju za násilné zasrana, který své touhy po násilí omezil na počítačové hry a to hlavně z pohodlnosti.
Netrpím nenávistí k lidstvu a nemyslím, že by jsme měli vyhynout, aby planeta Země byla plná šťastných zvířátek. Celá příroda je o strachu, hladu, bolesti a smrti. Lidé nejsou vyjímka, jen mají díky své inteligenci vetší možnosti. Život je násilnej zasran a jednou na to dojede.

238

Odpovědět

+RegusNebo možná spíš přetrvá, právě proto, že je násilnickej zasran.

210

Odpovědět

+Regusživot je násilnej zasran a práve preto je možné pokračovať v evolúcii...Niesme na špici evolučného rebríčka, pretože vyznávame duchovné hodnoty a morálku....

213

Odpovědět

Musím pochválit práci překladatelky, hezky zpracované video a spoustu užitečných i neužitečných informací, ale měl bych jednu vítku ohledně toho, jak popisuje stav, když je člověk "nahý" ve vesmíru. Netvrdím, že vše co říkal je špatně, ale mýlil se v čase života. Určitě to bude kratší časový úsek, protože jak bylo naznačeno, naše tělo by se nafouklo (kvůli dost rozdílným tlakům), ale do jaké míry? Určitě by orgány, které by mohli uniknout z těla ven, tak by odlétly do dáli, jako například oči.
Děkuji za vaše kladné i záporné ohlasy a ano sežerte mě zaživa, jak to umíme všichni.

214

Odpovědět

Trošku mě teď štve, že jsem se narodil v této době. O pár tisíc let už by to bylo lepší. Teď si totiž připadám, jakoby byla naše planeta malá vesnička, ze které se nikdy nepodívám do světa. A to je dost depresivní...

214

Odpovědět

Já si myslím, že zas tak hrozná naše doba není, dyť vlastně žijeme v době, kdy je největší rozmach vědy a techniky, co bude, až se dostaneme do nejmenších rozměrů hmot (..ypto..?), ano je pravda, že o pár set let zpátky byl vzdělaný člůověk (asi na urovni naší základky) ceněný a ano, v týdle době asi jezdit na Mars na dovolenou nebudeme, ale tak za 30 let už plánují přenos "člověka" do hologramu.. tedy snad ( http://www.osel.cz/index.php?clanek=6395 ).. no.. nestojí za to být u toho vývoje? :o)

193

Odpovědět

+cwsKdybych si měl vybrat mezi tím, jestli být u vývoje, nebo to aktivně využívat...Radši bych to aktivně využíval. Protože co si budeme povídat, zrovna já se na vývoji moc nepodílím a jen na to koukat a slyšet o tom mě nebaví :D

210

Odpovědět

Před několika málo staletími bys žil v době, kdy by ti musela stačit i malá vesnička a nikdy by ses nepodíval ani do toho světa, který tu máme. Člověk by měl být spokojený s tím, co má. Ano, snažit se překonat hranice, ale netoužit po tom, aby se nemožné stalo ihned skutkem.

Já zatím nebyl ani mimo Evropu. Nebo, abych nechodil daleko, jsem nikdy nebyl v Ostravě. A to by mi to trvalo jen pár hodin, dostat se tam. Takže nesním o návštěvách vzdálených planet. Když si budu chtít splnit přání a podívat se někam, kde jsem ještě nebyl, zajedu si do té Ostravy.

Možná že za pár tisíc let bude cestování vypadat úplně jinak. Ale kdo ví, kolik dnešních krás už v té době nebude existovat. Co když třeba za těch pár tisíc let nebudou mít holky prsa? Sorry, sice bych teleportování uvítal, ale za kozy ho teda nevyměním. 8^)

222

Odpovědět

+Scalexjá se bojím opačné věci - že prsa budou mít i chlapi (a jakože roste mnošství ženských hormonů v pitné vodě, protože se špatně odbourávají a zdrojem je antikoncepce)...

Tvoje poslední věta je prostě dobrá :-D

220
Další