Jak se zrodil vesmír?

Thumbnail play icon
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:416
Počet zobrazení:9 268

Už jsme tu měli video z kanálu Kurzgesagt o tom, jak vesmír pravděpodobně zemře. Ale co se podívat na opačný konec života vesmíru? Jak rychle se utvářel? A co přesně se stalo při Velkém třesku?

Přepis titulků

Počátek všeho. Velký třesk. Myšlenka, že se vesmír zrodil a není nekonečný. Do poloviny 20. století si většina vědců představovala vesmír jako nekonečný a nestárnoucí. Ale až Einsteinova teorie relativity nám umožnila lépe porozumět gravitaci a Edwin Hubble zjistil, že se galaxie od sebe oddalují, což odpovídalo dřívějším teoriím. Roku 1964 se náhodou přišlo na existenci radiačního pozadí, pozůstatku raného vesmíru.

Společně s ostatními viditelnými důkazy se Velký třesk stal vědecky přijímanou teorií. Od té doby nám přístroje, jako Hubbleův teleskop, přinášejí celkem přesný obrázek Velkého třesku a struktury vesmíru. Současné pozorování naznačuje, že se rozpínání vesmíru zrychluje.

Ale jak je takový Velký třesk možný? Jak může něco vzniknout z ničeho? Podívejme se na to, co víme. Prozatím budeme úplný počátek ignorovat. Zaprvé, Velký třesk nebyl explozí. Byl to prostor, který se rozpínal do všech stran. Vesmír byl ze začátku velice, velice malý a rychle se rozrostl do velikosti fotbalového míče.

Vesmír se nerozpínal do ničeho. Prostor se rozpínal sám do sebe. Vesmír se nemůže rozpínat do něčeho, protože nemá žádné hranice. Z definice žádné "vně vesmíru" neexistuje. Vesmír je tam, kde je. V tomto horkém a hustém prostředí se energie projevila částicemi, které existovaly jen kratičký okamžik.

Z gluonů se vytvořily páry kvarků. Ty se navzájem zničily a tím nám zřejmě daly ještě více gluonů. Ty opět vytvořily další krátce žijící kvarky, které znovu vytvořily páry a další gluony. Hmota nebyla jen teoretickým ekvivalentem energie. Byla tak horká, že se od ní prakticky nelišila. Někdy touto dobou zvítězila hmota nad antihmotou. Dnes existuje téměř výhradně hmota a antihmota se téměř nevyskytuje.

Nějakým způsobem se vytvořila miliarda a jedna částice hmoty na každou miliardu částic antihmoty. Místo jedné obří a jedinečné síly vzniklo několik jejích verzí, které se řídily různými pravidly. Nyní má vesmír v průměru miliardu kilometrů, následkem čehož se snížila teplota.

Cyklus zrození a rozpadu kvarků se přerušil. Od této doby pracujeme s tím, co máme. Kvarky začaly tvořit nové částice. Hadrony, jako protony a neutrony. Existuje mnoho kombinací kvarků, které vytvořily různé hadrony, ale jen několik z nich je stabilních, aby přežily delší dobu. Byl bych rád, abyste si uvědomili, že od počátku všeho zatím uběhla jediná vteřina.

Vesmír, který se rozrostl do průměru 100 miliard kilometrů, je nyní dostatečně chladný, aby se většina neutronů mohla rozpadnout na protony a vytvořit první atom. Vodík. Představte si tento vesmír jako velmi horkou polévku. Deset miliard stupňů Celsia naplněných bezpočtem částic a energií. Během pár minut všechno rychle zchladne a ustálí se.

Z hadronů a elektronů se formují atomy a vytvářejí stabilní a elektricky neutrální prostředí. Někdo tomuto období říká doba temna, protože neexistovaly hvězdy a vodíkový plyn neumožňoval pohyb viditelnému světlu. Ale k čemu by bylo viditelné světlo, když zatím neexistuje nic živého s očima? Když se po milionech let vodíkový plyn shlukl a gravitace ho vystavila velkému tlaku, začaly se formovat hvězdy a galaxie.

Radiace rozložila stabilní vodíkový plyn na plasmu, která se v dnešním vesmíru stále vyskytuje a která umožňuje průchod viditelnému světlu. Konečně vzniklo světlo. Dobře, ale co období, o kterém jsme se nebavili? Co se stalo na počátku?

Toto období se nazývá Velký třesk. Nevíme, co se tehdy stalo. V tomto bodě naše chápání nefunguje. Fyzikální zákony přestávají dávat smysl. Sám čas se stane pochybným. Abychom pochopili, co se zde stalo, potřebujeme teorii, která sjednotí Einsteinovu relativitu a kvantovou mechaniku.

Něco, na čem právě teď pracuje mnoho vědců. Ale takto nám zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Byly před naším vesmírem nějaké jiné? Je toto první a jediný vesmír? Co odstartovalo Velký třesk? Nebo započal přirozeně podle zákonů, kterým zatím nerozumíme? Nevíme a možná to ani nikdy vědět nebudeme. Ale zato víme, že vesmír, jak ho známe, započal tady.

Dal vznik částicím, galaxiím, hvězdám, Zemi i tobě. Protože jsme i my tvořeni mrtvými hvězdami, nejsme od vesmíru odděleni, jsme jeho součástí. Dalo by se říct, že jsme způsobem, jakým vesmír sám sebe prožívá. Proto pokračujme v jeho prožívání, dokud nezbudou žádné otázky k pokládání. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (71)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jak může sakra někdo udělat video o něčem, o čem vůbec nic neví?? V celém videu není ani náznak odpovědi na jakékoli "proč", je to jenom jakýsi scénář založený na... na čem vlastně? Ani to se v tom videu neříká...

Spousta lidí se tady ohání tím, jak by se měli všichni zamyslet, zapojit mozek, místo toho, aby jen přijímali bezduchá fakta, ale hodnocení tohohle videa jasně napovídá, že bezduchá fakta jednoznačně vedou...

tak třeba: kde se vzali fyzikální zákony? kde se oběvilo tolik energie, že bylo všechno tak neuvěřitelně horké? Z jakého prstu si sakra vycucali, jak dlouho to trvalo? A odkud vědí, že nabyl velikosti fobalového míče?

Pokud neznám odpovědi na tyhle (a mnohé další) otázky, jak můžu dát videu 10* a začít vyznávat víru v jeho pravdivost?

513

Odpovědět

Ale on to říká ještě přesně nevíme jak vznikl velký třesk(nebo co bylo před ním) atd. Dává ti jen odpověd na to co se o tomhle všem ví doposud. A nebo si přečti Bibli :-)

51

Odpovědět

Jak si pročítám komentáře pod videem, tak si říkám, že na zjištění kolik je lidí věřících není ani třeba dělat průzkumy. Stáčí si najít teistický komentář, podívat se kolik má mínusů a hned je jasno :D

61

Odpovědět

myslim ze tady take stoji za zminku tzv 5minutova teorie. Aneb co kdyz rekneme nejaka super mocna entita stvorila cely vesmir se vsim vsudy pred 5 minutama? vcetne vsech nasich vzpominek, teorii, bynalezu, historie, proste vseho.

410

Odpovědět

Jak skončí vesmír se mi možná líbilo malinko víc,ale tohle video je taky pecka! :)

32

Odpovědět

Dívejte, je jasné že lidé chtějí snadné a rychlé odpovědi. A jaká snadná a rychlá odpověď je lepší než Bůh? já myslím, že žádná :) Pro křesťany je snadné a výhodné říct, že svět stvořil Bůh a pak chodit a dělat, jako že něčemu rozumí. Můžete přijít se sebelepším vysvětlením, proč je křesťanství hloupost, oni si vždy jsou schopní vymyslet další důvod, proč to není pravda. Křesťanství je jen hypotéza.. nevyvratitelná hypotéza, tudíž její vědecká hodnota je 0. Stejně jako kdybych řekl, že když se nebudete dívat, dokážu nadzvednout auto, kdo z vás to může vyvrátit? ..

215

Odpovědět

jak te napadlo ze je to nevyvratitelna hypoeza ? je takova hromada dukazu, poukazu, point atd atd ale kdyz to chces vysvetlit dementovy tak si zacpe usi a vriská "blá blá blá blá blá!"

316

Odpovědět

+TomzrJak mě to napadlo? .. No, nic z toho, co křesťanství tvrdí že se stalo, se nedá ověřit věděckým experimentem. Můžeš mi jmenovat jeden důkaz, který potvrzuje cokoliv z toho, co tvrdí bible? Díky. pointy a poukazy jsou sice pěkný, ale to má pohádka o třech prasátkách taky a nikdo netvrdí, že se to stalo :)

91

Odpovědět

+TomzrEhm… zdá se mi, že ses nějak do těch důkazů zamotal. Pokud něco nemůžeš dokázat experimentem, tak si to právě vyvrátil. Jako třeba to, že Země neni 6 000 let stará, nebo jako to, že nemůžeš chodit po vodě atd. atd.…

07

Odpovědět

Ať už s tebou souhlasím nebo nesouhlasím - argument: "Můžete přijít se sebelepším vysvětlením, proč je křesťanství hloupost, oni si vždy jsou schopní vymyslet další důvod, proč to není pravda. " Nedává smysl. To, že lze vymyslet odpověď na jakýkoli argument, neznamená, že teorie je špatná.
Navíc se mi nelíbí, jak se běžně alespoň v Evropě ztotožňuje teismus a křesťanství - to, že někdo věří ve stvoření osobním Bohem ještě neznamená, že popírá evoluci a věří ve vyvolený národ.
Sám s teistickými teleologickými argumenty souhlasím a pravdou je, že z Gödelových vět o neúplnosti vyplývá, že na počátku každé teorie musí být axiom. Je na tobě, zda-li si zvolíš axiomy ateismu - tedy: Fyzikální zákony, logické zákony a biogenezi (tedy proces, kdy se neživé věci začnou chtít rozmnožovat a vyvíjet) nebo teistický axiom - tedy Bůh je všemocný, nad logikou, tedy může dělat věci, které z pohledu logiky, která platí ve vesmíru nemusí dávat smysl.
Jenže u spontánního vesmíru je logika v podstatě náhodou. Proč žijeme zrovna ve vesmíru s nukleární, elektromagnetickou a gravitační silou? A proč se v našem vesmíru rovná pí zrovna 3.14?
Definujme pro účely myšlenkového experimentu náhodu jako děj, který nebyl ničím ovlivněn - právě to je totiž přesně způsob, jakým vznikla logika a fyzikální zákony z ateistického pohledu. Jenže děj, který nebyl ničím ovlivněn nedává smysl - nemá žádnou logickou kauzalitu - tedy nemůže existovat.
Chápu samozřejmě (především) Hawkingův koncept, že se nemůžeme ptát na žádné "před", pokud čas do bodu Velkého třesku neexistoval - ale pak samotný koncept času nedává žádný smysl. Nemá ani cenu určovat závislosti veličin a kvantové pravděpodobnosti, pakliže si systém vyvíjí pravidla bez jakékoli objektivní příčiny. Jestliže čas, prostor, gravitace, koncept hmoty a energie, optika, kvantová mechanika, relativita, jaderné interakce a dokonce samotná logika vznikly jen tak, naše logika absolutně postrádá smysl. Proto by bylo absurdní přijímat ateismus jako kompletní soběstačnou logickou teorii - protože sama o sobě pokládá vznik takových logických pravidel za spontánní a takřka neurčitelný.

102

Odpovědět

Tobe podobnym se vzdycky akorat smeju. Vsem tem chytrakum, co se snazi obhajit, ze Buh neexistuje, nejakyma vedeckyma kecama, na zaklade priciny a nasledku, a ze Boha nikdy nikdo nevidel a podobne kecy. Rekni mi, kdyz jsi tak chytry, aj vy vsichni co to tak skalopevne vite, kdo rekl, ze se svetlo bude mit takove vlastnosti, jake zrovna ma? ze atomy se budou skladat z jadra a obalu a ze protony, neutrony a vsechny castice maji zrovna takove vlastnosti, jake maji? Kdo rekl, ze vsechna hmota bude mit gravitaci, krome fotonu? Ze svetlo se ve vakuu siri rychlosti 300 000 000 m/s ? proc se nesiri treba 400 000 000 m/s? Kdo rekl, ze to tak bude? Je to uplne ta nejzakladnejsi otazka, kterou si muze clovek polozit. Predtim nez zacne existenci Boha vyvracet nejakyma slozityma prikladama.

K tomu nepotrebujes krestanstvi, abys mohl priznat ze Buh existuje. A ze neni potvrzene nic, co se pise v Bibli? Proc je v ni asi napsane, ze Buh stvoril svet za sest dni, nebude to tim, ze pred 2000 lety lidi neumeli pocitat do 14,5 miliardy ? Nebo ze nejdriv stvoril svetlo a to pak oddelil od tmy, na tom co je nedokazaneho? to je same nam ted rekli v totom videu. Chtel bych videt, jak by v te dobe vsichni rozumeli tomu, co je to gluon. A co je asi tak desatero prikazani? Ze kdyz clovek jednou rekne "k***a", tak ho ceka vecne zatraceni? NE, to je aby se lidi chovali slusne! A ne jak hovada. Ne jenom tehdy, ale aj ted, aj za tisic let.

Netvrdim ze vsechno je pravda, psali to prece lidi a hodne veci je prizpusobeno te dobe a to nemluvim o verzich, ktere jsou zmanipulovane, kdy vsichni vime, jaka byla cirkev ve stredoveku. Ale to neznamena, ze vsechno to spatne co kdy cirkev udelala by podporoval Buh nebo Jezis. Lidi jsou svine a jsou hloupi, to je to proc byly odpustky a krizacke vypravy, protoze si chtel nekdo nahrabat. Kristus urcite hlasal to, ze kdo chce, aby mu bylo odpusteno, tak musi zaplatit nejakemu cloveku, ktery ma na to papir. Staci aby ti bylo uprimne lito toho, cos p****l, to Kristus hlasal a taky byl proti zneuzivani nabozenstvi, coz nevim presne jak, ale je to na wikipedii :P.

Krizacke vypravy mimojine byly proto, ze na uzemi Palestiny a proste v zemi svate, kde se Jezis narodil, byly zidi a islamisti, a nejaci dalsi a furt se tam bojovalo. A soucasne, v Evrope probehl hladomor, kdy umrely miliony lidi a prezivsi vypadali spis jak zombie nez lide. Pak se nekdo zvedl a rekl "Buh na nas seslal pohromu, protoze sme nechali zemi svatou tem bezvercum, kdyz ji zaberem, tak hladomor skonci!" Vsichni to odsouhlasili, protoze prece hladomor nikdo nechce a zeme svata by taky mela patrit krestanum, ze ano. Je to stejny dementni vzorec smysleni, jakeho vyuzil hitler, stalin a jini ko*oti a jaky se projevil i ted u tebe. Proste nekdo neco rekne, tak kazdy, kdo nema vlastni hlavu poslechne. Protoze kdo by si daval ten cas, nad tim premyslet vic, kdyz je to prece tak jasne, kdyz kazdy hned vsechno vi nejlip.

V Bibli jsou mimojine dost huste veci, jako treba co je to princip boziho kralovstvi. "I to nejmensi zrno, muze dat vzniknout i tomu nejvetsimu poli na svete. A bozi kralovstvi je v kazdem z Vas". I ta nejmensi vec, se muze rozrust na neco fakt velkeho. A kazdy clovek muze dokazat co chce. To bych ale nesmel rict, ze je to psano v Bibli, protoze tu ctou jenom hlupaci co nevi ani kdo to byl Newton, pokud to cituje Charlie Chaplin ve filmu Diktator, coz bylo i tady na videacesky nekde, tak je to v pohode, to vsichni uznaji, ze je to dobra vec.

53

Odpovědět

Je spousta důkazů pokud vím i jeden génius to vypočítal pomocí matematiky (asi hodně složité) máš tisíce lidí co viděli zázraky a jestli tomu pořád nevěříš tak si zajdi za nějakým pořádným exercistou (něco jako vymítaní dábla) kterej se na tebe jen podívá a ty hned omdlíš (se mi stalo taky), poté existujou lidé co dostávají dary, dar proroctví. O tom se můžeš třeba přesvědčit na katolické charismatické konferenci v Brně (http://konference.cho.cz/ ,ale jestli chceš zažít pořádnou šou tak si zajed do Anglie tam jsem byl taky http://www.newdawn.org.uk/ .

01

Odpovědět

Video jsem si původně pustila jen kvůli teleskopu v náhledu, který vypadá jako Dalek :D

111

Odpovědět

Jestli by nevadila poznámka k překladu, tak myslím, že "universe is all there is" spíše znamená "je všechno, co je" než "je tam, kde je".

43

Odpovědět

JJ taky jsem se nad tím pozastavil. Mělo by to být dle mě "je vše, co existuje" nebo "je vším, co tu je"

00

Odpovědět

No videl som aj lepšie videa, kde neboli používané slová "Náhoda" a "ak by". Vlastne z videa sa nič nedozviete iba vám nasolí na konci viac otázok než odpovedí. Už len to kolko videí s touto tématikou sa posledné roky robí a každé je úplne iné a každé sa tvári že, je to pravé. Ja začnem veriť až keď certifikovaný vedecký tým niečo z toho potvrdí, toto je zatial len ďalšia z milionov končpirácii.

110

Odpovědět

Jak rikaji mnozi: Je to video pouze o teorii Velkeho tresku a tecka. Nejsem si zcela jist jak je to u jinych nabozenstvi nez u krestanstvi, ale samotne krestanstvi neodporuje teto teorii stejne tak jako ona neodporuje krestanstvi.

Tedy slova typu "lidi probudte se, jak muzete verit v nejakyho Boha?!" jsou jen projevem absolutni neznalosti a stejne tak u "lidoveho" videa zabyvajiciho se nejakou teorii ocekavat informace k jinym moznostem (at uz se jedna o nabozenstvi nebo jinou vedeckou teorii) je prehnane.

_________________________________________

Avsak neodpustim si pro ty, kteri jsou presvedceni, ze vira je projevem hlouposti cloveka, par radku - kdo nechce, at to necte. Jen si dovolim zde odprezentovat svuj subjektivni nazor:

Z historie nejvic vime to, ze mnoho dosavadnich predpokladu o svete a o tom, jak funguje, bylo mylnych: viz napr. Newton a jeho gravitacni zakon - dnes vedecke pozorovani vic hraji ve prospech Einsteina nez Newtona. Takze pravdepodobnost spravnosti nejake teorie je z historickeho hlediska mala (a pokud neverite, pouzijte matematicky vypocet pravdepodobnosti).

Ale soucasne vedci, kteri vi, ze o svete vi velice malo (a ne lidi, co veri ve vedu a maji nazor, ze "nabozenstvi je vec pro hloupe lidi"), moznost Boha nevylucuji. Viz napr. 74% ze samotneho Vesmiru, tak jak ho vedci zatim znaji, je "neco" ci "nejaka sila", co drzi cely Vesmir v tomto uskupeni v jakem je, a to "neco" je absolutne nezname: nelze to videt, nelze to ochutnat, nelze se toho dotknout, nelze to nicim zmerit, a presto ve vedeckych vypoctech se ukazuje, ze "to je". Tzn. "co kdyz jsme nasli primy projev Boha matematickovedecky?" (nehlede na to, ze pri matematicke analyze ateismu - tedy za pouziti vyrokove logiky a aplikace nekolika vedecky teorii na ateismus - lze vcelku jednoduse matematickym sporem ukazat, ze ateismus je iracionalni).

A obdobne je to u myslenky, kam az povede onen exponencialni rust Vesmiru. Teoreticky se dospeje k vyrokum v Bibli: strucne "Ja jsem Svetlo sveta, Alfa (pocatek) i Omega (konec)".

Tzn. veda a nabozenstvi se vubec nevylucuji, ba prave naopak: jedno bez druhyho by svetu neprospelo. Pouze z toho vybocuje ateismus aneb v hlubsim zkoumani popreni cloveka jako sebe sama.


Vsem, kterych jsem se pro jejich prizemni smysleni dotkl, se omlouvam, ale bylo by fer prestat se vysmivat lidem, kteri veri, nebot to akorat svedci o Vasi inteligenci. A tech, kteri neveri, ale toleruji, ze vira je soucasti sveta, verim, ze jsem se vnitrne nijak nedotkl, neurazil je.

1420

Odpovědět

Bohy si lidi vytvořili, protože absolutně nerozuměli světu kolem sebe. Pak pochopili, že blesky nejsou boží hněv, ale elektrostatickej výboj mezi mrakem a zemí. Pak taky pochopili co je Slunce a jak funguje, poměrně detailně poznali náš nejbližší vesmír... hranice toho, co je a za co může bůh, se neustále posouvaly a posouvat dál budou, nicméně i tak je pro spoustu lidí jednodušší mít berličku v podobě víry a na tom se asi jentak něco nezmění, některý lidi byli, jsou a budou slabí a některý zas silný.
Dokud bude víra ovlivňovat životy i nás normálních (pardon, nevěřících), tak to bude ale problém.

"ale samotne krestanstvi neodporuje teto teorii" cože? Nestvořil náhodou křesťanskej bůh Zemi za 6 dnů a nemá bejt stará nějakejch 6000 let? Věda tohle trošku vyvrací, ne?

2010

Odpovědět

+eXePletieš vytvorenie sveta s vytvorením života na Zemi. Je pekné že vedci definovali vznik Zeme, ale myslím si, že nikdy sa nepodarí zistiť vznik života na Zemi. Ako vznikol človek ? Predsa z opice, ale ako vznikla tá opica ? Z čoho vznikla ? Jakto že je tu 100 miliónov živočíchov len tak a každý je iný ? Nie som žiadny silný veriaci, ale proste nad niektorými vecami keď sa zamyslím, tak mi to príde absolútne neuveriteľné, aby to všetko bola náhoda + keď si zoberieš človeka ako takého. Všetko je príliš až tak dokonalé a náhoda dokonalá určite nie je

327

Odpovědět

+eXeMorrison: otázky, které pokládáš jsou již dávno zodpovězeny a mnohokrát už byly jejich odpovědi prezentovány. To, že se jim vyhýbáš a raději ze všeho děláš "dokonalost" a záhadu, je už tvůj problém.

Pokud jsi z nějakého důvodu opravdu doteď ignoroval informace o vzniku Země, života na ni a evoluci, tak doporučuji, aby ses podíval alespoň na několik prvních dílů nového seriálu Kosmos - časoprostorová odysea (vychází k ní i české titulky, pokud neumíš anglicky - k sehnání na titulky.com).

První díl je především o vzniku vesmíru a co se v něm dělo do dnes.
V druhém dílu je (mimo jiné) vysvětlena evoluce a předloženy důkazy
Třetí díl je o počátcích vědy a některých zásadních objevech
Další dva díly jsou především o světle (a našem vnímání světla), gravitaci atd.
6. díl se zaměřuje na "mikrokosmos", takže si prohlédneš život v kapce vody, pak také vysvětlí fungování lidského mozku atd.
V 7. dílu je hlavním tématem stáří Země a jak se k němu lidé postupně dopracovali..konkrétně tento díl je jeden z nejzajímavějších

Koukni alespoň na první dva díly a pak se zamysli, jestli má cenu tyto tvé dotazy pokládat dál.
Tento seriál je navíc dost poutavě vyveden, takže by měl udržet tvou pozornost dostatečně dlouho, aby ses něco přiučil.

131

Odpovědět

+eXeJeště anglický název (dokumentárního) seriálu -> Cosmos: A Space-Time Odyssey

00

Odpovědět

+eXe@Slash_luke: Obávam se, že snažit se edukovat tak silně věřícího člověka (pořád popírá evoluci a biodiverzitu) je házení perel sviním.

@Morrison321: Už ti vlastně odpověděl Slash, tyhle otázky byly dávno zodpovězený a prokázaný. A já si pro citaci vybral špatnou větu, už sem to holt psal pozdě večer :) Měl sem na mysli "Tzn. veda a nabozenstvi se vubec nevylucuji".
A jen tak pro zajímavost, živočišnejch druhů neni 100 milionů, ale zatim jen zhruba 1.5 milionu objevenejch a předpokládá se, že jich je celkem 5-8 milionů

51

Odpovědět

+eXe@Morrison321:Obávam se, že snažit se edukovat (exe)tak silně věřícího člověka ve vedu (pořád popírá moznost(jednu s teorii o vzniku sveta) ze Buh stvoril tento svet) je házení perel sviním.

@exe ty tvoje vedecky dukazy se budou nadale vyvracet , tak jak se vyviji clovek, se vyviji i veda, presne jak rekl Morrison321 o Newtonovi a Einsteinovi. Mozna ze za nakou dlouhou dobu kdy se clovek vyvine natolik ze pochopi celej vesmir budou zodpovezeny otazky i jak vznikl, do ty doby ti sou ty tvoje vedecky teorie na podlozenych dukazech k nicemu stejne tak jako ty si ted myslis ze Buh je k nicemu.

BTW i kdyz tady na Zemi treba neni 100 milionu zivocisnejch druhu to neznamena ze ve vesmiru jich 100 milionu bejt nemuze.

16

Odpovědět

+eXeTo je hezký, jak si popirači vždycky vyberou co se jim hodí :) Ano, nějaký pokročilý teorie o vesmíru se možná ještě časem změní, ale myslíš si, že se změní i vědecký důkazy třeba o těch zmiňovanejch blescích? Nebo o evoluci? Nebo o tom, proč je tráva zelená? Nebo ani tohle prostě neplatí, protože bůh?? Ježišmarja, já bych to chtěl mít taky rařízený tak jednoduše :D

BTW: Měl sem za to, že se bavíme o živ. druzích na Zemi, ne ve vesmíru, ale tak nevadí…

Já netvrdim, že bůh, resp. víra je k ničemu. Já tvrdim, že víra je dobrá pro slabý lidi, který potřebujou nějakou berličku, ať k "poznání" světa, nebo třeba k překonání nějakejch životních nesnází, či až k házení viny za nejrůznější hrůzy (bůh nás trestá, tak nám zabil dcerku rakovinou…)

60

Odpovědět

+eXeCecko to taky krásně shrnul, to sem uplně opemenul

"Já myslím, že spousta lidí odmítá přijmout svět takový bezcitný, jaký je. Měli by z toho akorát depresi.
Někdo zkrátka potřebuje věřit, že všeho na světě má smysl – konej dobré a budeš odměněn, chovej se jak ?***k a budeš zatracen…
Nebo si někdo naopak víc věří, když “ví”, že na něj dohlíží bůh a to se může projevit jak ve sportu, tak v soukromém životě.

Pokud to lidem pomáhá, ať si klidně věří dál"

Nejvtipnější na celym konceptu víry mi ale přijde moment, kdy jedna víra narazí na druhou :D Po světě v různejch kulturách sou stovky druhů víry a božstev, vzájemně se popírající a každá se zároveň proklamuje jako ta jediná správná… ovšem pak je tu věda, ta je všude na světě stejná. Jestli ani tohle neni naprosto zřejmý, tak pak už nevim

30

Odpovědět

Tak tady bych si dovolil oponovat, s částí textu se dá jistě souhlasit (i když teda moc nechápu tu část Einstein vs Newton..Einstein na základě lidských poznatků za cca 300 let po Newtonovi a svého génia rozvinul Newtonovy teorie..Newton gravitaci popsal v rámci možností svých a prostředků 17. století..Newton ji dále rozvinul a já osobně si myslím, že správným směrem), ale co bije do očí, tak to je ta část o křesťanství.

Prakticky vše, co věda DOKÁZALA odporuje (nejen) křesťanství. Vše, co je v Bibli a není vyloženě "supernatural" (tedy nijak doložitelné) je v rozporu s tím, že víme o historii života a vesmíru.
Spoustu z toho již křesťané také museli uznat - a teď nemyslím pouze věci, které odporují vědě, ale třeba i zdravému rozumu a nebo moderní morálce - ale obhajují si to obvykle slovy, že je to "pouze metafora" a nebo vlivem doby, kdy byly dané části Bible psány (což je pochopitelné, ale proč by se tedy měl někdo řídit slovy, jakéhosi člověka, co žil před skoro 2 tisíci lety).

Vědecké poznatky odporují prakticky každému lidskému náboženství, ALE nevylučují existenci Boha. Jen, pokud existuje, prostě nebude takový, jak si ho (v těch tisících podobách, v závislosti na oblastní kultuře a zvyklostech) představují aktuální náboženství a rozhodně lidem nedal nějaké své Boží slovo atd. - i když k tomu pochopitelně nemám žádný důkaz, stejně jako věřící nemají důkaz, že nějaké Boží slovo dal..ale (logicky) povinnost doložit důkazy není na straně nevěřícího
[Lidé nejsou o nic "lepší"/dokonalejší než kterýkoliv jiný tvor a naše planeta je v kontextu vesmíru prakticky bezvýznamná - ale JE jeho součástí (stejně jako každá částice našeho těla je jeho součástí), stejně jako zrnko Marockého písku je součástí Sahary ]

Záleží to dost na tom, jak si člověk definuje pojem "Bůh", pokud jako "stvořitel", tak to může být Vesmír samotný..ale co když byl i vesmír stvořen..co když je vesmír jedním z mnoha?..co když je náš Vesmír jen ekvivalent jednotlivých buňek v lidském těle a je součástí něčeho ještě mnohem většího? .. a co stvořilo to "něco většího"? Takhle se můžete zamotávat donekonečna - osobně si myslím, že lidstvo pravdu (pokud nějaká je) nikdy nezjistí.
Lidé dříve uvažovali v podobném kontextu, ale v mnohem menším měřítku - taky to nechápali a tak si vymysleli své vysvětlení, svou představu o bozích/Bohu..bohužel to vydrželo dodnes a spousta lidí to ještě bere příliš vážně a osobně.

60

Odpovědět

" (nehlede na to, ze pri matematicke analyze ateismu – tedy za pouziti vyrokove logiky a aplikace nekolika vedecky teorii na ateismus – lze vcelku jednoduse matematickym sporem ukazat, ze ateismus je iracionalni)" <- tohle je celkem úsměvné a více méně jde o zbytečnou poznámku :)
Na toto téma vyšlo již více prací, především filosofických a psychologických, kde jen pro upřesnění doplním, že jako RACIONÁLNÍ je z pohledu těchto studií bráno například přesvědčení středověkého člověka, který nalezne kosterní pozůstatky dinosaura a je přesvědčený, že ten dinosaurus ještě stále někde na světě existuje (něco jako vyhynutí v té době ani neznali).
To že jde podle našich definicí o racionální představu/přesvědčení neznamená že je správná a obráceně.

Co se matematického výkladu týče, tak tam nevím, takový článek jsem nečetl a v tomto případě bych tomu ani nepřikládat jakoukoliv váhu.

TL;DR - je to jen slovíčkaření

10

Odpovědět

+Slash_lukevsechno mas na zaklade pravdepodobnosti slash luke. neco vice ci mene, to znamena i Bible a vedecky teorie a dukazy. priklad s tema dinosaurama, je tu moznost ze existuji i ze nemusi, stejne jako muze existovat malej ruzovej slon a nemusi nebo drak nebo jednorozec to je fuk. tady de vo to ze se tady proste domahate nejaky vasi vedecky pravdy, ze kdyz to je dolozeny vedci tak to je svaty a Bible je pro vas totalni hovadina. Bibli napsali lide ve staroveku, neco psali z vypraveni od druhych lidi neco na zaklade svych prozitych zazitku, nebo popisovali nakou situaci kerou spatne pochopili. a lidi po nich to prepsali do Bible taky s chybama, ale to vsechno neznamena ze neco z toho nemusi byt pravda. Sou tam dobre veci ale i spatne, coz je zajimavy ze tady popisujete pokazdy jenom ty spatney priklady z Bible. Dale co me zarazi ze Buh nam dal Bibli a ze Buh vytvoril krestanstvi a tudiz je kreten a k***t (viz video Lousi CK na tehle strankach nedavno prelozeny), to neni pravda. Za to muzou lidi, lidi psali Bibli , katolici delali to co delali (napriklad obirali druhy o penize, protoze tam byli spatny lidi co zneuzivali viru v Boha ku svuj prospech). tak uz to tady proste nerozebirejte, Je jen na nas jesi budem verit v Boha kerej to tu stvoril nebo ze praskl nakej atom z niceho nic a z toho se zrodil vesmir.

21

Odpovědět

proc to ma tak silenej nemeckej nazev :D

110

Odpovědět

Protože autoři těchto videí jsou Němci. :-) Vždy vydají německou i anglickou verzi videa.

90

Odpovědět

+MithrilA nebolo by možné preložiť nabudúce tú nemeckú verziu, príp. aj s duálnymi titulkami? :)

93

Odpovědět

+MithrilMithril proč na přímo na jejich stránkách jsou videa i českými titulky to tam dáváte vy nebo ještě někdo jiný ?

00

Odpovědět

Mohli by ste do popisu videa hodiť preložený text z 1:30 tej čiernej vesmírnej kachničky? Je celkom vtipný a ľudia s horšou angličtinou by to ocenili.

40

Odpovědět

No na peer review právě teď čeká teorie, která pracuje s big bangem, který byl způsobený černou dírou v jiném vesmíru. A stejně tak všechny dostatečně masivní č. díry v našem vesmíru jsou zárodky vesmírů dalších, některé už možná existují (aneb jednoduchosti 11D prostoru).

40

Odpovědět

to stale ale nevysvetluje kde se ty cerny diry vzali nebo ty jine vesmiry.

10

Odpovědět

+DarketahMožná zatím nevysvětluje, ale pokud se tím pádem rozhodneme přiřadit jejich původ Bohu, dopustíme se tím logické prasárny tzv. God of the Gaps, což je v podstatě vkládání Boha do každé mezery ve vědeckém poznání. Prasárna je to proto, že je to prosťoučké a v podstatě se s tím nedá rozumně diskutovat.

61

Odpovědět

+Darketaha ty ses prasarna sam o sobe, kdyz zabednenec jako ty vylucuje tuto moznost, ze Buh mohl stvorit tento svet.

013

Odpovědět

+DarketahWow, často si domýšlíš věci, které nikdo nikdy neřekl? Vyloučil jsem, tím co jsem napsal, že Buh mohl stvorit tento svět? Samozřejmě ne. Jen a pouze jsem svým komentářem poukázal na praktiku, které se dopouští spousta lidí tím, že říkají: "Nevíme, jak vznikl vesmír? Tak to musel být Bůh!" Vidím sice, že ty to třeba neděláš a v zásadě jsem sto se s tebou o nic z toho, co jsi napsal, nepřít, ale spousta lidí k téhle "logice" sklouzne a je potřeba si uvědomit, že to je špatně.

PS. Urážky nikdy nejsou dobrý argument a působí o to směšněji, když se zakládají na nesprávné premise.

60

Odpovědět

Kdyz je dneska toho 25. a za mesic mame Rucnikovy den -
"Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizardnějšího a nevysvětlitelnějšího."
"Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se to stalo."

370

Odpovědět

Sa mi páčia tie videa od Kurzgesagta :) Dobrá konkurencia ku Vsaucovi. Ale musím uznať že Kurzgesagt ma lepšiu hudbu :)

150

Odpovědět

Nepatří to sem, ale teď jsem viděl zase jedno super Conanovo video a myslím že by stálo za překlad https://www.youtube.com/watch?v=3TMcUHo5zZQ :)

08

Další